Šta je novo?

Tošin bunar: proširenje i rekonstrukcija ulice

Čuo si dosetke da su stanovnici NB žabe i rode. I to je tebi DOKAZ !? Pa ja sam davno čuo dosetke da je NB Austrougarska, kasnije da je Hrvatska, naravno to su šale pa ko imalo ozbiljan takve priče smatra za neki dokaz? I sad posle 65 godina potegao si priču kako je to zemljište nekom oduzeto. Pa "oduzeto" je zemljište i kad je građena (davno) Karaburma, Banovo brdo, Braće Jerković, Vidikovac, naselje Stepa Stepanović na Voždovcu da ne nabrajam dalje. Nikad nisam čuo da se neko žali da mu je oduzeto zemljište na Novom Beogradu. Tamo je bilo malo kućica, zemljiše nije bilo plodno a sad ima veliku vrednost jer je još pedesetih godina planski izgrađena kompletna infrastruktura. Taj problem nisam mnogo pratio ali vidim da se sada vrši obeštećenje nekadašnjih vlasnika. Pa evo sad imaš primer Vojvođanske ulice koja je sporo građena zbog plaćanja obeštećenja vlasnicima. Sigurno je da je prvih godina posle rata neko bio oštećen ali "oštećeni" su bili i oni koji su poginuli u ratu. Zemlje je bila uništena i moralo se brzo graditi pa je nekom i oduzeto nešto. Sam kažeš kako si na NB rođen, kako tu živiš pa kako bi to bilo moguće da prethodno eventualno nekom nešto nije bilo (ako je uopšte i bilo na NB) oduzeto u opštem interesu.
 
Slike su iz knjige "Tajna Novog Beograda" autora Zorana Nikolića i Mirka Radonjića.

 
Mada se danas manje vise zna, mozda ne tacno u ar, kome je jedan veliki deo starog aerodroma pripadao. E sad, kad su poceli da "uzimaju", uzeli su, a znamo i ko. A opet, nece ga vratiti i stetu nadoknaditi. Kao ni vecinu po Srbiji, da ne kazem dalje. Citam i pratim, ali koliko vidim, resenja nema. Nazalost.
 
Ovaj poslednji "post" (Lucas). Bedno, polupismeno, neargumentovano, nejasno NAŽALOST.
 
Dedinje, nisi pratio moje postove u ranijoj fazi na drugim temama, zato je nerazumevanje medju nama. Nisi informisan o stanju na Novom Beogradu i imaš pogrešnu predstavu o stanovnicima sela Bežanija i ostalim bitnim podacima vezanim za vlasništvo nad zemljištem na Novom Beogradu, tako da je sve ok, kad budem imao više vremena ponoviću neke od svojih ranijih postova o tome, pa ćeš steći malo bolji uvid u stanje stvari. Selo Bežanija se prvi put pominje 1512- godine i pred dve godine bila je proslava 500 godina od nastanka naselja. E sad: stanovnici tog sela su bili vlasnici oko 50% teritorije današnjeg Novog Beograda, dok su ostallih 50% držala druga fizička lica uključujući i jedan broj Nemaca. Tajkuni se danas zovu Mišković, Beko, Kostić, Mitrović, Grujić, Drakulić, Matić, Živanić i ostala šabanerija i klošarija (ovi koje sam naveo). ne vidim nijednog iz sela Bežanija. Ako ti sa tim nemaš problem, nema potrebe da postujemo dalje.

Današnji Novi Beograd se u katastru nepokretnosti vodi kao Katastarska opština Novi Beograd. Jel znaš kako se ta katastarska opština zvala do 1960. godine? KO Bežanija. Ceo Novi Beograd bio je KO Bežanija (delić je bio i KO Zemun). Da ne pričamo dalje, nema potrebe.
 
