Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

A da obavestite komsija telefonom zakazete sednicu
Prije toga probate da razgovarate sa upravnikom
 
Ako ću ja da obaveštavam ljude i vučem ih za rukav mogu da budem i upravnik, šta će mi on.

Ma o čemu da razgovaramo? Razgovor od juče: hoćemo da menjamo ulazna vrata on nudi jednu firmu gde ima dil sa njima (otvoreno kaže, navodno popust) sve ostale ne dolaze u obzir jer navodno naplaćuju izlazak na teren i ponudu. Kad mu kažem da ponuda može da se dobije za dž online počne da tvrdi da ne može tako, insistira da je to nemoguće. Jednostavno čovek se postavio kao gazda, zaboravio je da radi za nas a ne da mi ispunjavamo njegove želje.
Radili krečenje, njegov komšija radio, račun nismo dobili. Kaže radio za 100 din po m2, naš ulaz nema 1400m2.
 
Prvo, koliko je taj covek upravnik, jer upravnik se bira na 4 godine, ako mu je istekao mandat, birajte novog upravnika.
Drugo," Inicijativu za zakazivanje sednice skupštine može podneti i svaki vlasnik posebnog dela. Ako upravnik ne zakaže sednicu skupštine na zahtev vlasnika posebnog dela u roku od deset dana, vlasnik posebnog dela je može sam zakazati, o čemu obavezno obaveštava upravnika"
Recept za smenu: nadjes jos 3-4 komsije koje zele da se angazuju, onda tri puta sazovete sednicu sa istim dnevnim redom, tj izglasavanje nepoverenja upravniku i izbor novog. Svaki put "obavestis" upravnika i ostale o novoj sednici kacenjem papira u recimo podrumu, ili pozivanjem na tel u 3 ujutro (kad se verovatno nece javiti). Ponavljate sednicu za deset dana. Obavezno zapisnik sa svake sednice, kao i imena i prezimena prisutnih. Jedina tacka dnevnog reda-smena starog i izbor novog upravnika. Na trecoj sednici proglasavate sve ostale nedostupnima, glasate za smenu upravnika, izaberete novog i to nosite (valjda) u odeljenje za imovinsko-pravne i stambene poslove opštine da registrujete novog upravnika. Bitno je da imate dobre zapisnike, sa ispravnim datumima, imenima prisutnih itd.
Nije moralno ali je po (debilnom) zakonu.
 
Hvala. On je upravnik od 2018. u ugovoru mu je mandat na neodređeno.
 
Ako ću ja da obaveštavam ljude i vučem ih za rukav mogu da budem i upravnik, šta će mi on.
Budi onda upravnik kad se već angažuješ oko zgrade. Možeš probati sa skupljanjem potpisa od vrata do vrata. Tako sam ja uradio kad sam smenio lopove iz Kosmaja, a posle sam samo sastavio zapisnik i formalno sednica nije ni održana, ali većina je potpisala za smenu tako da nikakvih problema nije bilo. Nakoh toga sam obavestio Kosmaj putem mejla da im je upravnik smenjen i da je raskinut ugovor sa njihovom firmom, što je bio i jedan od uslova opštine Čukarica.
 
To važi samo za upravnike iz redova stanara. Za PU hoštaplere je predviđen neograničen mandat jer je zakon pisan za njihove firme bliske režimu.
 
Hvala, proveriću da se nije u međuvremenu samoizabrao :poop: Uzela sam dokaz iz Infostana da je falsifikovao odluku o poskupljenju u januaru. Sad ide zabavni deo, javljam vam kad se sve završi. Žao mi je što sam ga preporučila svojevremeno nekim ljudima sa foruma, tad je bio / delovao dobro i pošteno.
 
A pa da, tako sam i mislila. Ne moram da proveravam. Nije to problem, rešićemo se mi njega lagano. Falio mi je materijalni dokaz, to sad imam.
 
Zvali su me pre neki dan iz opstine Vozdovac da kao upravnik zgrade (iz redova stanara) da dodjem na neki sastanak u opstinu. Kako sam bio na putu rekao sam im da ne mogu da dodjem i pitao o cemu se radi i u vezi cega je sastanak na sta su mi samo rekli hvala i spustili slusalicu!

Da li neko zna o cemu se radi jer mi ne pada na pamet da idem da do opstine?
 
