Šta je novo?

Taksi (Taxi) prevoz

Једино решење да се спрече таксисти да врше дискриминацију према начину плаћања је да апликација не нуди могућност избора начина плаћања већ да је подразумевано да може да се плати готовином или картицом, као ово што су увели угоститељима да не смеју да питају за начин плаћања већ само да издају рачун.

Мислим да је ово сасвим примењиво на удружења коју су званично навела да им сва возила примају картице.
 
Dajte ljudi nešto novo, pišete 260 strana već, a sve vreme nešto izmišljate. :D
 
Једино решење да се спрече таксисти да врше дискриминацију према начину плаћања је да апликација не нуди могућност избора начина плаћања већ да је подразумевано да може да се плати готовином или картицом, као ово што су увели угоститељима да не смеју да питају за начин плаћања већ само да издају рачун.

Мислим да је ово сасвим примењиво на удружења коју су званично навела да им сва возила примају картице.
Ti slabo ides po ugostiteljskim objektima, mene idalje pitaju cime placam!!
 
Једино решење да се спрече таксисти да врше дискриминацију према начину плаћања је да апликација не нуди могућност избора начина плаћања већ да је подразумевано да може да се плати готовином или картицом, као ово што су увели угоститељима да не смеју да питају за начин плаћања већ само да издају рачун.

Мислим да је ово сасвим примењиво на удружења коју су званично навела да им сва возила примају картице.
Tek onda ti ne bi mogao ni pod razno da nađeš slobodno vozilo.
 
@Mare81
Ја кажем на шта су обавезни по закону. Да ли они то спроводе у пракси, то је већ друго (мада не спроводе из устаљених навика а и јер не могу стално да вуцарају pos уређај са собом).
@solecar зашто не би могао, таксиста у тренутку поручивања возила не би знао да ли ти плаћаш готовином или картицом, а кад ти је већ дошао на адресу и евентуално те пита како плаћаш (што му треба забранити, шта њега боли к како ти плаћаш, важно је да платиш кад за то дође време) не исплати му се да те не вози због 30 динара (у врх главе) провизије коју плати за картицу.
 
@Mare81
Ја кажем на шта су обавезни по закону. Да ли они то спроводе у пракси, то је већ друго (мада не спроводе из устаљених навика а и јер не могу стално да вуцарају pos уређај са собом).
@solecar зашто не би могао, таксиста у тренутку поручивања возила не би знао да ли ти плаћаш готовином или картицом, а кад ти је већ дошао на адресу и евентуално те пита како плаћаш (што му треба забранити, шта њега боли к како ти плаћаш, важно је да платиш кад за то дође време) не исплати му се да те не вози због 30 динара (у врх главе) провизије коју плати за картицу.
Pa kad moze ugostitelj moze i taksista da zna kako placas!?
Na 2.200din(prosecan aerodrom) min 3% je vise od 30din,a da ne govorimo o tome kako nema tipsa.
 
Vozio sam se danas tamo i nazad taksijem (naravno legalni, profesionalni taksi, ne kriminalni CarGo) od Dorcola do Jednog mesta na NBGD.
Cene voznje su bile skoro potpuno iste, tj razlikovale su se za 15 din.

Jos jedan dokaz da se moze reci statisticki da su profesionalni beogradski takisti izuzetno posteni.
 
Ugostitelj te ne pita pre nego što sedneš za sto, već te pita na kraju da bi znao zbog računa, terminala ili kako god. I kakve veze ima bakšiš sa tim. Ti ugostitelju daješ bakšiš i kad plaćaš karticom, prosto toliko se ima keša kod sebe. Red je. Kad se plaća taksi ne daje se bakšiš na taj način, nego se ostavi nešto sitno do okrugle cifre, odnosno ne traži se kusur, kako i sam radim. I opet, bakšiš za taksi nije ne znam kakav red ostaviti, jer ti u restoranu bakšiš daješ konobaru, koji te je lično služio, a ne gazdi ili vlasniku, sem ako baš pomenuti ne kelneriše. Kad plaćamo taksi pare svakako idu vama, a ne tamo nekom trećem. Dobro, odvajate valjda i neki procenat za taksi udruženje. A za proviziju od 3% je vala teško ciganisanje. Na 2000 to je 60 dinara. Kapiram da vam se ne daju provizije bankama, al od toga praviti famu, još pogotovu za vožnje do 1000 dinara.
 
@Kesha
Niko bukvalno ko placa karticom ne zaokružuje nego cuti i otkucas tacnu cifru, svaki 10-ti koji placa karticom da u kesu neki simbolican tips.
Nije stvar c******* nego principa, necu da mi neko uzima procenat za neku uslugu koja je nije neophodna.
 
