Odakle ti ideja i kako si zaključio da su SAD (Tramp) počele ovaj rat između Izraela i Irana?
Ovo je vrlo komplikovano pitanje i zahtevalo bi posebnu i dugačku poruku pošto prvo treba razjasniti prirodu odnosa između Izraela i Amerike. Ko tu koga kontroliše? Za to sad nemam ni ambicija ni vremena za to, ali u najkraćem: Uticaji su dvosmerni, u kompleksu Izrael-Amerika postoji najmanje
šest različitih političkih grupacija koje se stalno takmiče za uticaj, pri čemu nekad pobeđuje jedna a nekad druga, ali krajnje grubo rečeno, u osnovnim stvarima Amerka kontroliše Izrael, i on jeste Američka proksi država. Baletić ima takav stav i veoma detaljna objašnjenja zašto je tako, iako mi se čini da je za nijansu previše jednostran (ali u osnovi u pravu). Iako postoji i veoma jak povratni uticaj, za ovako strateške odluke bi se ipak moralo reći da je Amerika glavna, a to trenutno znači Tramp kroz koga se svi ti uticaju prelamaju, da bi on na kraju presuđivao koja grupa trenutno ima najveći uticaj. Što je od odluke do odluke različito. Zato haotičnost političkih usmerenja pojedinih konkretnih odluka nije samo izraz njegovog karaktera i nedovoljnog znanja, iako vrlo bitno utiče i to. Dakle, u osnovi, ratovi počinju i prestaju u najvećoj meri
u skladu sa Američkim interesima, iako su sami ti interesi stalno promenljiva i vrlo dinamička mešavina uticaja različitih političkih grupacija.
Da su hteli da nastave, šta ih je tačno sprečavalo u tome? UN? Iranski PVO? Rusija i Kina?
Trampova politička MAGA baza je većinski protiv uvlačenja Amerike u novi rat. Tramp je na izborima i pobedio na ideji da od dosadašnjih beskrajnih ratova Amerike po celom svetu ona više nema naročitih koristi, pa će on to zaustaviti. Izgubio bi glasove da je nastavio sa politikom koja je direktnu suprotna njegovoj političkoj platformi. Ima i niz drugih razloga. Amerika ubrzano gubi ugled rušeći međunarodni pravni sistem koji je sama napravila, ima jezivo veliki deficit, ratovi koštaju strahovito mnogo, Briks se širi, trenutno je u ekonomskom ratu oko carina, pa mu ne treba još i novi rat, Kina ga je ponizila u pregovorima o carinama, itd, itd. Dodati na sve to dugotrajni sukob sa Iranom u kome on može zatvaranjem Hormuza da drastično poveća cene nafte je za njega užasna mogućnost, jer to može da trigeruje finansijsku krizu i recesiju, sa ko zna kakvim posledicama zbog velikog deficita. Pri svemu tome je bio pod velikim pritiskom "hegemonističke" struje i pro Izraelaca, pa je NEŠTO vojno morao da uradi da bi se pokazao kao jak vođa koji i dalje kontroliše stvari (koga Kinezi nisu pobedili), pogotovo zato što recimo i berza vrlo zavisi od takvih političkih privida. Pa je to i uradio kao nephodan "gest", političku demonstraciju moći, ali nikako ne želi da se to nastavlja. Ako ništa drugo, na kraju bi se to pokazalo u budžetskom deficitu, pa bi ispalo da je Mask bio pravu oko "velikog lepog" predloga budžeta (One Big Beautiful Bill), itd, itd.
Rat je prekinut (ako potraje). To znači da su izraleci i Netenjahu zauzdani, a jedini koji je to uradio je Tramp lično, jer je Amerika (elita) bila za rat. Dao im je lažni rat da ih umiri. Za sad je uspeo. A da li sporazum postoji ili ne je potpuno nebitno, jer ih se ionako niko ne pridržava.
Tačno za sve sem poslednje rečenice. Bitno je da li
izgleda da je sporazum postignut jer onda njegova lična politička pozicija jača pošto je on to javno predstavio kao svoju zaslugu. Tramp ima i problem da stalno mora da se bori protiv svojih i tuđih kongresmena koji imaju niz ličnih politika, pa nisu nimalo poslušni u svim situacijama. Pošto reizbor kongresmena zavisi od naroda važno je da li kongresmeni procenjuju da njegovi birači i dalje podržavaju Trampa toliko da oni ne bi bili reizabrani ako mu se suprotstave. A to zavisi i od toga da li prhivataju narativ o Trampovim "upesima" u takvim stvarima kao što je tobožnje teranje dve strane da sklope primirje.
Da li misliš da su navodi CNN i NY Timesa o neuništenju nuklearnih instalacija u Iranu izraz slobodnog novinarstva ili možda iza toga stoji želja za nastavkom rata?
Ti mediji imaju dva motiva istovremeno. Prvi je veliki uticaj Demokrata koji stalno podrivaju Trampovu popularnost koristeći bukvalno sve što može da se interpretira kao njegova greška. Drugi je činjenica da im katastrofalno opada uticaj u korist nezavisnih analitičara sa Interneta, pa su stvarno spremni da koriste svaku priliku da pokušaju da sebe operu i prikažu kako im je tobože važna istina (kad god to nije u suprotnosti sa željma njihovih političkih pokrovitelja). U ovom slučaju je preliminarni izveštaj analitičara vojne komande o uništenju Iranskih baza stvarno negativan, i Tramp je stvarno pokušao da ga sakrije. Dakle em je to zaista objektivna istina em je skladu sa željama Demograta o stalnom kritikovanju Trampa.