Šta je novo?

Terazijska terasa

Milance":2wc6c7na je napisao(la):
Kola preko TT? Boze me sacuvaj!
Ne, naravno da nisam mislio da TT treba da bude prohodna kola, samo sam mislio da je to očigledno.

Dakle, ovo, samo bez automobila :)
 
To je negde u Americi, ako se ne varam, bese to najstrmija ulica sa privatnim kucama... Prelepo... :)
 
Slika013.jpg


Slika012-1.jpg


Slika014.jpg


Slika015.jpg


Slika016.jpg



Nešto razmišljam, a zašto se na zgradama koje su prekoputa B2 jednostavno samo ne bi uradile neke pristojne fasade?
Ovo, naravno, zanemarivši sve interese za još i još i još izgradnje na TT....

Slika011.jpg


Fasada B2 ima interesantnu teksturu koja se teško da "uhvatiti" običnim mobilnim telefonom...
 
Meni su sve te građevine izuzetno ružne što ih fotografisa...

A ona gore mi je nejasna već duže vreme. Šta je ta nova poluruševina uopšte?
 
Privode kraju b23,pise da im je rok do avgusta,valjda ce i tada urediti terasu.
 
Novice

Boze koja salata od arhitekture! Ona zgnjecena zgrada bi trebalo da nestane, a nju da zameni zgrada koja bi se u fazonu escherove metamorfoze iz lepe zute zgrade pretvorila u nakezenog bendera (futurama). Da taj deo dobije bar nekakav smisao(dok ne dodje veliki bager).

Sto se same terase tice. S obzirom na nagib terena definitivno bi trebalo da budu kaskade. Voda koja se preliva, mozda u nekom delu i neki veci pad. Mozda bi mogla i neka vrsta amfiteatra. Ako dimenzije prostora to dozvole?
 
vucko":23dxwfc7 je napisao(la):
Privode kraju b23,pise da im je rok do avgusta,valjda ce i tada urediti terasu.
Jel misliš na B2? B23 je Verano na NBg-u :)

Piše da je rok avgusta, ali proverite kog avgusta.. 2007 godine :) Baš su prekoračili rok :p
 
Ni ove jeseni neće biti rekonstruisan centralni gradski park
Terazijska terasa - gradsko ruglo iz tri dela
Autor: N.Korlat - S.Palić | Foto:v. lalić | 08.09.2009. - 09:06

ruglo-v.jpg


Terazijska terasa, centralna gradska vizura, godinama je zapuštena, a kako stavari stoje, neće još dugo biti uređana. Iako se gradonačelnik Dragan Đilas potrudio da bar deo bude "uljuđen" pred Univerzijadu, njegova najava da će park biti rekonstruisan ove jeseni, očigledno neće biti ostvarena.

Stanje u kojem se ovaj prostor danas nalazi može se nazvati - "ruglo u tri dela". Najgori njegov deo je u korovu, a ograđen je narandžastom plastičnom ogradom, uz takozvanu "Karićevu zgradu". To je plac za koji niko sa sigurnošću ne može da kaže ko njime gazduje, kad će i da li biti završena davno započeta zgrada u Prizrenskoj ili će Grad oduzeti lokaciju investitoru jer je nije "priveo nameni" u određenom roku, kao što je to odavno najavljeno.
Centralni deo Terazijske terase danas čini "uljuđen" park sa samoniklim drvećem, starim, na brzinu sklepanim stazama i oronulim stepeništem koje je JKP "Gradsko zelenilo" na intervenciju gradonačelnika (a posle pisanja "Blica") doteralo pred Univerzijadu.
Treći deo pripada takozvanoj "pametnoj zgradi" odnosno preduzeću "Mali kolektiv" koji na Terazijskoj terasi završava svoju zgradu za rentiranje luksuznih apartmana nazvanu "B2".
"Mali kolektiv" je uredio deo parka prema Hotelu "Moskva" i planira da u narednih mesec dana uredi i donji deo, prema Ulici kraljice Natalije.
- Nama je u interesu da se park što pre uredi. Prema ugovoru, dužni smo jednom trećinom da finansiramo njegovo uređenje i to ćemo i uraditi - kaže za "Blic" Dragan Praštalo iz "Malog kolektiva".
I Gradu je u interesu da park više ne bude ruglo ali posao uređenja teče veoma sporo.
- Tek smo pre dva meseca potpisali ugovor o izradi projekta. Imamo narednih mesec dana da ga završimo i predamo - kaže za "Blic" Dejan Milanović, mladi arhitekta koji sa koleginicom Grozdanom Šišović radi na idejnom projektu uređenja parka.
Značaj Terazijske terase za Beograd je ogroman. To je jedino mesto u centru grada, pored Kalemegdana, koji ima vizuru i potencijal da se "spusti na reku". Zato su se njime bavile generacije arhitekata, među njima i čuveni Nikola Dobrović čiji je koncept iz 1929. (plato sa fontanama oivčen novim zgradama u Prizrenskoj i Balkanskoj) čini osnov svih planova i konkursa.
Do sada je organizovano čak osam arhitektonskih konkursa.
Poslednji pokušaj desio se pre dve godine kada je, na inicijativu tadašnjeg gradskog arhitekte Đorđa Bobića, održan konkurs za uređenje Terazijske terase. Pobedila su, ravnopravno, dva rešenja od kojih je jedno imalo u planu veliku izgradnju, kopanje nove ulice preko sredine Terase, dok je drugo više zadržalo elemente parka u svom rešenju.Taj konkurs za Terasu zadesila je slična sudbina kao i prethodnih sedam. Radovi su ostale lepe slike na papiru.
- Mi čekamo da projekat na kome rade mlade arhitekte Milanović i Šišović bude gotov pa da krenemo u realizaciju - rekao je za "Blic" Radovan Draškić, direktor JKP "Gradsko zelenilo".
Od izrade idejnog rešenja do prvog radnika na Terasi, u najboljem slučaju, mora da prođe najmanje šest meseci, potrebnih za prikupljanje dozvola i izradu glavnog projekta. Samo da i naredno proleće ne sačeka novu jesen.

