Šta je novo?

Topčidersko brdo - Senjak

n554139162_594627_6948.jpg
:)
 
Te zirafe su sjajne. Tek sada sam skapirao njihovu pravu namenu :lol: Lepo se vidi na ovoj desnoj kako ih brsljen polako osvaja. Kako li ce tek dobro izgledati kada potpuno obrastu.
 
Na žalost, problem je što ih ne zalivaju dovoljno, pa se često dešavalao na ovoj najmanjoj (koja je i najstarija) da bršljen uvene. :(
A na 300m odatle se nalazi zgrada Gradskog zelenila. :/
 
Zirafe su pravi potez! Taj kruzni tok je ionako bio malo dosadan..
 
Jedna lepa vest, 44 ide na 20 minuta, dva autobusa su nova niskopodna klimatizovana Ikarbusa, a ostali su mercedesi. :) Sad više babe i dede iz Tempa ne moraju da se muče sa kolicima. Autobus je od tempa do ambasade Kanade skoro uvek pun ili pristojno pun, a u suprotnom smeru ne znam, nisam se vozio.

Druga stvar, nije mi jasno, i voleo bih da mi neko ko se razume u planove (Dragan?:)) objasni. :D

Dakle, plan je sledeći:
92340190in1.jpg

Dakle, ovo gore je bul. Vojv. Mišića, a desno Rad. Putnika, 65 je BIGZ, odnosno štamparija Službenog glasnika.
Sada, ovde odmah iznad br. 65 je ova novopredviđena ulica, koja se, koliko mi se čini provlači između starog mlina i BIGZ-a, i onda tu ponire, odn. prodire u zemlju i izlazi negde kod Radomira Putnika, odnosno (ono što je meni logičnije) prolazi ispod Radomira Putnika i ulazi u Prokop, što se na uvećanom planu http://www.savskivenac.org.yu/urbplan/malbrdo.jpg sa ove teme http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?pid=29022#p29022 može i videti, tj. tačno ispod slova "Д" ulazi na tu ulicu i nastavlja ka gl. ulazu u Prokop sa leve strane.
Ako sam u krivu, ispravte me, a ako sam u pravu, da prebacimo onda i ovu slikicu na priču o Prokopu.
Inače, slika je isto skinuta (skrinšotovana sa .pdf fajla) sa Savskog Venca, http://www.savskivenac.org.yu/start.php?pageid=27, i koliko sam shvatio to je usvojeni regulacioni plan...
 
Ja se takodje bas i ne razumem u planove.. Malo sam gledala deo plana koji nisi postavio. Parcela 4 gde je nekada bio bioskop a sada je dom izbeglicama nekako je cudno obelezen. Pricaju ljudi iz lokala :) da ce tu biti zatvorena pijaca. Dve pijace na 100 metara bas i ne idu ali kako god. Videcemo, to su price..
Mene zivo zanima sta ce biti sa BIGZom, hoce li se ikada poceti sa preuredjenjem, ali verujem da to niko ne zna. Jos par objekata kod pijace treba da pocnu da se grade, mada verujem nista specijalni...
 
sarica":2h5ke2o5 je napisao(la):
Ja se takodje bas i ne razumem u planove.. Malo sam gledala deo plana koji nisi postavio. Parcela 4 gde je nekada bio bioskop a sada je dom izbeglicama nekako je cudno obelezen. Pricaju ljudi iz lokala :) da ce tu biti zatvorena pijaca. Dve pijace na 100 metara bas i ne idu ali kako god. Videcemo, to su price..
Mene zivo zanima sta ce biti sa BIGZom, hoce li se ikada poceti sa preuredjenjem, ali verujem da to niko ne zna. Jos par objekata kod pijace treba da pocnu da se grade, mada verujem nista specijalni...
BIGZ je u vlasništvu MPC-a i biće preuređen u biznis centar i hotel, odnosno kompletna rekonstrukcija objekta :)
 
Свечано отварање Фитнес центра за вежбање на отвореном

Томислав Ђорђевић, председник општине Савски венац, сутра ће свечано предати грађанима на коришћење Фитнес центар за вежбање на отвореном, који се налази у Хајд-парку, у близини улаза у Музеј „25. мај”.

Овај изузетно савремени центар, у коме се налазе 24 спортске справе за одржавање кондиције и физичко вежбање у уређеном простору једног од најлепших градских паркова, представља потпуно нови садржај за лепши и квалитетнији живот грађана.

