Zuma
Professional
- Učlanjen(a)
- 19.05.2009.
- Poruke
- 11.411
- Pohvaljen
- 27.054
Jbg, ne valja demokratija, previše je woke, mnogo pedera, migranta, feminizma... Ne znam šta se bune Salvini, Orban, Russija (!), Dodik (!!), da li se Erdogan oglasio. Oni ne vole demokratiju, iligeralna demokratija je prava stvar, zar ne priča to Orban? Ako hoćemo takva pravila i druga strana može da ih primenjuje. Nema problema.
mada sklon sam da poverujem da Le Pen stvarno mulja sa parama. Takva joj je faca.
Ne treba mešati dve potpuno različite stvari. Jedno je stepen demokratije u nekoj zemlji, a sasvim nešto drugo je u kojoj meri vladajuće strukture štite nacionalne interese tog naroda. Moguće su sve četri kombinacije. Da diktator štiti ili ne štiti nacionalne interese, ili da u zemlji vlada prava demokratija ali da trenutni odnos snaga i usvojenih politika u toj demokratiji takav da se nacionalni interesi ili štite ili ne štite. Pa uvek morate razdvojiti jedno i drugo. Sasvim je normalno recimo biti PROTIV nekoga zbog njegove autoritarne vlasti (unutrašnja politika) a biti ZA njegovu spoljnu politiku ako ona štiti nacionalne interese. Zato svaku vašu konktretnu odluku o podršci nekom potezu treba ponovo procenjivati sa oba stanovišta, pa onda stalno ponovo odlučivati šta je važnije u tom trenutku i o tom pitanju. Normalo je biti jedan dan "za nekoga", a sutra "protiv te iste osobe", jer vi ustvari (najčešće) i ne bi trebali da reagujete na njegovu ličnost, tj na NJEGA (političara), nego na konkretne posledice po naše kolektivne interese neke njegove konkretne odluke koju je on u tom trenutku doneo. Na našu nesreću veoma je malo ljudi koji to razumeju. Bar dve trećine su "navijači" (oni kojima je jedino bitno kom "timu" pripadaju), tj opredeljuju se samo za ličnosti ili za pripadnost, umesto za politike i konkretne ishode.
Recimo Dodik po temperamentu i odlukama nije baš idealna ličnost, ali on reaguje na stvarnu opasnost postepene revizije Dejtonskih sporazuma i postepenog ukidanja svih vrsta autonomije Republike Srpske, i tu je u pravu jer je to politika koju zapad sasvim otvoreno vodi. Da li su odluke koje tim povodom donosi dobre ili ne je drugo pitanje. Sigurno se mogu smisliti i drugačiji potezi, ali isto tako treba biti svestan da manje odlučno i više popustljivo reagovanje sigurno otvara prostor za beskrajnu količinu para i političkih uticaja (tipa USAID) koji bi tada sa zapada nesmetano ulazili u Republiku Srpsku i polako menjali i korumpirali politiku stranaka koje tamo postoje. Slično važi za Mađarsku, a ni u Srbiji stvari nisu baš tako jednostavne uzevši u obzir da je najveći deo opozicije čak i sada za maltne bezuslovno pokoravanje trenutno totalno otuđenim vlastima u EU.
Poslednja izmena: