Šta je novo?

Tašmajdan

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.325
Pohvaljen
5.354
Lokacija
Fruška gora
Projekat rekonstrukcije kompleksa Tašmajdan dobio nagrade ali ne i novac
Hotel i galerije mogu da ožive stadion

Rekonstrukcija kompleksa Tašmajdan, kojem pripadaju postojeći sportsko-rekreativni
centar, lagumi ispod parka i objekti u Aberdarevoj i Ulici Ilije Garašanina, mada planirana, nikad nije započeta.
Do danas je završen urbanistički projekat i studija izvodljivosti, ali radovi na terenu nisu još ni na vidiku.

tas_v.jpg


- Sportsko-rekreativni centar "Tašmajdan", koji je pokretač ideje o rekonstrukciji celog platoa, gura projekat
napred onoliko koliko ima para. Od svojih novaca ne možemo, jer nam sportska društva i drugi korisnici duguju
čak 60 miliona dinara. Od para iz gradskog budžeta uspeli smo da finansiramo studiju izvodljivosti vrednu 20.000 evra
- kaže za "Blic" Dragoslav Božović, direktor SC "Tašmajdan".

Na konkursu za idejno rešenje 2003. je, među 28 radova, pobedio rad profeosora Zoran Lazovića i grupe studenata
sa kojima je sarađivao. Oni su predvideli pokrivanje stadiona, gradnju novih zgrada pored bazena,
Pete beogradske gimnazije i u Aberdarevoj ulici, trg u središtu kompleksa, kao i očuvanje jedinstvene pozadine
- pogleda na park, Tašmajdansku stenu i Crkvu Svetog Marka.

Godinu dana kasnije je u Urbanističkom zavodu Beograda započeta izrada urbanističkog projekta kojim je rukovodila
Milica Grozdanić i za projekat rekonstrukcije i dogradnje Sportskog centra "Tašmajdan" njen tim dobio je 2005. godine nagradu Salona urbanizma.
Prema urbanističkom projektu arhitekte mr Milice Grozdanić, kompleks Tašmajdan podeljen je u tri funkcionalne zone.

Prva funkcionelna zona obuhvata postojeći objekat SRC Tašmajdan sa otvorenim bazenom sa tribinama i
poslovnu zgradu duž Ulice Ilije Garašanina, koji zajedno uokviruju pristupni trg u obliku trapeza, takozvana
"Kapija Tašmajdana".

Druga funkcionalna zona obuhvata stadion sa pratećim sadržajem, komunikacione transferzale, u vidu
galerija, sa Aberdarevom i Ulicom Ilije Garašanina, i podzemnu garažu.

Treća celina obuhvata Aberdarevu ulicu u klojoj bi bio gradski hotel i ulaz u lagume.

U suštini, urbanistički projekat sledi idejna rešenja profesora Lazovića. Predviđa se potpuna rekonstrukciju
otvorenog stadiona sa mogućnošću da on bude prekriven, izgradnja hotela u Aberdarevoj ulici, nove poslovne
zgrade u Ulici Ilije Garašanina i podzemna garaža.

Pokrivanjem stadiona Beograd bi dobio još jednu modernu višenamensku sportsku halu, za najmanje deset
do dvanaest hiljada gledalaca.Tašmajdanski stadion danas izgleda kao da je na njega pala bomba.
Blokovi su odvaljeni sa tribina, reflektori su nestali, a sva stakla polupana. Održi se poneki koncert, ali za neka
ozbiljnija sportska takmičenja on je potpuno neupotrebljiv.
- Studija izvodljivosti je pokazala da je ovo isplativ projekat, i siguran sam da će neki investitor da nađe interes
da u ovaj kompleks uloži novac - kaže direktor Božović.

Investitor akvarijuma nedostupan
Preduzeće "Viridijan", koje od 2003. godine najavljuje da će graditi podzemni akvarijum na 1.500 kvadrata, više
ne postoji na adresi u Lazarevcu, na kojoj je registrovano, a njen vlasnik Zoran Lilić nije dostupan.
Poslednji put pojavio se u javnosti u aprilu 2006. godine najavljujući da će gradnja akvarijuma "početi za mesec-dva"
i da je obezbedio 95 odsto svih dozvola.
Blic : http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=21197
 
^^^
Ne, neki drug. Bivshi predsednik, ako je za verovati da je taj chovek zista bio na tako odgovornoj f-ji, je dekan jednog od Megatrendovih fakulteta :D

Tash je danas ruina, a ima potencijal da bude neshto lepo, kao shto je, po prichi, i nekad bio. Projekta transformacije stadiona u vishenamensku halu mi se dopada, iaoko se potreba grada za takvim prostorom moze dovest u pitanje :D
 
Meni je najbolja vest da će ljudi moći da vide lagume i tašmajdanske pećine. Nije baš kao u Postojni, ali koliko gradova može da se hvali da imaju pećine u užem centru?

