Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Mislim da registrator na Vračaru prednjači sa glupostima i svojevoljnim tumačenjem zakona.
Čukarica mi je hit, a ni Zemun ne zaostaje. Na primer, ideja da prof. upravnik ne može da da otkaz i obaveštenje o otkazu okači na oglasnu tablu, već mu registrator tzraži da održi sednicu i donese zapisnik. Na primedbu jednog upravnika da nema nameru da drži sednicu samo zbog toga i da mu verovatno niko neće ni doći, ragistrator mu je tražio da napiše zapisnik i da mu preda tako kao da niko nije došao. Znači, bitno je da oni ispune formu koju su zamislili... na jednoj opštini nisu prihvatili nedostupne, pa su rekli da donese još tih potpisa koliko mu fali, oni će samo da dodaju u zapisnik. Na primedbu da to ne može tako jer je zapisnik već napisan sa manjim brojem potpisa, odgovor je "pa šta ima veze". A, onda ima i opština kod kojih možeš da doneseš potpise nažvrljane na salveti iz kafane i oni će prihvatiti...
 
Ili kod izbora prof upravnika nema šanse da postoje nedostupni, samo kad se bira iz reda stanara onda može...razni id*** tamo sede.
 
Stanari SZ Starine Novaka 25 (CG) su uspeli krajem prethodnog meseca da smene renomiranu firmu za pružanje usluga profesionalnog upravljanja koja ume samo da štampa račune i uvek radi nauštrb stanara koji moraju njen (ne)rad da finansiraju.Kohezioni faktor u ovoj SZ je bio lift koji je duži vremenski period bio neopravdano isključen kako bi vaspitala stanare te SZ.Mučili se ljudi i odlučili "NE".To je četvrta SZ u okviru CG koju je izgubila lošim odnosom i nepoštovanjem stanara.U okviru kondominijuma CG drži još 4 SZ od kojih jednu bez ikakvih zakonskih osnova.Ovih dana pokušava kroz jedan aneks ugovora da legalizuje nepostojeći ugovor renomiranoj firmi za obezbedjenje koja posluje u okviru CG od formiranja kondominijuma.
 
Stanari SZ Starine Novaka 25 (CG) su uspeli krajem prethodnog meseca da smene renomiranu firmu za pružanje usluga profesionalnog upravljanja koja ume samo da štampa račune i uvek radi nauštrb stanara koji moraju njen (ne)rad da finansiraju.Kohezioni faktor u ovoj SZ je bio lift koji je duži vremenski period bio neopravdano isključen kako bi vaspitala stanare te SZ.Mučili se ljudi i odlučili "NE".To je četvrta SZ u okviru CG koju je izgubila lošim odnosom i nepoštovanjem stanara.U okviru kondominijuma CG drži još 4 SZ od kojih jednu bez ikakvih zakonskih osnova.Ovih dana pokušava kroz jedan aneks ugovora da legalizuje nepostojeći ugovor renomiranoj firmi za obezbedjenje koja posluje u okviru CG od formiranja kondominijuma.
Meni je vrh da saga jos traje i da je nisu svi oterali a tu bez zakonskog osnova da trpe to mi tek hit
 
Hteo bih da podelim iskustvo sa firmom CSI u naselju Zemunske kapije. Najblaza rec za njih je teski prevaranti (tacnije dve reci). Za stan sa garazom naplacuju odrzavanje skoro 50evra a za to se i ne dobije mnogo. Zelenilo je lepo odrzavano, ali ne vidim razlog da ih hvalim sto su za nase pare nasli postenu firmu koja je odradila svoj posao kako treba. Ciscenje zgrada je katastrofalno, jer angazuju ljude koje bedno placaju dok su neke komsije vidjale i neku decu da ciste.
Ali najveci problem je kako se ponasaju na primedbe. Desava se svima da gresimo i na poslu i privatno, i to je nesto normalno. Ali nije normalno da se svadjate i vredjate kad vam neko skrene paznju na vase greske. Ocigledno zaposljavaju ljude sa dugim jezikom a ne sa malo grama mozga kako bi resili probleme klijenata.
Kad se i istera nesto do kraja, nakon mucnih razgovira i piskaranja, i kad nemaju vise gde onda se izvlace kako su kolege na odmorima i bolovanjima ili nesto slicno. Jednom se neka zaposlena cerekala u slusalicu i sama izjavila da ne mogu da ispravno urade dve stvari odjednom, hvala joj na iskrenosti.
Predsednici skupstine stanara (njih 20ak) se zdusno zalazu za njih kad je glasanje i brecaju se ako neko nesto kritikuje. Kazu glasali ste tako, valjda previse gledaju domace tv stanice pa su pokupili fore od njihovih omiljenih tv likova, i iscekuju da se sad placa i cuti naredne dve godine.
Ali pre par nedelja se desio obrt, gde je pukla tikva i sad po hitnom postupku hoce da raskinu ugovor. Tvrde kako nije uplacena neka polisa za prethodne dve godine, da nisu servisirani liftovi, da ne rade sprinkleri u nekim garazama, itd. Ja pretpostavljam da su te informacije tacne, ali otkud naknadna pamet odjednom. A svako moze da pretpostavi da su se oni pokacili oko kolaca jer u naselju ima preko 900 stambenih jedinica, pa vi zamislite koja je to suma novca na mesecnom nivou.
Koliko cemo para baciti na advokate i penale, to cemo tek videti a naibolje sto predsednici sz hoce da oni direktno angazuju firme za radove u naselju. Nisu mogli (hteli) da iskontrolisu jednu firmu a sad ce kao njih vise.
 
