Šta je novo?

Tošin bunar: proširenje i rekonstrukcija ulice

dedinje":3q61tqmt je napisao(la):
Da li su nekadašnje kolonijalne imperije dale neko obeštećenje narodima tih bivših kolonija koje su sada nezavisne zemlje?

Malo kasnim, jer sam tek sad procitao ovaj post. Na Novom Zelandu je bila revizija ugovora koje su maorska plemena potpisivala s Krunom posle zakljucenja Sporazuma u Vaitangiju ("Treaty of Waitangi") februara 1840. godine. Znam da je bilo govora o orocavanju zahteva za reviziju do 2010. godine, ali ne znam dokle se s tim stiglo. Sva maorska plemena su mogla da traze reviziju ugovora i da dobiju kompenzaciju ukoliko se ustanovi da im je isplacena vrednost manja nego sto je zapravo bila.
 
Ničim se ne može kompenzovati vekovna vladavina imperijalnih kolonija tim zemljama. Šta su Englezi vekovima izvlačili iz Indije, Australije, Kanade i drugih. Pariz je to što jeste zato što se u njega vekovima slivalo bogatstvo pola sveta (Alžir, maroko,Sirija, Vijetnam).Sve to, u manjoj meri, važi i za Španiju i Portugaliju.
 
Tačno je da argument tipa "ja sam tad živeo ja znam" ne vredi mnogo ali nešto ipak vredi. Zašto se inače uvek traže svedoci, očevidci, savremenici nekog doba kad nešto treba razjasniti. Mislim da se istoriski već može dati tačna ocena o vlasti KPJ do 1952. Po meni, ona je oko 70% pozitivna za KPJ. Oko 30% je negativno. Tu na prvom mestu dolazi Goli otok, pojave bezakonja (kao da ih i danas posle 70 godina nema) prislini otkup koji se možda mogao izvesti na humaniji način. Tema je interesantna i nema kraja.
 
Belka po čemu sam ja u tako "debeloj zabludi"? Da nisam u nekim stvarima u pravu to mogu da prihvatim i to je sigurno istina ali "debela zabluda" je teška kvalifikacija. U debeloj zabludi su bili oni (ima ih i danas) koji su mislili i govorili, pisali da je s.m. komunista, socijalista, da se trudio da ispravi nepravde koje su učinjene srpskom narodu itd. Ne možamo da zaboravimo i kad bi smo to hteli. Čuo si za poznatu izreku "Ko zaboravi istoriju svoje zemlje osuđen je da je ponovo proživi".
 
O moj boze...
Covek je citao memoare clanova SKJ i na osnovu toga doneo zakljucak da... :shock:

Pravedni? Spasavali gladi?
Tako sto su mom pokojnom dedi zarezali da ima da da 3 ovce, iako je imao 2 ??? Pa je morao da nadnici mesec ipo da bi zadovoljio apetite partijskih komesara???

Da nahrani narod koji je preko svojih predstavnika usao u vile po Dedinju i Senjaku???
Izvinite druze ili gospodine Dedinje.

Zenu, seljanku sa 4 deteta su ti koministi ostavili bez icega u kuci!
Za Bozoc je bila radost, deda doneo pola kila kukuruznog brasna!
Mozda su to tih 70% dobrote o kojima vi pricate?

I uostalom, uz duzno postovanje vama i svima drugima, ali stvarno se ponekad upitam dal nam se sve ovo zlo koje nas prati desava sa razlogom? Kao neki vid bozanske, nebeske, prirodne, sudbinske pravde, nazovite je kako god volite.
Jer, vi ne negirate da je pljacka pocinjena, a otimanje imovine bez ili sa fiktivnom naknadom upravo to jeste - pljacka.
I vi to ne negirate, sto bi bilo manke zlo. Ne, vi nalazite opravdanja za otimacinu i pljacku.
Vas argument je, da je to bilo pre 60 godina?!
Pa? Kao nema veze, ko ih sisa?
A sto kad vec prodase stanove u bezcenje u vreme otkupa 90-tih godina, sto bar tada ne dadose makar pola te love vlasnicima otetih parcela?
Ne, nego i to potomci perjanica SKJ uzese sebi... Ista je prica i sa firmama i privatizacijom...
Postovani gospodine Dedinje. Ja se iskreno nadam da vi niste jedan od tih potomaka, jer iako bi to mozda dalo smisao vasim stavovima, obesmislilo bi moj pokusaj da vam ukazem na samo neke od katastrofalnih poteza vlasti koju je cinila SKJ.

