Šta je novo?

Turizam u Srbiji (preporuke, saveti...)

Prebacio sam post iz covid teme.

Temu smo započeli sa ovim rekao bih izrazito prepotentnim tvitom ail može da poslužu kao osnova za dalju diskusiju.
 
Evo za pocetak nekoliko preporuka od mene za destinacije po Srbiji gde se redje ide, a zasluzuju itekako da se vide.
- Kanjon reke Jerme, manastir Poganovo i istoimeno selo, planina Greben
- Zapadni obronci Golije i planina Mucanj
- Gruzansko jezero i Boracki Krs

Ako jos neko ima slicne preporuke, neka pise. Da ne bude sve Zlatibor, Kopaonik i Divcibare.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ja ću dati nekoliko predloga za jednodnevne izlete:

- Ko još nije bio u Viminacijumu, treba da ga bude sramota, iskreno. Išao sam već tri puta i svaki put je bilo drugačije, i bilo je nešto novo da se vidi i sazna. Ostavlja utisak i želiš da mu se vratiš ponovo ubrzo.

- Ramska tvrđava je skoro obnovljena (2019) i ako niste već bili, definitivno vrijedi obići je. Mala je, neće vam uzeti puno vremena, a simpatična je i ima zadivljujuć pogled na Dunav. Usudio bih se da kažem i bolji pogled nego sa Golubačke tvrđave.

- Ako ste za malo više od šetnje u prirodi, a ne biste ni baš da crkavate, preporučujem Grzu. Ako neko planira, savjetujem da krenete stazom, obiđete sve usput, prođete oba vidikovca, i onda u povratku skrenete sa staze i izađete u lovačku zonu. Nemam ni najmanju ideju koliko je to riskantno, ali tu je izuzetno lijepa šuma, potočić, ali i dobra prilika da vidite lisicu, srnu i rijetke insekte.

- Da odem na drugu stranu malo: Sremska Mitrovica je lijepa, plus rezervat Zasavica.

- Za neku baš kraću varijantu u samoj blizini Beograda, preporučujem Nautičko selo Biser i Bojčinsku šumu. Nikako uveče jer ima mnogo komaraca.
 
Ima mnogo mesta, ali većina tih mesta nemaju prateće sadržaje. Npr. toliko hvalhena Golubačka tvrdjava. Obidješ je za pola sata i šta onda? Restoran negde u blizini i Tumane i to je to.

O banjama ne vredi trošiti reči. Ne znam da li ijedna može da prismrdi osrednjim banjama u Sloveniji ili Madjarskoj.

Što se tiče izletišta, na kraju dana ostaje puno djubreta. Kolima se svi trude da stignu do mesta gde će sedeti, a ne umeju da ponesu kesu sa djubretom.

I ono što me naročito nervira, a mnogima je to vrh - kvad vožnja po Goču ili Staroj planini.

Na svu sreću, sve se to može izbeći i lepo se provesti.
 
astrodule":3anacmjx je napisao(la):
Ima mnogo mesta, ali većina tih mesta nemaju prateće sadržaje. Npr. toliko hvalhena Golubačka tvrdjava. Obidješ je za pola sata i šta onda?

Nastavis dalje ima mnogo dobrih lokacija u tom delu Srbije. U blizini je nacionalni park Đerdap, Lepenski vir, neka plovidba Dunavom itd. A kada se vraćas ka Beogradu Ram, Srebrno Jezero i Viminacijum. Vise nego dovoljno za produženi vikend,ako ne i vise...
 
Nije meni problem. Šta više znam taj kraj vrlo dobro jer sam dosta pećinario na Miroču i služio sam vojsku u blizini.

Sve je to nekako nepovezano za većinu ljudi. Znam iz svog okruženja koliko ljudi nisu sposobni da sami organizuju takvu turu za produženi vikend.

Nadam se da će ih ova pandemija naučiti da odmor nije samo 10 dana na moru tipa apartman - plaža svaki dan.
 
Meni nije jasno da mi nemamo normalnu biciklističku rutu uz Dunav, pogotovo kroz Djerdap, a Dunav je na svom toku najlepši baš tu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=762879#p762879:3azuffc4 je napisao(la):
JohnnyLee » Mon Aug 03, 2020 9:35 pm[/url]":3azuffc4]Феликс Ромулијана и Ђавоља варош. обе супер локације, а нема гужве
Za izlet, ali tamo nemaš šta da radiš duže od sat vremena, pogotovo u Romulijani. Još ako je vrućina i jako sunce ili kiša.

