Šta je novo?

Tašmajdan

Jasno je da azeri imaju politicki motiv,potrazite nagorno karabah i bit ce vam jasno.
 
Sahovsko cose

BG-sah-tas-1_620x0.jpg


Opsirnije u "Novostima": http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:307207-Tasmajdan-na-64-polja
 
Kartograf":30hwx28d je napisao(la):
Mislim, ok da stoji neki mini-simbol Azerbejdzana ili njihova zastava uz nnasu negde...
Za to se kupi jedan platan za bulevar, :)
...salu na stranu, i meni je malo glupo, ali ipak smo mi banana drzava.
Svakako veliki + za ideju da se izgradi fontana, jer Beogradu one mnogooo fale
 
Šahovsko ćoše je već logično od Azerbejdžana :)
 
To je je jako nedostajalo beogradu tabla sa velikim figurama i to me je uvjek odusevljavalo +A pro po nakornokaraaha to je jedan zamrznuti komflikt to se nece ratovati skoro jer su obadvije drzave clanice ZND pa cika VVPneda da sepuca a radi se o jermenskoj manjini u azerbedzanu.Samo mi nije jasno zasto nam nedaju cjele rendere parka nego ovako na kasicicu :kafa:
 
Zaboravih, kad se otvori šahovsko ćoše, svi ste pozvani na duel, ne znam samo kako ćemo da biramo boje figura, jer se ovi pešaci malo teže sakriju u ruku pri biranju leva ili desna :)
 
Hehe.Medjutim dogovoreno,nisam igrao saha sto godina :)

Ako se ne varam video sam neku sliku pre 20tak godina je bilo takvo sahovsko cose na kosutnjaku ili u pionirskom gradu.
 
Tašmajdan ima dosta skrivenih kutaka, jedan o takvih je i litca iznad tašmajdanskih ,,laguma,, zapuštena, zarasla u vegetaciju. zaklonjena i okićena ponekom kesom i sl. smećem.

Dovoljno je dozvoliti umeticima da isklešu lica svih Beogradskih ,,gradonačelnika,, koji su bili kroz istoriju Beogradai taj zapušteni kutak bi se pretvorio u lepši deo pa i u turističku atrakciju.

Uložena sredstva nisu velika zahteva samo da grad postavi viseću skelu umetniku koj odluči da klesanjem potvrdi svoje postojanje, pa i neka nagrada ne bi bila velika stavka u buđetu, to je više stvar dobre volje nego mogućnosti
 
Sahovsko cose je odlicna ideja(imamo mi u Grockoj to vec 20 godina), ali kip od 3 metra me malo potseca na staljinisticko razmisljanje.

Da li neko zna, sta sve ulazi u rekonstrukciju? Npr. plato ispred Crkve Sv. Marka bi trebao da se sredi, zabrani pristup kolima i ukloni onaj parking na onom patrljku od Resavske. Ako to ne rekonstruisu sve, stvarno su seljoberi.
 
Ovako bio sam u tasu kad se zatekla komisija iz zelenila biljezili su stabla za sjecu svako stablo koje ima trag zelene farbe ce biti posjeceno .Imali su i plan kako ce izgledati ili kako mi rekos eplan postojeceg stanja sa rasporedom stabala .Nisu mi dali da slikam ali sam ja napravio dvije slicice preko ramena kao satro nije zvanicno .Kaze ako nisi iz kurira nema slikanja .Koliko rekose na glavne staze ide mermer tamo gdje ce biti fontana a ostalo stampani beton .Sto se tice platana pitao sam sto posjekose zena mi je dala vrlo razuman odgovor .Na moje pitanje zasto to jednostavno nisu tako rekli i predstavilim narodu rekla je da to nije bilo do nje nego da je ta drama nekome odgovarala .Inace u bulevaru su opet napravili istu gresku sa podzemnim instalacijama nisu napravili precizan raspored i katastar instalacija tako da se nezna gdje idu tacno kablovi nego metar lijevio desno i da imaju problem sa sadnjom 15 platana zbog toga izvinjavam se na malom off topic ;)
 