P.S.
I da dodam. Ja vam se izvinjavam sto vam se obracam licno, ali to je samo reakcija na vase insistiranje da kroz ovu temu ubedite ove mlade ljude da pljacka, zigosanje, unesrecavanje porodica, progon nisu zlocin i nisu bitni jer je proslo puno vremena i jer je onaj ko je to aprovodio imao 'vise ciljeve'...
Jos jednom, izvinite ako sam vas ovim licno vama upucenim obracanjem ikako uvredio.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Eh, srećni čoveče. Tvoj post mi se dopada deluje dobronamerno, nikog ne vređaš ( čak se meni izvinjavaš što je nepotrebno), u tvom postu nema mržnje samo ogorčenosti ali... Misliš da su ovi "danas" bolji od onih iz 1945. Zamisli kad neko kroz 50 godina bude čitao memoare Miškovića i Beka? To će sigurno biti čista istina. Pa rekao sam već - obavezni otkup je spasavao gladi stanovništvo u gradovima. U Beogradu nije bilo gladi 1945 a danas je ima?! Otkup je često bio loše organizovan baš zato što je bio masovan. Malo je bilo i fiksnih telefona a mobilnih? Pričao mi je čovek koji je učestvovao u otkupu. Kaže "U požarevačkom kraju smo skupili oko 500 svinja. Sve su ih smestili na jednu adu na Dunavu i tamo su sve do jedne pocrkale" Nisu stigli da ih raspodele po gradovima stanovništvu. Nije bilo puteva, vozila, benzina dovoljno. Niko nije voleo taj otkup od Tita pa do poslednjeg nepismenog seljaka. Otkup nije bio dobro organizovan a doasta sam rekao i u prethodnim postovima. Navodiš primere dede i žene seljanke sa 4 deteta. Pa takvih primera ima na stotine, svaki stariji čovek u Srbiji znao bi da ispriča po neku takvu priču, za to su skoro svi znali.
Priča u vilama sa onim toliko prežvakanim "narod je ušao u vile preko svojih pretstavnika". Pa gde to radnici i seljaci žive u vilama? U kojoj zemlji? Možda u Kaliforniji na Beverli hilsu koji je jedno veliko radničko naselje kao što je kod nas napr. Železnik izgrađen još 1948 - 1952. A ovi današnji tajkuni? Pa prošetaj samo novom ulicom Vaska Pope na Dedinju pa da vidiš šta su vile ili omanji dvorci. Jel danas nema pljačke kod nas? Jer je nije bilo u Kraljevini Jugoslaviji? Nije mi argument da je to bilo pre 60 godina. Argument mi je da je to posledica rata i da se moralo. Žalim štro je izvedeno grubo i nehumano. Naši seljaci su se itekako napatili ali srećom otkup je brzo prošao i kasnije pedesetih i šezdesetih godina seljaci su živeli neuporedivo bolje. Treba da razlikuješ obične članove partije koji su živeli ista kao i sav narod od partijskih vrhova koji su imali privilegije i to kako ko. Neko veće neko manje. Oni najglavniji dobili su vile, kola sa špferom, velike plate, diplomatske magacine gde su jedftino uzimali kvalitetnu robu iz inostranstva koja je bila potpuno nedostupna "običnom" narodu. To sve nije PRAVEDNO (najbolja reč) ali kako je moglo drukčije. To su bili ljudi koji su pre rata proveli godine na robiji a u ratu krvarili 4 godine. Došli su na vlast prvenstveno oslobodilačkom borbom koju su predvodili i uz prevare na izborima 1945 i 1946. Zašto je Tito i CK dozvolio te prevare. Pa, kao komunisti imali su slepo verovanje da će izgraditi novo i pravednije društvo a za to im trebaju odrešene ruke. Sasvim logično i prihvatljivo objašnjenje. Demokratski zapad se zgražavao kao i deo naroda kod nas. Ali prevara na izborima je bilo i te kako mnogo u doba s.m. pa i posle njega. Pisao bih još ali ne vredi. Ja iznosim čvrste argumente ali vi ih ignosišete. S druge strane vi ne iznosite argumente već emotivno žalite žrtve iz 1945 - 1946. Žalim ih i ja ali istorija svih naroda i država puna je takvih primera.
 
