Šta je novo?

Teslin toranj

Реља, сам си одговорио какав нам торањ треба, и нашао си његову фукцију.

Дакле, то треба да буде протопип 2 у оквиру института Никола Тесла и на том прототипу треба да раде нове генерације младих научника из целог света који ће то радити код нас а не негде тамо. Наставити идеју Ноколе Тесле. Остварити његову визију.

Ко види у торњу само вашар, тај је злонамеран и ништа више. Као што сам рекао, приђите му на прави начин и направићемо нешто фантастично. Уколико будемо размишљали као Џони, вашар ћемо и добити.

Отргните умове из муља побогу и погледајте напред. Прогледајте.

А о маркетингу треба да учимо мало од тих Американаца.
 
Ajde za pocetak da na TESLIN spomenik stavimo tablu sa njegovim imenom i prezimenom a da ostane tu mjesec dana da nebude ukradena ovo je 3 do sad koja je ukradena prijavio sam jos nista nisu uradili moracu ponovo inace zadnja je bila od posebne mase koja nemoze da se reciklira ,Ostampacu a4 pair plastificirati i zaljepiti i pozvati rts da snime da one ljenstine u zavodu pocrvene jer znaju da tabla fali
 
Ukoliko budemo razmisljali kao ja, imacemo moratorijum na razne "zvake za ludake" dok ne dobijemo zeleznicki cvor i metro (finansiran prodajom zemlje u amfiteatru), jos jedan most na Dunavu, i autobusku stanicu. A i sredicemo imovinsko svojinske odnose pa ce se privatnim parama popuniti rupe poput one na Slaviji. I necemo ovim reketasima dati mira dok ponovo ne otvore POSTOJECE muzeje i zavrse klinicki centar. Tek kad urade te zadatke koji su nivo osnovne skole, tek onda bih prihvatio da mi neko pominje nekakve tornjeve. To je visi nivo, ali pre toga nema preskakanja domacih zadataka. Eto tako razmisljam ja.

PS A nauka i znanje ce se mnogo bolje popularisati kad se izbzaci korupcija i prodaja magle iz politike pa ljudi shvate da je najbolji nacin da nesto zaradis znanje. A ne da naivnima prodajes nekakve tornjeve koji ce nas kao uvesti u buducnost. Ili jos gore nekakve centre za popularizaciju u kojima ce neki je*******ivetri da nesto kao popularisu a budale ce valjda da uce po raspadnutim fakultetima.
 
stf":31nv0rk7 je napisao(la):
Реља, сам си одговорио какав нам торањ треба, и нашао си његову фукцију.

Дакле, то треба да буде протопип 2 у оквиру института Никола Тесла и на том прототипу треба да раде нове генерације младих научника из целог света који ће то радити код нас а не негде тамо. Наставити идеју Ноколе Тесле. Остварити његову визију.

Ко види у торњу само вашар, тај је злонамеран и ништа више. Као што сам рекао, приђите му на прави начин и направићемо нешто фантастично. Уколико будемо размишљали као Џони, вашар ћемо и добити.

Отргните умове из муља побогу и погледајте напред. Прогледајте.

А о маркетингу треба да учимо мало од тих Американаца.


Ti se idealista - dobronameran, prepreke shvataš kao izazove, samo, da li iskreno misliš da je to što si napisao - realno?
Pre svega - tehnički realno, a na nekom 50-tom mestu iza tehničkih problema - ekonomski, finansijski, politički, vojno...?
 
Па, ваљда је овај форум у старту и замишљен као размена мишљења са жељом да правимо бољи град, да окупи људе са визијама, од тотално сулудих до крајње практичних. На крају крајева, из тих квалитетних дискусија су се родили феноменални предлози који су даље брушени "новим генерацијама" форумаша.

У последње време форум је преплављен најприземнијом критиком, апатијом и ограниченошћу. Постови које пише нпр. Џони, дословно могу да се чују од чика Жуће који са ортацима цирка пиво испред драгстора сваки дан у подне. Међутим, тај чика Жућа не може да има визију, да да конструктивну критика, а камоли конструктиван предлог, али може да приповеда о светској политици и кризи.

