Šta je novo?

Svemirska istraživanja

Jesam. Vise puta.
Tada sam verovao u optimizam A. Klarka.
Bio sam ushicen.

Medjutim danas, u svetlu opasnosti do nuklearnog rata, ne vidim smisao svemirskih istrazivanja pored toliko problema na zemlji.
Sto je kosarka bolje resenje za probleme na Zemlji od svemirskih istrazivanja? Ja ne vidim poentu kosarke pored toliko drugih problema.


Ne razumem to da neko nekom diktira cime da se bavi. Privatne firme rade ono sto rade jer im se to svidja, iz razloga profita, licnih afiniteta vlasnika, ili neceg treceg.
Drzavne se bave raznim sferama od interesa, pa tako i ovim.
Neki od nas to prate i vole, drugi ne. Super-ni ja ne pratim modu, ne bih kupio dolce gabanna patike od 5000 eura ali ima ko hoce. Kako je to sad neka firma ili pojedinac u obavezi da resava egzistencijalna pitanja svih nas a svi ostali imaju prave da se bave svojim biznisom i ucestvuju u trzistu na nacin na koji smatraju da treba?

Da skratim, ta prica o problemima na zemlji u ovom kontekstu je cista jeftina propaganda poludele "levice" (nema veze sa levicom, grupa ludaka) protiv persone non grate Ilona Maska i nema veze sa zivotom.
 
Svemirska istrazivanja kostaju mnogo.
SVe privatne firme koje se time bave u stvari su indirektno na drzvnim jaslama preko arznih subvencija.
Mozda ne Bezos, ali Musk sigurno.

Treba vise da citate.

Elon Musk Furious That the Government Isn't Giving Him More Free Money​

Publicly, Elon Musk hates government subsidies. In reality, his companies have received billions of dollars from the government.​


 
Da se ne lazemo, Ilon Mask je teska kretencina i zao mi je sto je proglasen za nekog nazovi-genija. Klasicni ajnrandovski mit o benevolentnom milijarderu geniju, a iza svega, opet na kraju, kapitalisticki izrabljivac. Da ne pricamo kako su tretirani radnici u "Tesli". Za pocetak dovoljno samo pratiti kako siri mit o opadanju svetske populacije (koje nije ni zapocelo) kao najvecem problemu za svet, i licno radi na tome sa svojih 10oro(!) dece. Ne treba ici ad hominem, ali... on prosto nije dobar lik ni dobrocinitelj ni bilo sta. Treba videti i kako se ponasao za vreme vrhunca pandemije i sad tokom rata u Ukrajini. Nestorovic sa milijardama dolara.
Naravno, on nema veze uopste sa ovom pricom ni ovom misijom. Idemo dalje...
 
Poslednja izmena:
Da li zaista verujes u eksploataciju asteroida i kolonizaciju planeta?
Da li si svestan troskova i kolicine energije koja je potrebna za to, a koje ponestaje?

Za mene ovaj sudar predstavlja svu infantilnost nauke. Dostojno deteta koje lupa stapom po blatu.
Imamo toliko problema na zemlji....

Ta priča kako se troše pare koje se mogu bolje upotrebiti je potpuno pogrešna iz čitavog niza razloga. Evo samo dva.

Novac koji se za to troši je skoro beznačajan u odnosu da gomile drugih troškova koji su u najmanju ruku beskorisni, a često i očigledno štetni. Pri tome i taj novac koje se ipak potroši uglavnom odlazi na fundamentalna tehnološka istraživanja u oblasti stvaranja naprednih materjala i dizajniranja sistema za rad u veoma teškim uslovima koji pri tome moraju biti i veoma pouzdani. Praktično sve što se tu otkrije pre ili kasnije nalazi primenu u privredi jer je u pitanju finansiranje i razvoj cutting-edge tehnologije, tj nešto što privatne kompanije veoma teško mogu same da izfinansiraju zbog početnih ulaganja, neizvesnog kratkoročnog ishoda tj dugačkog perioda vraćanja investicije. Postoje gomile primera da su uređaji, materjali ili tehnologije koje danas redovno koristimo prvobitno stvoreni za potrebe svemirskog programa. Plus direktno korisna otkrića i čitavi sistemi za posmatranje onoga što se dešava na Zemlji (vreme, klima, poljoprivreda, prirodni eko sistemi, komunikacije) ili u svemiru (opasni asteroidi) ili fundamentalna istraživanja evolucije planeta što nam govori šta će se desiti i na Zemlji (zašto je Mars postao pustinja? Gde su završile njegove reke, jezera i okeani? Da li to čeka i nas? Zašto?). Zbog toga je odnos dugoročna korist / trošak upravo u ovoj oblasti među najvišima koje postoje.