Da zaboravih da kazem kad sam pitao zasto plan rekonstrukcije nije prikazan javnosti na uvid da to nedaju iz grada .Kad sam spomenuo zakon o dostupnosti inf od javnog znacaja dobio sam :) .Na moju konstatacviju da nedaju na uvid jer ako nesto nebude uradjeno po planu gradjani nece znati pa se nece moci buuniti odgovor je bio tako nekako uz kiseli :D osmjeh.Unormalnim zemljama sto ocigledno Srbistan nije plan bi mjesecima bio na uvidu i naravno gradjani bi mogli da daju sugestije :kafa: jer se park renovira zbog njih
 
Time sto ne prikazuju plan krste arhunsku konvenciju koju je prihvatila i nasa drzava,po njoj svaki gradjanin moze imati uvid u urbanisticke planove koji se ticu zivotne sredine.U njoj se pominje pravo na zdrave zivotne sredine.

Sada mogu da muljaju,ali zato za neku godinu kad se priblizimo eu nece smeti vise da muvaju.Cak su po novom zakonu o planiranju i izgradnji umesto javne rasprave obavezali da mora postojati samo javni uvid.A ni njega nije bilo...

Nadam se da ce dobro ispasti rekonstrukcija,mada posto ga radi zelenilo nisam siguran.
 
+ za Direktora.
Pa ako budu osljarili bunicemo se bez obzira na njihov javni uvid. Od toga ne mogu da se sakriju.
 
Tašmajdan ima u sebi više različitih celina i po konfiguraciji i po zelenilu i po vrsti posetilaca , to je prednost koju drugi parkovi nemaju
Ne bi trebalo dozvoliti jednobraznost u uređenju tu šarolikost treba još više istaći kao kvalitet a ,,skrivene,, kutke oplemeniti prigodnim sadržajem i namenama
Na primer
Kutak naj miraniji je između televizije i doma pionira - idealan sa gore pomenuti šah
Kutak zapuštenog čošak između otvorenog i zatvorenog bazena ( rupa ) idelana za staze skejta-rošule (kao na ušću)
Kutak ispred pozorišta Duška Radovića neka vrsta slobdne otvorene pozornice
Kutak iza Ruske crkve do Partizanskog puta... pa bilo bi dovoljno da se ukloni đubre i predivnoj ruiniranoj terasi već bi sama našla namena
Kutak do prvnog fakulteta idealan za internet park,
Kutak ... e ima ih još... kao što su okretnica tranvaja, ispred parohiskog doma, iza i ispred Madere, o litici iznad laguma sam već napisao koju prostor oko stare izapuštene fontane i sigurno nisam naveo sve... možda neko i pročita ovo pre nego što reši da jenobrazno uredi Taš.
 
Masakr motornom testerom II
sreda, 17 novembar 2010 17:13 Vladimir Milutinović

Kao što se moglo i pretpostaviti oni koji su posekli Bulevar, uradili su nešto slično opet. Od ponedeljka traje seča u Tašmajdanskom parku o kojoj niko još nije izvestio. Šema je potpuno ista kao na Bulevaru. Na osnovu projekta koji je naručila i izabrala vlada Azerbejdžana, a koji nigde nije objavljen i potpuno je nepoznat javnosti, počela je seča stabala u parku. Brzina je iznenadila i mene. Ovaj put nije bilo mišljenja stručnjaka, elaborata, samo je rečeno da će seći bolesna, stara, osušena, itd, stabla. Već tri dana seča traje a da nijedan medij ne objavljuje ni slova. Posečeno je više od 50 stabala za ova prva tri dana, a da niko ne zna koliko će još stabla biti posečeno. Seku se stabla na kojima se ne vidi nijedan od sedam uslova za seču koji su bili nabacivani po medijima. Stabla ne izgledaju ni stara, ni bolesna, ni osušena, ni kriva. Još uvek nisu posečena sva stabla čiji će jedini greh biti da po projektu zaklanjaju pogled na Crkvu svetog Marka. Greh koji im niko nije zamerao do projekta rekonstrukcije.

Kao i u slučaju Bulevara u medijima su obajvljivane pohvale ovom projektu i izjave iz Zelenila. Niko nije pokušao da dodje sam do plana rekonstrukcije. Niko nije pitao koliko se stabala seče i zašto. Neki su hvalili celu stvar da će Tašmajdan pretovoriti u turističku atrakciju.