Па ваљда можемо и морамо боље оч чика Жуће? Ваљда на овај форум долазе, што каже Џони, интелектуалци? Па хајде да се стварно понашамо тако. Е, то је ваљда разлика коју овај форум треба да прави. Некада је и правио. Некада је задовољство било улоговати се. Форум је зрачио позитивном енергијом позитивних људи. Последњих пар месеци - чабар.


Подизање торња Николе Тесле у Београду се изродила из крајње приземних побуда и популизма. Његова изградња може бити јефтини малограђански вашар. Потпуно се слажем. Али ко у њему не види потенцијал, прави потенцијал, тај је вашар и заслужио и тужан је његов живот. Видети у торњу искључиво и само вашариште је чиста ограниченост. Или злонамерност. Чак и психичка деструктивност.

А визионарски добронамерни прилаз причи око торња називати "наивним", или "жваком за сељаке" је примитивизам најгоре врсте и то долази од човека који другима попује о примитивизму,...значи људи са визијом су сељаци, наивци, малограђани.....па свака част на томе шта је овај, некада визионарски (наивни, сељачки) форум дочекао.

Да ли је реално? Ја мислим да јесте. Са јако мало труда и искрене жеље. Бавити се бесплатном енергијом у оквиру Института и за Институт је могуће. Наравно, таква енрегија је забрањена у свету у коме је једина религија - новац и имовина. Али то не значи да се она не може испитивати у научним круговима и спремити технологију да оног тренутка када овај сулуди друштвени систем колабира она буде истог тренутка спремна за масовну употребу. :)
 
Zaboga, hoce li Beogradjani jednom da prestanu da onanisu (izvinite na izrazu, ali ne moze da bude prikladniji)? Hocete li vec jednom da dozivljavate Beograd i Srbiju u kontekstu sa ostalim svetom ili vam je najbolje da izadjete iz orbite? Svaka tebi stf cast, koliko imas zivaca, orden da ti se udeli.
Boze ko prica o vasaru? Jeste, bas smo je zamislili ko cangrtaljku po sred Usca. Niski su to bre udarci.
 
Ajde za pocetak da na TESLIN spomenik stavimo tablu sa njegovim imenom i prezimenom a da ostane tu mjesec dana da nebude ukradena ovo je 3 do sad koja je ukradena prijavio sam jos nista nisu uradili moracu ponovo inace zadnja je bila od posebne mase koja nemoze da se reciklira ,Ostampacu a4 pair plastificirati i zaljepiti i pozvati rts da snime da one ljenstine u zavodu pocrvene jer znaju da tabla fali Da se ponovim
 
stf":19r6x13l je napisao(la):
.....
Да ли је реално? Ја мислим да јесте. Са јако мало труда и искрене жеље. Бавити се бесплатном енергијом у оквиру Института и за Институт је могуће. Наравно, таква енрегија је забрањена у свету у коме је једина религија - новац и имовина. Али то не значи да се она не може испитивати у научним круговима и спремити технологију да оног тренутка када овај сулуди друштвени систем колабира она буде истог тренутка спремна за масовну употребу. :)

Pazi ovako: prvo ne postoji saglasnost kakav "toranj" se želi, osim da bude "Teslin" :roll:
http://www.sain-akademija.org.rs/index. ... &Itemid=28
Ima tu svega: replike, makete, zgrade u obliku tog tornja iz koje će da munje obasjavaju Beograd, naše Ajfelove kule ili Kipa slobode...
Napraviti ga da "radi"? Uživaj u sanarenju - i to kažem bez podsmevanja.

Priča je neozbiljna... još jedno, šatro, postavljanje velikih ciljeva, "ja razmišljam široko i veliko, i moji snovi će propasti zato što sam neshvaćen od ljudi oko mene" (ne islim na tebe STF) dokle padamo na tome što nemamo gomilu malih, normalnih svakodnevnih stvari...
 
Ko god da pronadje "besplatnu" energiju obogatice se do bola :mrgreen:. I ako neko misli da se u ovom svetu ne trose MILIJARDE dolara na trazenje jeftinih i alternativnih izvora energije taj se grdno vara. I sad ce jedna kljakava Srbija koja nije u stanju ni jedan je*******eni autoput da zavrsi vec decenijama, da reaktivira nekakvu Teslinu tajnu i pronadje "besplatnu energiju"?! Ma idi bezi...