Nisam za to da se tamo gradi akvarijum, to se gradi na otvorenom, blizu vode - oni u Japanu i San Dijegu su stvarno impresivni.

btw, mogli bi da otvorimo temu o beogradskom podzemlju :lol: lagumima (i zmajevima) :D
 
Po meni jeovaj projekat za kompleks Tasmajdan potpuni promasaj

1. Prvo, ne vidim u cemu je poenta od stadiona praviti halu. Hala ima u gradu dovoljno. Ako je neko i drzao koncerte na tom Tasmajdanu to je zato sto se radi o otvorenom prostoru. Preko dana su bile rampe za rolerele i slicno - isto zato sto se radi o otvorenom prostoru.

2. Izgradnjom tog stadiona je na zalost unisten jedan vrlo lep deo Beograda, koji je doduse mozda (???) pre rata bio leglo komaraca, ali danas bi moglo da bude divno jezero, cak mozda i sa vodopadima kao na Plitvicama. No, ipak deo tih vestackih litica (bio kamenolom) se ipak vidi i danas, a predlozenim projektom bice zauvek izbrisan.

Po meni bi bilo najbolje da jedan deo stadiona (onaj ka majdanu) "iseku" i da se dobije neka vrsta amfiteatra, otvori staro jezero, taj prostor ubuduce KAO OTVOREN koristi za koncerte - kao i do sada - ali i predstave, razne festivale itd. Ta bude prava letnja pozornica Beograda. A zimi mogu lepo da postave klizanje.

Jos jednom, stvarno ne shvatam u cemu je poenta praviti halu od stadiona. To mi cak nije jasno ni sa stanovista Sportsko-rekreativnog centra Tasmajdan i njegove uprave, s obzirom da je u njegovom sastavu i hala Pionir.
 
Hoteli i galerije mogu da ozive stadion?

Istina. Beogradjani vise po galerijama 24/7. Najcesce tuce izbijaju kada se razdragani ljubitelji umetnosti posvadjaju ko ce prvi da udje u galeriju i kupi umetninu.
Hoteli? Naravno... Valjda ocekujemo milione turista u sledecim godinama, pa nam treba jos hotela. mada je trenutna popunjenost na godisnjem nivou oko 20%.

Mada, sto se mene tice, nek zidaju koliko god hoce poslovnih zgrada i hotela, pa nek i zvrje polu prazni. Glavno da ih ima.
 
Ozbiljno 20%? Kako svi pricaju da nam fali jos hotela(vise kategorije)?
 
to shto su galerije (po necijem krivom misljenju) prazne ne govori da su one "per se" lose, vec da je rulja koja ih se gnusha zatucana,...da ne kazem nesto strasnije.... No, malo vishe informisani beoGrađani znaju da je ufur na izložbe uglavnom besplatan, te da je jedini napor ne bi li video nešto korisno to da otvoriš vrata galerije :rolleyes:

A što se tiče Luciferovog predloga... Hm, pa vidim ćale mnogi ga žale! Populus mnogo i ne mari za Taš, no ako bih ostao pri tome, demantovao bih moju gornju tvrdnju, glava bi mi se pretvorila u lizalicu, a preko čela bi mi se samispisala reč "sucker".... No, kompromis je i tu moguć, "naprednije civilizavcije" su smislile nešto što se zove pokretni krov... Uz malo arhitektonske vizije sve to može da se sklopi u nešto poprilično jedinstveno za ove prostore.

E, sad za Serbia, je***o skupo rešenje... No, zar nije samo po sebi skupo za BG da ima još jednu multifunkcionalnu halu, kapaciteta ~ 10.000 mesta.

Sve u svemu, čini se da je ovo projekat na duže staze jerbo danas nema ni interesovanja, a ni šuške da se ovakav koncept Taša realizuje...

