NASA na Mesecu traži svoje ... klikere? ... kotrljajuće ogledalo?
Sada je postalo poznato da je propalo Izraelsko sletanje na Mesec imalo i par pomalo čudnih posledica. Prilično neočekivana, pre svega za njih, je izgleda opšta podrška čitavog sveta, nešto na šta su upravo oni najmanje navikli. Ideja da se neko relativno mali može usuditi na takmičenje sa svemirskim velesilama Amerikom, Kinom i Rusijom, i za skoro beznačajnu sumu (u odnosu na njihove budžete) pokušati sletanje na Mesec, se izgleda dopala ogromnom broju ljudi. A ova podrška je postala pogotovo velika kada su baš oni, prvi i jedini, potpuno zanemarili uobičajeno mistifikovanje i tajnost, pa u realnom vremenu na web sajt slali kompletnu telemetriju sa lendera koji se spuštao na Mesec. Tako je ceo svet mogao uživo pratiti dramu i tužna lica svih, od predsednika republike nadole, dok je merač ubrzanja neumoljivo rastao umesto da se smanjuje, a lender kao kamen padao ka Mesecu. Sa živom radio vezom sve do kraja. I radost i tuga i ... "Pa ništa, probaćemo ponovo." Poslednja slika:
Pogledajte prilog 1
Ali tek par dana posle je postalo poznato da su neki ciljevi misije možda u ponečemu i uspeli. Naprimer, da je jedan od tereta na landeru bio projekat jedne privatne fondacije, koga su neki nazivali ni manje ni više nego "Zemljin bekap". To je u stvari posebno dizaniran memoriski medijum koji može izdržati milione godina Sunčeve i kosmičke radijacije nepromenjen, i koji sadrži kopiju Wikipedije, muzku, umetnost i mnogo drugih informacija i znanja naše civilizacije. Za slučaj da nam se svima, kao vrsti, nešto iznenada dogodi, to bi za daleku budućnost sačuvalo bar deo znanja koje danas posedujemo. Oni koji su to napravili sada tvrde da je moguće da je deo ove memorije preživeo udarac u Mesec, pa pokušavaju da izračunaju snagu udara, lokalizuju ostatke i vide gde su njihov trud i "Biblioteka Zemlja" na kraju zavšili.
Drugi teret letilice je bila nova verzija Mesečevog laserskog ogledala. Za razliku od verzije iz vremena Apola, ovo ogledalo ima oblik kuglice u koje su ubačene prizme. Trokraka prizma-ogledalo inače ima tu osobinu da laserski zrak reflektuje nazad tačno u istom pravcu odakle je i došao. A ovo ogledalo još može i da se kotrlja, pa je svejedno u kom je položaju. NASA je imala ideju da čitav Mesec zaseje takvim kuglicama, da bi to u budućnosti postala mreža referentnih lokacionih tačaka (kao čuveni "lokatori" iz bombardovanja Beograda) za tačno određivanje položaja letilica u orbiti oko Meseca. Oni kažu da je malo verovatno da su kuglice-ogledala oštećena, pošto mogu svašta da izdrže, pa se spremaju da u sledećem preletu njihove letilice u orbiti oko Meseca koriste laser ne bi li eventualno svetlucanje otkrilo gde je završila njihova reflektorska kuglica.
Tako da je ispalo da Izraelski pokušaj i nije sasvim gotov, i možda nije baš toliki neuspeh kako je u početku izgledalo.
http://www.leonarddavid.com/did-nasa-ex ... on-lander/