Šta je novo?

(Urbana) Svaštara

Nemogu da vjerujem svaka cas grade ali odakle im kes ako nije tajna da nam malo pozajme i objasne tajnu fiksnog kursa sa losom privredom 1e = 60den :rolleyes:
 
Izgrade li spomenik Aleksandru Makedonskom, potpuno bih podrzao da Grci dodju na tenku i sje*******u ga u roku od odma...volim Makedonce, kao rod rodjeni, al ga sa tim preterase...
 
zaffa":1sczj5at je napisao(la):
oni baš vole spomenike :) ali makar imaju neki plan i viziju, voleo bih da vidim ovako nešto za beograd
Vala ja bih radije korumpiranu bagru, nego ovakvu suludu i idiJotsku "ideju".
 
@direktor: Kurs jeste fiksni i nije se menjao od kada se pojavio evro ali ovo oko privrede je diskutabilno. Sada je u Srbiji malo bolje stanje što se tiče standarda ali Makedonija je mnogo duže u tranziciji i odavno je privela kraju, a ne zaboravimo ni to da su oni imali ovakav standard mnogo duže od nas i da nikad nisu bili u bedi kao mi devedesetih...

@HaLyl: To je istrošena tema i kao što mi podižemo spomenike Ćirilu i Metodiju tako i oni podižu Aleksandru Makedonskom... Kako god, mnoge DNK analize potvrđuju da u današnjoj Makedoniji žive ljudi čiji su preci bili starosedeoci Balkana i "helenskog" porekla... ;)
 
Ja kada sam video ovo prvi put na GE, ucinilo mi se da ne vidim bas najbolje ( sat update iz juna 2009e ), nisam verovao sve do danas kada sam video ove fotke na SSC-u, ove iste sa starim pozoristem i ovom drugom zgradom pored.

U sustini obnovice mnoga predratna zdanja, sto je za pohvalu, e sada ona dodata antika kako ce se uklopiti videcemo.
U svakom slucaju svaka im cast na poduhvatu i realizaciji!

Jedva cekam da odem na leto kod tetke u Skoplje ( Skopje) pa da sve uslikam :vops:

PS: Jedino preterase malo sa kolicinom spomenika, Skoplje ce biti ko galerija na otvorenom :) a Aleksandar Makedonski je HIT ! :p
 
Zex, mala ispravka: ne obnavljaju predratna zdanja već zdanja koja su porušena fatalnim zemljotresom 1963.
 
Na to sam i mislio :) predratna zdanja porusena '63 tipa Oficirski dom, Narodna banka Kraljevine Jugoslavije ( samo forma zgrade - nazalost ) i Narodno pozoriste :kk:
 
my_town__my_hood_by_VitezKoja.jpg


Fotka je stara 2 godine,evo je ovde u punoj velicini

http://fc00.deviantart.net/fs39/f/2008/333/1/9/my_town__my_hood_by_VitezKoja.jpg
 
Ovaj makedonski pristup mi je nekako, ne znam, jadan, pokusavaju da izgrade evropsku prestonicu iz 18. ili 19. veka ili u najboljem slucaju s pocetka 20. veka, ali sve to na pocetku 21. veka. Nekako to odise nekim nacionalistickim kompleksom inferiornosti. Naravno nemam nista protiv obnavljanja starih zgrada, to podrzavam. A sto je sve bazirano na falsifikovanoj i iskrivljenoj istoriji, to je vec debeli oftopik pa necu o tome.
 
hazard":nn953kcf je napisao(la):
Ovaj makedonski pristup mi je nekako, ne znam, jadan, pokusavaju da izgrade evropsku prestonicu iz 18. ili 19. veka ili u najboljem slucaju s pocetka 20. veka, ali sve to na pocetku 21. veka. Nekako to odise nekim nacionalistickim kompleksom inferiornosti. Naravno nemam nista protiv obnavljanja starih zgrada, to podrzavam. A sto je sve bazirano na falsifikovanoj i iskrivljenoj istoriji, to je vec debeli oftopik pa necu o tome.
Naišao sam na adekvatan odgovor na drugoj temi...