Teško oduzeti zemljište
Oduzimanje zemljišta na kojima se nalaze nezavršeni objekti je dugotrajna i teška procedura. Slično je i u slučaju takozvane "Karićeve zgrade". To je po Zakonu moguće uraditi, ali Grad u takvim slučajevima mora da vrati uloženi novac investitorima. Teško je utvrditi koliko je para potrošeno na nekom gradilištu i zato je najbolje postići dogovor sa investitorom - kaže Branka Bošnjakm, prva predsednica Komisije za oduzimanje zemljišta, a sada član gradske komisiji za planove.

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/beograd.php?id=109827
 
Aha, ona srebrna gadost sa plavim prozorima je ta "Karićeva zgrada"?
 
Evo jedne moje ideje za buduce sredjivanje terazijske terase, tj njeno povezivanje sa parkom ipred ekonomskog fakulteta. Znam da bi sprovodjenje ove ideje bilo skupo, jer bi morali da poruse 2 bloka kuca izmedju ove dve zelene celine, ali pogled koji bi se pruzao na nbg i beogradske mostove, neprocenjivo! :vops:
13z99g7.jpg
 
Odlicna ideja! Taj deo je odvratan, Kamenicka, Lomina...
Naravno tesko ostvarivo, kad Terazijsku terasu ne mogu da srede sve ove godine, sta reci za nesto slozenije.
 
Ideja je super.To je jos smisljeno 70tih godina po planu jovina za metro.Dakle zeleni pojas koji bi spojio pesacku zonu treceg bulevara preko metro mosta sa parkom kod ekonomskog fakulteta,blokovima izmedju njega i terazijske terase i pesackom zonom kralja milana.Evo recimo plana terazijske terase iz 1998 godine.Jasno se vidi sa slovom M ucrtano mesto za metro stanicu.

http://mapa.urbel.com/silverlight/1016/?src=namena

Mislim da uspinjaca nije dobro resenje,vise ima smeka da ides peske kroz zelenilo u centru grada.
 
Slazem se da je lepse da se prodje pesaka kroz park, ali uspinjaca bi vise sluzila za one koji zure, i bila bi dobra veza izmedju karadjordjeve i centra grada, koliko puta se nadjem u okolini ekonomskog i nekako mi bude mrsko da se dovucem do npr terazija, trga.. (oko pola kilometra uzbrdo :rolleyes: ) a ovako bi to bilo 2min voznje uspinjacom kroz lepo uredjen park.
 
Uopste nije potrebno rusiti cele blokove, vec provuci uzu parkovsku povrsinu cik-cak, da bi se sto manje, barem visokih objekata sacuvalo. Dobila bi se i zanimljivija forma, a cik-cak stazama se donekle anulira toliko brdo.

Sto se tice pogleda, ni danas on nije zaklonjen.
 
@ Stefan - Milsim da na pomenutom potezu nema mnogo visokih objekata tipa P+3, sem TC Zeleni venac , zato i jesu oba bloka u planu za rusenje jos odavno :)
 
Stf je potpuno u pravu, svako ko je ikada obratio paznju na terasu kao srce grada i njene velicanstvene mogucnosti, mogao je da primeti da je izmedju ulica K. Natalije I Lomine jedna zelena povrsina kojom se i danas sasvim lepo moze proci, s tim da je u Lominoj prolaz omogucen velikom kapijom ispod TC u Lominoj, to je ta cik cak putanja koju stf pominje, a taj prostor bi mogao da dobije stazu sa stepenicama i okolno vrtno uredjen zeleni parter.

Izmedju Lomine i Principove stoji jedna drvena baraka iza koje je prostor sa vise prizemnih starih kuca, ali cak i sa njima, koje bi mogle da se lepo oboje i dobiju cak i neke usluzne sadrzaje, mogla bi da se sprovede staza sa stepenicama do Principove, bas cik cak, time bi dobili privremeno, ali zanimljivo resenje koje bi donelo dusu ne samo ovom delu nego celom Beogradu, jer bi tu prolazili i Beogradjani sa svih strana,a li i gosti grada sa svih strana sveta.