Tačno je da nisam pratio sve tvoje postove ali znam da si bio apsolutno najfanatičniji protivnik B na vodi u čemu si i preterivao. Mere treba imati u svemu bez obzira koliko si za ili protiv. Već tada sam video da odlično (uz neka odstupanja tu i tamo) pišeš ali sadržaj mi se nimalo nije sviđao kao i činjenica da argumente ili nemaš ili ih pogrešno upotrebljavaš. Ovo o čemu sad pišeš uglavnom je opšte poznato i problem je i Beograda i mnogih naselja u Srbiji. Pomenuo sam ti primere napr. naselja Stepa Stepanović koje se nalazi na teritoriji sela (bivšeg) Kumodraž. Pred početak izgradnje tog naselja pravili su peticiju i na ulici su me zaustavili i tražili da potpišem zahtev da se naslednici obeštete. Bilo je to oko 2008. Pitao sam ih kad su poslednji put koristili to zemljište na što su mi rekli da je to bili oko 1946. I to naravno ne oni nego njihovi dedovi. Bili su iznenađeni kada sam odbio da potpišem i kad sam im rekao da nemaju ni šanse ni pravo. Jednostavno - bilo je to suviše davno a u novom naselju će hiljade porodica dobiti komforne stanove. U suštini to je sigurno pravni problem koji se izgleda različito rešava kako gde i kako kad. Evo skoro na ovom forumu je član Karlo pisao kako seljaci dela Kumodraža se kunu da neće ni za kakve pare dati svoja imanja za izgradnju novog puta za Avalu. Dao sam ti primer Vojvođanske pa zar je u redu da zbog inata i gramzivosti ( jako su precenili svoje kućice) ogroman bulevar stoji 2 godine započet a ne završen. Koliko ja znam nekad je država stvarno davala mizerne nadoknade a nekad, obrnuto, vlasnici su se itekako obogatili ucenjujući tu istu državu. Nije mi poznato kakvi su pravni propisi i da li se uopšte poštuju. Izgleda da se stvar rešava od slučaja do slučaja uz veliku opštinsku korupciju. Otac mi je pričao kako je u onoj "truloj" kraljevini Jugoslaviji kralja Aleksandar vodio sudski spor sa seljacima u Topoli pošto je hteo da proširi svoje vinograde ali oni nisu hteli da mu prodaju svoju zemlju. O svemu ovome dosta je pisano i to je problem koji će ostati i u dalekoj budućnosti. Mene to nije nikad mnogo interesovalo pošto nikad nisam ni imao kuću, imanje, ili nešto slično. U tvom postu me je iznenadilo što ti pominješ NB sada 65 godina posle početka njegove izgradnje. Mnogo je vremena prošlo i sad postavljati pitanje dali je i ko je bio napr. vlasnik zemljišta na kome je sada KOMBANK ARENA ili bioskop "Fontana" zaista je besmisleno. Pogotovu je pogrešno o celoj stvari govoriti uz psovke i u sve to upletati komuniste kao da takvih problema nema u svim zemljama. Da li su nekadašnje kolonijalne imperije dale neko obeštećenje narodima tih bivših kolonija koje su sada nezavisne zemlje? Da li su ti nekadašnji kolonijalisti možda bili komunisti?
 
@dedinje

Covece, ja ne mogu da verujem sta ti pises :shock:

Nema veze sto je nepravda, jer eto proslo je 50-60 godina ???
Zemlju Radili dedovi, pa unuci nemaju sta da potrazuju???


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Postoji nesto sto se zove RESTITUCIJA povracaj u predjasnje stanje , ono sto je oteto mora biti nadoknadjeno prvobitnim vlasnicima svidjalo se tebi ili ne , Naselje stepa naravno da ljudi treba da dobiju odstetu , stanove , drugu zemlju , novac .
Postoji zakon o restitiuciji , pa su tako vec pojedini objekti vraceni vlasnicima ja sam recimo prije par dana isao u kragujevac kako bi drugu bili vraceni poslovni prostori i zemlja u Raskoji , njegov deda je bio imucan trgovac dog ga crveni nisu proglasili za narodnog neprjatelja i oduzeli svu imovinu iako je istima pomagao za vrijeme rata doturao hranu ljekove i sakrivao iste , pa su mu fino zahvalili , posto su odredjeni drugovi bacili oko na njegovu imovinu .
Kako sto su po vrlom Dedinju oslobodioci zauzimali vile koje su sad opet predmet restitucije
 