A pa da, tako sam i mislila. Ne moram da proveravam. Nije to problem, rešićemo se mi njega lagano. Falio mi je materijalni dokaz, to sad imam.
Uzmite stvar u svoje ruke i uredite životni prostor i okolinu po želji stanara a ne po želji upravnika. Fino donesite neki plan za naredni period sta su vam prioriteti (zamena vrata, krečenje) i novac usmerite na to bez stalnih potreba za sednicama. Prof.upr.je kod vas odlično prošao. Ništa nije radio, ništa niste tražili, a on dobijao redovno novac. Bili ste zgrada za poželeti.
 
Pa stanari sami i odlučuju o svojoj zgradi, a ne upravnik ma koje vrste bio. Što bi ja kao prof upravnik imao bilo šta protiv, ako su stanari odlučili da svaki 3 dan sade ljubičice ispred zgrade. Isto, niko ne brani da ta ista skupština odluči da će sami stanari krečiti zgradu, materijal sa računa zgrade i mažite. Posao upravnika je administrativno tehničke prirode, sam ne odlučuje, tu je da pazi da je zgrada bezbedna za život i korišćenje i usklađena sa zakonskim normama. E sad, ima nas svakakvih, uostalom tako je i u bilo kojoj sferi društva, imate one koji svoj posao rade i oni koji gledaju da se od tog posla dodatno okoriste.
 
Zvali su me pre neki dan iz opstine Vozdovac da kao upravnik zgrade (iz redova stanara) da dodjem na neki sastanak u opstinu. Kako sam bio na putu rekao sam im da ne mogu da dodjem i pitao o cemu se radi i u vezi cega je sastanak na sta su mi samo rekli hvala i spustili slusalicu!

Da li neko zna o cemu se radi jer mi ne pada na pamet da idem da do opstine?
Organizuju sastanke tako kao dovedu iz grada predstavnika jp i nista konkretno ne dobiješ ako na sastanku izneses previše primedbi sledeće godine te ni ne zovu
Naravno nista ni ne urade
 
Pa ne moze na neodredjeno, u zakonu pise da mu je mandat 4 godine.
Proverio sam tumačenje i pošto je navedeno pod članom koji se bavi nadležnošću upravnika iz redova stanara, a ne profesionalnih upravnika tumačenje je da upravnici iz redova stanara imaju mandat od 4 godine dok profesionalni upravnici sklapaju ugovor na neodređeno vreme. U bilo kom trenutku stanari sa 2/3 glasova stambene zajednice mogu raskinuti ugovor sa profesionalnim upravnikom.

Što se tiče sastanaka sa predstavnicima opštine kod mene na Zvezdari to radi već duže vreme predsednik opštine i meni kako su rekli upravnici iz redova stanara to je gubljenje vremena. Izmedju ostalog te sastanke koriste predstavnici opština da predstave da nešto rade, a i sa kime mogu da pričaju malo privatnije kako bi preko JP Gradskog stambeno im "pomogli" da zamene sandučiće, stolariju na ulazu i slično. A ništa ne traže zauzvrat, fini neki ljudi.
 
 
Pa stanari sami i odlučuju o svojoj zgradi, a ne upravnik ma koje vrste bio. Što bi ja kao prof upravnik imao bilo šta protiv, ako su stanari odlučili da svaki 3 dan sade ljubičice ispred zgrade. Isto, niko ne brani da ta ista skupština odluči da će sami stanari krečiti zgradu, materijal sa računa zgrade i mažite. Posao upravnika je administrativno tehničke prirode, sam ne odlučuje, tu je da pazi da je zgrada bezbedna za život i korišćenje i usklađena sa zakonskim normama. E sad, ima nas svakakvih, uostalom tako je i u bilo kojoj sferi društva, imate one koji svoj posao rade i oni koji gledaju da se od tog posla dodatno okoriste.
Naše iskustvo sa 2 firme za profesionalno upravljanje je da uglavnom gledaju da se okoriste.
Iskustvo ulaza do nas je potpuno isto.
Imate primer samo par poruka iznad vaše da upravnik stanarima govori koja vrata i čiju ponudu treba da uzmu jer ima dil.
Dajte neki dobar primer gde vi radite prof.upravljanje šta ste postigli a da nije sadnja ljubičica. Ovde ionako svi iznose samo negativne komentare i time štete vašoj profesiji.
 
