COTOHA » Пет Јан 10, 2020 2:04 am[/url]":jcxvyj4i]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696978#p696978:jcxvyj4i je napisao(la):
Igor » 09 Jan 2020 01:40 pm[/url]":jcxvyj4i]Kada se završavao most kod TENT-a pala mi je na pamet čini mi se jednostavnija ideja a to je da se postojeća topla voda iskoristi za grejanje plastenika sa druge strane reke gde ima dosta obradive zemlje.
Nije samo o distanci reč, umesto da se bore da iscede i poslednji kilovat iz tih turbina (generatora) oni svesno skidaju paru s nje.
Deep cover":jcxvyj4i je napisao(la):
Treba ukalkulisati razliku u ceni uglja (lignita) domaće proizvodnje i gasa iz uvoza.
Lignit je najcrnje zlo koje mogu da zamislim u energetici, bukvalno nema gore izuzev možda mazuta ako igde na svetu i postoji elektrana na mazut. Drugar koji je nuklearni fizičar je radio ispitivanja zemljišta oko Obrenovca i da vam sada ne pričam detalje ali ako vas plaše nuklearke i zračenje budite srećni što ne znate šta su teški metali. Jer pored njih nuklearno značenje je topla majčinska ljubav. Pepeo se svuda u svetu već decenijama ugrađuje u puteve i sl., a kod nas se do skora isključivo deponovao na polja koja su se prskala vodom (!) kako pepeo ne bi leteo okolo. Pogodite gde je sve to curelo. Pride su i seljaci leti krali prskalice, tako da su recimo u Obrenovcu letnje pepelne oluje bile redovna pojava i time su se otrovi širili svuda. Plus kancer iz dimnjaka. Gas inače plaćaš tokom čitave godine pošto je isporuka fiksna, tako da pametni ljudi grade kombinovane gasne toplane/elektrane (CHP) - zimi greju, leti proizvode električnu energiju. Gas jeste skuplji ali ne može biti skuplji od zdravlja ljudi. Zapravo može u ovako nekim zemljama gde ljudski život ne vredi ništa. Ionako je sve to besmisleno, obnovljivi izvori energije će ionako sve da pojedu za par decenija. Samo što će se u Srbiji i dalje ložiti lignit.
astrodule":jcxvyj4i je napisao(la):
Pošto si upoznat sa radom termoelektrana, šta nam možeš reći o filterima koji se koriste na njima, tj, šta od zagađenja trenutno ispuštaju? Koliko često bi ti filteri trebalo da se menjaju i sve oko toga što može da utiče na zagađenje?
U pitanju su elektrostatički filteri, dakle nisu u pitanju pasivni filteri tipa membrane i sl. nego aktivni. Otuda i generisanje gipsa kao jednog od nusproizvoda. Nisu njihove performanse sporne, nego to što kao aktivne komponente konzumiraju električnu energiju koja dolazi odakle drugo do iz same elektrane (tzv. sopstvena potrošnja elektrane), a to obara učinak drugova direktora kada je u pitanju isporuka. Elektrane su nam ionako loše kada je reč o održavanju, sopstvenoj potrošnji, gubicima i efikasnosti, tako da između paljenja postrojenja za odsumporavanje koje troši 20-25MW i trovanja ljudi, naravno da će se trovati ljudi.
direktor":jcxvyj4i je napisao(la):
Postoji blok u tentu koji nije zavrsena gdje misle da ugrade novu opremu tako se pricalo A gips bi se vec prodavao dalje ...
Ovo je Drmno, Kostolac što sam ja naveo. Samo primer. Prvi projekat za sistem odsumporavanja je bio započet mislim 2009.g. Evo nakon 10 g. i kompletne izgradnje i dalje nisu odredili prostor gde da skladište gips...