@dedinje
Relativno cesto prodjem ulicom Vaska Pope. I ne samo njom.
Ceo kraj mi je poznat odlicno, pola zivota sam proveo tu.
I znam kakvi i kako su tu dosli.
Jel to opravdanje?
Po meni nije. Doci ce nama i sledeci takvi dok god budemo pustali da vreme ucini svoje.
Propustena je prilika da se makar delimicno materijalno i moralno obestete ljudi koji su upropasceni.
Pri tom su neretko jos zigosani kao neprijatelji naroda i drzave.
Da se razumemo, nemam nikakav licni interes iz restitucije ili eventualne bilo kakve nadoknade.
Znaci moji motivi nisu nikakva licna korist ili ogorcenost.
Iako odrastao na Dedinju, nisam potomak ni beogradskih predratnih bogatasa, niti posleratnih 'drugova' koji su svoje ideje boljeg drustva naplatili otimanjem tudjeg.
Nisam ni od onih koji tvrde da je u periodu postojanja FNRJ - SFRJ (1945 - 1991) sve bilo crno i pogresno.
Ali svakako nisam od onih koji pristaju na nepravdu i amnestiranje zlocina samo zato sto je od tada 'proteklo puno vode Dunavom i Savom'.
Mozda sam utopista, svakako je makijavelisticki pristup da cilj opravdava sredstvo mnogo efikasniji, delotvorniji i omogucuje bolje rezultate u savremenoj istoriji, ali ja protiv svojih principa i nacela ne mogu.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Ne vredi Laki da se ponavljamo. Ti asi rekao svoje i ja svoje, Ja sam izneo argumente i objašnjenja koja ti nisi prihvatio. Reći ću poslednji put: OBAVEZNI OTKUP JE BIO NUŽNO ZLO. Zašto je bio nužan i zašto zlo - sve sam napisao u prethodnim postovima.
 
Dedinje stvarno nemoj dalje, nema nikakve potrebe. Otvaraš politčko istorijsku polemiku, zbog koje je čitav ovaj narod strašno stradao. A forum je o gradnji objekata. Pustimo to na miru. Neću ni ja više koristiti političke kvalifikacije i uvrede. Nemoj pisati da li je nešto nužno ili nije. Nemoj dolivati so na ljute rane. Pusti sad otkup, bio je prošao je, imao je svoje efekte i to je kraj. Danas se na zemljištu grade objekti i daj da to komentarišemo, ovo je poslednji apel.
 
Тема оде у политичку, па да је вратимо на прави пут, извињавам се и Дедињу и Белки и Лакију72-подржавам вас сву тројицу, али.. :) што каже Магелано, јел има нека слика.?

Ево мало слика Тошиног бунара, али мало старијих и да их искористим и поставим, нека стоје, можда ће затребати :D . Садашње стање знамо како је, а како ће бити, за годину-две, видећемо, за сад се мења само вегетација у овом делу који треба да се прошири.

Раскрсница Тошиног бунара и Николе Добровића, овде почиње чувено садашње сужење, слика је од 29. септембра 2013.


А овде се сужење завршава, крај Тошиног бунара и почетак Земунске улице, слика исто од 29. септембра 2013.


Слика завршетка сужења из другог угла. Ова слика је снимљена 08.децембра 2013. године.


Кроз растиње у овом делу може се видети тренутно стање тј. шта је "иза шуме" :roll: , слике су од 08.децембра 2013.:





Слика одмах изнад, снимљено скоро са истог места, а различито годишње доба, 29.септембар 2013., скоро па шума


Овде се из Тшиног бунара скреће у улицу Владимира Назора где се налази „мало“ насеље које се сместило у углу Тошиног бунара и Николе Добровића. Иначе насеље се стално проширује и дограђује, снимљено 29.септембра 2013.:


По некима има још не откупљених плацева у овом делу!, а мислим да је то Гангулина изјава онда кад га је попрскао :) аутобус са линије 601. Један од тих плацева је и овај означен са црвеном линијом на слици од 29.септембра 2013., а ту је и ова кућица (више је шупа), слика је од 02.децембра 2012. године. Тај плац је иначе до плаца од наше бивше чланице Бека Бека. Сматра се да проширење Тошиног бунара не „ремети“ ова кућица-шупа, јер практично нови део улице ће проћи поред ње, али видећемо шта и како даље.



На гугл мапи сам означио испрекиданим линијама могућност проласка нове трасе поред кућице-шупе и ту би онда нови део улице био под благим углом. Са пуним линијама сам означио другу могућност, праволинијског проласка новог дела улице „преко“ те кућице-шупе.


Ето направих репортажу од старијих слика, а као што рекох нека стоје, затребаће можда :p
 
iza đilasa makar ostade most.


iza malog neće ostati ama baš nikakav trag osim sećanje na nesposobnost u vezi poplava.
 
