Šta je novo?

Trening i ishrana

Beki

Expert
Učlanjen(a)
27.10.2015.
Poruke
8.490
Pohvaljen
16.586
Mislim da je ova tema vaznija nego bilo kada u istoriji i jedini trenutno moguci put u borbi protiv virusa. Sta ako nikada ne stane, sta cemo onda? Biti u podrumu do kraja zivota? Pisite vasa iskustva, kojim sportom se bavite, kako vam je sport pomogao u otklanjanju ili prevenciji fizickih i psihickim problema... Sta jedete, da li vam je neki nacin ishrane, dodavanje ili izbacivanje nekih stvari, doprinelo kvalitetu zivota i zdravlju...
 
Uf, mogao bih do sutra da pišem o ovoj temi, ali za početak bih samo istakao par stvari.

Proteini (whey), dekstroza i kreatin nisu isto što i steroidi. Te tri stvari se najviše koriste (ja samo prva dva) i najviše doprinose razvoju mišića.

Jedem sve. Trudim se da jedem proste šećere (slatkiše) samo neposredno pre i posle vežbanja (sporta), ali naravno da pojedem i u drugim delovima dana.

Nisam pristalica nikakvih specijalnih dijeta niti režima ishrana. Samo treba biti umeren i jesti sve po malo i to poštovati ceo život, a ne samo pred leto ili kad se već ugojite.

Što se tiče nekih konkretnih vežbi - mrtvo dizanje pod jedan. Spasiće vas problema sa leđima u kasnijem delu života. Kada već krene nešto da vas boli u 30-im i kasnije, onda je već problem jer ta vežba može da se radi samo sa zdravim leđima.

Eto za početak, pa kako se bude razvijala tema, sigurno ćemo se dotaći i specifičnijih stvari.
 
Dule, šta je od suplemenata najbolje za oporavak kolena od dugih vožnji bajsa? (Ili kola koja nemaju tempomat :S)
 
Pre godinu dana sam nagnječio koleno pa mi je prijatelj inače aktivni biciklista preporučio Glukozamin sulfat 500. Problem sa kolenom je prošao vremenom tako da su mi dve bočice ostale srećom neiskorišćene.
 
Tako je, ali to leči samo posledicu.

Kod bicikla mnogi greše jer voze u visokom prenosu, a to je smrt za kolena. Treba okretati pedale kadencom od oko 80 obrtaja u minutu, sve sporije od 60 je opasno za kolena. Znači, bolje "vrteti u prazno" nego teško gurati misleći da se time nabijaju mišići.

Znači, sledeći put prebaci jednu ili dve brzine niže.

Kada su kolena zdrava treba raditi čučnjeve. Mišići su ono što drži koleno na mestu (uz ligamente) i što su mišići jači, koleno će biti stabilnije i bolje raditi. Naravno, čučanj je uz mrtvo dizanje, kraljica vežbi i potrebno je pravilno raditi i nikako ne dozvoliti egu da se umeša. Znači počinje se sa malim težinama dok se tehnika ne usavrši.

Što više / češće savijaš nogu u kolenu, hrskavica se više obnavlja. Ljudsko telo je predviđeno za kretanje, a ne za sedenje i mirovanje. Velika je zabluda da trkačima stradaju kolena.
 
Da li kadencu 80 održavati i na ravnom? Samo kad se penjem idem 80-90, po ravnom 50-60 u 26.od 27 brzina al tad ne osećam otpor sredine..
 
Ne može da škodi. Delovaće ti da vrtiš u prazno, ali kolena će ti na duže staze biti zahvalna (u teoriji).

Ja sam slično tako vozio, ali sam odlučio da prebacujem u niže brzine i nemam nikakvih problema. Na početku mi se činilo da vrtim previše (u prazno), ali navikoh se. Opet, zavisi i od stanja tetiva, ligamenata, mišića, podešenosti bicikla...

