Neki linkovi su iz teme o Energiji, ali su praktično u celini pitanje političkih izbora, a bitno manje ekonomije ili tehnologije. Dolaze na naplatu sistemski politički problemi u Srbiji koji su za rezultat imali propadanje javnih preduzeća, pogotovo EPS-a, a onda se naravno pojavio MMF, da to iskoristi, pa nam sada diktira politiku čak i kad to nije deo konkretnih finansijskih aranžmana. Naprimer, nije mi previše jasno kako će se ljudi za par godina da finansiraju recimo troškove grejanje stana:
"Dokument, koji objavljuje MMF, sadrži i Programsku izjavu koju su potpisali premijer Đuro Macut, guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Siniša Mali 20. juna.
"Planiramo da implementiramo povećanje regulisane (kućne) tarife za struju od
najmanje sedam odsto od 1. oktobra 2025. godine", navodi se u Programskoj izjavi i najavljuje plan za "sledeće povećanje regulisane tarife za struju najkasnije do 1. oktobra 2026. godine".
Poskupljenje struje bi trebalo da bude "najmanje inflacija plus jedan procentni poen", dodaje se u navedenom dokumentu.
Osim struje, poskupljivaće i putarine, jer se vlast obavezala da "donese odluku o povećanju putarina na autoputevima od jula 2025. godine" i da ih "povećava godišnje uoči letnje sezone za najmanje stopu inflacije".
Planira se i uvođenje potpuno nove putarine - za kamione na regionalnim putevima, pa bi do septembra ove godine trebalo bi da bude razvijen predlog za "uvođenje putarine za kamione na regionalnim putevima kako bi se povećali prihodi u skladu sa potrebama održavanja puteva".
Vlasti su se obavezale da će poštovati "specijalno fiskalno pravilo" koje ograničava ukupan iznos plata u javnom sektoru na maksimalno 10 odsto od vrednosti cele srpske ekonomije.
To znači da koliko god da raste ekonomija, toliko mogu da rastu i javne plate - ali ne više od tog procenta.
Što se penzija tiče i tu se vlast odrekla prava da ih povećava po svojoj volji, pa će se one uvećavati isključivo prema automatskoj formuli koja je definisana u Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju.
"Povećanja rashoda za penzije će striktno slediti godišnji mehanizam indeksacije definisan u penzijskom zakonu, i neće biti povećanja penzija 'preko reda' niti bonus isplata penzionerima", stoji u spisku obaveza koju je potpisala vlast u Beogradu.
Prema izjavi, vlast se odrekla mogućnosti da u toku godine daje dodatne novčane pomoći penzionerima izvan redovne penzije.
Oba ta ograničenja predstavljaju način kontrole javnih rashoda i sprečavanja populističkih mera koje bi ugrozile stabilnost državnih finansija.
Vlast se, takođe, obavezala da "
fiskalni deficit neće biti veći od tri odsto BDP tokom 2025-27", a posle toga, "tokom 2028-29 ciljaće se deficit od ne više od 2,5 odsto BDP".
Za razliku od prethodnih aranžmana, ovaj
ne podrazumeva finansijsku podršku Fonda, već predstavlja vid "sertifikacije" ekonomske politike Srbije."
Srbija se obavezala da poveća cenu struje za najmanje sedam odsto od 1. oktobra ove godine, navodi se u dokumentu koji je danas objavio Međunarodni monetarni fo
n1info.rs
------------------------------------
Nove tržišne cene struje su znatno više nego što su bile prethodnih godina kada su bile ograničene, što
ugrožava konkurentnost pojedinih sektora, posebno metalne i hemijske industrije, rekao je danas zamenik predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Mihailo Vesović.
Istakao je da su ovi problemi naročito izraženi u regionima gde je poljoprivredna proizvodnja dominantna i gde strane kompanije masovno zapošljavaju radnike.
On je naglasio da je važno pronaći balans između interesa privrede i EPS-a, kako ne bi bila ugrožena ni makroekonomska stabilnost zemlje, ni konkurentnost domaćih kompanija.
''EPS je tema razgovora u okviru sporazuma sa MMF-om i mora da posluje tržišno i sprovede restrukturiranje, ali istovremeno ne sme doći do udara na inflaciju i poziciju privrede. Očekujemo razumevanje i fleksibilnost svih strana'', poručio je Vesović.
On je napomenuo da se
Srbija nalazi u gornjem delu liste zemalja regiona po visini cene električne energije, što ranije nije bio slučaj.
Konkurentske prednosti, kako je rekao, sada imaju Bosna i Hercegovina, Albanija, Crna Gora i Turska, koje imaju niske cene struje i manje regulatornih opterećenja kada je u pitanju zaštita životne sredine.
-----------------------------------
U aprilu ove godine, direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dušan Živković izjavio je da je cilj te kompanije da struja za građane do kraja godine ne poskupi.
www.danas.rs