Drugi razlog je čista logička greška. Implicitna pretpostavka ove primedbe je da bi se novac ušteđen na svemirskim istraživanjima utrošio da se pomogne siromašnima ili učini neko dobro delo. Što je u sadašnjim političkim sistemima čisti apsurd. Novac bi ostao u budžetu i bio dodeljen za iste one potrebe za koje se i sada dodeljuje sav ostali novac. Dakle otišao bi za vojsku ili neku sličnu sopstvenu potrebu vladajuće elite. Da li je stvarno potrebno još krstarećih raketa? Još para za ratove? U takvoj raspodeli, maltene ispada da bi bilo jeftinije da se novac direktno istovaruje u svemir ako bi to usput davalo bar neku indirektnu naučno-razvojno-tehnološku korist, nego da se tako "uštedi" i onda nužno preusmeri na ubijanje ljudi, uništavanje prirode, novi konzumeristički ciklus ili novo špijuniranje naroda "korisnim aplikacijma" kako bi se što bolje kontrolisali.
 
Da li su zaista potrebna ta istrazivanja vezana za opasne asteroide kad postoje hiljade raketa sa atomskim bojevim glavama, koje mogu da se upotrebe za skretanje putanje asteroida.
 
Nuklearna detoniacija ne bi bila efikasna u skretanju (ili uništenju) asteroida kao npr svemirski brod koji je svojim pogonom skrene sa putanje. Ovo drugo smo imali prilike nedavno da vidimo na delu. Takođe, iako nuklearne rakete i rakete za svemir dele neke sličnosti (neke su čak i iste u osnovi, kao npr Start rakete koje su nastale konverzijom bivših Topolja), neke tehnologije se razlikuju. Nuklearne rakete se prave da se podignu do niže orbite pa ustreme na Zemlju, dok se svemirske prave da odmah idu pravo u visinu. Takođe, koliko znam, nuklearna detonacija u svemiru bi prouzrokovala i elektromagnetni udar koji bi oštetio elektroniku na Zemlji.


Evo link sa Quore o istom pitanju, šaljem materijal sa Quore umesto iz članaka zato što mi se čini da više ljudi na Quori pokrije i objašnjava više negativnih aspekata i problema nego članci. Pa se tako jedan osvrće na fiziku i mehaniku, drugi na bezbednost, treći na raketnu tehnologiju, četvrti na karakteristike asteroida, itd.
 
Da se ne lazemo, Ilon Mask je teska kretencina i zao mi je sto je proglasen za nekog nazovi-genija. Klasicni ajnrandovski mit o benevolentnom milijarderu geniju, a iza svega, opet na kraju, kapitalisticki izrabljivac. Da ne pricamo kako su tretirani radnici u "Tesli". Za pocetak dovoljno samo pratiti kako siri mit o opadanju svetske populacije (koje nije ni zapocelo) kao najvecem problemu za svet, i licno radi na tome sa svojih 10oro(!) dece. Ne treba ici ad hominem, ali... on prosto nije dobar lik ni dobrocinitelj ni bilo sta. Treba videti i kako se ponasao za vreme vrhunca pandemije i sad tokom rata u Ukrajini. Nestorovic sa milijardama dolara.
Naravno, on nema veze uopste sa ovom pricom ni ovom misijom. Idemo dalje...

