Šta je novo?

Tašmajdan

Beobuild.rs

110409-TASP-22.jpg


Tasmajdan park shines again

Danas smo za vas obišli radove na rekonstrukciji parka Tašmajdan, kao i projekat ozelenjavanja pijacete u Sremskoj ulici. Radovi na obe lokacije su u završnoj fazi, pa će građani imati prilike da uživaju u ovim zelenim površinama već do kraja ovog meseca.

Na prvoj strani sajta mozete pogledati celu vest i veliku foto galeriju Tasmajdanskog parka i platoa u Sremskoj ulici. Takodje i na sledecem linku http://www.beobuild.rs/read.php/480.html
 
Ja i dalje ne mogu da verujem na sta lice klupe! :bash:
 
Sasvim solidne klupe su postavljene pre 10tak dana u skolskom dvoristu OS Veljko Dugosevic na Zvezdari,mnogo su bolje od ovih na Tasu,verovatno jer ih zelenilo nije radilo.Uslikacu za neki dan da vidite.
 
dusanjf":3qwh2ug8 je napisao(la):
Johnest_Hon":3qwh2ug8 je napisao(la):
Ja i dalje ne mogu da verujem na sta lice klupe! :bash:
meni jos zanimljivije da 50 godina furamo iste klupe, narocite one kao na gore postavljenoj slici sa Kalemegdana. ove sa nove bi verovatno trebalo da predstavljaju neku vrstu modernizacije :)...
a kako to rade nasi susedi,
http://www.landezine.com/index.php/2011/01/ujbuda-city-centre-by-garten-studio/
Ovo sto sam video da susedi rade sve je samo ne zelenilo i nesto sto nikako ne bih voleo da vidim na tasu. Klupice su im jedino bolje ako je to bilo istaktnuto kod komsija. Probolem nasih klupica po meni nije dizajn tj ideja u osnovi nego kako je to izvedeno zato sto ako bolje pogledate gornji oslonac nosac ili profil iza naslona je iznad njega tako da ako neko zeli posteno da se nasloni misilm da ce udarti u tu precku iznad.
110409-TASP-05.jpg
 
Igor":2pwzxarp je napisao(la):
dusanjf":2pwzxarp je napisao(la):
Johnest_Hon":2pwzxarp je napisao(la):
Ja i dalje ne mogu da verujem na sta lice klupe! :bash:
meni jos zanimljivije da 50 godina furamo iste klupe, narocite one kao na gore postavljenoj slici sa Kalemegdana. ove sa nove bi verovatno trebalo da predstavljaju neku vrstu modernizacije :)...
a kako to rade nasi susedi,
http://www.landezine.com/index.php/2011/01/ujbuda-city-centre-by-garten-studio/
Ovo sto sam video da susedi rade sve je samo ne zelenilo i nesto sto nikako ne bih voleo da vidim na tasu. Klupice su im jedino bolje ako je to bilo istaktnuto kod komsija. Probolem nasih klupica po meni nije dizajn tj ideja u osnovi nego kako je to izvedeno zato sto ako bolje pogledate gornji oslonac nosac ili profil iza naslona je iznad njega tako da ako neko zeli posteno da se nasloni misilm da ce udarti u tu precku iznad.
http://www.beobuild.rs/visuals/data/media/1/110409-TASP-05.jpg
Meni ta nova klupa izgleda ortopedska, kao da ju je Oliver Dulic licno sklepao i projektovao.
One sa Kalisa su otmene,romanticne,sexy.

Videh sada ovu klupu, malo je sira od ove nase sa Kalisa, izgeda mi udobno
62224-bigthumbnail.jpg


klupa na zetone
klupa_18810.jpg
 
Kako to da su svima bitnije klupice od cinjenice da ce na Tasu da postave spomenik visok 3 metra i to zlatne boje pored fontane.Da su se bar nase gradske vlasti izborile da se postavi samo bista Heydara Aliyeva kao u Bukurestu.....ovako imacemo kic spomenik diktatora u jednom od nasih najlepsih parkova.Pavica da ne spominjem,ni on ne zasluzuje spomenik od 3 .....ok Azeri ne zale para na promociju (setite se eurosonga u bg,samo su oni imali bilborde po gradu i organizovali koncert na Kalemegdanu) ali ni mi nismo morali da dopustimo bas sve.
 
Klupe u parku ''Narodna bašta'' (Pančevo). Milina sedeti na njima. (Sveukupno) najbolji i najčistiji park kojeg sam imao prilike posetiti.