Posle još jedne devastacije ostaje samo činjenica da ovaj put čak niko nije ni znao da je seča počela, budući da se odigrava u parku, malo dalje od očiju prolaznika. Ovde se ne radi o nekoj zabludi ili neznanju stručnjaka, kako se moglo milsiti da je slučaj na Bulevaru. Ne radi se tu ni o korumpiranosti, što bi bio slučaj da je neko ko zna šta treba da se uradi, ali to ne radi zbog novca. Ovde se naprosto radi o ljudima koji bi sve uradili za novac, bez imalo svesti o tome šta rade. To je taj nivo.

Nama ostaje da vidimo tu činjenicu. Parkovi kakvi su do sada bili, kao uostalom i obrazovanje, mediji i slično, u stvari su deo navika i vremena kada su oni koji bi posekli Tašmajdanski prak za 1000 evra bili daleko od vlasti da to učine. Danas su oni na vlasti i to sigurno ima veze sa nama koji smo ih birali ili više nismo u mogućnosti da ih kontrolišemo.

To što još imamo neke parkove, samo je posledica toga da još nikom nije ponuđeno 100 evra da ih poseče.

Welcome to the desert of real

http://filozofijainfo.com/index.php...i&catid=68:seca-platana-na-bulevaru&Itemid=82

Slike iz Tašmajdanskog parka - 17 novembar 2010.
 
Drvosek opet u akciji

http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-srbija/42362-Drvosek-opet-akciji.html

qwerd.jpg

Zahuktavaju se radovi na rekonstrukciji Tašmajdanskog parka, odnosno seče zdravih stabala da bi se napravilo mesta za statuu oca azerbejdžanske nacije i pripadajući parkovski mobilijar. Da podsetimo, prijateljski Azerbejdžan je donirao dva miliona evra beogradskim drvosecima kako bi od Taša napravili lidera među evropskim parkovima. Budući da je liderstvo jedna od najvažnijih stavki u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, građani Beograda na sve strane spontano izražavaju oduševljenje i zahvalnost liderima Srbije i Azerbejdžana
 
Možda je zrelo da se seče i u samom gradskom zelenilu...
kada bi se malo zgledali, siguran sam da bi smo prepoznali neke znake bolesti koje dozvoljavaju seču i u zelenilu ,
Imamo dosta ljudi sa završenom holtikuturom i šumarskim fakultetom kojima nikada još nije pružena šanasa a mladi, lepi i pametni....
 
Pa, majka mu stara nije valjda jedini kriterijum za posao da bude mlad, lep i pametan. Meni to nije nista bolji kriterijum od partijskih knjizica, belih koverti sa evrima i burazersko-rodbinskih veza. Uopste nemam problem s tim da kazem da na nasim fakultetima, cast izuzecima, ima preterano prepotentne balavurdije koja voli da se razbacuje pametnim frazama kako bi impresionirala dominantno neobrazovanu masu, ali i dalje ima problem da ustane na vreme za predavanje i sakupi pisljivih 48 bodova za upis naredne godine....

No, da ne idemo previse u off. Mislim da se "drvocid" Bulevarskih razmera ne moze ocekivati u Tasmajdanu jerbo jednostavno ovaj park vise onda ne bi bio park, no obicna livada.

Pored standardno bolesno-suvih argumenata za secu, kroz novinske tekstove, odnosno da budemo precizni izjave nadleznih, provukao se i estetski kriterijum "zaklanjanja pogleda na Crkvu svetog Marka".... Izvin'te gospodo, nemam nista protiv datog sakralnog objekta, cak mi je i ponajvise pri srcu od svih beogradskih, ali ako se njegove kupole vec vide sa svake vise zgrade na Vracaru, Zvezdari i Novom Beogradu, ne znam stvarno sta tu smeta par stabala.

No, na kraju bih ipak to sveo samo na puko estetsko neslaganje - neko misli da tako treba, ja ne mislim i to je to. Prema najavama, ovakvi potezi su mogli da se ocekuju. Nista konspirativno se ne krije iza toga.

