Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Imamo situaciju u jednoj stambenoj zajednici. Stanarima je ponudjeno:

1. Zatvaranje parkinga sa stavljanjem rampe samo za hitne slucajeve.
2. Obelezavanje mesta i iznajmljivanje zainteresovanim bilo iz redova stanara bilo nekom drugom.
Nemora da se izanajmljuje ako je na njihovoj parceli stanari mogu da se dogovore kako ce da koriste parking i to sve urade preko papira i sa sek za saobracaj
 
Ovo nije trotoar već parcela koja pripada zgradi i nalazi se između zgrade i trotoara je. Stambena zajednica je odlučila da se ovo mesto ne koristi osim za hitne situacije. Dobar primer uređenja u Vranjskoj ulici na Zvezdari.
IMG_20240416_134728405.jpg
 
Pa to onda nema veze sa onim što si napisao to je faktički pp prilaz za hitne službe i za recimo selidbu
 
Sajt stambene zajednice iz mog komšiluka u kojem je upravnik iz redova stanara. Evo zanimljivog detalja u vezi obavezne godišnje provere lifta:

 
Ovo je neverovatno koliko zgrada ima probleme sa kosim krovovima, kako i novogradnja ali i stare zgrade.
 
Sta kosi krovovi nisu rešenje za ravne krovove
Sta kosi krovovi zahtevavaju isto da se održavaju
Ma nije moguće mora se održava strasno
 
Ništa nije neverovatno, bio kosi ili ravan ne održava se, pa se ne održava.
Većina zgrada ima ili prinudnog koji samo uzima lovu ili iz redova stanara koji je tu eto tako. Jedan mali deo ima i profi i iz redova stanara ljude koji hoće da rade svoj posao.
Stanari nemaju svest ili znanje, a često imaju bezobrazluk kada su zajednički delovi u pitanju, kao što je krov, pa pokušavaju na sve načine da izbegnu plaćanje.
Reaguju samo u slučaju havarija kada svima dogori do nokata....
Što dovodi do toga da je većina krovova poslednji put sređivano pre 30+ godina i u krš su stanju...
 
Da li je neko imao iskustva sa ugradnjom lifta u zgradu koja izvorno nema lift? Kako se kreću cene, ima li dobrih izvođača i koje su generalno preporuke
 
To je baš komplikovana i skupa rabota. Ja upravo radim sa jednom SZ na predlozima za remont ili zamenu lifta.
Recimo da je ponuda za remont lifta starog 60 godina koji ima 7 spratova je 2.500.000 dinara.
Drugi ponuđač nudi novi lift nosivosti 300kg za tih 7 spratova za 40.000 evra. Najveći problem je kako otplatiti tako veliki novac.
 
Da li je neko imao iskustva sa ugradnjom lifta u zgradu koja izvorno nema lift? Kako se kreću cene, ima li dobrih izvođača i koje su generalno preporuke
Ima više primera ugradnje lifta u zgrade koje ga izvorno nisu imale
Spolja obično sa dvorisne strane
Panoramski lift
Unutar zgrade ukoliko postoji prostor izmedju stepenica da se isti ugradi
Najbolji način ako svi ne žele da učestvuju da se uradi sa kontrolisanim pristupom
 
Kontrolisani pristup liftu je nezakonit. Baš sam danas diskutovao sa stanarima na sastanku stambene zajednice o tome.
 
Samo na nivo 0 mora biti dozvoljen
Oni koji ga nisu platili za nih ne postoji
Drugo je kad lift ima već drugo je kad se naknadno ugradjuje
 
Pitanje je ko ce da kontrolise upotrebu lifta. Samo nemojte pricu o tokenima i siframa jer to pukne nakon mesec dana, uvek ce neko da izlane sifru ili pozajmi token ovima sto nisu hteli da ucestvuju.
Mene zanima da li upravnik, tj. skupstina stanara ima zakonsko pravo da namece odluku o ugradnji lifta stanarima koji to ne zele ili ne mogu da finansiraju
 
Sve sto izgalasa 2/3 svi moraju da se povinuju.
A tebi ako je glup token ti idi peske pitao si za rešenje. Znam za 2 zgrade jedna na banovom brdu druga na zvezdari gdje je lift naknado ugradjen i sa tokenima funkcjonisalo dok nisu svi platili.Na BB je lift naknadno ugradjen nije postojao od 25 stanova 7 nije htelo da palti od tog 3 sa viših spratova posle 2 godine svi platili uučešć.Tokeni postali nepotrebni.
Na zvezdari lift ugradjen u okno koje je stajalo prazno / ima takvih dosta zgrada u gradu /
30 stanova nije 5 ucestvalo sad samo jos 2 stana odbijaju da plate svoj deo
 
Znam za ulaz na NBG u 21. bloku gde nisu htele da učestvuju komšije sa prvog sprata (svi ostali su platili) i tu su isključili dugme za prvi sprat na liftu.
 