PS Tesla je odavno umro i posle njega su pronadjene i-hi-hi stvari i tehnologije. Vracati se na nekakav njegov toranj u okviru istrazivanja nije naivnost nego nesto mnogo gore. Valjda je implicitna pretpostavka da je ovaj svet, ukljucujuci i naucnike i inzenjere sirom sveta, namerno zakopao tu ideju da bi valjda nama napakostio. Dajete bre ljudi probudite se. Muzej i edukacija o njemu, njegovom delu, principima koje je on (DAVNO) otkrio - svakako. Ali nekakva savremena naucna svrha, oh please! A ni taj muzej nece nigde da pobegne, ja od ove vlasti hocu toliko toga drugoga, ukljucujuci i od tog ministarstva za kulturu i nauku, i ne zelim da mi u medjuvremenu neko baca pesak u oci sa nekakvim tornjevima i glupostima. Sto rece Relja, 'ajmo neke NORMALNE stvari za pocetak.
 
Prica je neozbiljna, jer je niste shvatili ozbiljno. Samo sto nije preostalo vremena da se predomisljate i pravite greske. Zato nastavite sa zezancijom, valjda ima onih kojima nije do cekanja Godoa.
 
Реља

Став инжињера! :wink:

А за "чика Жућу" намам више шта да кажем... :roll:
 
СТФ је на другој теми написао да проблеми не могу да се реше сами од себе, да је потребно да сви запну и направе боље место за живот. У пренесеном значењу, надам се да нисам оскрнавио дух порука са теме о Гроцкој. Не може исправније деловати изречено!
Приметио сам да квалитет форума озбиљно узнемирава истакнуте чланове...
Мој предлог је да, ако постоји могућност, направите затворени део форума. Да буде доступан само истакнутим, креативним особама које краси иницијатива и промишљеност. Сви који су доприносили квалитету да се сконцентришу. Остатак форума да функционише нормално, а да се временом тој окосници прикључују само људи, за које процените да могу да помогну. У хиљадама које пишу, увек ће се изгубити по неко са потенцијалом да гура напред, помаже и покреће. Или неко стручан, поткован, који не може да се натеже са онима који су дошли, да се например, распитају за квалитет свог стана. Значи, стручно тело које прати, подучава, усмерава, покреће на заједнички рад, а при том није ометано.
Тако ће бити филтрирани ставови чика Жућа. Ефикасније би се усмеравала и подучавала маса, и нови форумаши и они који мисле да имају шта да кажу а за то немају подлогу. Смањиће се нервоза и губљење времена код напреднијих.
Унапред се извињавам због скретања са курса расправе. Извињавам се и ако сам дао слободе себи превише за предлоге управљачкој структури форума. Било је јаче од мене... видим квалитет, али и нервозу због објашњавања по стоти пут истих ствари. Па потом и логичан недостатак толеранције за нас у развоју.
 
Borcanac,
U podsubjektu "Ostale Diskusije" postoji strucna grupa: Imamo Plan - uticajna grupa. Ja tu licno ne zalazim, jer ne bih znala sta da dodam posto nemam tehnickog znanja. Mogu samo da se ponosim na te clanove koji imaju zelju i veru da od grada zahtevaju konkretne promene. Ovi ostali forumi su vise otvorenog tipa, tako da i ja kao laik mogu ponesto da razumem i dam neke svoje vizuelne, "ulicne" impresije, jer me arhitektura privlaci amaterski, a dizajn prosumerski. Neke stvari se pogotovu mogu sagledati zdravim razumom i zivotnim iskustvom.

Stf, zaista bolje nego mnogi, ume da pojednostavi i da napravi poentu tako da ga i obican covek moze razumeti. On ocigledno nema potrebu da sam sebi laska zbog svog talenta i da koristi svoju energiju na neprakticne stvari. Nekad me zabrine njegov idealizam, ali koliko vidim, on se veoma trudi da ima sluha za zivot u nasem gradu. Hvala mu na entuzijazmu sa moje strane.