I pišući ovo u glavi mi je sinuo jedan pandana beogradskome Tašu koji je doživeo sličnu transformaciju - Palacio Vistalegre, Madrid. Poznata nama kao dvorana u kojoj igra KK Real, ili nam je još milija kao lokacija odigravanja najboljeg odbojkaskog meča ikada, finale Svetske lige pre par godina SCG-BRA.

Naime, pomenuta dvorana je bila ranije korida (a i naš Taš je ugostio koridu svojevremeno) i danas je transformisana u najveću dvoranu u Madridu (15.000). I danas se koristi u oprethodne svrhe, a ima i gore pomenuti pokretni krov :)

Pored nje Madrid ima još jednu ogromnu halu Madridsku Arenu (12.000), i oni koji su imali živaca da gledaju Eurobasket i posle bruke i sramote naše reprezentacije je znaju po tome što je u njoj igrana završnica šampionata (ovo navodim čisto zbog tvrdnje da BG već ima dovoljno dvorana)

Slična transformacija se dešava i u Barsi, gde se stara korida na trgu Espana pretvara u multifunkcionalnu dvoranu za koncerte, priredbe i ostale svečanosti... Dakle, nismo usamljeni u ovakvom arhitektonskom avanturizmu :)

No Madrid je ipak bio kandidat za OI 2012, Barsa ih je ugostila pre 15 godina, a BG je još daleko...
 
@dragan
Ovo izgleda strava :D

BTW, sta fali pokretnom krovu? To je ustvari odlicna ideja.. Srbija jeste u Csb/Cwa klimatskoj zoni, ali Beograd opet nije Mediteran... hladno je ovde zimi ljudi, zasto ne bismo koristili Tas i zimi za neke fine manifestacije?
(I ovde ne mislim na klizanje ili hokej, vec za nesto profitabilno od novembra do februara)...

/samo sam hteo da jednom izvucem taj klimatski podatak, nekako mi je kul mapica
//a i klizanje je lepse na trgu nikole pasica, nekako me podseca na filing kod rokfelerovog centra
 
...u vezi laguma..
.. mislim da je uredjenje podzemnog Beograda vec odavno trebalo biti zavrseno...bila sam pre godinu, dve u lagumima u Karadjordjevoj ulici..i izgled laguma i sadrzina je potpuno fascinantna...kao turisticka atrakcija je neprocenjivo, centar grada, blizina keja, Kalemegdana..ali, ono sto je strasno je estetski izgled samog ulaza u lagume kao i odredjeni delovi u samim pecinama..naime, ulazi se iz nekog dvorista koje predstavlja zajednicko vlasnistvo okolnih stanara i sama vrata na koja se ulazi su zatrpana smecem, raznim bacenim predmetima, delovima bicikla itd..unutrasnjost nimalo osvetljena, svuda raznorazni predmeti kojima tu nije mesto, delovi odece, flase..sve deluje neugledno, jadno i kvari sveopsti utisak i stvarnu vrednost laguma..npr, bas u tim lagumima zivi posebna vrsta belih paukova, veoma retkih..
..u lagumima na Tasu nisam bila, ali ne verujem da je bolja situacija..
 
Још један разлог да се клизање врати на стадион Ташмајдан

Клизање све популарније
Љубитељи спорта на клизаљкама за један термин јездења по леденим теренима морају да плате од 150 до 250 динара, а уколико немају клизаљке, за њихово изнајмљивање треба да издвоје још толико

Интересовање за клизање ове сезоне у Београду толико је повећано да би, према процени Горана Крецловића, градског секретара за спорт и омладину, сем на шест постојећих, посетиоци похрлили на бар још толико „ледених стадиона”, да их има. Суграђани су добили два отворена клизалишта, испред „Београдске арене” и у СЦ „Олимп”, а осим у затвореним леденим дворанама „Пионир” и „Пингвин”, ове зиме покоју пируету могу да направе и на леду под отвореним небом на Тргу Николе Пашића и код старог ДИФ-а. Крецловић каже да су затворене хале у одличном стању, док је квалитет отворених клизалишта одређен површином на којој су могла да се уреде. Из Секретаријата за спорт поручују да ће суграђани догодине сигурно моћи да уживају на леду на још више локација у граду.