Jedno je avantura a drugo je odmor. Za odmor ima dosta mesta po Srbiji.

Ja sa mojom porodicom godinama idem i po Srbiji na produžene vikende koji se ponekad produže na onoliko koliko imamo vremena i para.


Ko hoće onaj filing sa mora, tu su jezera. U prvom redu je Bela Crkva, Vračevgajsko jezero pre onog u gradu.
Srebrno uvek, samo je bezobrazno skupo. Odlično je i kao baza za izlete (Ram bajsom, Golubac kolima, Gradište pešaka, četvrtkom i subotom krstarenje).
Borsko je odlično, samo ima malo privatnog smeštaja. Čuvajte se pandura na putu.
Bovansko kod Soko banje mi se ne sviđa i to je jedino jezero na kome sam bio a nisam se kupao.
Kao mlađi sam išao i na više malih jezera, ali to je već avantura (kad ti zmija prođe pored, kao meduza u Paraliji)

Voda je svuda čista, ali nije kao na moru. Na Srebrnom ima dosta peska i deluje mutno, ali kad se probije barijera, više nema problema.
Kampovi su dobri. Na Borskom je oduvek bila fora da kad hoćeš da se kupaš platiš 20din i imaš toplu vodu. Na Srebrnom je ona dž, ali to znači da je uglavnom nema (stanje od pre par godina). U Beloj crkvi postoje dva kampa. U onom na Vračevgajskom jezeru su renovirali mokri čvor.


A što se avanture tiče nešto me i ne privlači sada tokom leta. Ja sam više za te siti brejk varijante tokom jeseni.
Tokom leta su zanimljiva mesta sa dobrim bazenima. npr. Ribarska, Soko i banja Ždrelo, za jedan dan Sisevac terme kod Čuprije (moja preporuka, samo treba krenuti rano, npr. iz BG-a oko 8 da bi se stiglo na otvaranje ili kako mi radimo oko 7 da bi imali vremena da svratimo u Ravanicu).

...i da, sva ta mesta su prilično popunjena i inače a ove godine baš.

Zato idemo na planinu sad.
 
Srebrno uvek, samo je bezobrazno skupo. Odlično je i kao baza za izlete (Ram bajsom, Golubac kolima, Gradište pešaka, četvrtkom i subotom krstarenje).

Ja ga trenutno nikako ne preporučujem. Krkljanac je. Čovjek na čovjeka. Voda je prilično prljava. A to kažem kao neko ko se baš kupa i po Dunavu sa zmijama. Srebrno jezero trenutno ne liči ni na šta. Svuda se osjeća roštilj. A one krmače što su sitni kriminalci napravili zauvijek mijenjaju lični opis Srebrnog jezera. Daleko je ljepše otići tamo u aprilu ili maju..naravno, tada nema kupanja.

Jedino mogu da se složim da bude usputna stanica za ostalo što si pobrojao. A ako ste već tamo, prošetajte branom, sve tamo do kraja gdje se rukavac uliva u Dunav. Mirno je, ima zelenila i hlada, lijep je pogled.
 
Nemam takav utisak. Ovo je od subote.

sj.jpg


Nisam se kupao, svratili smo samo na piće.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=762768#p762768:2y74pw7r je napisao(la):
astrodule » 03 Aug 2020 01:56 pm[/url]":2y74pw7r]Više je u pitanju nešto drugo, a to su naše turističke navike. Nije loš niz na Tviteru koji između ostalog objašnjava i ove dve slike. https://twitter.com/bjutidingospo/statu ... 5039050752

Naj achi tviter nalog koji sam video do sada, placem :laugh:
 