Biti intelektualan ne znaci biti fokusiran na potrebe grada. Dapace, intelektualan je onaj koji ume (kao npr. Zoran Djindjic) da se spusti na nivo svakog coveka i da mu lepo objasni svoj stav za zajednicko dobro. Jedino tako mozemo biti sigurni da takvi sami sebe razumeju. Ovi koji uzivaju u svojim mislima i glasu, nisu tu puno da pomognu. Oni su sposobni da teoretisu u nedogled bez ikakve sustine i cesto protivurecuju svemu sto se ispred njih stavi da bi sebe izdigli iznad onih za koje oni misle da su obicni. Iz naftalina izvlace sto vise "sofisticiranih" informacija da bi opcinili druge svojim dubokomisaonim sposobnostima i da bi valjda sebe ubedili da u nesto veruju. Zato mislim da od takvih grad ima najmanje vajde, a ovde na forumu im je samo dat prostor da se samozadovoljavaju. Dakle, prvo treba razgraniciti umisljenost od onih koji zaista nesto konkretno zele da postignu svojim obrazovanjem i odgojem, a onda pomoci svakom ko nije osetio licnu srecu.

No, vratimo se Teslinom tornju, ne kao cudu arhitekture, vec interesantnoj prezentaciji naseg nasledja od kojeg ujedno mozemo imati i ekonomske dobiti.
 
Ниси ме разумела. Упознат сам са свим деловима форума. Не бих се усудио ни да се региструјем да нисам довољно прочитао из свих сфера. Препознао сам СТФ-ову енергичност, пре свега покретачки дух. Приметио сам доста још особа који писањем истичу знање. Цела ми је поента и била да се заштите од наших бомбардовања и организовано покрећу друге. У борби ,,ја пост - ти пост" шака памети нема шансу са цифром од пар хиљада. Кад си већ споменула то име као пример, да ти кажем да је контра продуктивно. Тај који уме као Зоран... желудац ми реагује! Сам мислим да каква нам је та интелектуална елита, још феноменално живимо и функционишемо.
Што се старог доброг торња тиче. Све где је укалкулисана зарада или има образовну сврху, треба да има шансу. Али како финансирати, заинтересовати оне који имају. Да отворимо рачун за наше прилоге?
 
Драги пријатељи, уопште се не требамо делити на подфоруме као неке верзије "стручних и паметних" са једне и "обичне раје" са друге. Поготово ми се не свиђа да "стручни и паметни" имају моћ да процењују и дозвољавају било коме да уђе у "више друштво". :)

Управо је поента да сви заједно планирамо, радимо и од овог града правимо боље место за живот свих нас. Потребно нас је што више различитих да бисмо добили погледе из свих углова јер једино тако можемо доћи до најбољих решења. Врло често се дешава да неко нестручан "одвали" неки сулуди предлог који ће они "стручнији" препознати као феноменалну ствар и даље је избрусити у конкретан остварив и реалан пројекат. На форуму су се већ доста пута дешавале текве ситуације.

"Имамо план" се води "Манифестом отвореног урбанизма"
http://www.imamoplan.com/index.php?/informacije/manifest/
што значи да одбацујемо предрасуде и поделе. Свачији глас је једнако битан. Нема кланова. Управо због кланова и подела на "стручне" и "рају" данас имамо велике проблеме у урбанизму овог града јер ниједан клан никада неће признати да је погрешио јер мисле да су "Богом дани" и по цену дугорочне деградације града они и даље инсистирају на решењима за која је и њима јасно да су превазиђена. Поделе стварају стручни его, а када се он створи, назад више није могуће поћи.

--- Изузетно опасан проблем који видим, и на који сам већ пар пута указивао је све мањи број људи који су спремни да нешто заиста промене. Све је мање људи којима је заиста стало. Овај град, ова земља, и овај народ је препун сератора који су јаки на речима, у све се разумеју, у стању су свима да попују, и да непрестано серу али када дође до тога да се нешто засита уради, "сви јунаци ником поникоше". Тада их нигде нема. Неће их ни бити. Такви људи су свуда око нас, а понајвише их можете наћи испред сваког локалног дракстора са пивчугом у руци и прљавом јакном од повраћке. Сматрам да је такав начин размишљања, вишак на овом форуму и да ти људи треба сами да се одстране.

