сажетак: Пашићевско решење за Славију
Поштовани,
Велика дискусија и бука се дигла око испуцалог бетона на Славији.
Зар то није минијатуран проблем, у поређењу са потпуно концептуално-погрешним, основним стварима, које су, уз високу цену, избацили пешаке са Славије?
Те ствари су:
1. Постављање велелепне фонтане у центар кружног тока, где није приступачна пешацима, него јој је једина улога негативна - да буде дистракција возачима.
2. Грађење уздигнутог пешачког трга, као само видиковца за фонтану, са којег пешаци немају приступа фонтани, нити имају икакве садржаје за њих у зградама којим имају приступ.
3. Непримереност лоцирања пешачког трга и одвојене фонтане на месту са великом фреквенцијом возила, уз њихову буку и загађење ваздуха.
Грађење уздигнутог пешачког трга, као видиковца за фонтану, сматрам исто толико смисленим као грађење постоља за супруга, да боље види своју супругу, којој никад не може прићи. Колико срећан би био такав брак? Исто онолико колико је сада срећна Славија.
Да би се наведене концептуалне грешке донекле поправиле, једно од решења које предлажем за разматрање је:
1. Да се пешачки трг споји са фонтаном, укидањем кружног тока за возила (са његове северне стране).
2. Да се на месту садашњег пешачког трга, или у његовој северној половини, направи репрезентативна зграда са (за разлику од Народне Банке Србије) интезивном јавном наменом на спратовима, и интезивно пешачки-активним приземљем (улазни хол за спратове, ресторан/кафе, продавница итд).
Укидање кружног тока, смањењем капацитета протока возила, би смањило број возила која Славију бирају за руту, и тиме побољшало услове за пешачки трг и пешачки-активну намену приземља нове зграде.
Преобликовани Трг Славија би концептуално сличио Тргу Николе Пашића.
Градској управи је пешачка квалитета Београда постала приоритет.
Да ли ће ускоро доћи време да се скупе концептуалне грешке на Славији, са које су пешаци практично избачени, почну ефикасно исправљати?
П.С.
Нампомена: Предложена нова зграда, као и изглед трга (који би имао атрактивнији и зеленији партер) су приказани само индикативно. До њихове дефиниције (волумен, намена, изглед) би требало доћи јавним конкурсом.
Извињавам се уколико је овакав концептуални предлог већ био на форуму. Тешко је пратити све што се пише и предлаже овде.