Taj prostor bi sa Kamenickom trebalo da cini celinu. Kamenicka moze mnogo lepse da izgleda ako bi Filoloska gimnazija ustupila deo dvorista do ulice javnom prostoru cime bi ograda bila odmaknuta od ulice, a Kamenicka bi dobila jednu zelenu povrsinu koja bi ulepsala celinu koju cini sa Terazijskom terasom. I zgrade u Kamenickoj bi trebalo urediti i uneti prigodne sadrzaje, prodavnice suvenira, galerije, antikvarnice i sl.

+ za STF koji prepisuje moje ZAMISLI , ali ne znam kako mu to uspeva !
 
Glas prirode":3c69neg0 je napisao(la):
Stf je potpuno u pravu, svako ko je ikada obratio paznju na terasu kao srce grada i njene velicanstvene mogucnosti, mogao je da primeti da je izmedju ulica K. Natalije I Lomine jedna zelena povrsina kojom se i danas sasvim lepo moze proci, s tim da je u Lominoj prolaz omogucen velikom kapijom ispod TC u Lominoj, to je ta cik cak putanja koju stf pominje, a taj prostor bi mogao da dobije stazu sa stepenicama i okolno vrtno uredjen zeleni parter.

Izmedju Lomine i Principove stoji jedna drvena baraka iza koje je prostor sa vise prizemnih starih kuca, ali cak i sa njima, koje bi mogle da se lepo oboje i dobiju cak i neke usluzne sadrzaje, mogla bi da se sprovede staza sa stepenicama do Principove, bas cik cak, time bi dobili privremeno, ali zanimljivo resenje koje bi donelo dusu ne samo ovom delu nego celom Beogradu, jer bi tu prolazili i Beogradjani sa svih strana,a li i gosti grada sa svih strana sveta.

Taj prostor bi sa Kamenickom trebalo da cini celinu. Kamenicka moze mnogo lepse da izgleda ako bi Filoloska gimnazija ustupila deo dvorista do ulice javnom prostoru cime bi ograda bila odmaknuta od ulice, a Kamenicka bi dobila jednu zelenu povrsinu koja bi ulepsala celinu koju cini sa Terazijskom terasom. I zgrade u Kamenickoj bi trebalo urediti i uneti prigodne sadrzaje, prodavnice suvenira, galerije, antikvarnice i sl.

+ za STF koji prepisuje moje ZAMISLI , ali ne znam kako mu to uspeva !
Plusevi za obojicu od mene. Veliki sam fan pragmaticnog, ekonomicnog, a efektnog. Tako zamisljeno, ovo bi se moglo i brzo i jeftino izvesti sa OGROMNIM pozitivnim efektom na grad i njegove stanovnike. Win-win!
 
stf":luxm7md0 je napisao(la):
Uopste nije potrebno rusiti cele blokove, vec provuci uzu parkovsku povrsinu cik-cak, da bi se sto manje, barem visokih objekata sacuvalo. Dobila bi se i zanimljivija forma, a cik-cak stazama se donekle anulira toliko brdo.
Sto se tice pogleda, ni danas on nije zaklonjen.
U ova 2 bloka, sem mozda 2-3 objekta sve je zrelo za rusenje, bar se meni tako cinilo u jednom obilasku prosle godine, dosta budzevina i nadradnje: "divljine"!
A sto se tice pogleda, ne bih se bas slozio, tj vidi se lepo deo nbgd-a, ali reka, kao i savsko priobalje ne! cak sta vise secam se da su i neke antene na ovim kucama kvarile predivan pogled. Zamisli pogled bez ovih kuca, kako puca na Savu i nbg, a tek novi most...

evo nadjoh ovu fotku...
22094203.jpg


Takodje, ovaj park bi trebalo urediti sa niskim biljkama , kako visoko drvece ne bi pokvarilo pogled (drvece bi eventualno moglo uz ivucu parka), a da i neka vodena povrsina bi savrseno legla.
 
Jeste,ta dva bloka stoje zreli za rusenje,osim ako urbanisticki zavod ne dodeli nekim ortacima tu lokaciju.Takodje,sa terazijske terase se kao i sa zelenjaka fenomenalno vidi "Igla".

Indicija da su ovi blokovi on hold i da treba da se ruse je sto imate tacno preko puta terazijske terase i b23ke jedan plac koji je prazan sa samo travom i sibljem.Morate priznati da nema takvog placa u centru a da nije makar ogradjen
 
TT je fantasticna lokacija ! Prosto inspirise i mami da se sredi ! :vops:
Za drvece se slazem u potpunosti...postoji zilion fantasticnih nizih vrsta koje bi jako dobro pasovale u sklopu terase.

Nisam mogao da odolim :)

ftio8y.jpg


wlw121.jpg


d36w.jpg


2s0yc5g.jpg
 
Pa, još potok iz podzemnog Teraziskog jezera.... eh..... :gobb: kakav park velike Jabuke , ovo bi bilo auuu...
 
Vrh