Приметан је "одлив мозгова" са овог форума, јер је постало немогуће натезати се са таквим људима. Форум је преплављен негативном и примитивном енергијом од које се бежи. На овај форум се некада долазило из уживања и са циљем. У последње време када дођем на форум, исто ми је као да сам отишао пред драгстор да слушам шта локаллни клошари имају да кажу.

Слажем се да је јако тешко бити позитиван у нашој средини, и свако има права на негативност, јер она подстиче негативну конструктивну критику и крајње је продуктивна. Сератори налик оним испред драгстора се јако лако могу препознати јер не прихватају да нешто може имати и позитивну страну приче и константно то одбијају а оне који виде позитивно сматрају "непросвећенима", илити заглупљенима.

Рецимо, Имамо план постоји дуже од годину дана, и за сво то време се на прсте једне руке могу набројати људи који су се јавили да понуде помоћ. То је срамота! То је доказ да би сви и даље само да серу и то раде непрекидно а да их у суштини боли ћошак за било шта. Е сератора ми је доста!
 
Borcanac,
Sta god ti mislio o Djindjicevim politickim pogledima, on je covek umeo i te kako da se spusti medju raju iako mu je recnik bio iznad vecine mozgova. Znaci ovo se odnosi na sposobnost komuniciranja, a ne na politicku opredeljenost.

Licno hocu da pomognem, ali ne znam kako osim da vam kazem da nigde drugde nije bajno, a da je nas grad poseban zbog nas koji smo se tu rodili, tu dosli, ili odatle otisli uz svu nesrecu koja mu se dogadjala. Ja sam zivela u mnogim velelepnim svetskim gradovima, videla mnogo napredne arhitekture, kao u ostalom i nazadnistva, ali za meni ni jedan drugi nije imao draz kao Beograd. Niti i jedan ima toliko perspektive kao Beograd sa svim svojim razrusenim fasadama, sa svojom lokacijom… sa sposobnim ljudima, a jedan od razloga ste vas nekolicina na ovom forumu, pa cak i forum sam po sebi. Mozda meni nebi ni bilo toliko stalo da je sve islo glatko u nasem razvoju i istoriji. Zato glavu gore i sa jos vise entuzijazma sugerisite gde vidite da ima mesta poboljsanju, usmeravanju ili prihvatanju neceg novog ponudjenog. Niko ne vidi cak ni sunce sa iste tacke, svako ima svoju perspektivu i vazno je da se one iznesu na razmatranje. Bez timskog rada i uklapanja nema najboljeg rezultata. Samo se iskreno nadam da ce se ljudi vise preispitati kad krenu sa negativnim reakcijama na sve sto se ispred njih postavi.

Teslin toranj je najbolji primer kako su ljudi pohrlili da okrenu vodenicu na svoju pricu i zakljucuju da ce to biti vasar. Pa mi nismo ovde da dozvolimo vasar. Mi smo ovde da se cenimo, da bi nas drugi cenili. Bilo ko da plati za taj projekat, grad bi lako povratio taj novac.
 
Свако може да се пронађе у оној мери у којој жели. Да одреди шта, кад и колико може. Треба и стрпљења и времена... али одлив траје а прилив се спречава. У том сам правцу размишљао. Какав клан! Није ми то било на памети. Више оно, као кад се осамиш јер ти треба концентрација, па се вратиш са јаком причом. У овој земљи махом немамо више ни глумце, академике, па ни фудбалере и тако у свим структурама, па и у изградњи. Кад читаш ,све губи смисао. Где год се нешто одлучује, ради, дебили или синови, кумови... Зато сам за концентрисање квалитета. Јер од мноштва без правца... Шта би волео да чујеш?
Са друге стране импозантан број људи који би хтео да се укључи у размену са вама, ипак је енергија.

