Šta je novo?

Tržni centar i hotel u Rajićevoj - [ 57.000m2 ]

Fala Shmekeru, videh, otvorih, dopado' mi se! Sad mislim da je kljucno kakve ce materijale izabrati, tj staklo mora da deluje lagano u odnosu na kamen. Sto ce reci treba da bude transparentno, nikako plavo, sivo, narandzasto reflektujuce. A ideja o obnovi stare arhitekture (ili samo fasada) mi se ovde cini pametna, ne samo sto je najznacajnija ambijentalna zona u pitanju, vec zato sto Beograd ima malo primera iz 19. veka ili sa pocetka 20og.
 
Zhaba
Mi se svi stvarno nadamo da će stakla biti transparentna i da nećemo doživeti turbo folk u Kralja Petra.Mnogo se pisalo o tome ovde i većina se plaši da ne budu ko zna koje boje.
 
Meni jedan drug ameri u poseti bg-u rekao pa kao vau sve ovde nije toliko staro...mene to malo iznerviralo..ja kao pa nemci i neki nasi saveznici *cough cough su nam srusili to staro...sad mene je uvek zanimalo, jesu oni nama srusili u tolikoj meri (verovatno da) ali opet mi se cini da nismo bas mi toliko gradili i imali nekih lepotica zgrada iz 19 veka? ili gresim? mislim, ja znam da smo stvarno pretrpeli mater.stetu vise nego drugi lepi gradovi na zapadu..ali da li bi neko napisao ovde koliko je to sto smo izgubili sem onih koje smo pre pominjali, postu, neke hotele u bg, biblioteku itd?
 
London, Berlin, Varšava.

EDIT: Nadam se da drugarica neće da ima zamerku, vidiš da opet odgovaramo jedan posle drugog Ambassadore. Možda pametujemo i prodajemo neke zapadne vrednosti...
 
Au, postaje ozbiljno koordinirano, jel dobijamo mozda i neke pare za to? (Bilo bi lepo.) Ali, vidis, plasi me tvoj potpis, taj Andric, ko je to? Jel to bio neki mason?
 
Prošao sam sinoć pored gradilišta...
istaknuta je nova tabla (bar je ja nisam video prošli put kada sam bio tuda)
na kojoj se kao datum za kraj pripremnih radova i "III faze arheoloških istraživanja" navodi 30.04.2009.

Nadam se da će posle tog datuma nešto krenuti da se gradi...
 
Prenosim post korisnika sergionni sa SSC foruma, koji je asistent profesora po čijem rešenju se gradi hotel. Dao nam je odgovor na čiju inicijativu se obnavljaju porušene zgrade/njihove fasade.

pa evo...posto sam ja asistent doticnog profesora koji je autor tog projketa da ukratko razjasnim par stvari.dakle citav potez na kome ce se nalaziti hotel nekad je bio izgradjen kako uz tadesa koscuska tako i uz uzun mirkovu i kralja petra. uslovi zavoda za zastitu spomenika su bili da se vrate sve poznate fasade za koje postoji dokumentacija u izvornom obliku, dok je stav arhitekte bio taj da ih ne treba vracati. kompromisno resenje je pronadjeno u tome da se vrate fragmenti starih fasada koje ce zapravo predstavljati svojevrsne skulpture "okacene" na fasadu novog "staklenog" hotela. kako ce to sve zajedno izgledati, videcemo. slican pricnip vidimo na terazijama gde su fasadni elementi sa palate atina i susedne spasiceve preuzeti u vidu skulptura i preyentovani na novom poveyujucem objektu. mislim da je je vazno pitanje pitanje veze tla i te skulpture koja na primeru terazija postoji, a na primeru hotela je damo delimicno ostvarena jer neke od njih lebde, pa nisma siguran da li ce to bas dobro delovati, no videcemo.
 
shmeksi":3agav8df je napisao(la):
Prenosim post korisnika sergionni sa SSC foruma, koji je asistent profesora po čijem rešenju se gradi hotel. Dao nam je odgovor na čiju inicijativu se obnavljaju porušene zgrade/njihove fasade.