Čak mislim (davno sam čitao) da kadenca treba da bude uvek ista - i po ravnom i uzbrdo (zato i postoje brzine)
 
Dugo sam se bavio plivanjem, sada treniram u teretani i na ergometru. Plivanje dosta pomaže i za fizički izgled u fazi razvoja i za dobru kondiciju u svako doba života. Što se ishrane tiče prvo treba obratiti pažnju na to da sve što se u organizam unese mora i da se potroši, ja se vodim time i ne koristim neke specijalno izbalansirane programe ishrane, osim što striktno vodim računa da konzumiram što manje slatkiša i veštačkog šećera.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752283#p752283:3ned72s1 je napisao(la):
Cvikarbus1923 » Yesterday, 16:13[/url]":3ned72s1]Dugo sam se bavio plivanjem, sada treniram u teretani i na ergometru. Plivanje dosta pomaže i za fizički izgled u fazi razvoja i za dobru kondiciju u svako doba života. Što se ishrane tiče prvo treba obratiti pažnju na to da sve što se u organizam unese mora i da se potroši, ja se vodim time i ne koristim neke specijalno izbalansirane programe ishrane, osim što striktno vodim računa da konzumiram što manje slatkiša i veštačkog šećera.

Mislim da bi decu trebalo "dati" na plivanje makar godinu dana upravo zbog ovoga što si napisao.

Sa svime se slažem, ali bih hteo da kažeš šta podrazumevaš pod veštačkim šećerom?

Ja inače zastupam stav da šećer (beli, kuhunjski) nije štetan dok god se koristi i preporučenim dozama. Problem je što se ta preporučena doza prekorači već sa jednom slatkom kafom i čašom koka kole :(

Što se tiče ishrane sportista (rekreativaca), naročito kod aktivnosti koje mnogo troše organizam, tu treba pojačati unos šećera.

Što se tiče sportova tipa biciklizam i trčanje (duže od sat) mnogo znači konzumiranje slatkih napitaka tokom aktivnosti, a naročito posle. Ja sam u početku bavljenja trčanjem pio samo vodu i uvek sam ostatak dana bio umoran. Počeo sam da pijem izostar posle treninga i oporavak mi se ubrzao. Naravno, tada sam krenuo da čitam malo više o procesima u telu (najviše o glikogenu) i sve mi je postalo jasno.

Što se tiče drugog tipa sporta (dizanje tegova), tu uglavnom svi kažu da je dovoljno piti vodu za vreme treninga, ali zato odmah posle treninga treba popiti dekstrozu i naravno bogat proteinski obrok posle. Ja lično u teretani izgubim snagu posle pola sata ako pijem samo vodu, tako da i tada pijem neki slatki napitak. Doduše, ja volim u teretani da ostanem malo duže i odradim celo telo, pa mi je energija neophodna za rezultate.

Kad smo se već dotakli šećera, dekstroza (glukoza) je ono što nam je najpotrebnije (fruktoza uopšte nije toliko poželjna bez obzira što se zove voćni šećer).

I naravno, dolazimo do meda, koji je čist šećer plus mizerno malo mikro nutrijenata, pa je zaista pitanje koliko bi meda smelo da se unosi na dnevnom nivou.
 
Одувек сам веровао да је спорт здрав, али не треба превише тренирати. Мој пријатељ је недавно имао операцију из тог разлога. Једем све, али знам своје границе и то је кључ доброг здравља, а не строге исхране.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752452#p752452:2pa58n20 je napisao(la):
astrodule » Pon Jun 29, 2020 11:47 am[/url]":2pa58n20]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752283#p752283:2pa58n20 je napisao(la):
Cvikarbus1923 » Yesterday, 16:13[/url]":2pa58n20]Dugo sam se bavio plivanjem, sada treniram u teretani i na ergometru. Plivanje dosta pomaže i za fizički izgled u fazi razvoja i za dobru kondiciju u svako doba života. Što se ishrane tiče prvo treba obratiti pažnju na to da sve što se u organizam unese mora i da se potroši, ja se vodim time i ne koristim neke specijalno izbalansirane programe ishrane, osim što striktno vodim računa da konzumiram što manje slatkiša i veštačkog šećera.