Фитнес центар намењен je свим узрастима и у њему, у зависности од афинитета и потреба, могу да вежбају сви: од деце и младих, којима је то неопходно за почетак здравог развоја, до старијих грађана који ће лаким и умереним вежбањем чувати своје здравље и изглед.

Link: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1350428
 
Hajde malo da oživimo temu iz mrtvih. :)

Žirafe - neko je pre nekog vremena spičio kola u mama-žirafu, odlomio joj jednu nogu, sklonili su je - i mislim da je godinu dana ne vraćaju. Takođe, dete-žirafa (prva žirafa) je napokon zaživela, i bršljenovi su je u potpunosti obavili (jej!) . ali sad su vrlo divlji, i možda bi joj fino došlo jedno šišanje (a možda i da sačeka da pusti da skroz izrastu - možda će biti lepše) - tata i dalje zaostaje.
Ispred ulaza na kružni tok su postavljeni usporivači - izdignute horizontalne crte, koje deluju kao mini ležeći, to je kul.
Gasifikacija se u principu završila, međutim mali broj domaćinstava se nakačio na gas, jer je bilo izuzetno skupo - šteta.
Trenutno vlada saobraćajni haos, zbog izgradnje denivelisane raskrsnice na Carevoj ćupriji.
Završila se izgradnja "vodotornja", odnosno skladišta vode/podstanice kod kružnog toka.
Nastavlja se izgradnja prevelikih zgrada sa 8 stanova bez parking mesta.
U Kozjačkoj je haos sa parkiranjem i prolaženjem - obeležavanje parking mesta nije imalo nikakvog efekta.
Sređuje se Prokop. :D
Hajd park se lagano uređuje - psotavljaju se s vremena na vreme manje umetničke skulpture, instalacije - yay za Fakultet likovnih umetnosti! :) (Trenutno imaju završnu izložbu radova - free je i fun posetiti, super pogled iz njihovih ateljea.)

I najvažnije - zimus je raspisan konkurs za sređivanje pijace!!! Pristigao 51 rad! Odlične ideje, parkng prostor na dva ili tri nivoa, spuštanje pijačnog trga skroz do Bulevara (rušenje onih groznih "mini-tržnih-centara"). Stavljam rešenja malo kasnije. Sve u svemu, gura se. :)
 
Ceo prostor od zvezde pa na sve strane je trenutno jedan od lepsih delova grada. Puno je uradjeno, puno je izgradjeno, ulice su sredjene ili se sredjuju, u svakom slucaju jedna od nekolicine kompletnih sredina na sirem prostoru grada. Trenutno se sredjuje i Uzicka.
 
Prvonagrađen rad za pijacu (pogled sa bulevara - ruši se onaj grozni mali "tržni centar" - yay! :) )
k.jpg


Druga nagrada nije dodeljena.

Dve jednake treće nagrade:
1)
10.jpg


2)
6.jpg


Otkupljeni radovi:
a)
7.jpg


b)
1.jpg


c)
7.jpg


Detaljnjije se mogu svi videti na: http://www.dab.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=226&Itemid=77 (između 7 i 13 rendiringa/planova za svaki rad)

Ovde se nalazi 22 nenagrađena rada - šteta, postoje zanimljiva rešenja.

Moj pik je da će se raditi rekonstrukcija po a) otkupljenom radu, jer je više-manje najjednostavniji, zahteva najmanje radove i nije previše inovativan (a održava lokaciju okretnice u potpunosti).
 
Svidjaju mi se. Parking tom prostoru fali kao 'leba. Ovako ce se formirati lep "centar" tog dela grada.
 
Superiska!!!Bas je taj deo bio zapusten.

@zaffa to je deo ispod novog zeleznickog mosta od sajma pa do mesta na kome ulazi pod zemlju
 
Poštovani autori i ljubitelji foruma, do sada sam pripadao ovim potonjima, sada bih evo da se pridružim i sopstvenim razmišljanjima...

Pobuđen sam da ovde, na stranici posvećenoj Senjaku spomenem i sudbinu starog senjačkog bioskopa. Poznato je da su beogradski bioskopi doživeli bednu sudbinu tranzicionih siročića i skoro nestali sa mape opustošenog gradskog kulturnog pejzaža. Moje zanimanje za ovu fantastičnu lokaciju na kojoj se i dalje nalazi zgrada stare bionje, napuštena poput ljušture, jeste sasvim sentimentalne prirode. Naime, rođen san i odrastao u kući pored, u ulici Vase Pelagića 4.