Pod dobar primer smatrate šta? Meni kao upravniku je bitno da sve bude po PS i da nekog ne bude sramota kad mu neko dolazi na kafu.
1000014417.jpg
1000014285.jpg
1000014396.jpg
1000014366.jpg
1000014267.jpg
 
Naše iskustvo sa 2 firme za profesionalno upravljanje je da uglavnom gledaju da se okoriste.
Iskustvo ulaza do nas je potpuno isto.
Imate primer samo par poruka iznad vaše da upravnik stanarima govori koja vrata i čiju ponudu treba da uzmu jer ima dil.
Dajte neki dobar primer gde vi radite prof.upravljanje šta ste postigli a da nije sadnja ljubičica. Ovde ionako svi iznose samo negativne komentare i time štete vašoj profesiji.
Ono što vidim kao neko ko 2 nedelje radi da ne kažem šegrtuje u ovoj branši je da ima takvih profesionalnih upravnika, što možemo i videti na osnovu ličnog primera 11030 koja je navela kako to izgleda u njenoj situaciji.
Ja ne mogu da iznosim detalje kojom zgradama upravljamo jer još uvek nemam licencu za profesionalnog upravnika, ali ću je nadam da ću je imati u narednih mesec dana pa ću onda moći kao licencirani profesionalni upravnik da to činim, do tada sam šegrt i ovo nisu saveti profesionalnog upravnika.

Našu firmu zovu ljudi koji vide da je neka zgrada u komšiluku ili njihovih prijatelja dobro održavana pa na osnovu preporuke komšija nas kontaktiraju, kao što sam rekao nemamo sajt.

Prošle nedelje sam prisustvovao prvoj sednici skupštine stambene zajednice u jednoj velikoj zgradi koju održava vojno stambeno a u kojoj je naš profesionalni upravnik. Tu više godina organizujemo profesionalno upravljanje i glavna kritika upućena profesionalnom upravniku je bila da nije imao inicijativu da se vrše investiciona održavanja zbog čega su stanari hteli da ga smene na sazvanom sastanku. Naime, na računu zgrade je preko milion dinara, ali upravnik ne izmišlja i ne naduvava radove kao neki drugi već je čekao da se stanari slože oko toga u šta treba uložiti u zgradi. Problem je što dobar deo stanara želi da se rade radovi na fasadi, a drugi na krovu i tako nikada nemaju konsenzus.

Upravnik je podvukao da nije kriv što ne mogu da se dogovore, i podsetio je da je on baš i izabran jer su prethodni upravnik iz redova stanara a i profesionalni upravnik bili skloni izmišljanju radova.
Dok se sada stanari suočavaju sa drugačijim pristupom održavanju zgrade gde upravnik predlaže radove, ali ne pokušava da ubedi stanare da promene mišljenje. Posle tih burnih sat i po vremena sastanka gde je bilo i vređanja i prozivanja da krademo novac jer naplaćujemo održavanje 400 dinara mesečno je ipak većina stanara odustala od smene jer su shvatili da je problem do njihove nesloge, a ne zle namere profesionalnog upravnika.

Posle sastanka sam bio zatrpan utiscima jer nikada nisam mogao da pomislim da stanarima problem bude i to što se novac od fonda zgrade ne troši.
 
Šta je sa stanovima koji su u vlasništvu državnih firmi ili javnih preduzeća, u kojima niko ne živi i infostan ne dolazi, jel njih računate u kvorum ili ne? Ima li zvaničnih mišljenja o tome?
 
Posebni delovi zgrade bili to stanovi ili poslovni prostor se isto tretiraju kao i oni koji su u privatnom vlasništvu. Jedino izuzeće od Zakona o stanovanju i održavanju zgrada koje reguliše rad upravnika je predviđeno članom 1 stavom 2: imovina kojom raspolaže Vojska Srbije se ne uređuje ovim zakonom.

Prema članu 43. Zakona stava 4 je propisano:"Ukoliko je vlasnik posebnog dela nedostupan, njegov glas se ne uračunava u kvorum, odnosno ukupan broj glasova u postupku odlučivanja. Smatra se da je vlasnik posebnog dela nedostupan ukoliko se tri puta uzastopno ne odazove na sednicu skupštine stambene zajednice na koju je uredno pozvan, a da pri tome nije obavestio upravnika, odnosno stambenu zajednicu o razlozima svog neodazivanja."
 
Hvala, videla sam u međuvremenu u zakonu. Nedostupan ne važi kad se traži 2/3 većina.

Jel se zna koji procenat uzima Infostan od naplate?
 
Poslednja izmena:
Aha, znači ako smenjujemo profi upravnika nedostupni ne ulaze u kvorum? Jel to 100% tačno pošto sednicu za razrešenje imamo u četvrtak?
 
Vrh