Šta je novo?

Uklanjanje snega i leda

astrodule

Professional
Učlanjen(a)
05.08.2009.
Poruke
17.754
Pohvaljen
30.611
Lokacija
Novi Beograd, Fontana
Ne vidim jednu temu gde možemo diskutovati o uklanjanju snega i leda i sa trotoara i sa kolovoza i sa staza.

Ukratko za kolovoz znamo. Ulice prvog prioriteta se čiste odmah, ulice drugog priorteta se čiste kada padne sneg, a ulice trećeg prioriteta (sve ostale) se ne čiste uopšte osim ako nije neki hitan slučaj.

Sve je to definisano Odlukom o komunalnom redu od člana 32
Kod:
ОДЛУКУ
О КОМУНАЛНОМ РЕДУ
(Сл. лист града Београда бр. 10/11 , 60/12 , 51/14 , 92/14 , 2/15 , 11/15 , 61/15 )

Download celog dokumenta (PDF) http://dusanpopovic.com/wp-content/uploads/2019/01/Odluka-o-komunalnom-redu.pdf

Glavna stvar je ovde zapisana

Члан 32.
У циљу обезбеђивања услова за безбедно и несметано одвијање живота у граду у зимском периоду, са
одређених површина јавне намене и површина у јавном коришћењу обавезно се уклања снег и лед, као и
леденице са кровова и истурених делова зграда.
Члан 33.
(1) За уклањање снега и леда са површина јавне намене и површина у јавном коришћењу, у складу са
одредбама ове одлуке, одговорни су:
1) организациона јединица Градске управе града Београда надлежна за послове одржавања улица и
општинских путева - за уклањање снега и леда са коловоза на територији града преко јавног
комуналног предузећа, односно другог привредног друштва или предузетника коме повери ове
послове;
2) организациона јединица Градске управе града Београда надлежна за послове линијског превоза
путника - за уклањање снега и леда са стајалишта јавног превоза на територији града преко јавног
комуналног предузећа, односно другог привредног друштва или предузетника коме повери ове
послове;
3) јавно комунално предузеће које је основао град за обављање делатности одржавања чистоће - за
уклањање снега и леда са пешачких зона, зона успореног саобраћаја, пешачких прелаза и пасарела,
јавних степеништа, тротоара ширих од 5 m, тротоара испред пешачких прелаза и подземних пролаза
и уличних сливника, на подручју градских општина Вождовац, Врачар, Звездара, Земун, Нови
Београд, Палилула, Раковица, Савски венац, Стари град и Чукарица;
4) јавно комунално предузеће које је основао град за обављање делатности одржавања јавних
зелених површина - за уклањање снега и леда са пешачких стаза у парковима и са тротоара око
паркова на подручју градских општина из тачке 3. овог става;
5) јавно комунално предузеће које је основао град за обављање делатности одржавања јавних
паркиралишта, односно привредно друштво или предузетник коме је поверио обављање ове
делатности - за уклањање снега и леда са јавних паркиралишта на подручју градских општина из
тачке 3. овог става;
6) јавно комунално предузеће које је основао град за обављање делатности водовода и канализације
- за уклањање снега и леда са сливника и сливничких веза на подручју градских општина из тачке 3.
овог става;
7) јавно комунално предузеће које је основао град за обављање делатности одржавања гробља и
сахрањивања, односно привредно друштво или предузетник коме је поверено обављање делатности
одржавања гробља и сахрањивања на подручју градских општина из тачке 3. овог става - за
уклањање снега и леда са пешачких стаза на градским гробљима и са тротоара око гробља на том
подручју;
8) јавно комунално предузеће које је основао град за обављање делатности одржавања пијаца,
односно привредно друштво или предузетник коме је поверено обављање те делатности на подручју
градских општина из тачке 3. овог става - за уклањање снега и леда са пијачних комуникација и
потребног броја продајних места.

I sada dolazimo do najvažnije stavke, a to je

(3) Уклањање снега и леда са површина из става 1. овог члана врши се у складу са оперативним планом
уклањања снега и леда, који доноси градоначелник града Београда, најкасније до 15. октобра текуће године.
(4) Уклањање снега и леда са површина из става 2. овог члана врши се у складу са оперативним планом
укалањања снега и леда, који доноси надлежни орган градске општине, најкасније до 15. октобра текуће
године.
(5) Оперативним планом уклањања снега и леда из ст. 3. и 4. овог члана одређују се начин уклањања снега
и леда, усклађују активности свих субјеката, одређују приоритети, односно редослед уклањања снега и леда
са одређених површина и одређује начин спровођења и праћења спровођења планираних активности и др.