Na slažem se sa ovim. Mask je u suštini veoma pozitivan lik i u istoriji će ostati zapisan kao izuzetna pojava. Jeste desničar i zaista tera radnike na žestoki rad. Takođe ne dozvoljva bilo kakve sindikate ili bilo kakve moderne WOKE pokrete u svojim firmama. Brzo opušta sve manje sposobne i sve one koji ne žele da rade punom snagom. Međutim istovremeno ih i dobro plaća i uopšte ne krije da su TO uslovi za rad u njegovim firmama. Od drugih ne traži ništa što sam nije spreman da radi u još većoj meri. Smatra da nam ističe vreme i da ćemo uskoro biti uništeni kao civilizacija, i zato je stalnoj trci sa vremenom. Nema praktično ništa od sopstvene nepokretne imovine, stanuje u nekoj montažnoj kući, nije mu problem da danima spava u fabrici ako je nešto važno u toku. Radi praktično non-stop. Sve pare koje ima su u investicijama. Njegova dosadašnja distignuća su i nesumnjiva i istorijska. To se već može reći. A da li smatrate da je takav pristup pozitivan primer ili ne, zavisi od toga da li delite njegovu procenu situacije u svetu i njegov sistem vrednosti, tj shvatanje šta je to posao dostojan čoveka i koji su ciljevi vredni svakog napora.
 
Nema praktično ništa od sopstvene nepokretne imovine, stanuje u nekoj montažnoj kući, nije mu problem da danima spava u fabrici ako je nešto važno u toku. Radi praktično non-stop.
Zuma, ja tebe jako postujem, ali ako citas ovo, i samo umesto Ilona Maska postavis, recimo, gosp. Aleksandra Vucica, mozes da vidis koliko je ovo manipulativan narativ, i sustinski pranje biografije. Naravno da sam i ja mislio da su njegovi ciljevi plemeniti i da se bori za nesto vise, nekad, davno, ali potrebno je bukvalno zagrebati necim manjim od nokta da se cela bajka raspadne.
 
Da li su zaista potrebna ta istrazivanja vezana za opasne asteroide kad postoje hiljade raketa sa atomskim bojevim glavama, koje mogu da se upotrebe za skretanje putanje asteroida.

Ako nuklearna bojeve glava uopšte i uspe da rasturi asteroid, što je pitanje, njegovi delovi i dalje nastavljaju da se kreću istom putanjom pa će svejedno ista ukupna masa da pogodi Zemlju. Da li je pri tome ta masa u jednom komadu ili delovima ne pravi veliku raziku. Oslobođena energija pri udaru zavisi od ukupne "količine kretanja" (m*v) asteroida. Velika masa asteroida puta velika brzina daje zaista veliku količinu kretanja. Nuklearna bomba tu može da doda veoma malo (dovoljno da se dovoljni deo te mase bitnije skrene sa putanje), pa se ne postiže ništa (sem kod baš malih asteroida).
 
Poslednja izmena:
Zuma, ja tebe jako postujem, ali ako citas ovo, i samo umesto Ilona Maska postavis, recimo, gosp. Aleksandra Vucica, mozes da vidis koliko je ovo manipulativan narativ, i sustinski pranje biografije. Naravno da sam i ja mislio da su njegovi ciljevi plemeniti i da se bori za nesto vise, nekad, davno, ali potrebno je bukvalno zagrebati necim manjim od nokta da se cela bajka raspadne.

Nisam se preterano trudio da dublje istražujem njegov privatni život, pa ostaje mogućnost da tu postoje loše stvari koje ne znam. Za sada mi takve informacije nisu poznate. Ono što je nesumnjivo je ono što njegove firme postižu, jer je to konačni kriterijum, bar što se nas tiče. Kakva je društvena korist nečije aktivnosti? Što se društva tiče, u tome je suštinska razlika između ljudi. Postojao je čitav niz velikih ljudi koji su privatno bilo užasni. To ih ne čini manje značajnim. Što se privatnog Maska tiče, meni za sada ne izgleda da je privatno bitno drugačiji nego što sugeriše njegov javni imidž.
 
Cancel kultura se i kod nas lagano uvukla ili je oduvek bila tu... To sto je neko kr**** ne umanjuje neke dobre ideje i inicijative koje je imao. Ljudi su kompleksna bica. Neke inicijative su dobre, neke nisu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li su zaista potrebna ta istrazivanja vezana za opasne asteroide kad postoje hiljade raketa sa atomskim bojevim glavama, koje mogu da se upotrebe za skretanje putanje asteroida.
To ti je u energetskom smislu otprilike kao kad komarac pecne bika. Ali kad bi komarac bio kao mikrob a bik kao beogradjanka.
 