Koliko se sećam, stari bioskop je prestao da radi 1974 godine, preselivši se na vrh ulice, u novu zgradu u sklopu mesne zajednice u Andre Nikolića. Mi klinci, koji smo te godine završili osnovnu školu i preselili se uglavnom u IV beogradsku gimnaziju, ostali smo još par godina verni novoj adresi, dok nas entuzijazam nije polako napustio. Zapravo, hteo bih ovde da podvučem osećaj nostalgije za vremenom u kojem je odlaženje u bioskop bilo mnogo više od kulturnog čina filmofilije. Sada se postavlja pitanje, nije li i samo spominjanje ovakve teme potpuno deplasirano, jer: em je nešto nalik na bioskopski revival u gradu ravno utopiji, em je današnji Senjak, dozvolite mi kritički pogled na realnost, kvart poznat po strukturi građanstva sasvim neosetljivoj na kulturu izvan svojih novoizgrađenih zidina i kičerskih kafića sa masažom i pucanjem.

Ako ništa drugo, malo ću da maštam. Prisećam se ranog detinjstva, vremena pre novog železničkog mosta, kada je ugao ulica Vase Pelagiće i Koste Glavinića imao u samom pročelju isturenu tu fantastičnu terasu ispred ulaza u bioskop, koju su zaokruživale lepezaste stepanice. Sa terase je pucao pogled, kao sa krme broda, ka štampariji „Morava“ i zgradi stare osnovne škole, zatim ka padini ispod škole sa pijacom. Onda se još nije mogao videti bulevar Vojvode Mišića, zbog gustine rastinja. Pre nego što je počela gradnja mosta, teren je bio brutalno raščišćen. Najpre je bila srušena škola i tada je pijaca doživela prvu modernizaciju, popevši se i za terasu više, u bivše školsko dvorište, sada na nivou ul. Koste Glavinića.

Posle gašenja tj, selidbe bioskopa, zgrada je još nekoliko godina imala kakvu-takvu namenu, malo večernja škola, malo restoran, dok nije nastalo mrtvilo. I sada to sve izgleda tako kako izgleda...

Pošto je u planu nadam se skora rekonstrukcija pijace i okoline, postavljam logično pitanje: a šta ćemo sa bioskopom? On se skoro fizički naslanja na ceo kompleks – raskrsnice – autobuske okretnice – pijace, te mi je prosto nezamislivo da će kao takav da ostane nedodirnut restauracijom tog prostora. Ukoliko već nisu bačene tajkunsko.građevinske čini na ovaj plac, koji je, koliko me sećanje služi i dalje u vlasništvu grada/opštine, bilo bi sada hrabro zamisliti kako bi bilo straobalno i fantastično, kada bi se na istom mestu obnovio ne samo bioskop, već i nešto nalik višenamenskom centru kulture i okupljanja.

Da ne širim priču, pre nego što čujem i druga mišljenja. S poštovanjem, vaš Duleja :)
 
31. marta 2011. se gasi ogranak Gradske biblioteke, koji se nalazi u prostorijama, koje su vlasništvo Arhiva Jugoslavije u Vase Pelagića 33 na Senjaku. U najboljem slučaju biblioteka će se preseliti negde dovoljno daleko da nikad neću imati vremena da odlazak do nje uklopim u svoj dnevni raspored, a u lošijem slučaju će biti rasformirana, zbog nedostatka prostora u koji bi bila preseljena. Ja sam izuzetno žalosna zbog toga, a sigurna sam i da nisam jedina, kojoj će ova biblioteka i svi njeni dobri radnici, ljudi koji su dugo vremena proveli radeći u ovoj biblioteci na Senjaku, nedostajati.
Neshvatljivo mi je i da pomislim, da će na tom mestu možda " izrasti" još jedan vrlo nepotrebni "Zodijak" , salon lepote ili fitnes centar ili uopšte još jedan tržni centar, u čijim će se praznim prostorijama deceniju kasnije skupljati pijanice i kučići,kao što je to sudbina većine tržnih centara po gradu( uprkos stalne izgradnje novih pod izgovorom da ih nema dovoljno) ...
Da li će se iko setiti da je u "elitnom kraju" mnogim stanovnicima umesto kafića potrebna apoteka, biblioteka nekakav kulturni kutak za decu i odrasle ili bioskop na primer( koji je nekada postojao)?
Da li neko zna, kakva je sudbina biblioteke "Isidora Sekulić" i šta će biti sa tim prostorom?
 
Sramota, baš se sećam da su je jednom lepo renovirali.. Ako već hoće da je sele odatle, bilo bi lepo na mesto starog bioskopa kod pijace...
 


 
Vrh