Šta je novo?

Unutrašnji Magistralni Poluprsten, Most preko Ade - [Magistrala]

Otkad je Studio B prestao da izveštava tokom priloga o stanju na mostovima stanje na Mostu na Adi?
 
Sa vremena na vreme se vredi podsetiti kako je nekada nešto izgledalo

ada-iz-aviona.jpg
 
Zašto i dalje nema kamere na vrhu pilona? Pa zatim, kako opravdati nedostatak rešetkastog vrha? Napravljen je, ali i dalje ne žele da ga stave iako je vrh pilona sada najvidljiviji deo gradske panorame. Ustvari, zahvaljujući njegovom kupastom obliku i usmerenosti kablova, to što fali, čega nema, je i sama fokusna tačka svih novih i radoznalih pogleda na panoramu prestonice. Nedostatak, rupa, ono što naše oko očekuje kao prirodni završetak ali ne nalazi, tako postaje simbol grada i njegovih upravljača. Sem onog nesrećnog ali neophodnog dimnjaka na Dunavskoj obali, nema apsolutno ničega u Beogradu što je u istoj meri uočljivo bez obzira na tačku gledišta. Gradonačelniku je izgleda sasvim prihvatljivo da mu glavni vizuelni marker grada ostane krezav, valjda kao stvarni, materjalni i duhovni simbol one čuvene Šojićeve "krezave Srbije" Siniše Pavića. Iako je vrh plaćen, napravljen i verovatno čami u nekoj bari. Sudeći po proteklom vremenu, isto važi i za praktično napuštanje bilo kakve namere da se u rad puste stanice GSPa na petlji, iako su takođe gotove. Ili da se završi uređenje, ozelenjavanje i osvetljenje prostora ispod petlje. Kao da je potrebno da se u ovom mračnom i pustom kutku prvo desi nešto ružno, da neko bude napadnut, da se unište skupe instalacije, ili da se neko tu naseli, pa da se onda vlast brže-bolje pohvali kako "trenutno" reaguje na sve probleme? Ko će platiti zamenu instalacija i popravke koje nisu bile potrebne? Zar je bilo lakše da oni iz prethodne vlasti sve ovo naprave, nego da ovi sada ono što već imaju gotovo samo postave ili puste u rad? Da li je stvarno neophodno ovako glupe detalje sam sebi nametnuti kao svima očiglednu osnovu za poređenje?

Međutim nedostatak kamere je za mene stvarno mistični događaj. Ovi drugi propusti, iako ih je nemoguće braniti, ipak imaju bar simbolično opravdanje, u smislu da je za konačno puštanje u rad izvesna minimalna sredstva ipak neophodno uložiti čak i kad je sama gradnja gotova. Ali kamera? Apsolutno je neophodna i za kontrolu bezbednosti i za kontrolu saobraćaja. Mrežni kablovi postoje, postoje nosači, kućište, sva neophodna elektronika, Internet veza, pa čak i sajt sa programom. Čak su i kameru imali, ili je još imaju. A ako je i nemaju, mogu privremeno kupiti bilo kakvu na buvljaku umesto svega nekoliko pića u kafani. Ovo je potpuno neshvatljivo. Mada je naravno moguće i da kamera ustvari i dalje radi, ali da ne žele da sliku podele sa Beograđanima? Zašto? Da bi narodu bilo teže da planira putovanje kontrolom opterećenosti ulica i uočavanjem zastoja i sudara? Da turisti koji iz celog sveta koriste žive Internet kamere da provere stvarni izgled budućih odredišta ne bi mogli uživati u fantastičnoj panorami reke, jedrilica, brodova, Ade Ciganlije, Topčidera, Kalemegdana, Novog Beograda i njegovih parkova?

Postoji li iko ko ima objašnjenje za ovako suludu odluku vezanu za kameru, ali i za sve ostale neshvatljive postupke oko mosta na Adi? Ima li još novinara koji se sećaju svojh obaveza i onoga što su učili u školi?
 
Šestorica sa kombijem i čekrkom - to je već organizovana kriminalna grupa. Možda oni dobiju siću na otpadu, ali šteta je neuporedivo veća.
Sad bi ih trebalo pritisnuti da kažu šta znaju o krađi sa mosta.
 
Понедељак, 09. март 2015.

Расељавање ромских породица у нове станове

Дирекција за грађевинско земљиште прибавила је грађевинску дозволу за изградњу социјалних станoва на локацији Јабучки рит, у општини Палилула. До краја јуна ће у ове станове бити пресељено 27 ромских породица из неформалног насеља, које од раније постоји у Новом Београду, на траси приступа Мосту на Ади. За изградњу два објекта са 27 станова Град Београд ће издвојити 97 милиона динара, саопштено је из Дирекције.

