Šta je novo?

Tašmajdan

DSC_0002.JPG
DSC_0003.JPG
DSC_0004.JPG
 
Тачно, стоји ми по компу, па заборавих. Пребацићу на одговарајућу локацију, а одавде се може брисати.
 
na Tasmajdanu dve glavne paralelne staze su u katasrtofalnom stanju, kao da je prosla gardijska tenkovska armija...Mislim da ce te staze morati kompletno ponovo da se rade.. a glavno da se poplocavaju parkinzi u ulicama paralelnim sa parkom...

ostatak parka je zapravo u solidnom stanju, ponegde su se sitne behaton kocke rasklimale
 
Piđi nadležnima. Pretpostavljam da bi u ovom slučaju izašli u susret, jer je veća povšina u pitanju, i veći broj kocki.
 
Ne znam da li je ovde bilo reči o vetrenjači na Tašmajdanu.
http://beogradska.blog.rs/blog/beogradska/generalna/2009/03/16/tasmajdan
Kroz istoriju, tašmajdansko uzvišenje je takođe, zbog svog izuzetnog položaja u beogradskom reljefu, zadobijalo i stratešku važnost. Prema jednoj neostvarenoj varijanti projekta inž. Doksata de Moresa za preuređenje Tvrđave i podizanje spoljašnjih varoških fortifikacija, ovaj je prostor određen za izgradnju zvezdastog utvrđenja petougaone osnove sa jasnom funkcijom da spreči instalisanje neprijateljskih opsadnih baterija na Tašmajdan-skom visu, kao što je to bio slučaj 1717. godine. Da je Doksatova neostvarena zamisao imala svog osnova, potvrdili su 1879. artiljerci feldmaršala Gideona Ernesta Laudona, koji su odatle napadali Turke na Vračaru ali i srpski ustanici s Karađorđem, kada su 1806, pripremajući odlučan napad na Beograd, upravo ovde postavili deo svoje artiljerije koja je tom prilikom ukupno brojala 40 topova." Tokom ove prve opsade, Turci su, uzvrativši vatrom, srušili visoku tašmajdansku vetrenjaču koja se do tada nalazila u blizini crkve sv. Marka i koja je poslužila kao odlična orijentacija topovskom nišandžiji.''
Još sam u nekim novinama pročitao da je na Tašmajdanu bila vetrenjača izgrađena u XVIII veku, ali to je sve. Da li ima neko više saznanja o tašmajdanskoj vetrenjači? Hvala.
 
Ove ploče po Tašmajdanskom parku su već par godina u očajnom stanju, a najgore stanje je upravo na ovom glavnom pravcu. Sporedne staze sa sitnim behatonom se dobro drže.
 

Предавање о историји Миоценског спруда на Ташмајдану


Секретаријат за заштиту животне средине, у сарадњи са професором Рударско-геолошког факултета Дејаном Радивојевићем, у заштићеном природном добру „Миоценски спруд – Ташмајдан” организовао је предавање о историји Миоценског спруда, саопштио је овај градски секретаријат.

Професор је указао на велики значај овог заштићеног подручја које се налази у самом центру Београда. Предавању су присуствовали студенти Рударско-геолошког факултета.

Пре самог предавања организован је и штанд у Улици Илије Гарашанина где су се делили флајери и промотивни материјал, како би се и сви остали грађани упутили у значај овог подручја.​

 
na Tasmajdanu dve glavne paralelne staze su u katasrtofalnom stanju, kao da je prosla gardijska tenkovska armija...Mislim da ce te staze morati kompletno ponovo da se rade.. a glavno da se poplocavaju parkinzi u ulicama paralelnim sa parkom...

ostatak parka je zapravo u solidnom stanju, ponegde su se sitne behaton kocke rasklimale

Možda bi mogli da se vratimo asfaltu, pošto ostale materijale ne znamo da održavamo a 5 puta su skuplji,
 
Kada vidim sve one udarne rupe i udubljenja od gradskog prevoza, prosto me uhvati milina od toga kako znamo da napravimo i održavamo asfaltne podloge. ;)
 
Vrh