Svemirska istrazivanja kostaju mnogo.
SVe privatne firme koje se time bave u stvari su indirektno na drzvnim jaslama preko arznih subvencija.
Mozda ne Bezos, ali Musk sigurno.

Treba vise da citate.

Elon Musk Furious That the Government Isn't Giving Him More Free Money​

Publicly, Elon Musk hates government subsidies. In reality, his companies have received billions of dollars from the government.​


Da odgovorim u jednako bezobraznom stilu, ali za razliku od tebe barem fakticki tacno. Nauci sta su subvencije a sta komercijalni ugovori.
 
Da se ne lazemo, Ilon Mask je teska kretencina i zao mi je sto je proglasen za nekog nazovi-genija. Klasicni ajnrandovski mit o benevolentnom milijarderu geniju, a iza svega, opet na kraju, kapitalisticki izrabljivac. Da ne pricamo kako su tretirani radnici u "Tesli". Za pocetak dovoljno samo pratiti kako siri mit o opadanju svetske populacije (koje nije ni zapocelo) kao najvecem problemu za svet, i licno radi na tome sa svojih 10oro(!) dece. Ne treba ici ad hominem, ali... on prosto nije dobar lik ni dobrocinitelj ni bilo sta. Treba videti i kako se ponasao za vreme vrhunca pandemije i sad tokom rata u Ukrajini. Nestorovic sa milijardama dolara.
Naravno, on nema veze uopste sa ovom pricom ni ovom misijom. Idemo dalje...
I debeo je. Da se ne lazemo.
 
Mozda da se odzumiramo (hehe) od konkretne osobe... Da li je etika potrebna u nauci? Ili visi cilj opravdava sredstvo? A sredstvo su zivoti i kicme malih ljudi koji nece doziveti da vide Mars, a lici i vecina covecanstva, kao ni drzavni NASA novac koji se nece preliti ka njima.

Iz CERN-a gotovo nikad ili sigurno nikad ne cujemo o zlostavljanjima radnika, nijedna kompanija ili drzava nije favorizovana. Medjunarodna svemirska stanica je sa razlogom "medjunarodna". Na trivijalnom primeru masinskog ucenja prepoznavanja lica se videlo kako se nase predrasude jednostavno preslikavaju na AI modele, otvorivsi pitanje etickih komiteta koji bi nadzirali AI. Kada je treniran model koji prepoznaje "gej lica", s razlogom su mnogi podigli frku, jer je svet beskonacno povezan, a jedan fajl prodat ili kopiran pogresnim ljudima moze da unisti hiljade zivota u Saudijskoj Arabiji, Kini... I sad, neka ovo bude moj MC_ momenat totalne paranoje, ali kako mislite da je dobra ideja dati coveku koji se predstavlja kao bezgresno bozanstvo (i sve mu se oprasta, ocito) odresene ruke da ekskluzivno razvija mozdane AI-poboljsane implante bez nadzora? Zbog "viseg cilja", naravno.

I kao zavrsnu stavku, to sto zovete "cancel kulturom" protiv siroma' Elona ne funkcionise bas tako. Cancel kultura je kad radnik u McDonald's-u izgubi posao. Ovo sto se Elonu desava je odgovornost koja se zahteva od mocnika. Ne udara se na manje, nego na vece od sebe. Jedina moc koju mali imaju protiv velikih jeste u brojnosti i snazi njihovih glasova protiv nepravdi. Malo razuma.

Da li ce Dobrotvor nakon smrti biti milostiv i ostaviti svoj novac naucnim institucijama... ili ce pak, njegovo osmoro dece (jedno umrlo, jedno trans pa odbaceno) biti nasi novi Bogom i krvnom linijom genijalni izabrani Dobrotvori koji ce nastaviti "misiju"?
 
Poslednja izmena:
Ono što je Elon Mask uradio dobro je jasno vidljivo i nesumnjivo svakome ko prati tehnologiju i razmišlja o budućim potrebama čovečanstva.