Milisave, nikako da te pitam: ko je onaj ratnik na tvom "niku", cija je to uniforma, cime je naoruzan, iz kojeg djela nase drzave... I dr?
 
То је дело нашег сликара Паје Јовановића, "Српски ратник" уље на платну, 74х53 цм. Не знам које је године настала ова слика, али знам да је слика негде у Енглеској код приватног колекционара и да је била на аукцијској продаји крајем 2008. године.
 
Danas (27.05) kod suženja Tošinog bunara (što i jeste tema) - primećeni neki ljudi sa teodolitima :D
 
Teodoliti hm geometri sa antickim instrumentima , da neobiljezavaju trasu ulice
 
Da, i ja sam ih primetio dvojicu, stajali su u sred raskrsnice na "ostrvu" kod semafora iz pravca Nikole Dobrovica...
 
Mali:Grad će nastaviti da investira u glavne saobraćajnice
Tanjug | 06. 06. 2014. - 13:38h | Foto: Marko Metlaš | Komentara: 0
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/471487 ... bracajnice
---------
"- Radovi na ovoj saobraćajnici su bili veoma značajni kako bi se ubrzao saobraćaj kroz ovaj deo grada - rekao je Mali i najavio da se očekuje rekonstrukcija i dela ulice oko Tošinog bunara.

On je izrazio nadu da će ti radovi biti završeni tokom ove ili sledeće godine kako bi taj deo grada bio u potpunosti i na brz način povezan sa centrom. " "
 
Danas je još i napomenuto da trebaju da se reše imovinsko-pravni odnosi na parcelama (o čemu je Gaga govorio u prethodnoj reportaži),da bi se započelo sa gradnjom.
 
Juče (nedelja 15.06.) su radnici polagali plastične cevi, na mestu gde smo ranije videli tehničare kako mere teren...
 
Од када је планирано то проширење па још увек није урађено? Тошин Бунар би требао да се прошири и на другу страну ка Земуну и смањиле би се гужве.
 
Да мало освежимо тему, али нажалост не по најлепшем !

Вероватно да су они чланови форума који чешће пролазе Тошиним бунаром и овим старим делом тј. где је сужење, приметили да више нема обезбеђења које је ту било. :x
Од кад је исељена и последња кућа са тог дела Тошиног бунара, а то је била баш кућа наше бивше чланице Бека Бека и њеног мужа Беке, одмах после тога је постављена жичана ограда (није као она што постављају мађари :D ) и кућица за обезбеђење. Ограђен је простор где треба да буде проширење Тошиног бунара, а ограђено је да се неко, а сви знамо ко, не би ту настанио, доселио (како хоћете) и направили још једно нехигијенско насеље.

Нажалост већ неко време је даноноћно обезбеђење тог простора повучено и однешена кућица !!!!! Сад је само остала жичана ограда и један пластични киоск, који је ту био одраније док је била Бекина кућа ту, а он је сад померен ближе Тошином бунару и на прозору остављен прслук "обезбеђење", као неко упозорење :bash:

Горе изнад има моја фоторепортажа где се на презадњој слици види та кућица за обезбеђење од раније, а ево две јучерашње (уторак) слике на брзину из кола, како сад то изгледа. Изгледа тако да је сад тај ограђени простор на "изволите, слободно је".

Сад само да пратимо кад ће да "никне" прва њихова кућица, а кад буде почело проширење Тошиног бунара, биће опет нека "експропријација" од стране НВО, НЛО, АП (сарказам наравно).


 
Као што сам и напоменуо у теми о УМП-у, ево конкурсне документације за изградњу раскрснице Тошин бунар-Николе Добровића и проширењу оног дела Тошиног бунара од ове раскрснице до Земунске улице. Коначно да се и ово покрене са мртве тачке.


јавна набавка
Извођење радова на Тошином бунару (ОП-101/15)
https://nabavke.beograd.gov.rs/Dokument ... idd=114853

Позив за подношење понуде
http://tenderi.beoland.com/images/nabav ... 101-15.pdf

КОНКУРСНА ДОКУМЕНТАЦИЈА за Тошин бунар
http://tenderi.beoland.com/images/nabav ... 101-15.pdf
Од стране 45 је интересантбно шта све треба да се ради.

Најбоље на овој теми да пратимо радове, кад буде почело, изградње раскрснице и проширење улице, да се тема о УМП-у не би оптерећивала.
 
Gago, pa ovo što si preneo jesu odlične vesti.
Znači da su se stvari konačno pokrenule.
 
Vrh