Стаклена, ја о њему мислим само оно што знам. Колико је био разборит сигурно се мери и у гласовима које је добио, као и успесима које постигао. А да смо посебни! Тако те волим, још само да буде неких резултата од те наше способности колективне. Као држави, најпотребнији нам је живот( који нас је напустио, мало крвни смо) па потом приходи. Ко може озбиљно да процени капацитет и исплативост торња о коме зборимо?
 
Malo sam zbunjen pa bih voleo da mi neko pojasni, zasto misli da bi Teslin toranj bio VASAR ???

P.S.
MOzda su moji kriterijumi pogresni, ali meni je vasar ono sto se naziva svakako,
a trebalo bi da pretstavlja repliku Terazija , na N. Beogradu...
 
nije sam teslin toranj vasar, vec je vasarska ideja da se natakari neko cudo koje ce svojom neobicnoscu i misterijom da privuce ljude koji ce u nejga da zure sa divljenjem i u cudu.. kao nekad u brkatu zenu ili zid smrti na seoskom vasaru. ovde smo cak culi ideje da se raspise svetski konkurs za projekat teslinog tornja, da se napravi neboder, hotel, vidikovac..!! to je zloupotreba teslinog imena. ako zelite da pravite teslin toranj onda napravite toranj po teslinim projektima i pokusajte da od nejga napravite ono sto je tesla planirao a ne kulisu za beer fest
 
Вашариште јесте реална опасност, и она настаје из лоших побуда и жеља којима се води неко ко предлаже идеју. Нико не спори да заиста тако може да се заврши, али би требало да видимо има ли у самој идеји нешто здраво и да енергију усмеримо ка томе, јер чистим пљувањем ништа нећемо постићи.

Као што смо видели, колико год смо нешто пљували, тај ужас се ипак изградио...према томе, од пљувања нема вајде. Од конструктивне критике да. Од предлога да. Иницијативе да.
Већ је доста пута доказано да је овај форум читан од стране "оних горе". Такође је доказано да је мишљење овог форума на цени. Тај ниво сигурно нећемно одржати ако нас преплаве ставови "критичара испред драгстора". Губимо легитимитет.

Дакле, никако торањ не треба подизати да би он био "лендмарк града" То је глупост и ругање теслином имену. Па ни Статуа Слободе, ни Ајфелов торањ нису подизани са том намером, него су лендмарк и симбол постали временом и енергијом уложеном у те грађевине.

Рецимо, торањ у склопу новог музеја би представљао експонат. У том случају би се градио по оригиналном цртежу.

Торањ при СПН-у би био својеврсна и оригинална популаризација науке.

Торањ у склопу научног института био би инспирација новим научним нараштајима да ту теслину идеју остваре.
 
Торањ у склопу музеја би заиста представљао добар експонат. Али је проблем што се за те паре може оспособити МСУ или Народни Музеј или вероватно оба, с обзиром да говоримо о једној замашној конструкцији са огромним бројем делова који би се морали правити ручно, па би зато били и јако скупи. Једнога дана ће то можда имати смисла али у следећих 10 година ја то не могу ни да замислим.

Торањ ради популаризације науке је убијање муве из топа, а "инспирација новим научним нараштајима да ту идеју (коју? бежични пренос енергије?) остваре је позитивно Ким-Ил-Сунговска. Или у нивоу "визије" неке "очајне домаћице". Ех кад би тако функционисала наука, истраживања, а о економији истраживања да не говоримо...
 
Kad odbacimo sav "šum" od pozadinske buke ja sam shvatio da bi bilo dobro da se:
- negde u Beogradu napravi toranj
- da se nazove "Teslin toranj"

Još samo da mu se osmisli sadržaj i svrha.

Takođe sam shvatio da postoji veliki strah da Milan Tarot preuzme vodeću reč u organizacionom odboru :)
 
brdjanin":298jdc9h je napisao(la):
Još samo da mu se osmisli sadržaj i svrha.

Jos sam to, a u medjuvremenu bi te megalomanske i simbolicke projekte, koje svi volimo, mogli da ostavimo neko vreme po strani da bi se finansirali oni elementarni, neki vrtic za decu ili da se barem negde nesto zakrpi.
 
dsc09473.jpg

dsc09474.jpg

dsc09475.jpg


I TORANJ

dsc09476.jpg
 
Vrh