Šta je novo?

Svetska politika

,,.... Postoje samo dva načina: ili ostajemo u NATO-u i plaćamo članarinu, ili napuštamo savez. Sve ostalo je populistička obmana građana Slovenije - rekao je slovenački premijer Robert.... ,,
Izvor

 
Nezavisno od rata u Ukrajini, ovo sada i nama pravi problem. Do sada smo mogli da budemo član EU, ali ne i NATO-a. Ali ako EU efektivno postane neki novi NATO, onda bi se moglo desiti da postane nemoguće ući u EU samo u smislu trgovačko - organizaciono - političkog povezivanja. Možda bi samim tim morali ući i u vojno povezivanje. A koliko to nama odgovara i koji bi deo naroda na to pristao? Što bi moglo da stavi nove i fundamentalne prepreke našem budućem ulasku u EU. Naravno, još se ne zna kako će se ta vojna transformacija EU dalje odvijati, pa ni buduće obaveze zemalja članica. Ali trend nije dobar.
Čini mi se da se da sa ovim razmišljanjem upadaš u istu onu zamku koju vrtimo već 20 i više godina. Možda bi formalno i mogli ući u EU, ali ne i u NATO, ali bi političko uskalđivanje moralo da ode toliko daleko da je praktično svejedno (ustvari, verovatno bi bilo još gore; recimo sigurno istočne avione ne bi mogli da kupujemo, a van NATO od zapada vidimo šta dobijamo... to je samo jedan primer, ima ih milion)
 
Čini mi se da se da sa ovim razmišljanjem upadaš u istu onu zamku koju vrtimo već 20 i više godina. Možda bi formalno i mogli ući u EU, ali ne i u NATO, ali bi političko uskalđivanje moralo da ode toliko daleko da je praktično svejedno (ustvari, verovatno bi bilo još gore; recimo sigurno istočne avione ne bi mogli da kupujemo, a van NATO od zapada vidimo šta dobijamo... to je samo jedan primer, ima ih milion)

Svestan sam toga. Ali ne postoji beskonačan broj opcija. Samo nekoliko, a onda se ipak na kraju mora izbrati najbolja od njih, sa svim njenim negativnim aspektima. Da je EU ostala onakva kakva je bila, ja bih i dalje bio za to da uđemo u nju, ali ne i u NATO. To nije baš neutralna pozicija, ali ipak nije ni članstvo u vojnom savezu, niti su iz toga sledile obaveze da se borimo za nekoga. Dakle to bi tada ipak bio kompromis između naših razvojnih i ekonomskih interesa pokušaja da se držimo izvan sukoba velikih sila od koji nemamo ništa.

Naravno, današnja EU nije ni blizu onome što je EU nekada bila, pa SADA nisam za to da uđemo u EU dok se ne vrati izvornim principima, a u njeno rukovodstvo uđu neki pametniji ljudi. Ako se to ikada desi.
 
Zuma wrote :
,,... nisam za to da u EU dok se ne vrati izvornim principima, a u njeno rukovodstvo uđu neki pametniji ljudi. ...
Da 😀
Nece se vratiti ,
društvene i ostale evolucije vrlo , vrlo retko vracaju se nazad osim u kataklizmičnim trenucima.
To se dešava jednom u milionima godina
na primer povratak nekih sisara u more.
Sumljam da živimo u baš tom milionitom delu a i da živimo ....načekacemo se bar nekoliko hiljada godina. 😄

Evolucija ide napred , nekad i krivim putevima koj se završavaju sami od sebe

Definitivno EU nije na pravom putu te zašto bi je jurili, kad ce da se sama po sebi završi , ako ne evoluira u pravom smeru. Dotle
slažem se nisam za ulaz u EU
bar još ne jedno 50-100 god 🙂
 
Slažem se da se ovako pogrešna politika u EU potrajati još poduže, ali za njeno beskonačno produženje postoje objektivne prepreke. EU ovako uništava samu sebu. Multipolarni svet je gotova stvar, a Amerika zbog temeljnih kulturnih i ekonomskih promena u njoj više ne može biti svetski hegemon kao do sada. Pojaviće se ozbiljne pukotine u EU koje će ili forsirati neke promene ili će im se desiti raspad. U svakom slučaju ovakva politika EU nije dugoročno održiva.
 