Taj operativni plan ne mogu nigde da nađem, tražio sam i od Beokoma, ali mi nisu odgovorili.

E sad, sa obzirom na manjak "fizikalaca" u Zelenilu koje je najviše odgovorno za čišćenje trotoara i pešačkih staza, potpuno je logično da se dosta površina ne nalazi u njihovom planu. Kao primer imamo ovu površinu koja je glavna pešačka staza u Bloku 1

Pogledajte prilog 4

Pogledajte prilog 2

Ili ova staza u Bloku 34 koja je takođe vrlo prometna

Pogledajte prilog 1

Pošto sam sve te površine prijavljivao istovremeno, nisam siguran da li se odgovor Zelenila o nenadležnosti odnosi samo na Blok 34 ili i na Blok 1

Pogledajte prilog 3

Naravno, najlakše je napraviti plan gde se pola takvih površina ne čisti uopšte.

Nađoh na Tviteru sliku iz Igmanske ulice gde su se kola nasadila jedna na druge.


Koliko se sećam, ta ulica se uvek zatvarala i bila je za sankanje. E sad, ne znam trenutak kada je slikano, ali vidi se da je Dimitrijala očišćena.

Eto, primera za "hejtovanje" ima zaista dosta. Npr, autobuska stajališta koja jesu očišćena, ali gomila snega bude uz samo stajalište, pa onaj ko hoće da uđe, ili izađe mora da gazi kroz taj sneg.

Sve bi se to dalo rešiti bolje da se deo budžeta odvoji za nove radnike ili da se preko studentske zadruge unajmljuju radnici, ali očigledno je važnije da nam blješte sve ulice 5 meseci, nego da ljudi mogu normalno da hodaju.

Naravno da postoji i dosta neopravdanog hejta, kao npr. kada neko slika par cm snega na ulici dok pada sneg, jer zaista, pahulje se ne mogu hvatati u letu, ali barem na ovom forumu se možemo potruditi da prikazujemo stvari koje se moraju rešavati.
 
Evo i Bukirine slike sa Brankovog mosta, tj, neočišćena staza

file.php
 
Dule To vise nije igmanska vec jovana cirilova
Ta ulica se vec dugo ne zatvara za sankanje bar 5 godina
Fotografija je nastala u 9 ili 10 januara uhvatio se led na ulici koji je prekrio svjezi snjeg i doslo je do toga da se kola posloze.Stolica je iz obliznjeg kafica koji se vidi na fotki .Nadleznih sluzbi nigdje cekaju da se sam otopi...
Inace vesic je lupetao nesto oko ciscenja i sta je prci sta drugi prioritet sta treci kad se sta cisti ...Za blokove tj blokovske saobracajnice je lupao nesto da se ciste samo na zahtjev gradjana ...
 
Evo sada se topi ubrzano, falim te Boze ! Inace ceo grad je uvek neociscen sem glavnih saobracajnica, trotoari se u ovom gradu tretiraju kao da ne postoje...
 
Ja sam baš zato tražio taj pravilnik, a pisaću i Zelenilu da mi ga da, da ne bih za džabe prijavljivao neočišćene trotoare i staze. Postoji i dosta zgrada gde se ne očisti, ili se očisti samo par metara ispred ulaza. Ljudi su potpuno nezainteresovani ni za šta osim za unutrašnjost svoja četiri zida. Iz nekog svog principa, ne prijavljujem takve stvari, akcenat mi je na javnim službama.

Moj ulaz, 40 stanova, čistimo samo par nas (3 stana).

Gledao sam i ja Vesića. Taj treći prioritet su skoro sve sporedne ulice. Zaista ne vidim razlog da 2 dana posle prestanka padavina (tj, kada očiste i 2. prioritet) ne krenu samoinicijativno da ulaze i u takve ulice i makar pospu so ili rizlu. Pa čim se ne očisti prvi dan, nastaje led i onda samo hemija pomaže. Naravno, postoji dosta ulica gde kamioni ne mogu da uđu, ali imaju ona mala vozila za trotoare, sigurno može i na njih da se stavi nešto da baca so i rizlu ili onu hemiju.