pa evo...posto sam ja asistent doticnog profesora koji je autor tog projketa da ukratko razjasnim par stvari.dakle citav potez na kome ce se nalaziti hotel nekad je bio izgradjen kako uz tadesa koscuska tako i uz uzun mirkovu i kralja petra. uslovi zavoda za zastitu spomenika su bili da se vrate sve poznate fasade za koje postoji dokumentacija u izvornom obliku, dok je stav arhitekte bio taj da ih ne treba vracati. kompromisno resenje je pronadjeno u tome da se vrate fragmenti starih fasada koje ce zapravo predstavljati svojevrsne skulpture "okacene" na fasadu novog "staklenog" hotela. kako ce to sve zajedno izgledati, videcemo. slican pricnip vidimo na terazijama gde su fasadni elementi sa palate atina i susedne spasiceve preuzeti u vidu skulptura i preyentovani na novom poveyujucem objektu. mislim da je je vazno pitanje pitanje veze tla i te skulpture koja na primeru terazija postoji, a na primeru hotela je damo delimicno ostvarena jer neke od njih lebde, pa nisma siguran da li ce to bas dobro delovati, no videcemo.
Hm, bolje da nisu ni pravili kompromis...
Nije mi jasno, ali zaista, ako je to bio USLOV Zavoda, kako se može praviti drugačiji kompromis. To bi bilo kao u sledećoj situaciji - Zavod propiše da se neka zgrada ne sme nadzidati a investitor traži da nadzida još 4 sprata i oni na kraju postignu kompromis - ajde, može ali samo 2. :notok:
 
Rekao sam jednom i ponoviću, to uklapanje starih fasada u nove objekte, koji su u totalno drugačijem stilu mi je oduvek bilo u kategoriji teškog kiča.
 
24pyxyc.jpg


601408.jpg


8034148.jpg
 
E da, slažem se sa jovanovm.... jedna od retkih uspelih mixeva koji sam video ;)).... Stvarno izgleda tako j***no, pogotovu noću ;) Mada ajde ko zna, možda i ovo bude cool...
Mada iskreno, ja mislim da je JDP super ispalo zato što iznad nemaš staklenu gromadu, već je samo prekriveno staklom.. Ko zna kako bi to izgledalo da su nadogradili 3,4 sprata npr ko onoj zgradi na uglu Kneza i Sremske
 
@zhaba
Da, reč je o hotelu Novotel u Bukureštu, a prednji deo predstavlja deo zgrade nekadašnjeg pozorišta.

@shmeksi
Ne bih se složio sa tobom da takva dela predstavljaju kič (doduše mogu biti realizovana sa manje ili više smisla). Kada bi se takva dela pravila u novim kvartovima grada, gde ne postoji istorijsko nasleđe, onda bi se moglo govoriti o kiču... Svima je jasno da je Evropa kroz svetske ratove, a neke zemlje (čitaj ex-YU) prošle i kroz druge okršaje novijih datuma, i da su oni imali i svoje konsekvence na arhitektonsko nasleđe tih predela i gradova. Ne vidim ništa loše u tome da se barem deo tog nasleđa restaurira i uklopi u neka modernija vremena, kako ne bi zaboravili našu istoriju i ostavili i nešto za buduća pokoljenja... Bitno je biti svestan da istorija ne počinje od nas, već je nešto što traje generacijama i generacijama unazad...
 
Ok, ali je po meni bolje odraditi ideju u jednom stilu nego pokušati u okviru novog objekta ukalapati fasadu starog koji pripada nekom mnogo ranijem stilu.

Zavod je ili trebalo da napravi takve uslove da se sve vraća u pređašnje stanje po pitanju materijala i raznoraznih detalja, a i ostatak objekta da bude vrlo skladan sa tim stilom (što bi bio vrlo pipav teren, ali ako bi se odradilo stručno ne bi ličilio na fabrikovanje istorije), druga opcija je da jednostavno odreše ruke arhitektama i da onda lepo izaberu rad koji se po njihovom mišljenju najlepše uklapa u taj kraj. Sve drugo je po meni nakaradna tvorevina.
 
anyone know what is going on in this project ? I was passing by and it's seems they are doing some works....
 
Vrh