PS - da cesto forumske diskusije idu u pravcu u kom vetar duva mozda pokazuje i to da je svojevremno na SSC-u krenula anti-drvena kampanja jer se izvesni clan foruma koji se postavio kao arhitektonsko-urbanisticki autoritet, izmedju ostalog, proslavljao i tezama kako je drvo za selo i sumu, a ne za grad. Tako su platani ispred Doma sindikata postali najomrazeniji relikt ruralne kulture i mnogi su tada pozivali na njihovu secu, sto je, zanimljivo je, kao ideja vaskrslo i nekoliko godina kasije upravo ovde na Beobuldu. Eto, cisto ilustracije radi kako funkcionisu ta "estetska neslaganja"....
 
Slazem se sto se tice crkve.Ja je vidim sa prozora,i evo upravo gledajuci shvatih da vise ne vidim ni jedno drvo iz mog ugla,sad savrseno vidim i istocni portal crkve!

PS - da cesto forumske diskusije idu u pravcu u kom vetar duva mozda pokazuje i to da je svojevremno na SSC-u krenula anti-drvena kampanja jer se izvesni clan foruma koji se postavio kao arhitektonsko-urbanisticki autoritet, izmedju ostalog, proslavljao i tezama kako je drvo za selo i sumu, a ne za grad. Tako su platani ispred Doma sindikata postali najomrazeniji relikt ruralne kulture i mnogi su tada pozivali na njihovu secu, sto je, zanimljivo je, kao ideja vaskrslo i nekoliko godina kasije upravo ovde na Beobuldu. Eto, cisto ilustracije radi kako funkcionisu ta "estetska neslaganja"...

Kao sto meni rece zena pejzazni arhitekta iz zelenila koja je radila plan zamene drvoreda u bulevaru-drvece u gradu a pogotovu u drvoredu se mora gledati prvenstveno sa estetskog aspekta.Evo kako zelenilo tumaci radove,tek sada videh sumirane rezultate iz bulevara

2 najzanimljivije stavke : Broj Posecenih stabala 54
Broj uklonjenih stabala 329
Dakle tih 329 stabala se samoiseklo pa su ih oni samo odvukli da ne trule na bulevaru kad su vec krepala.

ldp2.jpg
 
Isto to što se dešava na Tašmajdanu, desilo se i u Manježu, kada ga je rekonstruisala čuvena Beoeko, Beoflora ili tako nešto, koja ga je zalila štampanim betonom (u obliku kukastog krsta), posekla gomilu stabala, kasnila sa rekonstrukcijom, i kao što je Nenad Bogdanović rekao, izgubil pravo da rade bilo koju dalju rekonstrukciju u Beogradu. Posle su bili uključeni u rekonstrukciji Autokomande, tako što su bili zaduženi za uklanjanje i postavljanje vertikalne signalizacije. Firma je DSS-ova.
 
Nisam mogao odoleti,bio sam na tasmajdanu,slicnosti sa bulevarom ima samo sto se tice zvuka motornih testera i besprizorne sece drveca.

Zelenilo ima 3-4 ekipe koje polako,natenane seckaju,niko im ne smeta niti protestuje,od policije ni traga ni glasa.Ljudi nonsalantno prolaze,a neki cak i tapsu dok padaju grane i drvece(tapsu uglavnom studenti).Pocistili su veci deo izmedju tasa i madere,zanimljivo je da imaju i 3-4 platana tacno na sredini parka gde su stepenice.Naravno ekipa u onom kaficu kod tada i u sansi sedi i uziva,kao da se kod njih ne desava unistavanje prirode.Od dvadesetak panjeva koje sam video samo 2 su bila trula u preseku.Ovaj put nisu doneli onu masinu koja uklanja dokaze svrdlom unistavajuci panj,od panja praveci piljevinu.

Samo su dve bakice bile otprilike ovako: "E,vidi seku drvece ko u bulevaru".A ova druga ce na to vidi stvarno sram ih bilo,nego da li si cula da je dinkic kupio stan od pola miliona eura?I pocese da pricaju o tome...


Ovako izgleda situacija otprilike

secko.jpg


secko1.jpg
 
"Broj uklonjenih stabala 329" :laugh:

E jbt, sad sam svasta cuo....
 
Vrh