Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Meni stvarno nije jasno o kakvom tekućem održavanju se ovde stalno govori, s obzirom na to da stanari već decenijama plaćaju održavanje zgrada (sa liftom ili bez njega).

To je redovna stavka na računu Infostana, a novac za održavanje ide na račun onoga sa kim je sklopljen ugovor o održavanju zgrade (JP Gradsko stambeno, VU Beograd - 2, ili neko treći...).

Nećemo valjda više puta plaćati jedno te isto, pobogu...
 
Izgleda da hocemo, ni ja ne vidim zasto bi bilo sta menjao kad to sve placam preko infostana. Moj upravnik zgrade tvrdi da treba da se napravi novi ugovor sa nekom firmom za odrzavanje, ja ne vidim zasto bi se pravio novi ugovor, kad vec postoji jedan sa GS. Naravno jasno je da i upravnik zeli deo kolaca! Lopovska posla!
 
Zacudio bi se koliko zgrada u Beogradu nema ugovor sa npr Gradskim stambenim za odrzavanje zgrade...
Gradsko stambeno je po mom misljenju jedna prevarantska firma ali ipak ima neke standarde koje zgrada mora da ispunjava da bi usla u njihov sistem odrzavanja.
Jedan od njih je npr da zgrada mora da ima izlaz na krov (ne na tavan, nego sa tavana da moze da se izadje na krov bukvalno). Mnogi stanari zadnjih spratova su se prosirili na tavan i zatvorili taj tehnicki izlaz na krov. Ima ih i ko je ostavio ali GS ne priznaje otvor koji je iz necijeg "stana" nego zahtevaju da bude dostupan bez da mora neko da se "moli" da se udje kod njega. Sa te strane su u pravu. Bas u neposrednom komsiluku postoji jedna zgrada kojoj je GS otkazao "odrzavanje" kada su prilikom redovnog ciscenja oluka videli da ne mogu na krov bez komsija Pere. Znam da su im otkazali odrzavanje i da sada preko Infostana placaju samo ciscenje, stavku odrzavanje nemaju. Sta ce biti sa njihovom novcanom rezervom nemam pojma jer nije moja zgrada.
Inace ko preko Infostan-a placa tekuce/redovno odrzavanje GS taj nece placati ponovo , ostaje samo investiciono. Zato i u prijavi za registraciju SZ postoji rubrika gde se upisuje kome je zgrada poverena na odrzavanje.
Misha V":3h14xih3 je napisao(la):
Izgleda da hocemo, ni ja ne vidim zasto bi bilo sta menjao kad to sve placam preko infostana. Moj upravnik zgrade tvrdi da treba da se napravi novi ugovor sa nekom firmom za odrzavanje, ja ne vidim zasto bi se pravio novi ugovor, kad vec postoji jedan sa GS. Naravno jasno je da i upravnik zeli deo kolaca! Lopovska posla!
Ako je profesionalni upravnik, mora po zakonu da ima najmanje 3 ponude izmedju koje stanari glasaju. Uvek ima mesta za muvanje i zato je uvek bolje da je upravnik - komsija. Vec sam pisao o upravniku "nisam mnogo lep, nisam starletan" licenca broj 105, koji krade struju, ne placa komunalije...a ima licencu i sad ce on nekome da bude upravnik. Zato ako upravnik nije upravnik i u svojoj zgradi, tu je nesto cudno...
Ja sam pristalica da treba bezati od Gradskog stambenog jer su njihove usluge bezobrazno skupe a cenovnik im nije transparentan. Oni nemaju jedinstvenu cenu npr za m2 krecenja ili bilo koje usluge nego im sve zavisi od zgrade do zgrade i kako kome lupe cenu.
Samo za ovu "migraciju" treba imati novca na racunu jer nece ni jedna firma/majstor da popravljaju kvar u zgradi ako nema novca za rad. Jedino kod GS moze na veresiju ali je cena paprena.
Cuo sam da ce i Investiciono moci da se naplacuje preko Infostana a Infostan uz proviziju od 12% prosledjivace na racun Stambene zajednice sa rokom 60 dana... ali to su neproverene informacije. Dobra stvar je sto ce sve biti na jednoj uplatnici, bez provizije a losa stvar sto ce se cekati 2 meseca da novac legne na racun zgrade.
 
Ovo je poruka sa nekog drugog foruma. Izbrisala sam imena, jer ne znam da li je istinito, ali me interesuje šta bi trebalo uraditi u tom slučaju....