Ne moraju da ulaze baš u svaku sporednu uličicu ili parking, ali ako pospu so po glavnim tim malim ulicama, automobili će raznositi so preko guma i u te zabačene uličice i bar malo ublažiti situaciju.

Ponavljam stoti put (dosadan sam kao i sa garažama) sve bi bilo mnogo podnošljivije da ima više radnika Zelenila i Čistoće. Uvek ima posla za njih (čišćenje snega, posipanje soli, pražnjenje đubrijera, čišćenje opalog lišća i đubreta, otpušavanje slivničkih rešetaka). Ima posla za njih u svakom godišnjem dobu. To bi sigurno i mnogi siromašni pristali da rade. Pa u svetu su ljudi ponosni što rade nešto tog tipa za Grad u kome žive. Ovde se ljudi stide da rade, svi bi u menadžere.
 
Sto na skupstini stanara ne doneste odluku o ciscenju snjega pa stavite spisak ko i kad cisti
Provjerite koliko vasa i sta zgrada mora da odrzava cistim ...Ko nece neka plati nekog da cisti kad je njegov red ....
Ili angazujete nekog da cisti za pare ...
 
Pre smo ostavljali lopatu na spratu koji je po redu da čisti. Znam ja da ima dosta stanova sa penzionerima, ali ima i dosta stanova sa sposobnim ljudima, a o "deci" do 20 godina da ne pričam. Ljude (klince naročito) je sramota da rade fizičke poslove

Nešto razmišljam, ako nam je ispred zgrade trotoar širi od 5m, onda to treba Grad da čisti. Doduše, koristi se kao parking, pa je slobodna površina oko 3m. No, to i nije toliko bitno. Sneg pada 5 puta godišnje, pa i nije nam neki problem, plus što posipamo so, pa se ni led ne stvara.
 
Evo i sprske škole, sa duuugom tradicijom. :D

"Drukčije su nekada, pre pedeset godina, zime u Beogradu bile nego danas. Zima je onda bila – zima, i veliki snegovi, uz jake mrazeve, trajali su svake godine nedeljama i nedeljama. Ali pored svega toga, onakog čuda od snega, kakav je u Beogradu osvanuo jednog januarskog dana 1865 godine, odavno se nije zapamtio. Ulicama se nije moglo proći, a krovovi su bili toliko pritisnuti snegom, da je u svakoj kući, po naredbi policije, neko morao popeti se na krov i lopatom otuda bacati sneg; bez toga, mnoga bi se kuća srušila. Ispred dućana rasprtilo se koliko se može proći, ali na drugim mestima, pokraj praznih zemljišta, i po sredini ulica sneg je stojao visok i čekao jugovinu da se otopi."

Zapisi starog Beograđanina
 
Duleja stavi link i u digitalnu riznicu da ostane link i tamo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=594887#p594887:2ssk3ran je napisao(la):
Žika » Today, 17:47[/url]":2ssk3ran]Evo Bečke škole uklanjanja snega

https://www.wien.gv.at/umwelt/ma48/serv ... en-bks.pdf

Ja sam oduševljen ovim dokumentom. Kada budem imao vremena pretvoriću ga u slike i okačiti ovde. Toliko je jasno sve opisano, dati su saveti, specijalne situacije, izražena je ekološka crta...

Samo mala impresija: u dokumentu pozdravna reč od strane Gradske ministarke za životnu sredinu. Kod nas bi verovatno bio Gradonačelnik, njegov zamenik ili Predsednik Republike.
 
Iskreno mislim da bi grad trebalo da pocne da primenjuje mnogo efikasniji nacin uklanjanja snega. Koja je poenta da trosimo tolike ljudske resurse na ciscenje snega.

https://www.youtube.com/watch?v=XFWzDB7WvNI

Struju imamo. Sve sto treba je da gradonacelnik pritisne prekidac u odredjeno vrmeme i lepo osusi sve ulice.
Barem za pocetak za centar grada bi ovo moglo da se instalira.

Ovo sa ciscenjem snega je nebuloza iz godine u godinu.
 
Kad je prije prevedoste tamo drzava edukuje gradjane koji je placaju da im bude servis
Dok ovdje zna samo da kaznjava nisam vidio neku nasu ovako korisnu brosuru za bilo sta skorije da je uradnjeno..
Anije da nije potrebna jedan kompletan vodic kroz drzavnu upravu....
 