stf":nn953kcf je napisao(la):
Prvo sredi SVOJE dvoriste, pa onda pljuj po tudjem poslu.
Oni barem imaju neki plan i ambicije...
 
lukpot":jyzb1nl7 je napisao(la):
stf":jyzb1nl7 je napisao(la):
Prvo sredi SVOJE dvoriste, pa onda pljuj po tudjem poslu.
Oni barem imaju neki plan i ambicije...
Jao jbt to "prvo sredi svoje dvoriste" se danas koristi kao neki izgovor da se zabrani bilo kakva kritika. Ja svoje dvoriste jesam sredio, ono ima nekih 10 metara kvadratnih, redovno ga cistim a i letos smo stavili nove plocice na jedan deo, da sto moze fino da stane, sa sve stolicama.

Si zadovoljan?

I sad ispada s tim komentarom kao da se u Beogradu bas nista ne radi (a dosta drzavnih zgrada je sredjeno, gradice se novi sudovi pogledaj danasnje novine), a drugo ja nisam taj koji o gradnji u Beogradu odlucuje tako da ne znam zasto mene prozivas.

i pazi "oni imaju neki plan i ambicije". Je l onda treba da se divimo onom manijaku u Turkmenistanu sto je izgradio ogromnu zlatnu statuu samog sebe koja rotira uvek prema suncu? Covek je bar imao plan i ambicije, i jos bolje, sproveo ih u delo!

Alo ljudi, ovo sa Skopljem je tipicno malogradjansko nacionalisticko kompleksastvo velikim delom, red je da se to kaze.
 
Alo ljudi, ovo sa Skopljem je tipicno malogradjansko nacionalisticko kompleksastvo velikim delom, red je da se to kaze.
Političke elite, ne građana, treba napomenuti. To što se građani ne bune mnogo je već druga priča...
 
hazard":1xgseolz je napisao(la):
Jao jbt to "prvo sredi svoje dvoriste" se danas koristi kao neki izgovor da se zabrani bilo kakva kritika. Ja svoje dvoriste jesam sredio, ono ima nekih 10 metara kvadratnih, redovno ga cistim a i letos smo stavili nove plocice na jedan deo, da sto moze fino da stane, sa sve stolicama.

Si zadovoljan?

I sad ispada s tim komentarom kao da se u Beogradu bas nista ne radi (a dosta drzavnih zgrada je sredjeno, gradice se novi sudovi pogledaj danasnje novine), a drugo ja nisam taj koji o gradnji u Beogradu odlucuje tako da ne znam zasto mene prozivas.

i pazi "oni imaju neki plan i ambicije". Je l onda treba da se divimo onom manijaku u Turkmenistanu sto je izgradio ogromnu zlatnu statuu samog sebe koja rotira uvek prema suncu? Covek je bar imao plan i ambicije, i jos bolje, sproveo ih u delo!

Alo ljudi, ovo sa Skopljem je tipicno malogradjansko nacionalisticko kompleksastvo velikim delom, red je da se to kaze.
Nisam mislio na tebe direktno kad sam govorio za dvorište, naravno, a nije mi bila namera ni da prozivam ;) Mislio sam generalno na našu(lošu) naviku da govorimo o "falsifikovanoj i iskrivljenoj istoriji" Makedonaca. Kako da nemaju "kompleks inferiornosti" kad tako gledamo na njih. A sve to samo da bismo se sami bolje osećali sa našom ovakvom državom :)
U Beogradu se ne gradi ništa ovakvih razmera, zar ne? Rekao bih ne, ni blizu...
Moj glavni utisak za to buduće Skoplje je "jbt, koliko spomenika hoće da načičkaju", ali zgrade su mi generalno ok... Jedino se pitam kako će se uklopiti u sadašnji izgled grada. Delovao mi je prilično siromašno, a ovo će mu baš lupiti kontrast.
 