,,Zelim samo da upozorim sve na upravnika ,,tog i tog" iz Agencije ---- koji se kod nas u zgradi registrovao kao profesionalni upravnik bez 2/3 saglasnosti, prikupljao pare 6 meseci opeljesio zgradu i bez ikakvog izvestaja o potrosenim sredstvima i kretanjima na racanu nestao.
Dakle dovljno je da na svakih 6 meseci opeljesi po 10 zgrada i onda nestane, ne zelim da iko prodje kao mi u skupstini stanara u Ivana Sarica u Mirjevu.
Kome sada mozemo da se zalimo zbog svega sto nam se desilo ? Dosta sam gledala na internetu i ne shvatam kako mozemo da ga sprecimo da se dalje tako bahato ponasa osim da ga tuzimo i potrosimo jos para na njega a vec nam je dosta uzeo.
Poslednjih 6 meseci nismo imali ciscenje zgrade, nije placao odrzavanje lifta pa nas je ostavio sa dugovima, u medjuvremenu pocela je da nam otpada fasada i covek nista zivo nije uradio vec je samo dao otkaz i pobegao…mi se osecamo pokradeno i iznevereno i pisem zato sto ne zelim da se drugim stanarima desi isto"
 
Pozdrav dobri ljudi. Duže vreme pratim forum, i do sad sam nailazio na razne korisne i zanimljive informacije. Sad me je muka naterala da vam se obratim sa pitanjem.

Naime, u našoj zgradi na vidikovcu, gde sam stanar i upravnik zgrade, pre izvesnog vremena se pojavila firma "vojno građevinski centar". Kad su došli, zapečatili su jednu zajedničku prostoriju (inicijalnu smecaru) sa nekim sudskim rešenjem, voskom, kanapom i bravom i otišli.

Sad imamo veliki problem, jer su u toj prostoriji revizije za kuhinjske vertikale, kojima ne može da se pridje radi čišćenja. Uspeo sam da dobijem kontakt osobe koja je nadležna za te prostorije. Ta osoba mi je rekla da ne postoji način da ja kao upravnik dobijem primerak ključeva, već da svaki put kad se pojavi potreba pišem dopis, nosim u Nemanjinu i oni će po hitnom postupku poslati nekog da otključava prostoriju.

Problem je u tome što treba obezbediti da komšije iz tri stana na vertikali budu u određeno vreme kući, da ekipa gradskog stambenog dodje da odgusi cevi, i da u isto vreme dodje neko iz vojske da otvori tu prostoriju.

Mislim da je to nemoguća misija, a zbog navedenih potreba povremeni i blagovremeni pristup toj prostoriji nam je preko potreban.

Na kraju moj vapaj, ima li neko neki savet, sta je pametno uraditi u datoj situaciji?

Inače imam solidno iskustvo sa GS, ugradili su nam protupožarne aparate, led rasvetu sa senzorima i pristup za invalide. Trenutno nam ne radi interfon, i za to sam im poslao zahtev pa se nadam da će se odazvati uskoro.

Hvala unaored na preko potrebnoj pomoći i savetima!

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Po kom osnovu su je zapecati ko je gradio zgrade
Sta pise u tom sudskom rijesenju
Kako mogu da zapecate sta da je smecarska vertikala u funkciji
Ta prostorija je sastavni dio zgrade i vlasnistvo svih stanara .Vidi po kom osnovu su se tu pojavili uopste

http://www.zsf.rs/wp-content/uploads/20 ... tanare.pdf

Vodic za stambene zajednice
 
...Mislim da je to nemoguća misija, a zbog navedenih potreba povremeni i blagovremeni pristup toj prostoriji nam je preko potreban....

Nije ne moguca misija , trebalo bi da još uvek važi princip ako se nadležni ne odazovu brzo a dr. su ugroženi i faktor vremena je bitan
da sa dva svedoka
mozes da udješ bilo gde i bez ključa , popise se sta je zatečeno , otkloniš ono što ugoržava druge
zaključaš i nečim zapečatiš , novi ključ sa kopijom zapisnika im dostaviš

Nakon par puta naj verovatnije morace da ili brzo izlaze na mesto ili ce ovlastiti nekog stanara da samo on ima ključ

Nekad je tako moglo ... danas nisam siguran dal važi isti princip, treba proveriti