Nepravde će uvek biti, meni je neshvatljivo što sad dižete problem oko neke nepravde od pre skoro jednog veka. Pa zar ne vidite da svuda oko nas sve propada, ljudi gladuju (neki) ne primaju plate po godinu dana, kod privatnika se radi po 12 sati za mizernu platu, privatnici radnicima ne uplaćuju ni za penzije, nema bolovanja ili bolesnima prepolove platu. Pa zar to nisu malo veće nepravde? Zar ne vidite da su kod nas izgubljene tekovine koje su ostvarili radnici još u XIX veku. To je bili pravilo: osam sati rada, osam sati odmora, osam sati naobrazbe. Moj sin je završio pravni fakultet (moja je greška što je to studirao) bez posla 4 godine, najzad šalterski posao kod nekog privatnika (i to preko veze) radi oko 10 do 12 sati, nema godišnjeg odmora, povremeno radi i nedeljom neplaćeno i šta mu je rekao gazda - ako ti se ne sviđa traži nešto bolje. Mislim da je to malo veća nepravda nego što je na parčetu zemlje nekog seljaka iz Bežanije 1946 podignuta zgrada za stanovanje da ljudi nebi živeli u nekom podrumu. I tom seljaku iz Bežanije učinjena je naravno nepravda ali savršeno društvo, bez ikakve nepravde ne postoji. Čuli ste za "Utopiju" Tomasa Mora. Zašto ništa ne kažete za moje argumente? Primera je bezbroj ali evo recite nešto za naselje "Stepa Stepanović" (tamo su od kraja rata pa do pre neku godinu bile vojne kasarne). Stvar je toliko logična - država je imala pare da podigne ogromno moderno naselje sa komfornim stanovima, stvorila dobre uslove za život hiljde mladih bračnih parova ili nije imala pare da istovremeno obešteti i unuke onih koji su 1946 bili vlasnici tog zemljišta. Narod kaže "ne može i jare i pare". Ili recite nešto o "Vojvođanskoj" i onom uskom grlu na uglu sa ulicom Nikole Dobrovića. Pa na tom mestu je potrošeno benzina (zbog spore vožnje) u vrednosti bar 10 puta većoj nego što vrede oni kućerci tamo. Hvala Bogu, najzad su jedan srušili (video sam sliku na forumu). Koliko li je dobio vlasnik?
 
Dišo, pa kad pomenu oslobodioce i Dedinje da budem malo neukusno patetičan. Šta ćemo sa restitucijom ( onim božanstvenim povratkom u pređašnje stanje - kao kad bi npr. ja opet bio mlad) onih koji pogiboše u borbi protiv neprijatelja. Trebalo bi i njih vratiti u život. Život je važniji od bilo kakve imovine. A ono što je učinjeno dedi tvog druga stvarno je nepravda ako je pomagao partizane. I među partizanima je bilo svakakog ološa. (Da se revanširam Belki koji je rekao da ima i komunista divnih i poštenih ljudi).
 
Dedinje, očigledno si čovek preko 50 godina, pa sad ja da ti pametujem ne bi bilo korektno. Tvoja vizura je nepotpuna, nemaš širinu slike, dubinu slike i ne vidiš nijanse. A ja sve imam kad je u pitanju Novi Beograd. Ali nećemo dalje o tome. Tu su stanovi, tu su poslovni prostori, živeli oni nama danas i živeli mi s njima. I nemoj da se ljutiš ovo za komuniste, ja to onako malo... kafanski... Pusti sada to.