Ono u čemu mu prebacuju da je loš ni izdaleka nije tako očigledno i nedvosmisleno. On ima ogroman broj neprijatelja zato što je na putu da uništi čitave tradicionalne industrije i korporacije. U pitanju su milijarde dolara. Zbog toga je očigledan i napor da mu napakuju sve i svašta. Zato bih ja bio veoma oprezan pre nego što donesem sud o takvim optužbama.
 
On ima ogroman broj neprijatelja zato što je na putu da uništi čitave tradicionalne industrije i korporacije
I zameni ih svojim.

Pomoći će svetu tako što će da štetna isparenja od Euro 6 motora zameni povećanim štetnim isparenjima iz termoelektrana koje će sagorevanjem uglja da proizvode struju za njegove električne šporete od automobila. A hemikalije iz tona i tona odbačenih, nereciklabilnih baterija idu kao gratis. Pravo u zemljište. I većina trajno ostaje tamo.
Ono u čemu mu prebacuju da je loš ni izdaleka nije tako očigledno i nedvosmisleno.
Zapravo, neke od njih baronija itekako jesu očigledne.

Hyperloop voz - promašaj od projekta, koji je neizvodljiv i neisplativ u realnom svetu
Hyperloop tunel ispod Las Vegasa - još jedan običan drumski tunel ispod grada, samo ovaj put opremljen izuzetno skupim, nepraktičnim i potencijalno opasnim mehanizmima i sistemima koji mu pritom daju i manju protočnost nego konvencionalni, ''prosti'' drumski tuneli
Tesla vozila - brojni skandali i falinke, toliko im dobro ide da im tek svaki 3. model ugleda proizvodne linije, i onda gura tako na jedvite jade dok neki kvar ne postane toliko očigledan i toliko opasan pa moraju da povuku sva vozila dok ga ne srede
Neuralink - bolesna vizija jednog bolesnog, razmaženog bogatog narcisa, koji je verovatno jedan od onih transhumanista koji onanišu na ideje da budu kiborzi jer ne mogu da dovedu svoje živote, svoju psihu i svoju sreću u ''tradicionalnom'' ljudskom telu, pa bi, poput pravog narcisa, uvek nešto više, jače, brže, fensije...
Starlink - projekat pod izgovorom pružanja interneta celom svetu za koji se sve više sumnja da ima vojnu pozadinu, a kao nusprodukte ostavlja brdo (dodatnog) smeća po orbiti

To su samo neki kojih sam se napamet setio.

Ljudi, slepi ljudi, ne kapiraju da je Elon Musk običan trgovac i marketing proseravator. On je poput čoveka koji baci eksere na autoput da ljudima izbuši gume, a onda dođe i ponudi im se da ih odšlepa do servisa. Lik se ne bavi nikakvim rešavanjem nekih konkretnih svetskih problema, nego samo prodajom magle, trpanjem tehnologije gde joj nije mesto, isterivanjem naftaškog lobija i uspostavljanjem svog i promovisanjem svojih konvencionalnih, po ničemu posebnih rešenja na kojima će da namlati pare. Na kraju dana, ništa od njegovih proizvoda neće učiniti svet boljim mestom niti rešiti neki konkretan, važan i gorući problem. On je samo još jedan u nizu funjara koje izmišljaju probleme a onda nude ''''rešenja'''' za njih. Odnosno napravi potrebu za nečim, a onda nudi zalihu. Kao što je lepo objašnjeno u ovom legendarnom filmu koji će biti relevantan uvek i svugde.

 
Poslednja izmena:
Starlink - projekat pod izgovorom pružanja interneta celom svetu za koji se sve više sumnja da ima vojnu pozadinu
Mi o vuku...

После Маскове изјаве да неко, Украјина или Пентагон, мора да плати коришћење сателита, наводно су украјинске трупе на терену почеле да пријављују проблеме са приступом систему „Старлинк”.

Илон Маск, извршни директор компаније „Спејс икс”, чије сателите користе кијевске трупе у ратним операцијама, изјавио је да ће послушати „препоруку” коју је добио на Твитеру од одлазећег украјинског амбасадора у Немачкој Андреја Мелника.


