Šta je novo?

Turizam u Srbiji (preporuke, saveti...)

Odmor na Tari je temeljno uništen neartikulisanom eksplozijom kvadova - na sve strane se čuju glasni motori, šumske staze izlokane i blatnjave, bahata raja divlja i baca smeće gde stigne, a o traumama šumske faune zbog ogromne buke da i ne pričam. Bila nekad lepa planina...
 
Takvo je srpsko shvatanje sveta - buka motora zvuci lepse od cvrkuta ptica.
 
Da li ste znali da i Kragujevac može biti sjajan izbor za vikend putovanje?

Neke od najpoznatijih atrakcija koje možete videti u Kragujevcu i okolini su:
- Šumarice
- Crkva Svetog Save
- Milošev venac
- Amidžin konak
- Manastir Drača
- Saborni hram

da-se-ne-zaboravi___media_library_original_612_459.jpg

Memorijalni park Šumarice predstavlja važan deo srpske istorije i privlači veliku pažnju turista. Na ovom mestu u Drugom svetskom ratu, tačnije 21. oktobra 1941. godine, nemački okupatori su streljali oko 3000 civila, među kojima je bilo 300 učenika kragujevačkih srednjih škola. U znak sećanja na ovaj svirepi čin 1953. godine podignut je spomen-kompleks “Kragujevački oktobar”, koji uključuje spomenike “Spomenik bola i prkosa”, “Spomenik čistačima obuće”, “Sto za jednog”, spomenik “Otpora i slobode” i najpoznatiji “Spomenik streljanim đacima i profesorima”. Do spomen-parka Šumarice može se doći pešaka, s obzirom na to da je centar grada udaljen petnaestak minuta.

800px-wiki-sumadija-XVI-amidzin-konak-838___media_library_original_327_217.jpg


Amidžin konak je je jedna od retkih građevina iz vremena kneza Miloša, koja na autentičan način prikazuje arhitekturu tog doba. Konak je podigao knez Miloš i služio je za boravak kneževih najbližih ljudi, kao i za gošćenje drugih kneževa koji bi posetili Kragujevac. Prvobitno ime konaka je bilo Momački konak jer je u njemu obitavala kneževa pratnja. Kako dolikuje statusu kneza Miloša, gradili su ga najbolji majstori, uz njegov nadzor. Amidžin konak se nalazi na 15 minuta od centra Kragujevca, tako da se do njega može doći i pešaka.

320px-konak-kneza-mihaila.jpg


Milošev venac obuhvata ceo kompleks istorijskih baština iz 19. veka izgrađenih u vreme vladavine kneza Miloša. Smešten je u blizini samog centra grada, što ga čini vrlo pogodnom turističkom atrakcijom. Prolazeći kroz Milošev venac, primetićete da je svaka zgrada napravljena da čini po jedan kulturološki ili društveni aspekat bitan za celu zajednicu. Ne propustite da vidite Konak kneza Mihaila, Zgradu Gimnazije, zgradu Teatra, zgradu Stare Livnice...

Kragujevac je poznat i po odličnim specijalitetima i restoranima nacionalne i internacionalne kuhinje. Neki od boljih restorana su Kano, Lovac, District 034, kafana Balkan i kafana Jugoslavija.
 
Da li ste znali da i Kragujevac može biti sjajan izbor za vikend putovanje?

Neke od najpoznatijih atrakcija koje možete videti u Kragujevcu i okolini su:
- Šumarice
- Crkva Svetog Save
- Milošev venac
- Amidžin konak
- Manastir Drača
- Saborni hram

da-se-ne-zaboravi___media_library_original_612_459.jpg


Memorijalni park Šumarice predstavlja važan deo srpske istorije i privlači veliku pažnju turista. Na ovom mestu u Drugom svetskom ratu, tačnije 21. oktobra 1941. godine, nemački okupatori su streljali oko 3000 civila, među kojima je bilo 300 učenika kragujevačkih srednjih škola. U znak sećanja na ovaj svirepi čin 1953. godine podignut je spomen-kompleks “Kragujevački oktobar”, koji uključuje spomenike “Spomenik bola i prkosa”, “Spomenik čistačima obuće”, “Sto za jednog”, spomenik “Otpora i slobode” i najpoznatiji “Spomenik streljanim đacima i profesorima”. Do spomen-parka Šumarice može se doći pešaka, s obzirom na to da je centar grada udaljen petnaestak minuta.