Moram da se osvrnem na pitanja tviteraša šta i gde jesti i amin. Prvo, kao neko ko dosta skita po Srbiji i uglavnom po nekim zabitima, to pitanje uopšte nije za zanemariti. Npr. išli na Zlatar sad u maju. Na Zlataru ima doslovce jedna jedina prodavnica bedna i jadna. Pekare nema, restorani nisu radili. Ako hoćeš da jedeš moraš da se spuštaš u Novu Varoš što je poprilična cimačina i kolima i peške. Kolima jer su jbn put raskopali pa se čekaju neki semafori a peške jer je visinska razlika 200 m. Da nije bilo internet informacija to ne bi znali i ne bi poneli ništa sa soborm računajući da će sigurno bar neki hotel imati dnevni meni, jer meni se posle svakodnevnog celodnevnog planinarenja zaista ne kuva, ili bar da će biti da se kupi nešto sa nogu (nema). Zato imaju boravišnu taksu za 100 din po danu po osobi, kao i zip lajn od 1000 din spust. Ima i TO Zlatar gde sede tri stranačka uhlje*******a koji kad ih pitaš gde da ideš ne znaju šta bi ti rekli osim šetaj ovde gde su kuće, planinarske staze nisu obeležene nemojte da idete sami po šumi (wtf smo došli) i slično. Vrh planine smo našli preko GPS-a, stazu smo prokrčivali kroz džunglu. Ono hvala Bogu da mečku nismo sreli, jer rekoše nam da su redovne, poslali im sa Tare, citiram. Koga kod od meštana smo pitali za put svi su bili bojažljivi da se ne pogubimo. Iz Nove Varoši postoji pešački put do Zlatara koji jbn nije obeležen. Izvori na planini nisu obeleženi ni na netu niti na tablama. Markacije svuda izbledele.
Što se tiče recenzija manastira, iskreno neke ne bih ni išla da posetim da mi je naknadna pamet. U jednom su me ostavili da čekam pola h da se monah smiluje da otključa? drugi smo čekali monahinje da isto otključaju 15 min da bi ušla sa nama i buljila u nas ko sova, nit možeš da pogledaš niti možeš da se pomoliš ako želiš, onda nas je silovala pričom o komunistima mislim se jbt jel ovo manastir ili mentalna ustanova. Eto da sam znala tačno bih zaobišla, pa makar i zbog google recenzije. Amin.
 
Iako u ovom gigantskom threadu ima nekoliko dobrih poenti, sve se ubrzo pretvorilo u nadobudno otvoreno prozivanje ljudi koji informacije o putovanjima traze nespretno srocenim pitanjima na facebooku. FB je mnogim ljudima postao sinonim za internet, pa ne znaju ni gde drugo mogu da dodju do informacija, sto ukljucuje i savete o putovanjima. To je svakako problem za sebe, ali je neukusno prozivati ljude koji nisu dovoljno digitalno pismeni da bi trazili vise izvora informacija od FB grupa. Sta je toliki problem sa pitanjem "gde jesti", zaboga?

Da ne pricam o krisom slikanju devojaka koje se nasminkane slikaju za instagram, na mestima koja su do juce bila rezervisana za doticnog avanturistu, svetskog putnika i planinara. Pa onda prozivanje ljudi koji se muce da predju preko planinskog potoka jer su prvi put sisli sa asfalta u sumu. Pa sta? Koliko mogu da vidim, on najvise negoduje sto su "obicni" ljudi, zatvoreni u Srbiji ovog leta zbog zatvaranja Grcke, posli masovno da pohode prirodne lepote koje su do juce bile rezervisane samo za avanturiste i planinare. Slazem se da je problem sto veci broj domacih turista dovodi do sve veceg zagadjenja reka, jezera i planina, ali Srbija je dovoljno velika da avanturisti i planinari i dalje mogu da nadju mesto da razapnu sator a da kilometarima unaokolo nema ni plasticnih flasa ni influensera ni restorana ni manastira. Zemlja nam je nazalost sve manje naseljena, sto s druge strane dovodi da imamo sve netaknutiju prirodu, samo je treba znati pronaci. Ne mogu influenseri bas svugde da stignu.

Sve u svemu, doticni twitteras je pokrenuo korisnu raspravu ali vidim gomilu nagomilanih frustracija. Live and let live, covece.
 
Ne možeš u cipelicama u kanjon. Bolje da ljudi umesto pitanja "gde jesti" pitaju "šta obući".
Naravno da ima nesposobnih u svakom pogledu, ali zaista se vidi glupost kod nekih ljudi.
 