Dakle, zabole njega da širi internet po planeti, jer je svestan da za to već postoji XY rešenja, i to mnogo boljih i logičnijih nego zagađivanje pogleda na nebo blještavim tačkama i zagađivanje orbite svemirskim otpadom. Nego hoće lepo da uspostavi veliku Veliki brat satelistku mrežu oko sveta, koju će onda da iznajmljuje najpovoljnijem zakupcu. Do toga da li će neki Rašid u bestragijama Hindukuša imati net ili ne, ne može manje da mu bude stalo. Ako može usput da zaradi nešto i od toga (širenje interneta po bestragijama) što da ne, iskoristiće i to. Ali u srži svega, njega bole briga za običnog čoveka i za svet, nego bi da bude jedan od svetskih control freak-ova koji će imati ne samo ogromnu moć i monopol/kartel, nego će moći da se poizgrava i nadmudruje sa svetskim vladama, u zavisnosti od toga ko licitira i ponudi više, odnosno od koga će se više omastiti.

Mask je onaj tip čoveka, kojih ima svugde, pa i u Srbiji, koji će u svojim skupocenim kolima proći pored nekog beskućnika koji prosi i izgubio je sve jer ima PTSD iz rata, pogledati ga kao poslednje g... i pomisliti ili mu reći kako je sam kriv i kako treba da nađe posao. A onda će ta kola da obmota oko bandere jer eto, može mu se. Kak'e veze ima, pa to je samo milion dolara. To je samo oko 2.500 godišnjih srpskih plata. Šta, sića obična... Dakle, šta može o borbama i mukama života da zna neko ko se rodio u bogatoj porodici, i to još u porodici eksploatatora belog roblja i trgovaca dragim kamenjem. I takav će sutra nekome da deli lekcije o moralu, o kolektivizmu, o poštenju, o dobročinstvu... Zabole ga bre. Čovek je nalik Stivu Džobsu, napravi nauku i disertaciju na temu zašto ljudi treba da mu daju pare (videti ope klip iznad), a onda naredi svojim robovima da njegova olako data obećanja pretvore u realnost i to je to. Kao što Džobs nije mogao manje da mari za prosečnog Apple korisnika dokle god mu ovaj daje pare, tako ni Mask ne može manje da mari za svet dokle god ima ovaca koje će da mu pune džepove, ego, sujetu i narcizam.
 
Poslednja izmena:
"Just as Kepler had opened up new vistas by founding Astro-climatology within his fourth book of the Harmonia Mundi, gestalt psychology with his rigorous studies of the relationship of the sensorium as intermediary between our minds and the objective universe beyond, and also atomic physics with his famous 1609 treatise on the Six-Sided Snowflake, today’s heirs of Kepler’s fight have tended to not fit into any specialized cog within a machine.

These scientists have discovered that this way of looking at the universe (and one’s own mind exploring said universe), enhances one’s power to leap over the hedges separating apparently different fields of study from morphology, geology, weather systems, to the evolution of species, solar systems and even galaxies. In all cases, the man or woman who adopts this potent method of analysis has no need to assume the existence of black holes, God particles, quarks, dark matter, dark energy or alternative dimensions.

Such an explorer need not even assume that gravity is a “force” as it was described by either Newton or Einstein has any existence, but rather that all forces are merely different aspects of the same electromagnetic principle of coherence/harmony that pervades all existence from the largest galactic magnitudes to the smallest sub atomic levels. From the healthy motion of creative human minds to the flow of creative evolution of living matter over long epochs, to the formation and evolution of planets and new atoms of the periodic table, the same fundamental processes can be seen to exert a loving influence if one only has eyes to see.
"


Some Additional Words on Today’s Pythagorean Revival - From Bussard’s Polywell to the Safire Project – by Matthew Ehret
 