800px-wiki-sumadija-XVI-amidzin-konak-838___media_library_original_327_217.jpg



Amidžin konak je je jedna od retkih građevina iz vremena kneza Miloša, koja na autentičan način prikazuje arhitekturu tog doba. Konak je podigao knez Miloš i služio je za boravak kneževih najbližih ljudi, kao i za gošćenje drugih kneževa koji bi posetili Kragujevac. Prvobitno ime konaka je bilo Momački konak jer je u njemu obitavala kneževa pratnja. Kako dolikuje statusu kneza Miloša, gradili su ga najbolji majstori, uz njegov nadzor. Amidžin konak se nalazi na 15 minuta od centra Kragujevca, tako da se do njega može doći i pešaka.

320px-konak-kneza-mihaila.jpg



Milošev venac obuhvata ceo kompleks istorijskih baština iz 19. veka izgrađenih u vreme vladavine kneza Miloša. Smešten je u blizini samog centra grada, što ga čini vrlo pogodnom turističkom atrakcijom. Prolazeći kroz Milošev venac, primetićete da je svaka zgrada napravljena da čini po jedan kulturološki ili društveni aspekat bitan za celu zajednicu. Ne propustite da vidite Konak kneza Mihaila, Zgradu Gimnazije, zgradu Teatra, zgradu Stare Livnice...

Kragujevac je poznat i po odličnim specijalitetima i restoranima nacionalne i internacionalne kuhinje. Neki od boljih restorana su Kano, Lovac, District 034, kafana Balkan i kafana Jugoslavija.
 
Нама су углавном све Бање у подножју планина, зар нема економске логике да се на истим развију и скијалишта.
Ево примера: скијаш цео дан на Гочу (не не мислим на ту стазу од 400метара!) и ноћиш у подножју у Врњачкој Бањи, где има угоститељски садржај, центар, спортски садржаји, велнес-спа центри итд.
Наравно од Врњачке Бање па све до врха Гоча гондола, неколико разних стаза и лифтова, и једна дугачка стаза која иде све до Бање доле.
Немамо море као Хрватска али зато имамо планине и термалне извор и треба стратечки улагати у ту комбинацију.
Спортска инфраструктура би привукла и разне тимове на припреме.
 
Нека легализују психоделичне печурке на територији бања као у Амстердаму туристичке посете би скочиле 1000% а бањска места се препородила

бонус поени ако искористе то уједно и за бесплатне државне терапије зависности, анксиозности и депресије псилоцибином како би се решили и други друштвени проблеми
 
Нама су углавном све Бање у подножју планина, зар нема економске логике да се на истим развију и скијалишта.
Ево примера: скијаш цео дан на Гочу (не не мислим на ту стазу од 400метара!) и ноћиш у подножју у Врњачкој Бањи, где има угоститељски садржај, центар, спортски садржаји, велнес-спа центри итд.
Наравно од Врњачке Бање па све до врха Гоча гондола, неколико разних стаза и лифтова, и једна дугачка стаза која иде све до Бање доле.
Немамо море као Хрватска али зато имамо планине и термалне извор и треба стратечки улагати у ту комбинацију.
Спортска инфраструктура би привукла и разне тимове на припреме.

Koliko znam i jeste u planu da se radi gondola do vrha! Ipak, sve bi to bilo besmisleno ako se gore ne napravi dobra skijaška infrastruktura! Banja bi onda bila hub, bila aktivna 365 dana godišnje, a izbegla bi se zlatiborizacija Goča. Banja sama po sebi je mnogo prijatnija porodicama sa malom decom, penzionerima, a ovako bi bila i sportistima, skijašima, mlađima generalno. Ima potencijala da bude i lep univerzitetski gradić!

Iskreno, meni je Banja lepša od Karlovih Vari npr, najozbiljnije. Mnogo veća širina, slobodno ću reći bolji prirodni položaj, više prirodnih lepota, apsolutno ima sve prirodne preduslove da bude lepša od češke banje! Ne prati arhitektura prosto! Poslednjih par godina su malo i bacili akcenat na prednosti, dosta sredili, čak malo prati i komercijalna gradnja koja je bolja i sve lepša, ali sve to je ipak nedovoljno kada se poredi sa fasadama u KV! Pitanje je da li se ikad mogu ispraviti decenije socijalističke gradnje!
 
Pre par godina sam bio u Vrnjačkoj Banji.. Svi izvori su bili zapušteni i u mnogo lošijem stanju nego pre 15 godina, tada smo išli kao klinci, ali se dobro sećam kako je to izgledalo 2003-2004..mnogo sređenije i bolje... Sada izgleda namerno rade na devastaciji ne bi li ih neki privatnik jeftino (za) kupio... Snežnik zapušten, trava i neuređen prostor iza... Slatina i Jezero isto... čak su zbog akva parka i presušili.. ne znam da li je sada stanje bolje.