Nego me ovo iznenadi. Kažeš da ti je sin završio pravni fakultet, a nema posao, nego radi kod nekog privatnika, ako sam shvatio, van struke - na šalteru. Tu moram da stavim ozblijnu primedbu, kao advokat. Ako je završio pravni fakultet, kriminlano je da ne radi u struci. Izvini, neka žrtvuje nekoliko godina života, ali put se zna: pripravnik (sud, advokat, privreda) pa pravosudni ispit. Sve ostalo je mlaćenje prazne slame. Za 200 evra za to vreme - za 200 evra. Posle toga: advokatura (kod nekog ili sam), notarijat, izvršitelj, tužilaštvo, sud (saradnik, pomoćnik, sudija) i na kraju ako baš mora, privreda (po mogućstvu banke ili osiguranja i konkretna proizvodno -uslužna privreda). Izvini ako je savet grub.
 
Ma Belka šta pričaš. Sin živi u jednom gradu u unutrašnjosti. Položio je i pravosudni ispit i upisao treći stepen. Konkurisao je u tom gradu nekoliko desetina puta ali uvek prime nekog preko veze. Ja u tom gradu nemam poznanika. On stalno kuka što ne radi onaj posao koji je studirao. Ja se kajem što nije upisao elektrotehniku ili neku informatiku znaš vać šta se danas traži. Sad bi bio negde u Kanadi ili Australiji i ja bi mu išao u posetu. Nisam znao da si advokat. Raspitivao sam se i rekli su mi da mora da se učlani u Advokatsku komoru i onda može da otvori kancelariju obično sa nekim kolegom - tako počinju mlađi. Ali pustimo sad to. Što ne odgovoriš na moje argumente i konkretne primere koje sam naveo kratko i jasno. Sav tvoj argument je "Dedinje, ti to ne znaš". Vizura, širina slike, dubina, nijanse - to su samo FRAZE. Kaži konkretno kao ja.
 
Dedinje, vec sam pisao nasiroko, nemam snage sada, ti sad uleces kao padobranac i nesto pises. Nepotrebno je, drugi put, kad budem imao vise volje.
 
Žao mi je belka što nećeš da odgovoriš na moje argumente i da ih pobiješ. Kažeš nemaš snage pa utrošio si je onako besomučno i histerično pišući o BG na vodi one ogromne postove. Koliko znam napisao si ih barem 10 - 15. Znam da nije tako ali imao se utisak da strasno ŽELIŠ da taj projekat propadne.
 
Ne, ne želim da propadne, već da se realizuje. I želim da neko ukaže kako misli to da realizuje, ali to nismo čuli. Samo je u tome bio problem, a ja sam zbog toga stekao utisak da se radi o manipulaciji. Možda se i ne radi, videćemo.
 
dedinje":1mflwsb1 je napisao(la):
Ovaj poslednji "post" (Lucas). Bedno, polupismeno, neargumentovano, nejasno NAŽALOST.

Ti ocigledno imas nekakvih problema. A sto se tice argumenata imam ih dosta, samo izgleda da takvima kao ti ne vredi objasnjavati, jer, hej, koliko vidim ti sve znas. Blago nama, zato smo tu gde smo. Nekima ne treba mnogo objasnjavati, a onim bednima, k'o sto kazes, mogu i knjigu da napisem ne bi (ti) razumeli.

A kad te budu naucili lepom vaspitanju onda mi se obrati, a u medjuvremenu idi edukuj se.
 
Lukas,
nemoj da se ljutiš ali post ti je stvarno konfuzan. Kažeš "svi znamo kome je deo aerodroma pripadao". Ja ne znam. Ako znaš što nisi napisao? Ko je uzeo? To i ja znam. Uzela je država a ne pojedinac. Uzela je stari i napravila novi kod Surčina. I dobro je uradila. Inače i ti kao belka. Svi kažete da imate argumente a ne navodite ih. Ja sam napisao šta mislim o vraćanju starih dugova a ko je sve i kome sve šta dužan to je duga priča. Pogodio si da imam problema.
 