Изградња станова и пресељење ромских породица представља завршетак активности Секретаријата за социјалну заштиту и Дирекције у складу са Акционим планом расељавања, којим је утврђен коначан списак од 51 породице, a од којих је 24 већ пресељено у децембру прошле године, у нове социјалне станове у Орловском насељу у Миријеву.

Акциони план расељавања је услов Европске инвестиционе банке, која је обезбедила кредит за изградњу социјалних станова у оквиру пројекта изградње приступних путева. Пре четири године пописане су породице у неформалном насељу, а Град Београд се обавезао да им обезбеди одговарајући смештај.

Од времена када су Дирекција и Секретаријат закључили списак породица које су затечене на локацији, одређен број људи се неовлашћено населио у неформалном насељу, под изговором доласка у посету пописаним породицама. На жалост, Дирекција и Град Београд немају правни основ да овим бесправно досељеним лицима обезбеде одговарајући смештај, због чега Дирекција позива све домаће и међународне организације и удружења грађана који су и до сада пратили реализацију Акционог плана расељавања да помогну у успешној реализацији предстојећег посла.

На основу прибављене грађевинске дозволе, Дирекција је започела припреме за изградњу два стамбена објекта у Јабучком риту, како би се до краја јуна обезбедило несметано пресељење 27 ромских породица, са унапред утврђеног и усаглашеног списка, наводи се у саопштењу.

Izvor: Grad Beograd
 
Ja da sam rom koji je preseljen iz da kažem centra grada u Jabučki Rit ja bih bez dileme morao da kradem nešto. Nije bitno da li iz straćare pređem u zgradu, svejedno u Jabučkom Ritu ne bih imao šta da radim sem da kradem.
Pa Jabučki Rit se nalazi na kraju Beograda, ali ne na izlazu neko u slepom crevu zapravo. To je geto zapravo.
 
A da im se kupe stanovi na terazijama kako bi im posao blizi
 
Ne mora terazije. treba da im se kupe stanovi po celom beogradu ravnomerno. ne u jabučkom ritu nego u naseljenom mestu beograd.

po par stanova u svakom kraju.

to je pravo rešenje da ne dođe do getoizacije.
 
Управо тако Милисаве, треба их "разводнити" и тиме анулирати све негативне последице тако формираних гета. Оваквим комплетим померањем се не решава ништа сем што дотични имају мао боље место да преспавају.
 
Kompletno seljenje nekog od nehigijenskih naselja je pogresno, ali ne vidim nikakav problem da neki od njih zive u jabuckom ritu.

Imao sam 90-tih devojku koja je tamo zivela, a radila na VMA.
Desetine hiljada ljudi svakodnevno putuje iz Ralje, Mladenovca, Dobanovaca, Stepojevca, pa ne vidim razlog zasto bi samo Romima bio problem da putuju.
 
I ja se slažem da treba 'razvodnjiti'. S tim što mislim da treba videti, koliko članova porodice ima posao. Pa ako nema bar jednog člana sa stalnim poslom, seosko domaćinstvo, sa baštom, stokom i sl. bi im više odgovaralo.
 
Umesto da su postavili ogradu, raskrčili rastinje i stavili tri smene čuvara, sad moraju da prave stanove.
O zemljo....
 
tim ljudima svakako treba pomoći.

da se nisu naselili tu naselili bi se negde drugde.

rešavanje ovog problema nam ne gine. tako da ako je nastavak ump-a ujedno i početak rešavanja ovog pitanja, ja to pozdravljam.
 
Gde su živeli pre nego što je počeo da se gradi "UMP"?
E, nemoj da se lažemo, oni su se naselili na trasi "UMP"-a da bi u jednom trenutku mogli nešto da "dobiju".
I evo, uspoelo im je.
A samo je terbalo zaštititi posed, kao što je urađeno na suženju kod Tošinog bunara.

Ovde sistem ne funkcioniše: ni socijalna zaštita niti upravljanje velikim projektima i čivanje državne imovine.
 
Neko je dobar u ovom poslu, od EU se uzme lova za izgradnju romskog naselja i naplati se kao da su top de luxe ultra stanovi napravljeni. Romi deo porodice, mnoze se kao zecevi, presele tamo a drugi deo posalju na novu lokaciju za sledecu poduhvat pravljenja neke nove saobracajnice ili sta vec. Svi zadovoljni...i mi polemisemo da li fali ovo ili ono ili mozda SPA centar u tom ritu, pa i meni fali mnogo sta, fasada zgrade se ljusti, lift je na izdisaju, krov prokisnjava, podrum pod vodom pa ispada da sam gradjanin drugog reda u Srbiji :twisted:
 
Samo bih naglasio da se romsko naselje na autokomandi siri sve vise. Sada je tu 15ak baraka i uzurpirali su neke stare zgrade.
 
Jeste. Deo je bio delta, deo MPC... miskovic vs matic... svojevremeno, a onda se matic povukao..tako da je miskovicevo a on ce da prebaci na grad da resi ciganski problem.
 
Vrh