Drugo, u celoj Banji nema jednog velikog marketa, Maxija itd.. bio je valjda samo jedan na ulazu u Banju, ali to je daleko.. ne mogu da shvatim da u tolikom turističkom mestu ljudi moraju da kupuju po nekim socijalističkim prodavnicama, koje kao da su ostale zamrznute u devedesetim..

Ko je bio skoro, voleo bih da napiše da li se nešto promenilo. Zlatibor je, što se toga tiče, bolji.

Inače, Banja je ok sređena, mada to može i bolje.. onaj vodopad ispod Čajke, novi hoteli, spa itd.. to je dobro.

Ali opet, Banja mi je nekako bila lepša ranije.. bilo je mirnije, čistije, park mi je bolje izgledao pre ove rekonstrukcije, rondela ispred žutog Kupatila je pre bila mnogo veća, Rimski izvor sa onom piramidom bio lepši itd... sad mi je Banja nekako pretrpana.
 
Ne, ne, ogromna količina novca je uletela u Banju u ovih par godina i stanje danas jeste bolje (ne znam kad si bio). Šema je naravno bila ulaganje ogromnog državnog novca u samu Banju, a prethodna kupovina privatne imovine. Dakle taj proces se u VB već završio. Inače je Banja prepuna gradilišta, kao uostalom i svako turističko mesto u Srbiji ili veći grad! Lepše se gradi i lepše je svakako, ali meni se to svakako ne dopada, jer prirodna lepota koju Banja ima, zaslužuje arhitekturu Karlovih Vari npr! Naravno, to je nemoguće, bilo bi potrebno bukvalno sve srušiti, da kamen na kamenu ne ostane, osim parka, izvora i starih vila. Govorimo o milijardama eur, pogotovo što je ceo taj kraj koji gravitira ka Banji, pa u najmanju ruku relativno siromašan! Zato je po meni ta gondola i pravljenje ozbiljne skijaške infrastrukture na Goču najozbiljniji potez i zbog privlačenja ljudi koji preferiraju Zltb i Kop, a i zbog turističkog života 365 dana godišnje! Autoput do Banje se već pravi. Voleo bih da Goč osim tih sportskih sadržaja ostane netaknut, da HUB bude upravo Banja. Bilo bi mnogo prijatnije u centru Banje, nego u centru Zltb, a i planina bi bila očuvana! Mada čuo sam da Đoković već gradi ogroman hotel na Goču!

Veliki market će se izgraditi u novom TC koji grade Arapi.
 
Eto, znači i dalje je loše stanje sa marketima.. nije mi jasno šta je razlog, ovde npr. u opštini Pančevo i neka sela imaju Gomex, Maxi..a takvo turističko mesto još uvek ništa.

Kako izgledaju izvori, da li su zapušteni/presušili? Bio sam u leto 2019. nešto kratko, pitao prodavce ispred Snežnika šta se to dešava kad je sve tako zapušteno, nisu baš bili voljni za priču, u fazonu-politika..
 
Da li ste znali da i Kragujevac može biti sjajan izbor za vikend putovanje?

Neke od najpoznatijih atrakcija koje možete videti u Kragujevcu i okolini su:
- Šumarice
- Crkva Svetog Save
- Milošev venac
- Amidžin konak
- Manastir Drača
- Saborni hram

da-se-ne-zaboravi___media_library_original_612_459.jpg


Memorijalni park Šumarice predstavlja važan deo srpske istorije i privlači veliku pažnju turista. Na ovom mestu u Drugom svetskom ratu, tačnije 21. oktobra 1941. godine, nemački okupatori su streljali oko 3000 civila, među kojima je bilo 300 učenika kragujevačkih srednjih škola. U znak sećanja na ovaj svirepi čin 1953. godine podignut je spomen-kompleks “Kragujevački oktobar”, koji uključuje spomenike “Spomenik bola i prkosa”, “Spomenik čistačima obuće”, “Sto za jednog”, spomenik “Otpora i slobode” i najpoznatiji “Spomenik streljanim đacima i profesorima”. Do spomen-parka Šumarice može se doći pešaka, s obzirom na to da je centar grada udaljen petnaestak minuta.

800px-wiki-sumadija-XVI-amidzin-konak-838___media_library_original_327_217.jpg



Amidžin konak je je jedna od retkih građevina iz vremena kneza Miloša, koja na autentičan način prikazuje arhitekturu tog doba. Konak je podigao knez Miloš i služio je za boravak kneževih najbližih ljudi, kao i za gošćenje drugih kneževa koji bi posetili Kragujevac. Prvobitno ime konaka je bilo Momački konak jer je u njemu obitavala kneževa pratnja. Kako dolikuje statusu kneza Miloša, gradili su ga najbolji majstori, uz njegov nadzor. Amidžin konak se nalazi na 15 minuta od centra Kragujevca, tako da se do njega može doći i pešaka.