Ovakva mišljenja o značaju Elona Maska su potpuno pogrešna. Iako u principu ne gubim vreme na praćenje privatnog života i karakternih osobina poznatih osoba, ono što rade njegove firme sam pratio od početka i o tome mogu čitavu knjigu da napišem. To je podrazumevalo i gledanje praktično svih bitnih prezentacija ili većih intervuja koje je imao. Razlog takvog interesovanja je fundamentalno revolucionarna priroda promena koju će doneti ono što on pokušava da uradi u čitavom nizu oblasti. Ako uspe, naravno. U tolikom moru video materjala i intervjua teško je izbeći da se ne dobije i izvestan utisak o tome kakva je on osoba privatno i šta su mu prioriteti. Ni to se slaže sa ovakvim vašim opisima. Nažalost pričati o svemu tome zahteva da se prethodno objašnjavaju i nekada sasvim fundamentalni principi na kojima se zasniva sadašnja tehnologija (ne nauka nego tehnologija, optimalni metodi proizvodnje, principi brzog razvoja industrije itd) i pravac u kome ide civilzacija, jer se tek tada razume zašto je to što on radi potencijalno revolucionarno poboljšanje trenutne situacije. Nema on slučajno iza sebe takvu podršku, maltene globalni kult, i to baš među najobrazovanijim slojem društva. Zapitajte se zato malo više ko tu verovatno greši. Ali sad zaista nemam vremena da ulazim u tako opširno i kontraverzno područije. Možda kasnije, kad budem slobodniji.
 
Jasno, mi obični ljudi nismo u stanju da shvatimo grandioznost i genijalnost Maskovih ideja. Zato je potpuno nepotrebno davati nam bilo kakve argumente, jer mi to ionako nećemo razumeti. Moramo prosto da se pomirimo da smo glupi što ne razumemo njegovu genijalnost i dobročinstvo. Opušteno, i Appleovi obožavatelji su isto govorili za Džobsa. Posle je sve više i više istine isplivalo na videlo. Mada, neki i dan danas odbijaju da je prihvate. Kapiram da će isto biti i sa Svetim Maskom.

Voleo bih samo jednom da čujem kakva to znanja, stručnosti i iskustva ti poseduješ pa ga razumeš, da bih znao, isto kao sa Kovidom onomad, koje to škole još treba da završim, koje diplome da steknem i koje struke da prođem, da bih bio na tvom nivou i postao merodavan i kredibilan da komentarišem jednog Ilona Maska. Ali u redu je, znam da nikada neću dobiti odgovor na to pitanje, već samo žalbu i primedbu što zahtevam nečije lične podatke i ugrožavam mu privatnost i slično što smo takođe već imali prilike da čujemo ranije.

U suštini, ti u svakom neslaganju s nekim jednostavno očekuješ od svih drugih da oni tebi veruju na reč da su oni glupi, nekvalifikovani i neobrazovani, a ti pametan, kvalifikovan i stručan. Ok. Želim puno uspeha, i siguran sam da i na forumu i van njega, takav pristup beleži odlične rezultate i povoljne ishode.
 
Poslednja izmena:
Evo priznajem, citao sam i ja ovakve clanke pre 7 godina... (ima citav serijal, nije lose proci sa ove distance)
i bilo je lepo, cak i utesno, verovati da postoji tamo neki superheroj koji ce zaista da posalje covecanstvo na sledeci nivo. Nema potrebe za snishodljivoscu, svaka tehnologija koje se dotakao vec je postojala u masti autora naucne fantastike pre nego je on i rodjen, i upoznat sam na dovoljnom nivou sa njegovom biografijom i tim projektima, kao neko ko je u tehnologiji po prirodi posla. Kako godine prolaze, sve vise mu je stalo da ga taj njegov kult tretira kao nekog kul strebera i neko na koga ce da se projektuju (plamenobacaci, onaj rogobatni poligonalni automobil, kupovina Tvitera, alt-right meme) nego neki benefit covecanstva. Njegovi ciljevi nikad, ali nikad, nece znaciti da je imun na kritike, i cak dobro sto nije, jer njegov rad moze imati vecne, potencijalno nepopravljive posledice, isto kao i benefite. A kad vec pricamo o tome sta je kul, biti simp nekom milijarderu... je nesto duboko nekul.