:sesir:
 
direktor":18xavn3r je napisao(la):
Po kom osnovu su je zapecati ko je gradio zgrade
Sta pise u tom sudskom rijesenju
Kako mogu da zapecate sta da je smecarska vertikala u funkciji
Ta prostorija je sastavni dio zgrade i vlasnistvo svih stanara .Vidi po kom osnovu su se tu pojavili uopste

http://www.zsf.rs/wp-content/uploads/20 ... tanare.pdf

Vodic za stambene zajednice
U pitanju je naselje cerak vinogradi. Gradila ga je vojska. Nemamo u zgradi smecarsku vertikalu, već se prostorija inicijalno tako zvala, pretpostavljam da je bilo predviđeno da tu budu kontejneri. Postojao je neki sudski proces koji se vodio 20ak godina unazad. Ja ne znam pojedinosti jer nisam u to vreme stanovao tu. Ono što sam saznao od stanara je da su te prostorije nekad izdavane odnosno koriscene kao neka vrsta poslovnog prostora. Od kad sam ja u zgradi (10 godina skoro), ta prostorija je bila koriscena kao zajednička ostava nekolicine stanara. Uslikacu rešenje i okačiti ovde ako može nešto da pomogne. Pošto postoji neki sudski proces u neka odluka sudska, pretpostavljam da bi morali da angazujemo advokata ako želimo da povratimo suverenitet nad tom prostorijom.

S obzirom da je to zvanicno poslovni prostor, da li postoji mogućnost da kao upravnik tražim od vojske da uplaćuju mesečne obaveze za održavanje zgrade. Razmišljao sam da to iskoristim kao mehanizam nagodbe, da im "oprostim" održavanje a zauzvrat da mi daju ključeve od prostorije. Da li je to realna opcija?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
boca-ica":j04w7ouu je napisao(la):
...Mislim da je to nemoguća misija, a zbog navedenih potreba povremeni i blagovremeni pristup toj prostoriji nam je preko potreban....

Nije ne moguca misija , trebalo bi da još uvek važi princip ako se nadležni ne odazovu brzo a dr. su ugroženi i faktor vremena je bitan
da sa dva svedoka
mozes da udješ bilo gde i bez ključa , popise se sta je zatečeno , otkloniš ono što ugoržava druge
zaključaš i nečim zapečatiš , novi ključ sa kopijom zapisnika im dostaviš

Nakon par puta naj verovatnije morace da ili brzo izlaze na mesto ili ce ovlastiti nekog stanara da samo on ima ključ

Nekad je tako moglo ... danas nisam siguran dal važi isti princip, treba proveriti

:sesir:
Nisam znao za ovo, gde bih mogao da proverim da li ovo i dalje funkcionise? U slučaju krajnje nužde zvuči kao razumno rešenje.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Samo u slucaju krajnje nuzde gugl je tvoj prijatelj
Nego vidi kako i zasto su uopste oteli tu prostoriju
 
...da tražim od vojske da uplaćuju mesečne obaveze...
da ne bi gubio uzalud vreme, dobro je znati
vojska nema svoju nikakvu imovinu , sve pripada republici, te je kod nje i novčanik :D
 
Neko je spominjao da je nelegalno postaviti obaveštenje o tome koliko je ko dužan za održavanje?
Po kom je to propisu nelegalno?
Imam još jedno pitanje, čitao sam priručnik za stanare sa www.zsf.rs, navodi se da se troškovi moraju plaćati na račun stambene zajednice, kod nas upravnica traži keš na ruke...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Moze kes ti trazi priznanicu od njega sa pecatom i potpisom Ili uplacij na racun zgrade
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550121#p550121:1odgwwdg je napisao(la):
kolombaja » Ned Jul 08, 2018 5:45 pm[/url]":1odgwwdg]

Naime, u našoj zgradi na vidikovcu, gde sam stanar i upravnik zgrade, pre izvesnog vremena se pojavila firma "vojno građevinski centar". Kad su došli, zapečatili su jednu zajedničku prostoriju (inicijalnu smecaru) sa nekim sudskim rešenjem, voskom, kanapom i bravom i otišli.

Sta pise u naslovu tog resenja? Da li je u pitanju privremena mera ili se tim resenjem utvrdjuje vlasnistvo?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550121#p550121:1odgwwdg je napisao(la):
kolombaja » Ned Jul 08, 2018 5:45 pm[/url]":1odgwwdg]
Inače imam solidno iskustvo sa GS, ugradili su nam protupožarne aparate, led rasvetu sa senzorima i pristup za invalide. Trenutno nam ne radi interfon, i za to sam im poslao zahtev pa se nadam da će se odazvati uskoro.