320px-konak-kneza-mihaila.jpg



Milošev venac obuhvata ceo kompleks istorijskih baština iz 19. veka izgrađenih u vreme vladavine kneza Miloša. Smešten je u blizini samog centra grada, što ga čini vrlo pogodnom turističkom atrakcijom. Prolazeći kroz Milošev venac, primetićete da je svaka zgrada napravljena da čini po jedan kulturološki ili društveni aspekat bitan za celu zajednicu. Ne propustite da vidite Konak kneza Mihaila, Zgradu Gimnazije, zgradu Teatra, zgradu Stare Livnice...

Kragujevac je poznat i po odličnim specijalitetima i restoranima nacionalne i internacionalne kuhinje. Neki od boljih restorana su Kano, Lovac, District 034, kafana Balkan i kafana Jugoslavija.
Управо одрадио ову одличну викенд туру. Само да додам и лавиринт у Баточини, као неизмерно забавно место за целу породицу,
 
Eto, znači i dalje je loše stanje sa marketima.. nije mi jasno šta je razlog, ovde npr. u opštini Pančevo i neka sela imaju Gomex, Maxi..a takvo turističko mesto još uvek ništa.

Kako izgledaju izvori, da li su zapušteni/presušili? Bio sam u leto 2019. nešto kratko, pitao prodavce ispred Snežnika šta se to dešava kad je sve tako zapušteno, nisu baš bili voljni za priču, u fazonu-politika..

Postoji veliki Tempo na skretanju u Banju, ali da, to je 3 km od centra, sad će baš neka baba tamo bez vozila da se cima do tamo. Iskreno nikada nisam razmišljao o tome, meni nikada nije smetalo, postoji dovoljan broj srednje velikih, lokalnih marketa, ali stoji primedba!

U principu sa ubacivanjem veće love je krenulo i dosta pre 2019. Imao sam i ja utisak da je to na početku bilo bzvze, kao da su se za sve pitali politički kadrovi. Sad imam utisak da se više pita struka, mada laik sam. Pitanje ukusa, ali meni je jako simpatično sada, bar taj centralni i parkovski deo! Gradnja je isto bolja, opet ne kakva bi trebalo da bude po meni!

Bilo je problema sa Snežnikom i Slatinom zbog Termi. Snežnik definitivno nije ona ista voda koja je bila, ali nikad nije ni bila nešto po meni. Sa Slatinom je sve ok i to je najbolja voda po meni, opet pitanje ukusa! Mislim iskreno, sve to sa vodama tamo je manje-više placebo. Danas u jednoj tabletici možeš da uzmeš sve to što tamo piješ 10 dana! Više je to onako do atmosfere i istorije svega, Banja je banja i ja prvi ne bih voleo da se pravi novi Zltb ili Budva tamo. Naravno, treba imati ponudu svega, po obodu i sl!
 
Na ovo sam mislio kad sam pominjao izvore koji presušuju:
Problem kod nas je što se nema mere, od Zlatibora se pravi grad, ovde se ugrožavaju lekoviti banjski izvori zbog nezajažljive potrebe za profitom, preteranom izgradnjom itd... malo se tu struka sluša..
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Na ovo sam mislio kad sam pominjao izvore koji presušuju:
Problem kod nas je što se nema mere, od Zlatibora se pravi grad, ovde se ugrožavaju lekoviti banjski izvori zbog nezajažljive potrebe za profitom, preteranom izgradnjom itd... malo se tu struka sluša..

Pa da, kao što rekoh, bilo je problema sa Slatinom zbog Termi. Nešto su bušili na velikoj dubini i poremetili izvor, laik sam. Uvek mi ostaje sumnja da su dozvolili privatnom licu da koristi nešto što je javno vlasništvo i što nikada ne bi ni moglo da se privatizuje (i nije, niti država dobija nadoknadu za to). Ipak, Slatina je i sad ista kao što je bila i funmcioniše normalno!

Sa Snežnikom je druga priča, gradili su objekat preko puta ulice, bukvalno na 10m. Dobili sve dozvole, ali valjda nisu ni tražili elaborat o zaštiti izvorišta (što btw nemaju ni okolne zgrade, ranije izgrađene). Sa tim izvorom je i ranijih godina bilo problema i definitivno to nije onaj ukus koji ja pamtim, mada je sličan, kao da je razblažen. :) Nije istina da je izvor zatvoren!
 
Vrh