Ono što odluči stambena zajednica je obavezujuće. Evo recimo ova zgrada koju sam pominjao je formirala savet zgrade sa jednim stanarom po spratu i odlučeno je da se radi remont lifta. Nezakonito je zabraniti pristup stanarima zajedničkoj imovini. Ko neće da plaća, tužiti ga, a ko nema da plati ili dogovoriti plaćanje na više rata ili ga uz saglasnost stanara osloboditi plaćanja. Ali ponavljam, ne može se članu stambene zajednice sprečiti pristup zajedničkoj imovini.
 
Ko ima brani pristup? Neka pristupe, samo ne mogu da ga koriste kako oni žele ako nisu platili :)
 
Prvo, to je nezakonito jer se onemogućava upotreba zajedničke imovine. Lepo te neodgovorne utužiti, ali im ne nezakonito zabranjivati upotrebu lifta. Drugo, dugovanja se ne smeju javno isticati čak ni na Viber grupi a kamoli oglasnoj tabli. Zato tužiti za dug.
Naše društvo mora da shvati da živi u zajednici, a ne izolovano od drugih ljudi.
 
Ja ne vidim problem, jedno je da oni ne mogu uopšte da pristupe liftu, drugo je ako ne mogu da ga koriste do njihovog sprata ili da ga aktiviraju kako žele ako nisu učestvovali u njegovoj ugradnji. Pa ljudi neće ni da plaćaju održavanje lifta jer "živim na prizemlju ili prvom spratu...". Možda bi neki pravnik mogao dati komentar. Ljudi neće da se smaraju sa tužbama pogotovo iz redova stanara pa verovatno ubrzaju proces ali da, slažem se da ih treba tužiti, zato većina sada ide preko infostana jer on tuži ne čeka ni dan :)
 
Ne, nije različito ako ne može da se koristi lift koji je i njihova imovina. Ukoliko je onemogućeno korišćenje zajedničke imovine mogu podneti prijavu protiv upravnika, i bilo je takvih slučajeva.

To što ljudi neće da plaćaju održavanje lifta je posebna tema i ukazuje da je upravnik iz redova stanara. Infostan ima svoje prednosti, ali uzima 11% za svoje usluge. Ljudi moraju razumeti da život u zgradi košta i nije besplatan. Potrebno je imati i tekuće i investiciono održavanje.

Kod mene u zgradi recimo kreče unutar zgrade na određenim spratovima od svog novca jer nemamo fond niti naplatu investicionog a padaju nam veliki delovi fasade. Kada bude kritično stanari će shvatiti da nemaju novca nizašta jer se radi o investiciji od skoro 100.000 evra na 40 stanova. Lift, fasada, krov, stepenice, sve je to zajednička imovina i imamo isto pravo da je koristimo i obavezu da je održavamo.
 
Pa da, zato ljudi i i izbegavaju naplatu preko Infostana (ne moraju oni, bilo šta što dolazi u vidu računa kao bilo kog drugog), jer tako mogu da vrdaju, plaćaju kad hoće, shvataju to kao dobrovoljnu stavku. A ljudima glupo da se zameraju međukomšijski. Jeste glupo, zato i treba treća strana, ne plaćaš 2 meseca, paf tužba!
 
Glavno je da ljudi ne razumeju da prave štetu samima sebi, svojoj stambenoj zajednici i novcu koji služi zgradi za održavanje i investiranje. Zato i jeste Infostan najbolje rešenje kada je upravnik iz redova stanara i neće da se juri i zamera tvrdoglavim pametnjaković komšijama kojih uvek ima.
 
Jeste, ali i to treba izglasati sa nekom većinom (2/3 jel?). Ali ti to ne možeš objasniti nekim bizgovima! Ne radi se tu i da ljudi nemaju love (mada ima i toga mali procenat verovatno), plaćaju redovno druge račune, nego eto tako, po svojoj diskreciji uplaćuju kad žele ili ne plaćaju! Nema svesti o zajedničkoj imovini, nego filozofija da je meni sređeno, a od mog praga ok je i svinjac.

1 od gomile razloga zašto više naginjem sistemima gde se jasno zna ko raspolaže imovinom, isto tako sa jasnim obavezama i odgovornostima koje to nosi.
 
Ne, nije različito ako ne može da se koristi lift koji je i njihova imovina. Ukoliko je onemogućeno korišćenje zajedničke imovine mogu podneti prijavu protiv upravnika, i bilo je takvih slučajeva.
Kažem, trebao bi neki pravnik rastumačiti to lepo jer oni mogu da koriste lift ali ne mogu do njihovog stana. Zajedničku imovinu koliko znam niko ne može prisvojiti osim valjda odlukom većine stanara ako je to uopšte moguće. Oni imaju pristup liftu, mogu da ga koriste samo ne na svaki način, dakle to nije blokiranje pristupa liftu već "nefunkcionalnost" koja treba da se reši sa tehničke strane. Ljudi nadju rupu u zakonu i protiv oka sokolovog, a neće za lift koji neko nije platio. Nezakonito je i da imaš stanare u stanu kojem izdaješ bez ugovora o zakupu pa opet... Mislim da bi to dobar pravnik lako definisao kako da se uradi.
 
Vrh