5429812.jpg


Doduše, ove klupe su samo na centru parka, oko nekog vrta... ostale su 'klasične'.
 
honey79":ob0ey7px je napisao(la):
Kako to da su svima bitnije klupice od cinjenice da ce na Tasu da postave spomenik visok 3 metra i to zlatne boje pored fontane.Da su se bar nase gradske vlasti izborile da se postavi samo bista Heydara Aliyeva kao u Bukurestu.....ovako imacemo kic spomenik diktatora u jednom od nasih najlepsih parkova.Pavica da ne spominjem,ni on ne zasluzuje spomenik od 3 .....ok Azeri ne zale para na promociju (setite se eurosonga u bg,samo su oni imali bilborde po gradu i organizovali koncert na Kalemegdanu) ali ni mi nismo morali da dopustimo bas sve.
Nisam ni znao da ce da postave toliki spomenik, a ni da ce biti zlatan. Nekako sam u glavi sve vreme imao bistu.
Ni meni se to ne dopada, ali sta sada da radimo ?
 
Trebalo je napraviti iste klupe koje su i bile, verovatno od nastanka parka pedesetih godina, bar u jednom manjem broju tek uspomene radi.

Duz glavnih staza nije ni trebalo postavljati klupe, jer time se gubi monumentalnost, to jest uzvisenost jedne ovako oblikovane celine, slicna greska je napravljena i kod Hrama i na Savskom setalistu Kalemegdana. Klupe ne treba postavljati duz staza i time izlagati setace odmeravanu onih koji sede, nego u posebnim lodjama. Tako bi trebalo resiti i setaliste na Dunavskoj obali Dorcola.

Dobar primer je resenje na obali blokova 70 i 45, gde su duz srednje staze na po dva mesta izgradjene vrlo zanimljivo oblikovane lodje polukruznog oblika sa mestima za sedenje. Inace klupe u ovim blokovima postavljene u vreme njihove gradnje 70 ih su dobar primer ukusnog i savremenog resenja.

Sem tih nesretnih klupa, ima niz promasaja u obnovi naseg Tasa.
Uklonjeno je klasicno malo stepeniste sa ruzicnjakom izmedju.

Uklonjen zidic od belog kamena kod Malog pozorista i pored stepenika.

Uklonjena umesto da bude obnovljena fontana kod Sanse, kao sto je davno nestala ona kod 25. maja i nedavno lepa fontana sa ogromnim okruglim basenom na Sajmu.

Jednolicno poplocavanje sivim kockama umesto da je bar nekoliko vrsta poplocavanja plocama prirodne gradje, sljunak, tucanik, kamen, opeka...

Umesto krivudavih uskih staza, postavljeno je nekoliko novih staza pravih ko pista za avione, kao da se u vrt ide da se precicom stigne sto pre, a ne radi setnje koja je drugcija od one po pravim ulicama.

Nijedno spomen obelezje nije premesteno iako nekoliko njih nisu na primerenom mestu jer stoje na znacajnim tackama u vrtu, a nemaju odgovarajucu monumentalnost niti umetnicku vrednost.

Najjzad ni milion begonija ne moze da nadoknadi vrednost, uspomene i raznovrsnost uklonjenog rastinja sa sredisnje leje na glavnoj stazi. Bilo bi dobro da se uklonjene vrste zasade bar sa strana glavnih staza. Kao sto bi trebalo vratiti uklonjeno nisko rastinje u celom Tasmajdanskom vrtu.
 
Bulevarac":25zs7ejm je napisao(la):
Igor":25zs7ejm je napisao(la):
dusanjf":25zs7ejm je napisao(la):
meni jos zanimljivije da 50 godina furamo iste klupe, narocite one kao na gore postavljenoj slici sa Kalemegdana. ove sa nove bi verovatno trebalo da predstavljaju neku vrstu modernizacije :)...
a kako to rade nasi susedi,
http://www.landezine.com/index.php/2011/01/ujbuda-city-centre-by-garten-studio/
Ovo sto sam video da susedi rade sve je samo ne zelenilo i nesto sto nikako ne bih voleo da vidim na tasu. Klupice su im jedino bolje ako je to bilo istaktnuto kod komsija. Probolem nasih klupica po meni nije dizajn tj ideja u osnovi nego kako je to izvedeno zato sto ako bolje pogledate gornji oslonac nosac ili profil iza naslona je iznad njega tako da ako neko zeli posteno da se nasloni misilm da ce udarti u tu precku iznad.
http://www.beobuild.rs/visuals/data/media/1/110409-TASP-05.jpg
Meni ta nova klupa izgleda ortopedska, kao da ju je Oliver Dulic licno sklepao i projektovao.
One sa Kalisa su otmene,romanticne,sexy.

