Zakljucati temu prica je zavrsena plac vracen gradu
Закупљени плац у Новом Београду „Фемили спорт” вратио граду
Jош прошле године фирма породице Ђоковић одустала од локације на којој је првобитно требало да буде одржан АТП турнир. – Осим „Сербија опена”, на 3,8 новобеоградских хектара „Фемили спорт” је најављивао градњу тениског центра
Предвиђено је било да градња спортских терена са пратећим садржајима тик уз реку, недалеко од Савског насипа, буде завршена за 36 месеци (Фото И. Mилутиновић)
Тениски терени у спортско-рекреативном центру „Милан – Гале Мушкатировић”, које је „Фемили спорт” изгубио зато што је општина Стари град раскинула с њим уговор о закупу, није једино земљиште у Београду без кога је остала фирма Срђана Ђоковића. Закупљену парцелу површине 3,8 хектара западно од Улице др Ивана Рибара у Новом Београду
„Фемили спорт” је вратио граду у фебруару 2012, четири године пошто је најавио да ће ту бити одржан АТП турнир и изграђен тениски центар. „Сербија опен” је одржан и окончан на Дорћолу, а у Новом Београду је остала ледина.
Због чега су одустали од тог плаца, у „Фемили спорту” јуче нису хтели да коментаришу. Ни у градској Дирекцији за изградњу не знају зашто су они дигли руке од тог земљишта, тик уз реку, недалеко од Савског насипа.
– Који су мотиви закупца да то учини, морате њих да питате. Када се уговор раскине, уплаћена накнада за уређење грађевинског земљишта се враћа закупцу. Због тога смо „Фемили спорту” исплатили 165 милиона динара – кажу у дирекцији.
Земљиште је пре пет година додељено на лицитацији, где је понуђено на 99 година по почетној цени од 432 милиона динара. За ту суму „Фемили спорт” је и закупио парцелу, јер се једино та фирма појавила на јавном надметању.Бојан Станојевић, тадашњи градски менаџер, рекао је да су услови конкурса направљени тако да је само неко ко је у врхунском тенису могао да конкурише.
– Очекујем да ће бар прва фаза пројекта заживети до 2010. године – изјавио је тада Станојевић, док Горан Ђоковић из „Фемили спорта” није желео да коментарише појединости будућег пројекта, али је казао да је презадовољан ценом плаца.
Да су подигли све објекте које су планирали у Новом Београду, „Фемили спорт” бина име накнаде за уређење грађевинског земљишта граду требало да плати око 930 милиона динара. Предвиђено је било да градња спортских терена са пратећим садржајима буде завршена 36 месеци од дана добијања одобрења за изградњу.
Враћени плац град није поново нудио у закуп зато што се чека усвајање нових планских докумената за тај део престонице. Намена тих парцела, према нацрту плана генералне регулације, промењена је, тако да ће нови закупац на њима моћи да гради станове и локале.
-------------------------------------------------------------------------------
И Петар Матић враћао плацеве
„Фемили спорт” није прва компанија која је закупљено земљиште вратила граду. „Талон консалтинг” пре три године вратио је граду пола хектара у новобеоградском Блоку 58. Исте те 2010, фирма „Пленум”, чији је оснивач
„МПЦ холдинг” бизнисмена Петра Матића, раскинула уговор о закупу 2,8 хектара на Аутокоманди. То земљиште су испред носа однели „Делти” 2008. године, понудивши 23 милиона евра. Матић је одустао и од 1,1 хектара у Улици Војислава Илића. Такав потез МПЦ је правдао економском кризом, чињеницом да су урбанисти планским документима преполовили спратност објеката на Аутокоманди, али и тиме што, како су тада рекли, дирекција није испунила уговорне обавезе за плац у Војислава Илића где је Матић намеравао да подигне пословно-комерцијални центар.
Стручњаци за некретнине тада су сматрали да се улагачи ослобађају земљишта зато што су преценили своје финансијске могућности, због смањене тражње за пословним простором илокалима, пада закупнина и пооштравања критеријума за одобравање кредита.
Д. М. – В. В.
објављено: 24.10.2013.
http://www.politika.rs/rubrike/Beogr...-gradu.sr.html