Koliko sam shvatio, ovo nije niko od nas prevodio, nego je to zvanična brošura grada Beča koja se štampa na više jezika.

Inače, dobih odgovor da nema na internetu plan čišćenja leda i snega.

Поштовани,
Оn-line план чишћења снега и леда у Београду није доступан за грађане (јавни увид).
Са планом је упознат Градски штаб за ванредне ситуације на територији Београда, као и сви председници општина, који су чланови Штаба. Уколико желите да сазнате
у ком приоритету за чишћење се налази Ваша улица, можете се обратити општини на чијој се
територији конкретна улица налази. Уколико се улица не налази у оквиру овог плана, потребно је да се писаним путем грађани обрате општини иницијативом да
се локација накнадно уврсти у план чишћења снега и леда.
 
E ovde u ovoj brošuri iz Beča nije mi najjasnije ko je zadužen za čišćenje snega i posipanje sredstava za posipanje ulica na trotoarima I stazama za pešake. Kaže vlasnici nekretnine koja se graniče sa ovim površinama. Znači li to ako u blizini vaše kuće prolazi ulica ili trotoar vi ga morate čistiti kao vlasnik nekretnine koja je pored puta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=594859#p594859:crbndew1 je napisao(la):
astrodule » 13 Jan 2019 02:50 pm[/url]":crbndew1]
....
Moj ulaz, 40 stanova, čistimo samo par nas (3 stana).
...
Znam kako ti je.... :roll:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595057#p595057:likr7nuh je napisao(la):
astrodule » 14 Jan 2019 12:16 pm[/url]":likr7nuh]Koliko sam shvatio, ovo nije niko od nas prevodio, nego je to zvanična brošura grada Beča koja se štampa na više jezika.

Inače, dobih odgovor da nema na internetu plan čišćenja leda i snega.

Поштовани,
Оn-line план чишћења снега и леда у Београду није доступан за грађане (јавни увид).
Са планом је упознат Градски штаб за ванредне ситуације на територији Београда, као и сви председници општина, који су чланови Штаба. Уколико желите да сазнате
у ком приоритету за чишћење се налази Ваша улица, можете се обратити општини на чијој се
територији конкретна улица налази. Уколико се улица не налази у оквиру овог плана, потребно је да се писаним путем грађани обрате општини иницијативом да
се локација накнадно уврсти у план чишћења снега и леда.

Jes, oni ti daju plan za ceo grad, a ti ga posle proslediš američkoj ambasadi....
 
Moze se taj plan dobiti na osnovu informacija od javnog znacaja u koje spada a sonosilac je drzavni organ
Hobotnice u cbe svaka stambena zgrada se u svojoj duzini granici sa trotoarom i to ciste vlasnici zgrade tj stambena zajednica ili lokali koji se nalaze u prizemlju ...
 
@relja Ili još gore, ovde na forum.

Uveren sam da je problem u manjku radnika, pa zato donesu plan gde se skoro ništa ne čisti. Nešto kao uredba o aflatoksinu.
 
Meni se čini da postoji pravilo da stanari zgrade nisu u obavezi da čiste trotoare ako su udaljeni više od 5 metara od zgrade.

Treba ovo nekako proveriti...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=595093#p595093:xizenx0g je napisao(la):
astrodule » 14 Jan 2019 01:44 pm[/url]":xizenx0g]@relja Ili još gore, ovde na forum.

Uveren sam da je problem u manjku radnika, pa zato donesu plan gde se skoro ništa ne čisti. Nešto kao uredba o aflatoksinu.

Manjak radnika je očigledan, ali ti nije ni razlog, pa čak ni izgovor.

Ja se sećam da je ranije čišćenje snega bilo ad-hoc organizovano preko omladinskih zadruga (tako je bilo, zar ne?). Keš na ruke.

Nego, ovde su pare "pametno" potrošene na novogodišnju uličnu rasvetu, a to što ni mi ni "Bugari" ne možemo normalno da prođemo ulicom, to "magistri" i "doktori" jo nisu speli da povežu i saberu.

Ovde se radi o odnosu prema poštenom radu: prema učenju (školovanju), radu u struci, poštenom fizičkom radu... a oni to jednostavno - nemaju.
 
Vrh