Šta kažu amerikanci na to što 500 000 Hrvata kliče čoveku koji nosi majicu u čast čoveka koji je izvršio teroristički napad u Americi i ubio američkog policajca?
 

Understanding the Ukraine War through the Lens of Greek Tragedy

This week we're pleased to have a special guest, Dr. Nicolai Petro, a professor of political science at the University of Rhode Island, whose new book, "The Tragedy of Ukraine: What Classical Greek Tragedy Can Teach Us About Conflict Resolution," tackles these questions with unique literary framing.
...
Nakon slušanja ovog podkasta, ostao sam pomešanih osećanja neverice i nade, u odrazu trenutno nepomirljivih sila koje se sudaraju u ukrajinskoj tragediji. Razgovor može da bude interesantan i vredan onima koji posmatraju sukobe nepartijski. Principi koje prof. Petro iznosi kao tezu iz simbolike grčke tragedije, a sa kojom pledira za katarzu pomirenja, zaista bi mogli da budu univerzalno primenjivi -- onda kada paradiranje nasiljem u svetu, "nekim čudom" krene, za početak, makar da jenjava. Što se nesrećne Ukrajine tiče, ona se neminovno bliži tački državno-političkog nestanka; a možda i novog nastanka, čemu se iskreno nadam.
 
Можда најбољи говор до сада лудог Пантића:

“Zeljko Pantic. Naci Tompson, pesma pred lanim bogom nacije i pola miliona Hrvata na putu za Gehenu...”

 
By a factor of 2 to 1, you want a new political party and you shall have it!
When it comes to bankrupting our country with waste & graft, we live in a one-party system, not a democracy.
Today, the America Party is formed to give you back your freedom.


Sa Elonovim objavama treba biti oprezan, ali ako stvarno registruje novu stranku i bude uporan u podršci, on je možda i jedini koji bi mogao bar narušiti dosašnji monopol Demokrata i Republikanaca.



 
Veoma preporučujem za slušanje - naročito zbog razumevanja sadašnje situacije u Nemačkoj i EU.


Western guilt in the Ukrainian catastrophe is still stubbornly denied by exactly those political criminals who bear the responsibility for it. Fortunately, there are also honest and courageous voices in Germany who resist the mainstream narrative. One of them is Dr. Petra Erler, a former East German politician who played a key role in working toward reunification with West Germany, including in her role as State Secretary in the Office of the Prime Minister.

Together with her husband, the prominent EU politician Günter Verheugen, Dr. Erler has written an important book about Germany’s current situation titled “The Long Road to War: Russia, Ukraine, and the West – Escalation Instead of Détente.”
 
Poslednja izmena:
Em što su ološ, ne svi, em su toliko neprofesionalni širom sveta da je bolno gledati. Nije samo kod nas.

Treba podsetiti da su ovi ljudi tu da nas štite, a ne samo da mlate demonstrante. Šta će i kako će oni to da rade?

Ovaj pandur drži čoveku ruku na ustima, uhapšeni ima slobodnu ruku i pederušu oko struka iz koje je mogao da izvadi šta je hteo, bombu, pištolj...
 
Ova generacija EU političara je, isto kao i Tramp, odbacila čak i pretvaranje da im je bitna demokratija, objektivno informisanje i vladavina zakona. Oni misle da je u toku njihova "bitka za opstanak", pa ih više nimalo ne zanimaju takve "sitnice". Zbog toga je jedina poluga uticaja na njih goli interes.