Prošle nedelje sam počeo da učim o ovoj profesiji, to jest da se spremam za polaganje ispita za profesionalnog upravnika. Stvari nisu uvek kao što izgledaju, upravnici ne trebaju da odlučuju već trebaju da povezuju stanare sa majstorima i objasne im zašto je bitno da ulažu u zgradu u kojoj su vlasnici i žive. Već se vidi da ima puno upravnika koji rade sve kako treba, pa neki i rade stvari koje nisu u opisu njihovog posla, ali isto tako postoji i problematičkih upravnika koji zloupotrebljavaju poverenje stanara, firmi koje imeju dobru reklamu i damping cene ali kvalitet je loš i.t.d.

Oseća se da je ovo relativno nova oblast koja nema ni 10 godina, a koja još uvek nije stala na noge. Isto tako i veliki broj stanara nije svestan da od njih zavisi održavanje i da je Tito mrtav već 40 i kusur godina.

Već delim iskustva sa prijateljima upravnicima iz redova stanara, a i sa nekoliko prijatelja koji su profesionalni upravnici. Iskustva su veoma različita zavisno od zgrade do zgrade, nema pravila jer sve zavisi od stanara a ne od dela grada ili finansijskog stanja stanara.

Ozbiljno razmišljam da otvorim blog na kojem ću podeliti moja iskustva kao upravnika, u učenju a uskoro nadam se i kao upravnika sa licencom.
 
Poslednja izmena:
Моја препорука је да се избегавају старије зграде са већином станара пензионера и зграде са хотелима.
 
Konkretan razlog za izbegavanje? Ako se krene sa stavom "popio sam svu pamet ovog sveta", naravno da će imati problema kod bilo koje populacije. Stariji ljudi, traže više informacije, objašnjenja, a ko nema vremena i živaca za to, ovim poslom ne treba ni da se bavi. Uzgred, penzioneri su ubedljivo najrevnosniji po pitanju obaveza.
 
Da se nadovežem, obično jesu problem, ali npr kod mene najmanje problema imam sa penzionerima. Čak od par komšinica dobijem povremeno i kolače ili čokoladu za dete, plaćaju sve na vreme i kažu kako ti radiš i kažeš tako će biti. Videli su da se cimam, da mi je stalo i da mogu da se oslone na mene kad je neka "frka", tako da me maksimalno podržavaju. Najviše mi problema prave likovi koji misle da zbog toga što imaju malo bolju platu mogu da biraju šta će na zgradi da se radi, ali je prioritet da se do njihovog stana napravi da pršti, a što gore curi, dole je sklono požaru, sa strane orpada fasada to nema problema, mora da bude stepenište u kamenu i fasadna rasveta i okrečeno samo do njihovih vrata.
 
Moj utisak je da velike firme koje imaju po više stotina zgrada imaju i lošu uslugu jer koriste agresivan marketing i damping cenu da bi privukli nove stanare to jest stambene zajednice. Nije ih nešto briga da zadrže klijente, jer se ponašaju kao korporacije, razmišljaju samo o broju korisnika koje će imati i koliko će to doneti prihoda, a kvalitet je blago rečeno upitan. Ispravite me ako grešim.

Firma u kojoj radim nema ni sajt ni marketing već dobija ponude za upravljanje novim zgradama od samih stanara na osnovu preporuke stanara koji su trenutni korisnici to jest "od usta do usta".
 
Poslednja izmena:
Apsolutno saglasan. Politika daj što više po maloj ceni, kad tad dođe na naplatu, i tad dolazimo do situacije nameštanja poslova, napumpavanja cena usluga i sl.
 
Firma u kojoj radim nema ni sajt ni marketing već dobija ponude za upravljanje novim zgradama od samih stanara na osnovu preporuke stanara koji su trenutni korisnici to jest "od usta do usta".
21.vek je i živimo u 2024.godini. Sajt je nešto osnovno, kao kad registrujete firmu u apr-u. Svakako i pored preporuka drugih imajte sajt, makar to danas može jeftino i vrlo povoljno da se uradi (baš jeftino). Da zamolite i nekog na forumu podigao bi vam wordpress sa najosnovnijim informacijama koje se tiču tog posla. Pa danas veće stambene zajednice imaju svoje sajtove...
 
21.vek je i živimo u 2024.godini. Sajt je nešto osnovno, kao kad registrujete firmu u apr-u. Svakako i pored preporuka drugih imajte sajt, makar to danas može jeftino i vrlo povoljno da se uradi (baš jeftino). Da zamolite i nekog na forumu podigao bi vam wordpress sa najosnovnijim informacijama koje se tiču tog posla. Pa danas veće stambene zajednice imaju svoje sajtove...
naša firma za upravljanje ima neki bazični sajt, čak je 70% sajta još uvek u templejtu, neprevedeno i slike nekih automehaničara iz templejta :) kada sam video sajt pomislio sam "au koje li smo indijance uzeli" ali za sada rade dobro posao.
 
Vrh