Konfuzno je jedna stvar, a BEDNO i polupismeno druga stvar. Nemoj da sudis o nekome za koga neznas ni koje ni sta je. Ovaj Forum je jedna od retkih informativnih i neprimitivnih stari u Srbiji te bi trebalo tako i da ostane, bar se nadam. Vec pet godina sam na ovom forumu ali jos nisam procitao nijedan "napad" na nekoga na nacin na koji si ti to uradio, no to nije moj problem vec administratora koji je to dopustio.

Argumente nisam rekao da imam, spominje se u mojoj porodici ali sta se sve izdogadjalo, dokumenata nema, izgubili se davno, a mozda ih i ima ali ja nemam mogucnosti ni vremena, a ni interesovanja da ih trazim po kojekakvim arhivama, samo bih rekao da imam preca posla.

Ne branim Belku, ali on je jedini na ovom forumu koji je do sada objasnio i odgovorio i to vrlo profesionalno sa pravne tacke gledista, a ako to neki put i ne uradi, ne treba mu zamerati, kao ni drugima.

Sto se problema tice, imamo ih svi, nisi jedini.

A ja se inace ne ljutim, takva mi je narav.

Cheers
 
Moram da priznam da si uglavnom u pravu. Nisam upotrebio adekvatne reči, pisao sam na brzinu. Ustvari, iznervirali su me poastovi nekih drugih forumaša pa sam se "istresao" na tebe. Ljudi pišu užasne stvari da ne dajem primere. Pa jesi li video kako mi se obratio onaj fotograf što šalje gomilu slika bagera, armatura, raskopane zemlje i sl. Posle se javilo još deset forumaša i svi su bili na njegovoj strani a na mojoj baš niko. Kažu "sto nikoga nisi pohvalio nikad" a ja nisam znao kako se pišu te pohvale, sada znam i vrlo rado pohvalim dobar post pogotovu ako imamo slično mišljenje. Dve godine sam na forumu duže od tebe i mogu ti reči da je bilo uvreda i svađa mnogo gorih nego ovo među nama. Opet nisi napisao ko je bio vlasnik zemljišta ("ne u ar") na kome je bio stari aerodrom.
 
Star aerodrm je napravila kraljvina jugoslavija i vjerovatno je za isti platila zemlju posto tada nije bilo otimacine koa poslije bar ne u tom obimu misli da je su beogradski stranci koji su osnovali aeroput imali udjela u izgradnj aerodorma kasno je nemog sad ada kopam
 
Evo šta pišu Zoran Nikolić i Mirko Radonjić u knjizi "Tajna Novog Beograda" (citiram)
"Ministarstvo Vojske i Mornarice je preko svog Odeljenja za vazduhoplovstvo okončalo pregovore sa opštinom sela Bežanija o otkupu 180 jutara zemljišta, neophodnog za izgradnju Beogradskog aerodroma za međunarodni vazdušni saobraćaj" "Ekspropijacija zemljišta i radovi na nasipanju terena i njegovoj stabilizaciji otpočeli su tokom 1923, ali su se zbog nedostataka sredstava odužili pune dve godine, tako da je krajem 1925 otpočela izgradnja aerodromske infrastrukture". "Ispod Bežanijske kose 25 marta 1927, svečano je otvoren novi beogradski aerodrom" (kraj citata).

Ovde su bitne reči "otkup", "eksproprijacija" i "pregovori" Vojska je vodila pregovore sa opštinom Bešanija i izvršila otkup. Znači nema dileme, zemljište je sigurno plaćeno opštini a ona je (valjda) isplatila seljake. Da li su oni bili zadovoljni ili ne uošte sa otkupom a posebno sa novcem koji su dobili posebno je pitanje. Međutim tu se radi o Kraljevini SHS (koja se od 1929 zove Kraljevina Jugoslavija) koja je bila u potpunom kontinuitetu, što se tiče državnog i društvenog uređenja, sa prethodnom Kraljevinom Srbijom. Jedino je nova država bila jako uvećana i posebno "usrećena" ujedinjenjem sa Hrvatskom koja je bila deo bivše Austrougarske. Znači prva Jugoslavija je nastala bez revolucije za razliku od druge (DFJ, FNRJ i SFRJ) koja je nastala tokom WWII oslobodilačkom borbom i revolucijom odnosno potpunom promenom državnog i društvenog uređenja. Druga Jugoslavija, ali samo prvih godina posle rata, vršila je nacionalizaciju ("otimačinu") zato što je morala jer drukčije nije bio moguć oporavak i dalji razvoj zemlje. Danas se vrši denacionalizacija ali sporo i teško a otkupa zemlje nema bez potpune saglasnosti vlasnika odnosno prodavca.
 