Zato im treba jedostavno reći da će narod masovno da se okrene Rusima ako ne budu više vodili računa o pravim interesima Srbije. Ja sumnjam da će u budućnosti, sa svim što se sada u svetu dešava, priključivanje Srbije EU moći da prođe bez referenduma. Pa je opšte raspoloženje naroda prema EU veoma bitno. Takođe, već izvesnom pobedom nad Ukrajinom Rusija postaje još veća sila nego što je bila, pa time još opasnija po EU. A veliko je pitanje šta će na kraju ostati od Ukrajine. Pa, ako zato Rusi izađu na granice EU, recimo kod Odese, pitanje je kakva će ubuduće biti orjentacija Rumunije, pogotovo zbog direktne i nasilne izmene izborne volje Rumuna od strane EU. A ako se Rumuni pokolebaju, onda, bar teorijski, Rusi imaju kopneni put do Srbije (a ne samo Dunavom). Ili Bugari. Ili Mađari. Ja ne verujem da će se to desiti, Rumunija je NATO-u isuviše važna, ali to ipak postoji bar kao izvesna mogućnost.

Zbog toga je pretnja da se Srpski narod može potpuno okrenuti Rusima, jer ni bombardovanje ni Kosovo nisu zaboravljeni, jedino što može imati izvestan uticaj na ponašanju EU prema Srbiji. Ostavimo po strani šta će se stvarno desiti, sada je važno šta EU veruje da bi se u Srbiji MOGLO desiti.

U vezi ovoga, da li je neko radio NOVO istraživanje o procentu onih koji su SADA za priključivanje Srbije EU? Veoma mnogo toga se u međuvremenu u svetu promenilo.
 
Poslednja izmena:
Сувишно размишљање.

Да им је у интересу Србија у ЕУ већ би била у њој ( Румунија, Бугарска).Интерес је рударска колонија, локални намесник, чаурница, испитивање опасних лекова, Бондстил, нестабилност ниског интезитета, борократија, оштрење оне ствари...
 
Nije svejedno da li bi u sred EU mogla da postoji recimo zaista velika Ruska vojna osmatračka stanica za nadgledanje i dešifrovanje komunikacija unutar EU. Da ne pričamo o ultimativnim ratnim scenatima skoro otvorenog sukoba sa Rusima tipa Kubanska kriza 1962., ali sada sa Ruskim raketama razmeštenim u Srbiji. Ponovo, nebitno je koliko je to realno. U vojnim proigravanjima ovako opasnih scenarija ne gledaju se previše verovatnoće, da li su male ili velike, gleda se da tako izrazito opasne mogućnosti potpuno eliminišu. Opasno je imati eventualno izrazito neprijateljski raspoloženu Srbiju u samom središtu svoje teritorije, ako su i vojni sukobi ono što se može desiti. Otkud oni mogu da znaju ko će kasnije ovde imati vlast? A pri tome je već krenula transformacija EU tako da bude i vojna organizacija jasno okrenuta budućem sukobu sa Rusijom. Zbog toga će ulozi biti veći nego što su do sada bili.
 
Tramp opet odložio vraćanje većeg iznosa carina ostatku sveta. Sada do 1. avgusta. Ali i zapretio.

Nažalost po Ameriku, sem manje grupe zapadnih zemalja koje su veoma tesno vezane za Američko tržište, ostali će se teže odreći Kineske robe i tržišta nego Američkog.

Tramp: Ko se pridruži politici BRIKS-a, dodatna carina 10 odsto

 
I ovo je politika:

CHINA JUST BUILT A TURBINE THAT EATS THE SKY FOR BREAKFAST
This beast stands taller than a 63‑story skyscraper and laughs in the face of typhoons.
A single turbine churns out enough power for 55,000 homes a year—saving 30,000 tons of coal and blocking 80,000 tons of CO₂ from hitting the air.
It’s 31% bigger than the previous “world’s largest” turbine, and China is stacking wind and solar so fast it hit its 2030 clean energy goal six years early.
In 2023 alone, China installed 65% of all new global wind power—and now it’s rolling out the largest turbines ever built.

 
Vrh