Videh sada ovu klupu, malo je sira od ove nase sa Kalisa, izgeda mi udobno
http://static.desktopnexus.com/thumbnails/62224-bigthumbnail.jpg

klupa na zetone
http://www.ekapija.com/dokumenti/klupa_18810.jpg
da da ,znam za ovu na zetone..haha
a za susede ne vezano za zelenilo..,generalno detalji modernih parkova...zakacio sam se bezzeze za klupe jer je neko postavio...
u sustini poenta je da se sve olako shvata. ima se utisak da je sve nekako krajnje neozbiljno, da cak i provocira. lepe behaton staze, svez asfalt...uradi se neki render koji ustvari manje vise nista ni ne govori konkretno, fotosopiran onako...kapiram da pred nabavku odlucuju vrstu materijala, po ceni u zadnjem momentu biraju lampe i tako dalje....to je centralni park grada, izuzetnog znacaja, sta je onda ostalo periferiji. to sve ne znaci da materijali treba da imaju izuzetnu vrednost, ali moraju da imaju validan arhitektoski aspekt..
bista je kruna celog posla definitivno!!
 
jovanovm":15a6r2k0 je napisao(la):
Sprejem na spomenik, da se toliko ne sija?
golubovi ce se pobrinuti da Alijevov spomenik brzo dobije patinu koju zasluzuje, samo ih treba dobro nahraniti. Vec vidim akciju "penzioneri vole golubove", skup u nedelju oko zlatnog spomenika sa mrvicama :D
 
Mene najvise zanima koja opasna ekipa ce biti oko sahovskih polja,jer ako igraju sah u dobre pare na pijaci i na stanicama taksija ovde ce da bude samo elita i ima da lete crvene ko lisce :)
 
Sliciče sa taša, postavili su mobilijar, a radovi su skoro na kraju... već su počeli da ga koriste!

Ulovio sam i gradskog arhitektu u obilasku radova...

6tehyr.jpg

wj9ijd.jpg

2vcg4sk.jpg

2hxyr8j.jpg

2uqoshf.jpg

281amg5.jpg

x56xe0.jpg

dm723l.jpg

5ww7c.jpg

2aklag9.jpg

fd6qo2.jpg

2628eop.jpg

m7aq35.jpg
 
лицитација: колико су гробова ископали док су ово урадили?
 
Postavljena je... vidi se na prvoj slici...sive boje.
 
Prakticno je neprimetna jer je iste boje kao beton.Do sada koristise neku crvenu.

Moramo da se raspitamo sta je sa stepenicama na malom tasu,od zime su zatvorene,ili jer su se ljudi lomili na njima na ledu ili jer su od ocajnog kamena koji se raspao.Nadam se da ce im ostati materijala od velikog tasa pa da ce tamo srediti te stepenice.

Inace gradski arhitekta predaje predmet Beton,stoga razumem sto se zanimao najvise za betoniranje fontane :lol:
 
@Vucko

sto se tice, tih stepenica, jos nisu uradjene i dalje stoje onakve kakve i jesu, polupane. Mislim da je najveci problem tu sto se klinci spustaju bajsevima i rolerima jer ipak taj materijal od kojih su poplocane stepenice nije adekvatan da izdrzi tu vrstu pritiska. Po meni je i bolje betonsko resenje stepenica, da ne bacaju svake 5-te godine novac na rekonstrukciju istih. Ovo pricam iz iskustva jer mi je dok sam bio klinac spustanjem bajsa i spustanjem sa roskama preko njih bila atrakcija :)

A za veliki Tasmajdan sta reci, malo sam razocaran, klupe su totalni promasaj, kao i neuklanjanje jednog spomenika koji ce biti tik uz novi (onaj drveni kojeg je pojeo zub vremena te je sav istrulio), no ne vidim nikakav nacin ni mogucnost da to moze da se ispravi. Nadam se da gresim...
 
Takodje, bih dodao sto se iznad polomljenog stepenista na malom Tasmajdanu iza cesme nalazi kao neka vrsta bazencica za decu koji fakticki nikad nije zaziveo... Voleo bih kada bi mogao taj gornji deo da se preuredi i dobije neku mini fontanu i adekvatniju cesmu od vec postojece koja mi se nikako ne uklapa u okruzenje.
 
Henry,zar taj bazencic nije radio krajem 80tih?Takav slican na velikom tasu zatrpase i postavise sprave za vezbanje

Sto se tice stepenica na malom tasu,postavio bih identicne kao na velikom tasu sa granitom.Verujem da bi moglo da se sredi a trajale bi zauvek.
 
@Vucko

Bas kao sto si rekao krajem 80-tih, tada je radilo a od tada je proslo vise od 20 godina. Ja se iskreno secam da jeste ali kroz maglu, jer sam bas bio klinac tada. Fali ovom gradu fontana... A sto se tice stepenista definitivno je da ce da se urade cim su ogradjene, iskoristice sigurno viskove materijala sa sadasanjeg gradilista. Ako je granit u pitanju, ja sam za, i mislim da bi to bilo dugotrajno resenje.

Pozitivna stvar po meni na velikom Tasmajdanu jeste ogradjen prostor oko okretnice 3-jke i 6-tice za kucne ljubimce, prolazio sam juce pored nje neposredno pre pljuska i zaista mi se svidja njihov mini poligon, deluje krajnje simpaticno. Samo se nadam da ce vlasnici pasa koristiti taj prostor u punom kapacitetu, i ne van njega, jer je taj prostor svoren za njihove ljubimce.
 
Vrh