@solecar зашто не би могао, таксиста у тренутку поручивања возила не би знао да ли ти плаћаш готовином или картицом, а кад ти је већ дошао на адресу и евентуално те пита како плаћаш (што му треба забранити, шта њега боли к како ти плаћаш, важно је да платиш кад за то дође време) не исплати му се да те не вози због 30 динара (у врх главе) провизије коју плати за картицу.
Zato što vidiš i sam kako reaguju kada znaju. A ako ne zna, zašto bi rizikovao da mu se preko aplikacije pojavi neko sa karticom? @Mare81 se javno hvalio da ima dodatnu zaradu (ne od taksi prevoza), i kad pogledaš njega kome ta provizija na karticu ne znači ništa kada se pogleda sveukupna zarada (taxi + dodatna zarada), a kuka na sav glas zbog toga, figurativno, šta tek da očekuješ od onih koji žive isključivo od taksiranja.
 
Ne komentarišem puno ovu temu, al ono što mogu zaključiti iz dosadašnjeg pisanja, jeste da korisnika taksi usluga ima isuviše prema broju raspoloživih vozila. Zaista, toliki problem plaćanje karticama. Prosto zaborave ljudi da dignu pare, lakše je i meni samom da nekad samo prislonim karticu i gotova stvar, al što kaže Mare81, ako stvarno može da bira između još deset mušterija među kojima je bar sedam sa keš parama, onda kapiram što uzima ono što mu je povoljnije, al to samo govori u prilog gore napisanom. Znači, definitivno povećati broj taksi vozila, odnosno izdati bar još 1000 dozvola, pa da se vidi kako će ići posle toga.
 
@mare
Ово што је Кesha рекао, угоститељ те то пита по пруженој услузи а не пре (мада по новом Закону о фискализацији не би смео уопште да те пита већ само да донесе рачун па га ти платиш кешом или картицом пошто им на рачуну пише да је плаћено готовином у сваком случају, било да је кеш или картица).
Ја циљам на то да би, бар са становишта корисника услуга, била најбоља она горе описана опција- да таксиста ПРЕ пружања услуга нема увид у то које средство плаћања ће странка да користи и самим тим да се елиминише дискриминација према плаћању картицама.
Ако је већ до провизије, што странку не замолите да плаћа дина картицом, на њој су провизије знатно мање.
А за бакшиш јбг, то се слажем да људи мање дају односно не дају уопште кад плаћају картицама.

И људи овде имају једну заблуду, а то је да су трговци, пружаоци услуга итд дужни да прихватају картице. На жалост, нису, што мени онда обесмишљава напор државе да се омасови такво плаћање јер бројни то неће увести док их на то не обавежеш (пекаре, киосци, фаст фудови, фризери па ево видимо и бројни таксисти).

Али оно што није фер јесте да се се неко такси удружење рекламира као неко које прихвата картице али без напомене да је члановима удружења дато на вољу дал ће да прихвате такво плаћање или не.
 
Mare81 i batica

Ajde vas dvojica lepo sednete pa se dogovorite jel ste za postovanje zakona ili ne? Malo ste rastimovani na forumu.
Pozivate se na nekakav zakon u vezi Cargo a sa druge strane necete da postujete zakon i da primate kartice na poziv. Suplja vam prica.

@Mare81

Sta se toliko lozis na tips? Pa ti lepo zivis od taksija a imas i dodatni biznis tako da ti to ne treba. Tips dajes konobarima koji rade za minimalac, mahom studentarija, koji od toga prezivljavaju. Sad ti budi smeker, pa od tipsa koji dobijes kupis nekoliko flasica vode, par cokoladica i bombone pa lepo ponudis klijentelu kad ti udju u taksi, to bi bio lep gest, pogotovo trudnice koje vozis gratis.
 
Eto, dade Maretu ideju...sta da ne uradi, al ce sad da ti napise ovde na forumu kako on to vec godinama praktikuje...

Sent from my moto e(7) using Tapatalk
 
Mare81 i batica

Ajde vas dvojica lepo sednete pa se dogovorite jel ste za postovanje zakona ili ne? Malo ste rastimovani na forumu.
Pozivate se na nekakav zakon u vezi Cargo a sa druge strane necete da postujete zakon i da primate kartice na poziv. Suplja vam prica.

@Mare81

Sta se toliko lozis na tips? Pa ti lepo zivis od taksija a imas i dodatni biznis tako da ti to ne treba. Tips dajes konobarima koji rade za minimalac, mahom studentarija, koji od toga prezivljavaju. Sad ti budi smeker, pa od tipsa koji dobijes kupis nekoliko flasica vode, par cokoladica i bombone pa lepo ponudis klijentelu kad ti udju u taksi, to bi bio lep gest, pogotovo trudnice koje vozis gratis.
Kad bolje razmislim, ja bi mogao to sve da im poklonim i jos da ih vozim gratis sta ima veze dopunjavacu rashod na taksiju iz drugih prihoda...
Tips=kucno vaspitanje.
 
Vrh