A ima i planinara koje kad pitaš za savet smuči ti se. Te gojzerice u avgustu te kamašne te ovo te ono, ispade da se u planinu ne sme bez pune ratne opreme. Nije ni čudo što se ljudi ne usuđuju sami da krenu kad sve te savete pročitaju i traže vodiča za Rtanj XD. Ovde ne mislim na careve koji krenu u papučama na Kablar ali zaista ima baš baš puno preterivanja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764755#p764755:37vu7rx6 je napisao(la):
11030 » 10 Aug 2020 02:37 pm[/url]":37vu7rx6]Moram da se osvrnem na pitanja tviteraša šta i gde jesti i amin. Prvo, kao neko ko dosta skita po Srbiji i uglavnom po nekim zabitima, to pitanje uopšte nije za zanemariti. Npr. išli na Zlatar sad u maju. Na Zlataru ima doslovce jedna jedina prodavnica bedna i jadna. Pekare nema, restorani nisu radili. Ako hoćeš da jedeš moraš da se spuštaš u Novu Varoš što je poprilična cimačina i kolima i peške. Kolima jer su jbn put raskopali pa se čekaju neki semafori a peške jer je visinska razlika 200 m. Da nije bilo internet informacija to ne bi znali i ne bi poneli ništa sa soborm računajući da će sigurno bar neki hotel imati dnevni meni, jer meni se posle svakodnevnog celodnevnog planinarenja zaista ne kuva, ili bar da će biti da se kupi nešto sa nogu (nema). Zato imaju boravišnu taksu za 100 din po danu po osobi, kao i zip lajn od 1000 din spust. Ima i TO Zlatar gde sede tri stranačka uhlje*******a koji kad ih pitaš gde da ideš ne znaju šta bi ti rekli osim šetaj ovde gde su kuće, planinarske staze nisu obeležene nemojte da idete sami po šumi (wtf smo došli) i slično. Vrh planine smo našli preko GPS-a, stazu smo prokrčivali kroz džunglu. Ono hvala Bogu da mečku nismo sreli, jer rekoše nam da su redovne, poslali im sa Tare, citiram. Koga kod od meštana smo pitali za put svi su bili bojažljivi da se ne pogubimo. Iz Nove Varoši postoji pešački put do Zlatara koji jbn nije obeležen. Izvori na planini nisu obeleženi ni na netu niti na tablama. Markacije svuda izbledele.
Što se tiče recenzija manastira, iskreno neke ne bih ni išla da posetim da mi je naknadna pamet. U jednom su me ostavili da čekam pola h da se monah smiluje da otključa? drugi smo čekali monahinje da isto otključaju 15 min da bi ušla sa nama i buljila u nas ko sova, nit možeš da pogledaš niti možeš da se pomoliš ako želiš, onda nas je silovala pričom o komunistima mislim se jbt jel ovo manastir ili mentalna ustanova. Eto da sam znala tačno bih zaobišla, pa makar i zbog google recenzije. Amin.

Mogao bi da kazem doticnom tviterasu da recenzuje i tebe. Preko ove turisticke recenzije lepo opisao arhi razmazenost celog naroda i jednu giga nesposobnost i neskromnost ocekivanje da ih kao kategoriju zvanu turista doceka sve na tacni. Dobro vam je otac Melentije i otkljucao vrata, obicno zna da takve turisticke vernike posalje na suprotnu stranu. U tom kontekstu je i sve ostalo. To je poput sretnes medveda u sumi i pitas se sta ce on tu, zar nije ogradjeno. :laugh: I onda dodzes u neki tamo beograd i seres kako je zlatar sranje. Pritom ta prodavnica na zlataru moze se reci bolje izgleda od prosecne prodavnice u Oslu. Da ne govorim da se prosecni norvezanin sutira jednom u 2 meseca u dupe da pobegne negde u neku kolibu gde nema ni signala a ne prodavnice i restorana, dok nasi razmazeni beo gradzani kukaju kad nemaju mega maxi ispred nosa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764801#p764801:3sjqg1aj je napisao(la):
11030 » Today, 18:17[/url]":3sjqg1aj]A ima i planinara koje kad pitaš za savet smuči ti se. Te gojzerice u avgustu te kamašne te ovo te ono, ispade da se u planinu ne sme bez pune ratne opreme. Nije ni čudo što se ljudi ne usuđuju sami da krenu kad sve te savete pročitaju i traže vodiča za Rtanj XD. Ovde ne mislim na careve koji krenu u papučama na Kablar ali zaista ima baš baš puno preterivanja.

Saveti su više manje prosti. Cipele sa debelim đonom, minimum litar vode i slojevito oblačenje.

Mnogi misle da leti noga prokuva u gojzericama. Bude ti vruće (brzo se naviknep), ali što je tlo neravnije i kamenitije potreba za gojzericama je veća. Proveo sam dobar deo leta po planinama i ako bih rekao šta je najvažniji deo opreme - to su dobre gojzerice. Mnogo se lakše hoda i smanjuje se mogućnost povrede.