– Бројни спортски савези, клубови, општине, приватници заинтересовани су да направе клизалишта у свим деловима града. Проблем је у томе што се сви сете да то предложе „у пет до дванаест”, када зима већ дође, а онда се суочавамо са мањком машина за прављење леда, као што је било минуле године, па се идеја о уређењу додатних ледених терена истопи. Секретаријат за спорт ће, највероватније догодине, купити машину за прављење леда и постављати градске ледене терене. Тако ћемо да подржимо нови налет интересовања суграђана за клизање и подстакнемо бављење и осталим спортовима на леду. Већ дуго нисмо имали шампионе у овим спортским дисциплинама, надамо се да ћемо добити спортисте који ће се на зимској Олимпијади 2014. године у Сочију борити за најсјајнију медаљу – истакао је Крецловић.

– Надам се да ће се са проширењем „ледених стадиона” повећати интересовање за екстремне клизачке спортове, јер у будућности планирамо да у Београду, као и у свету, организујемо трку бицикала на леду, фудбал на леду и слично. У току су преговори са Управом „Аде Циганлије” да преко пута улаза на голф терене направимо ледену халу, са лаком конструкцијом, која према потреби може бити отворена и затворена. Општина Лазаревац такође је заинтересована за прављење леденог терена, док за Младеновчане ледену плочу планира да направи један приватник – истакао је Крецловић.

Љубитељи спорта на клизаљкама за један термин јездења по леденим теренима у граду морају да плате од 150 до 250 динара, а уколико немају клизаљке, за њихово изнајмљивање треба да издвоје још толико. Они који желе да усаврше клизачку вештину могу да упишу и неку од школа клизања на овим теренима, а за 10 до 15 часова треба да издвоје од 4.500 до 5.000 динара. За ученике ови, као и часови хокеја на најмлађем клизалишту у граду, у СЦ „Олимп”, бесплатни су радним данима од 8 до 10 часова, а у хали „Пингвин” у том временском периоду од 9. до 19. јануара улаз на ледени терен биће слободан.
На такозваном „Чаробном клизалишту”, код „Арене”, суграђани могу до 21. јануара бесплатно да се клизају понедељком, а четвртком је од 10 до 13 часова ова погодност дата деци без родитељског старања.
Д. Јокић
[објављено: 12.01.2008.]
izvor Politika
link http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=53694
 
Čoveče kakav potencijal, kakva sjajna arena može da se napravi od toga, neverovatno..
 
Lucifer":1fwclyfk je napisao(la):
Steva":1fwclyfk je napisao(la):
Čoveče kakav potencijal, kakva sjajna arena može da se napravi od toga, neverovatno..
Nadam se da pod arenom mislis na nepokrivenu arenu :grand:
može i sa pokretnim krovom.. ne smeta mi.. ali ne nekim default pokretnim krovom nego npr od tkanine kao na stadionu u frankfurtu koji se otvara kao kišobran. Ali potpuno zatvoreno bi bilo bezveze.
 
Запуштен стадион „Ташмајдан”
Постојећи пројекат за обнову је већ превазиђен, кажу надлежни, а цео посао је изузетно скуп и за то град нема новца
stadionTAS14.april.jpg

Од када је саграђен стадион није озбиљније обнављан

Стадион Спортског центра „Ташмајдан”, од кад је саграђен давне 1954. године, није „доживео” ни једно озбиљније улагање како би се спречило пропадање. Пројекат за обнову овог објекта постоји, али како кажу надлежни у Скупштини града, трошкови су превелики залогај за градску власт и главни су разлог што се уопште не зна када ће радови почети.

Према речима Миодрага Перишића, заменика управника пливалишта и стадиона, једино су мањи грађевински „захвати” могући, јер за толико фирма има новца.

– Ми се, практично, сами финансирамо и сав приход остварујемо тако што издајемо просторије на стадиону. Оно што је било у нашој моћи то смо урадили, то јест, до сада смо могли само да платимо поправку електроинсталација и сређивање мокрих чворова. За веће радове, једноставно, нема новца – каже Перишић.

Изглед трибина и уопште комплетно стање ташмајданског стадиона представљају, како каже Драган Тодоровић, секретар „Ташмајдана”, срамоту за све који су до сада морали да брину о овом, некада репрезентативном, спортском центру у граду.

– Тражили смо од надлежних у градској управи да бар финансирају бетонирање поменутих трибина, због безбедности посетилаца многобројних концерата, али ништа од тога. До сада нисмо добили никакав одговор – прича Тодоровић.

Ове године, каже Горан Крецловић, градски Секретар за спорт и омладину, на „Ташу” неће бити никаквих радова. То је једино познато.