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Mozes li nam reci koji model aparata je i po kojoj ceni su vam ih prodali? Koliko vremena je proslo od pismenog zahteva do realizacije ?
 
Evo u prilogu, piše upozorenje.

aa66d3b1173cba0eeeb6814927b5e047.jpg


Za aparate moram da proverim pa javljam naknadno. Prošlo je dosta vremena od zahteva do realizacije, oko godinu dana.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Ovo je neki lov u mutnom ministarstva odbrane otimaju smecaru treba provjeriti dobro i onda ih napenaliti preko novina .Cuj poslovni prostor zajednicka imovina zgrade
 
ako zgrada i svi posebni delovi nisu uknjizeni, ja bi otisao u Infostan i tamo izvadio "listing korisnika" za zgradu/ulaz.
Ako je ikada bila prenamena "smecare" u poslovni prostor, onda je "Infostan" slao nekome racune za komunalije.
Ako se i dalje vodi kao "smecara" onda je ista jos uvek zajednicko vlasnistvo kao i hodnik, stepeniste itd... onda vojska nema sta da preuzima ulogu suda i izvrsitelja i da pecati nesto za sta je postupak u toku. Mogu samo da traze od suda privremenu meru.
Pitanje je i sta je bilo predmet sudskog procesa i koji je bio tuzbeni zahtev od strane vojske.
Svakako nije u redu da prilikom eventualno neke havarije morate da se borite sa vojnom birokratijom da neko dodje i otkljuca vrata.
Najbolje pitajte starije stanare ili ove sto su drzali stvari u toj prostoriji, oni sigurno znaju istoriju tog prostora.
 
U katastru su uknjizeni samo stanovi, proverio sam online. Ne postoji ništa osim 15 stanova u zgradi. Provericu i infostanov listing pa javljam šta tamo piše.

Inače zvao sam taj vojno gradjevinski centar. Dopis se može podneti lično samo četvrtkom, 9-15h. To je još jedna stvar koja dodatno otežava sinhronizaciju, čineći je maltene nemogućom u slučaju hitnosti. A videli ste da se preti krivičnim postupkom u slučaju nasilnog ulaska u prostor.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Dopis možeš bilo kojim danom od 7.30 do 15.30. Ako ne daju da se dopis drugim danima podnese javi se ponovo pa ćemo srediti to. Dosta su ti vojni neradnici glume državu u državi.
 
Ko je gradio zgradu da li je vojska gradila istu.
Mozete vi da aktivirate smecaru ona treba da ima 2 ulaza iz zgrade i spoljni za kontise
 
Koliko znam zgradu je gradila vojska. Gde mogu da proverim tu informaciju, kao i da potvrdim koja je bila prvobitna namena oduzete (da ne kažem uzurpirane) prostorije?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
vucko":28txt3si je napisao(la):
Dopis možeš bilo kojim danom od 7.30 do 15.30. Ako ne daju da se dopis drugim danima podnese javi se ponovo pa ćemo srediti to. Dosta su ti vojni neradnici glume državu u državi.
Hvala na pomoći, javicu se ako bude potrebe :)

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
direktor":3jw6mc9r je napisao(la):
Ko je gradio zgradu da li je vojska gradila istu.
Mozete vi da aktivirate smecaru ona treba da ima 2 ulaza iz zgrade i spoljni za kontise
Evo podataka ko je gradio:
Стамбено насеље Церак 2 и Церак виногради | 1978-87


ОПШТИ ПОДАЦИ 


Аутори: Миленија Марушић, дипл. инж. арх.; Дарко Марушић, дипл. инж. арх.; Недељко Боровница, дип. инж. арх.

Пројектант: Братислава Радовановић, дипл. инж. арх.

Пројектант конструкција: Владимир Шандоровић, дипл. инж. арх.

Пројектант инсталација: Зоран Жугић, дипл. маш. инж.; Љубомир Тесла, електротехничар; Олга Лилић-Мирковић, дипл. инж. арх.

Пројектантска кућа: Институт за архитектуру и урбанизам Србије, „Напредпројект”

Инвеститори: Београдска заједница становања и Команда одбране града Београда

Извођач радова: ГП „Напред”

Време изградње: 1978-87. године  


Izvor: http://gioranoangelo.blogspot.com/2012/04/2.html?m=1

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
U projektu zgrade mora da pise namjena prostorije isti imas u arhivu grada i kod firme koja je izvodila radove u ovom slucaju gp napred
 
Vrh