Njegov narativ se takodje uklapa savrseno u siru pricu neoliberalizma gde su svi na vrhu piramide zapravo pametniji od "nas obicnih" i samim tim pametnije od nas odlucili kako da trose novac i kako su drzave i zakonske stege ipak samo prasina pred njihovim mocnim intelektom. To isto moze biti dugorocno stetocinski.
Moj utisak, na licnom nivou, je da je to jedan duboko antipatican, naporan i neprijatan covek. Bar je bio korektan i priznao da je autistican, ali neurodivergentni ljudi po pravilu nisu takvi. Mogu imati poteskoce da se povezu sa drugim ljudima, ali ne koriste to kao izgovor da budu s*ronje.
 
Poslednja izmena:
Jasno, mi obični ljudi nismo u stanju da shvatimo grandioznost i genijalnost Maskovih ideja. Zato je potpuno nepotrebno davati nam bilo kakve argumente, jer mi to ionako nećemo razumeti. Moramo prosto da se pomirimo da smo glupi što ne razumemo njegovu genijalnost i dobročinstvo. Opušteno, i Appleovi obožavatelji su isto govorili za Džobsa. Posle je sve više i više istine isplivalo na videlo. Mada, neki i dan danas odbijaju da je prihvate. Kapiram da će isto biti i sa Svetim Maskom.

Voleo bih samo jednom da čujem kakva to znanja, stručnosti i iskustva ti poseduješ pa ga razumeš, da bih znao, isto kao sa Kovidom onomad, koje to škole još treba da završim, koje diplome da steknem i koje struke da prođem, da bih bio na tvom nivou i postao merodavan i kredibilan da komentarišem jednog Ilona Maska. Ali u redu je, znam da nikada neću dobiti odgovor na to pitanje, već samo žalbu i primedbu što zahtevam nečije lične podatke i ugrožavam mu privatnost i slično što smo takođe već imali prilike da čujemo ranije.

U suštini, ti u svakom neslaganju s nekim jednostavno očekuješ od svih drugih da oni tebi veruju na reč da su oni glupi, nekvalifikovani i neobrazovani, a ti pametan, kvalifikovan i stručan. Ok. Želim puno uspeha, i siguran sam da i na forumu i van njega, takav pristup beleži odlične rezultate i povoljne ishode.

Ne, uopšte ne očekujem da mi ljudi veruju. Ja sam ne bi sebi verovao da neko kaže da bi trebalo verovati samo na osnovu ovoga što sam napisao. Zbog toga nikada nisam ni očekivao da mi se veruje na reč, ni meni ni bilo kome. I to sam eksplicitno napisao više puta pokušavajući od početka da maksimalno promovišem korišćenje razuma, logiku, nauku, zdrav skepticizam prema svim popularnim narativima i pre svega shvatanje o vrednosti znanja uopšte. To je razlog dugačkih poruka sa gomilom dokaza zbog kojih sam, između ostalih i od tebe, bio toliko napadan kao "preopširan". Tobože sve može da se napiše kratko? Ne, ne može sve. Jedino što sam sada rekao je da JA trenutno nemam vremena za duga pisanja na Beobuildu i, kao objašnjenje zašto bi to bilo potrebno, da je za potpuno razumevanje cele priče oko Maska apsolutno nephodno zaista puno znanja i dosta investiranog vremena. Inače ljudi koji su izloženi uobičajenim pričama koje guraju korporativni interesi koje je on ugrozio nemaju razloga da veruju onome što se tvrdi u njegovu korist.

Kao korisna ilustracija zašto je važno da se uloži prilično vremena u razumevanje cele priče odgledajte prezentaciju njegovog najnovijeg pravca razvoja koji će, ako uspe, sasvim bukvalno da unese revoluciju u naš način života i čitavu civlizaciju. Ako uspete da otpratite najveći deo svega što je ovde rečeno svaka vam čast. Da ne bi bilo zabune, njegov robot je još uvek čista šala prema drugima koji skaču, igraju i prave kolutove unapred i unazad. Njegov jedva stoji, ali stoji, i to posle samo 6 meseci razvoja. Ovi drugi iza sebe imaju 20 godina. Međutim on razvija radikalno novi AI koji će moći da se snađe i da bude autonoman u NEPOZNATOM okruženju (iskopirani i dalje razvijeni AI iz Tesle), a sve ostalo nije ni važno. Početak na 13:56.

 
Poslednja izmena:
Stacked

FfCTKjxXkAA4_e5.jpg
 
Vrh