dedinje":3he0ow7n je napisao(la):
Druga Jugoslavija, ali samo prvih godina posle rata, vršila je nacionalizaciju ("otimačinu") zato što je morala jer drukčije nije bio moguć oporavak i dalji razvoj zemlje. Danas se vrši denacionalizacija ali sporo i teško a otkupa zemlje nema bez potpune saglasnosti vlasnika odnosno prodavca.


Ово баш и неће бити да је тачно. Непосредно после Другог светског рата спровођен је - терор, попут принудног откупа на селу и слично, по угледу на Стаљина из тридесетих (видети: Велика глад у Украјини), а, кажу историчари, и да би бркатог Грузина одобровољили, јер је већ гледао на Броза с подозрењем.
"Опоравак и развој земље" омогућила је огромна финансијска, логистичка и војна помоћ САД закључно са 1957. годином. Већ 1958, када су се поново приближили СССР-у, терористи су донели нови закон о национализацији, који се односио на зграде и земљиште. Према професору Миодрагу Зецу, југословенска економија је неодржива - од 1957. године.
Отимачина приликом експропријације (бедна накнада за имовину одузету зарад градње јавних објеката) потрајала је до краја бољшевичког пројекта у Југославији.
 
Tačno je da je prinudni otkup bio teror. Ali on nije rađan zbog Staljina već da bi se snabdeli gradovi kojima je pretila nestašica hrane odnosno glad. Čitao sam mnoge memoare ondašnjih rukovodećih ljudi komunista koji kažu kako ima je teško padao
taj obavezni otkup. I u partizanskim redovima je bilo mnogo ljudi sa sela, bilo je i seljaka članova partije - i kod njih je vršen obavezni otkup. Problem je što su taj nasilni otkup ćesto vršili primitivni ljudi, bez obrazovanja, bez škole ("lumpenproletarijat"). Bili su grubi i maltretirali seljake. Ali taj otkup je brzo ukinut, već oko 1947 ili malo kasnije. Tačno je da je izgradnji zemlje mnogo doprinela pomoć SAD (zato mene i nervira kada vidim da danas mlađi ljudi na SAD gledaju samo kroz bombardovanje 1999). Ondašnje vlasti nazivati "teroristima" je greška. Ona jasno pokazuje da nisi, kao ja, sam proživeo te godine već ti je neko nešto pričao (mislim na novi zakon iz 1958)
 
У принципу, једино су писани извори релевантни за закључивање о прошлости. Артгументи типа "ја сам тада живео, ја знам" не значе ништа, јер нико не може да проживи судбину свих људи. Сваки историчар то зна. Постојање "златне младежи" која је имала "паре за гитаре", например, не даје стварну, а још мање укупну слику једног времена. Принудни откуп од сељака је типичан пример државног терора, а и чињеница да је постојао погрдан назив за добростојећег земљорадника ("кулак") довољно говори о томе.
 
Ja sve znam do prefekcije kad je u pitanju Novi Beograd ali nemam snage da potežem tu priču sada. Dedinje, u debeloj si zabludi, i ne znam što dalje nastavljaš priču? Hajde da je zaboravimo i stavimo ad acta, gotovo je sada zemljište je oduzeto, Novi Beograd je izgrađen. Zemljište se više ne oduzima nepravedno, hajdemo sada da pričamo o sadašnjim projektima. Pustimo prošlost na miru.
 
Vrh