– Реконструкција стадиона представља огромну инвестицију, која није предвиђена до краја 2008. године. Тек следеће би, можда, могло нешто да се промени. Мора поново да се уради пројекат, јер је постојећи превазиђен, а самим тим и висина трошкова. За сада се не зна колико би, заправо, коштали сви радови и не бих да процењујем – категоричан је Крецловић.

Ђ. А.
[објављено: 15/04/2008]
извор Политика
линк http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Zapushten-stadion-Tashmajdan.sr.html
 
Preskupa obnova „Taša“
tas_v.jpg

Mesto gde su se nekad odigrale mnoge kulturne i sporstke priredbe, danas se koristi za potrebe održavanja manjih koncerata, i zarastao je u travu i smeće.
- Izgled tribina i Tašmajdanskog stadiona nije ni približno onakav kakav bi trebao biti. Manja rekonstrukcija ne dolazi u obzir i bila bi samo bacanje para. Stadionu je potrebna detaljna obnova, koja je predviđena novim projektom Tašmajdanskog cetra. Prema tom projektu, u okviru centra biće izgrađena dva hotela i 350 parking mesta, čime bi rešili i problem parkiranja u centru grada - objašnjava Dragoslav Božović, direktor Sportskog centra „Tašmajdan“. Prema novom projektu, stadion bi bio pokriven mobilnim krovom, koji bi se spuštao i podizao u zavisnosti od vremenskih prilika. Takođe, bile bi izgrađene svlačionice i trenažni centri, a ceo projekat bi koštao oko 7 miliona evra. - Sekretarijat za sport nema sredstava kojim bi podržao ovaj projekat, ali potrudićemo se da ga uvrstimo u primarne za sledeću godinu. Žao mi je što takav stadion, na tom mestu izgleda tako, ali mislim da će se to urediti, pa će se Beograd ponositi velikim sportskim kompleksom, kao nekada - priča Goran Kreclović, gradski sekretar za sport.
izvor Blic
ceo tekst http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=45521
 
Из интервјуа Данила Вашића председника општине Палилула (Новости)
* Kada će biti rekonstruisan Tašmajdanski park?
- Grad je izdvojio novac za sređivanje parka. Međutim, problem su nerešeni imovinski odnosi između grada i crkve. Zemlja koja je vraćena Srpskoj pravoslavnoj crkvi jednim delom ulazi u Tašmajdanski park. Oni traže da se napravi kompleks oko crkve svetog Marka.
извор Новости
цео текст http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=131421&datum=2008-10-31
 
Pa da mislim da bi stvarno bilo mnogo bolje i razumnije da srusimo jedan deo parka da bi crkva mogla da napravi temelje za konak. Boze me sacuvaj da oni naprave neki kompromis. :bash:
 
Strasno, samo nam crkveni kompleks fali! Nije mi jasno kako to da je crkvi vracena imovina konfiskovana posle rata a pojedincima nije???
 
Znam da je daleko od respektabilnog izvora, ali tabloid Alo pise da je BG zainteresovan za organizaciju Svetskog prvenstva u plivanju i vaterpolu 2013.

To bi zahtevalo obimna ulaganja, tako da bi verovatno i legendarni Tas dosao na red.
 
Jel' to ovi marsovci iz SPC-a planiraju da u svakom parku podignu crkvu i pripadajući konak? Jel' ušće sledeće? :bash:
 
Plako,polako...odluke i dozvole o gradnji crkvenih, kao i svih ostalih objekata ipak donosi gradska vlast.
Bašić (a ne Vašić) jasno kaže da iz SPC TRAŽE, i to je njihovo pravo, ali to ne znači da će i dobiti potrebna obobrenja.
Mislim da u ovom slučaju Grad treba da traži druga rešenja za Taš i da kroz neki dogovor razmeni zemljište sa Crkvom.

Za stadio(čić) nemam ideju - tribine su premale je za bilo kakva zvanična takmičenja, nalazi se tik uz stanove ljudi da bi bio neki stalni koncertni prostor na otvorenom...
 
relja":z7oqfnmc je napisao(la):
Mislim da u ovom slučaju Grad treba da traži druga rešenja za Taš i da kroz neki dogovor razmeni zemljište sa Crkvom.
Na žalost, tradicija pregovora SPC i Grada oko ovakvih pitanja meni ne uliva ni malo nade. Ajmo, aparate u ruke, slikajmo Taš dok ga ne upropaste, makar da imamo nešto da se sećamo..
 
Vrh