lukpot":1aql5p6e je napisao(la):
Nisam mislio na tebe direktno kad sam govorio za dvorište, naravno, a nije mi bila namera ni da prozivam ;) Mislio sam generalno na našu(lošu) naviku da govorimo o "falsifikovanoj i iskrivljenoj istoriji" Makedonaca. Kako da nemaju "kompleks inferiornosti" kad tako gledamo na njih. A sve to samo da bismo se sami bolje osećali sa našom ovakvom državom :)
To za istoriju je fakat i njihov (koristim to labavo, nije kao da govorim o svakom Makedoncu) kompleks inferiornosti proizilazi iz toga, a manje iz nekog naseg gledanja na stvar. No to nije tema za ovaj topik pa necu vise o tome. Nemam nista protiv Makedonaca kao takvih ali neke su cinjenice ipak cinjenice. A veruj mi cinjenica da makedonska vlast pravi nacional-ludoriju ne cini da se ista bolje osecam o Srbiji. Samo komentarisem onako uzgred.

U Beogradu se ne gradi ništa ovakvih razmera, zar ne? Rekao bih ne, ni blizu...
Moj glavni utisak za to buduće Skoplje je "jbt, koliko spomenika hoće da načičkaju", ali zgrade su mi generalno ok... Jedino se pitam kako će se uklopiti u sadašnji izgled grada. Delovao mi je prilično siromašno, a ovo će mu baš lupiti kontrast.
U Beogradu ne postoji potreba za monumentalnim drzavnim zdanjima jer ona vec postoje, uglavnom su se sredjivale ili se sredjuju starije zgrade. A i spomenika brate imamo dosta (sto ne znaci da ne fali pokoji, ali nonstop ima novih). Mi u Beogradu imamo 2 skupstine, 2 zgrade Vlade, pre bombardovanja imali smo 2 MUPa, 3 dvora (4 ako bg skupstinu i predsednistvo gledamo odvojeno), zaista ne vidim potrebu za necim vise po tom pitanju. I kazem nemam nista protiv sto u Skoplju obnavljaju predratne zgrade, to je skroz ok.
 
U pravu si da nemamo toliku potrebu za novim državnim zgradama, ali sam hteo da kažem da bismo teško uspeli da neki takav projekat odradimo... Videćemo da li će oni uspeti :)
 
nek je makedoncima sa srećom. u potpisu: oni koji ne mogu narodni muzej da obnove koliko 8 godina :rolleyes:
 
Beogradu nedostaju moderni ‚‚spomenici‚‚ ili da se ispravno izrazim, skulpture u prostoru, kao npr u Amsterdamu. I to na sto vise mesta u gradu...
 
Svako ko je bio u Skoplju složi će se da je tom gradu preko potreban centar,jer ono što je do sada predstavljalo centar grada bilo je ispod potreba za veličinu Skoplja centar ste mogli da obiđete za 5 min i da ne vidite ništa,osim dela iz Otomanske istorije,e sad ovo što vidim kao projekat prvo da kažem za javne objekte ,posle prvih rendera i kopiranje Antičke Grčke sad vidim promene pa su javni objekti dobili Turske obrise i mogu ladno da se grade u Istanbulu i još samo da dodaju minarete(polako biće vremena) jer u suštini u Makedonji i danas su ostali izraženi tragovi Turske civilizacije kako u narodu tako i kulturi(da me neko ne razume pogrešno, dobro je što su se na tom mestu preplitale civilizacije) e sad u Slovenskoj Makedonskoj arhitekturi postoje drugačiji uzori a koliko vidimo na ovom filmu toga nema,pa se zato pitam ,ko je odlučio da se Skoplju gradi orijentalni centar i zašto?jer orijentalni deo grada postoji i imao je dobru osnovu za turističku nadgradnju,a što se tiče spomenika istorijskim ličnostima,pored falsifikovanja Helenske istorije u orijentalnom ambijentu? A gde je tu Srpska istorija,Car Dušan,Milutin,Uroš i ostali koji su podizali većinu pravoslavnih crkava i mesta po Makedoniji jednostavno izbrisani? Dakle falsifikovanje Grčke i ostalih istorija u Skoplju je postala reklo bi se uobičajna pojava,a to je sindrom malih naroda sa problematičnim identiteom,al sve jedno neka im je srećno u novoj ulozi ;)
 
Vrh