Naravno, može i u starkama ili japankama, ali onda pored takve osobe trpe i ostali koji moraju da je čekaju.

Ako se već plašite vrućine, bolje je obući ovakve sandale (Dekatlon, 3000 dinara)

crne-muske-sandale-za-pesacenje-nh110.jpg


nego neke cipelice ili patikice sa tankim đonom.

Naravno, ako se ide na iznad 2000m, tu već mora bolje planiranje (kabanica obavezno), ali kamašne su potpuno nepotrebne.

I koliko god leti može da zaladi, na nogama je šorc (kratke pantalone) dovoljan. Za gore je već potreban rezervni duks.
 
Gde možeš sa jednim litrom vode u planinu, leti? Na koji to uspon? Jedino na Ostrovicu..

Gojzerice su neophodne za ozbiljnije planinarenje, pogotovo u udaljenijim predelima. Kamašne nisu potpuno nepotrebne, treba ih poneti jer su vrlo lagane a za jutarnju rosu ili u slučaju kiše dobro dođu.

I odeća od neke varijante gore-tex-a (ili bili koja druga varijanta te vrste materijala) je neophodna za planinarenje jer se jako brzo suši, što je bitno zbog vetra i moguće hladnoće na velikim visinama (a i manjim)… i bez kabanice nikada kao ni bez kačketa i marame leti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=763773#p763773:27g26c11 je napisao(la):
Svetlopis » 06 Avg 2020 08:36 pm[/url]":27g26c11]
Srebrno uvek, samo je bezobrazno skupo. Odlično je i kao baza za izlete (Ram bajsom, Golubac kolima, Gradište pešaka, četvrtkom i subotom krstarenje).

Ja ga trenutno nikako ne preporučujem. Krkljanac je. Čovjek na čovjeka. Voda je prilično prljava. A to kažem kao neko ko se baš kupa i po Dunavu sa zmijama. Srebrno jezero trenutno ne liči ni na šta. Svuda se osjeća roštilj. A one krmače što su sitni kriminalci napravili zauvijek mijenjaju lični opis Srebrnog jezera. Daleko je ljepše otići tamo u aprilu ili maju..naravno, tada nema kupanja.

Jedino mogu da se složim da bude usputna stanica za ostalo što si pobrojao. A ako ste već tamo, prošetajte branom, sve tamo do kraja gdje se rukavac uliva u Dunav. Mirno je, ima zelenila i hlada, lijep je pogled.

Nasi turisti, zapravo, vole tak krkljanac, plaze gde jedni drugima leze na glavama, vasariste pored setalista, buku... pogotovu mladi. Inace ne bi godinama isli u Budvu.

Boljka domaceg turizma je "legalna, bespravna gradnja". Isto ono sto su napravili od Kopaonika i Zlatibora. Cim se ukaze prilika za zaradu od turizma, to mesto kroz nekoliko godina postane vasar i unakazi se bespravnom gradnjom, istrgne se dusa iz onog zbog cega je mesto bilo vredno posecivanja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764921#p764921:1xioxehm je napisao(la):
dex libris » Yesterday, 23:23[/url]":1xioxehm]Gde možeš sa jednim litrom vode u planinu, leti? Na koji to uspon? Jedino na Ostrovicu..

Gojzerice su neophodne za ozbiljnije planinarenje, pogotovo u udaljenijim predelima. Kamašne nisu potpuno nepotrebne, treba ih poneti jer su vrlo lagane a za jutarnju rosu ili u slučaju kiše dobro dođu.

I odeća od neke varijante gore-tex-a (ili bili koja druga varijanta te vrste materijala) je neophodna za planinarenje jer se jako brzo suši, što je bitno zbog vetra i moguće hladnoće na velikim visinama (a i manjim)… i bez kabanice nikada kao ni bez kačketa i marame leti.

Rekao sam minimum jedan litar. Naravno da će svako normalan proveriti dostupnost izvora na ruti kojom krene. Ali, zaista mogu svašta da pomislim od ovih novih "Instagram planinara"

Naravno da kamašne, kabanica, goretex i ostale bitne stvari ne mogu da škode, ali opet zavisi gde i kada se ide.

Ovi Instagram planinari idu najdalje jedan sat peške od kola i nikada nisu udaljeni više od sat vremena od "civilizacije".
 
Vrh