Mislim da bi decu trebalo "dati" na plivanje makar godinu dana upravo zbog ovoga što si napisao.

Sa svime se slažem, ali bih hteo da kažeš šta podrazumevaš pod veštačkim šećerom?

Ja inače zastupam stav da šećer (beli, kuhunjski) nije štetan dok god se koristi i preporučenim dozama. Problem je što se ta preporučena doza prekorači već sa jednom slatkom kafom i čašom koka kole :(

Što se tiče ishrane sportista (rekreativaca), naročito kod aktivnosti koje mnogo troše organizam, tu treba pojačati unos šećera.

Što se tiče sportova tipa biciklizam i trčanje (duže od sat) mnogo znači konzumiranje slatkih napitaka tokom aktivnosti, a naročito posle. Ja sam u početku bavljenja trčanjem pio samo vodu i uvek sam ostatak dana bio umoran. Počeo sam da pijem izostar posle treninga i oporavak mi se ubrzao. Naravno, tada sam krenuo da čitam malo više o procesima u telu (najviše o glikogenu) i sve mi je postalo jasno.

Što se tiče drugog tipa sporta (dizanje tegova), tu uglavnom svi kažu da je dovoljno piti vodu za vreme treninga, ali zato odmah posle treninga treba popiti dekstrozu i naravno bogat proteinski obrok posle. Ja lično u teretani izgubim snagu posle pola sata ako pijem samo vodu, tako da i tada pijem neki slatki napitak. Doduše, ja volim u teretani da ostanem malo duže i odradim celo telo, pa mi je energija neophodna za rezultate.

Kad smo se već dotakli šećera, dekstroza (glukoza) je ono što nam je najpotrebnije (fruktoza uopšte nije toliko poželjna bez obzira što se zove voćni šećer).

I naravno, dolazimo do meda, koji je čist šećer plus mizerno malo mikro nutrijenata, pa je zaista pitanje koliko bi meda smelo da se unosi na dnevnom nivou.

Decu bi bilo poželjno dati na plivanje minimum 3 godine, npr. od 11 do 14, jer je tad pubertet, glavna faza razvoja dece, pa bi tad imalo najveći efekat.

Pod veštačkim šećerom mislim na slatkiše, američki otrov zvani "Koka Kola", i te takve gluposti.

Što se tiče biciklizma i trčanja, time se ne bavim pa ne mogu da dam neki kvalitetan odgovor.

U teretanu najčešće idem ujutru, trening mi traje 60-90 minuta, i uvek u teretani pijem samo vodu. Koliko ću se umoriti u teretani zavisi od toga kakva je težina treninga, uglavnom mi nije problem da izdržim ceo trening (umor osetim tek u svlačionici posle treninga), ali svakako kod kuće me čeka jak proteinski obrok, uvek uz čašu kozje surutke. Slatki napitak, biću iskren, nikad nisam probao, pa ne znam kakvi su efekti.

Za glukozu se u potpunosti slažem sa tobom.

I na kraju med. Med jeste jako zdrav (ali sve je otrov, bitna je doza! :grand: ), uglavnom uzimam jednu kašičicu meda dnevno, i za moje potrebe je to dovoljno.

VasilijKrivosija":2pa58n20 je napisao(la):
Одувек сам веровао да је спорт здрав, али не треба превише тренирати. Мој пријатељ је недавно имао операцију из тог разлога. Једем све, али знам своје границе и то је кључ доброг здравља, а не строге исхране.

Tačno, trenirati poput sivonje je kontraproduktivno (znam iz ličnog iskustva).
Moja ishrana nije toliko stroga, i ja jedem sve, jedino gde sam prema sebi strog jesu slatkiši i veštački šećer.
 
Vrh