Šta je novo?

Sunnyville Višnjička Banja [stambeni kompleks]

Iako je lako utvrditi sta treba za povrat pdva evo ukratko. Treba overen kupoprodajni ugovor i da je stan isplacen u celosti. Treba gradjevinska dozvola i da je izvrsena primopredaja stana, u prevodu treba upotrebna dozvola zgrade. Nekada u poreskoj traze i da se uknjizite na stan ili zahtev ali to je van pravila i zalite se poreskom inspektoru. Treba vam racun investitora, potvrda iz banke o celoj isplati. Postoje rokovi da vam isplate pare ali uglavnom je 6 meseci u praksi i ne dobijate 10% vec oko 8,2 %.
A sto se tice klizista oni koji tu zive 30 godina znaju da brdo ide dole u potok. Znaju i da se to brdo saniralo, a znaju i da je ta sanacija bila drz bure vodu dok majstori odu. Kliziste moze da miruje dok ste zivi a moze i sutra da krene, pogotovu nakon cackanja po brdu za temelje i vrljanja zemlje na sve strane.
A sto se tice uknjizenja nije mi jasno zasto neko da pare za uknjizen kvadrat a useli se i prihvati da zivi u nedogled u neuknjizen. Kad Vam notar overi kupoprodajni ugovor pisace vanknjizno vlasnistvo izgradjeno u skladu sa gradjevinskom dozvolom. Nema mehanizma da naterate investitora da se uknjizi osim da raskinete ugovor ako ste uspeli da to ugurate u ugovor tj. da upisete neki rok ( recimo 10 godina) Pitajte da li ce prihvatiti rok od 10 godina ?
 
Ovo Vam je primer kako stvari mogu da se zacas zakomplikuju. Zgrada izgradjena po gradjevinskoj, nije menjana gradjevinska u toku rada, nije se kasnilo, investitor dobio upotrebnu dozvolu,uselio kupce,a sad 8 meseci posle zapelo jer gle cuda uhapsili predsednika opstine. I sta sad,osporice upotrebnu dozvolu ili dozvoliti investitoru da uknjizi zgradu?A te zgrade gledate dole nizbrdo sa Vasih prozora.
Ovo nije trolovanje vec dobronamerno ukazujem sta sve moze da se desi i da je kupac ugrozen i nezasticen skoro pa namerno od bahatosti vlasti i investitora.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220212-211351_Google.jpg
    Screenshot_20220212-211351_Google.jpg
    50,2 KB · Pregleda: 247
Bio sam zainteresovan. Kupio sam drugo. Detaljan sam jer Vam zelim najbolji ishod i razumem muku kupca stana u izgradnji.
 
1800+ pdv + 10000 dve klackalice garaza. Placam 80% a 20% na uknjizbi. 80% do upotrebne dozvole sa bankarskom menicom investitora. Zvezdara .
 
Pa pre 5 dana ste bili jako zainteresovani i za Big R. na Karaburmi. (Zbog blizine projekta pratim). Ili mozda planirate jos jedan stan da kupite. Veoma cudno.
 
Da u pravu ste. Big mi je izbor ali nije otvorena prodaja i neznam kad ce a bojim se da cena nece biti u skladu sa mojim ocekivanjima. Ovo mi je ispalo juce i dogovor je bio brz i ponudjena mi je maksimalna bezbednost. Nebih cekao Vise BIG jer ne verujem da cu dobiti bolje uslove a i cenu. Dao sam rezervaciju a sutra resavamo papirologiju . Naravno posao je zavrsen kad notar overi. I bilo bi lepo da ima para za dva stana.
 
Predugovor svako pametan overava kod notara. Overom mozete traziti predbelezbu da ste prvi u redu za uknjizenje , a istovremeno se stitite da se unosom u bazu notara stan ne proda vise puta. Ovo je totalno promaseno da ovde trazis savete jer pravnik je strucan da te dobro vodi kroz kupovinu i upozna te sa rizicima i zastiti te koliko moze.
Covek nije trazio ovde pravne savete, vec da ga neko uputi sta i kako dalje.
Svakako da ce dobiti predugovor i priliku da ga procita i ako je potrebno prepravi. Za neke stvari ce se sloziti investitor odmah, za neke ce da zateze.
E sada, prilikom tih izmena, svako ima pravo da konsultuje pravnika, ukoliko to zeli, moze, misli da treba.
 
Da, MilosMilica upravu si. Nisam se dobro izrazio i shvatio pitanje. Pravi savet je obrati se strucnim i iskusnim pravnicima da te provedu kroz postupak ili prijateljima kojima verujes a prosli su kroz tu situaciju.Nije bila namera da nekog omalovazim.
 
Komšije, zanima me informacija, s obzirom da čekamo na predugovor (Premium 2), koji su još troškovi pri potpisivanju? Koliko košta notar za overu otprilike, i da li ima još neki skriveni trošak na koji trebam da obratim pažnju? Hvala.
 
Ja sam isao od banke do banke, i razlicite sam informacije dobijao cak i
1. Razlicita vrednost euribora od banke do banke sto ne bi trebalo, ali eto desava se
2. Pazite na racunicu po kom kursu racunaju, desilo mi se da sam nasao gresku da su neki racunali po prodajnom kursu a onda to menja vrednost rate nije to nesto znacajno puno ali na toliko godina znaci - po pravilu bi trebalo da racunaju po srednjem kursu svaka banka
3. Da li je kredit sa nacionalnom korporacijom ili bez jako bitno, ako je sa i u slucaju da nemas izbora da moras uzeti onda racunaj jos 2000e dodatno,
4. Da li imaju obradu kredita i kolko kosta vecina banaka nema, tako da to je jedno pitanje
5. Da li je zivotno osiguranje obavezno ili opciono, u slucaju da je obavezno dodaj na ratu jos 20e mesecno do kraja kredita, ako je opciono mozes i ne moras individualna stvar
6. Da li imaju trosak odrzavanja kreditno racuna, to se zove Administracija racuna neke banke tako zovu, neke imaju to neke nemaju u sustini ako imaju onda dodaj jos 5-10e mesecno
7. Procenitelj inace ti placas ali pre par dana sam bio u Este banci i rekli su mi da du doneli novi pravilnik i da kod njih sada procenitelja oni placaju, sto je usteda 100e minimum moj brat je za stan od 67 kv plus garaza platio procenitelja u otp 17000
8. Osiguranje nepokretnosti na godisnjem nivou i to je obavezno 4000-5000din
9. Zalozna izjava i overa ugovora oko 40000din ako ti je stan od 67kv ako je manji manje para
10. Menice i izdavanje lista nepokretnosti, izvestaj kreditnog biroa negde oko 1000din
11. Upis hipoteke u katastar je ja mislim oko 50000din mozda par hiljada vise

To je neko moje iskustv ako sam zaboravio nesto neka neko doda :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jos dve stvari sam zaboravio

1. Glavna stvar jeste kamatna stopa, u slucaju da bas hoces u nekoj banci imas sve uslove dobre samo im je kamatna stopa visoka, mozes da odneses najbolju ponudu u ostalim bankama i sa tom ponudom oni podnesu zahtev za odobrenje i naravno jave da li su odobrili tu kamatnu stopu.

2. Druga stvar je recimo meni bitna svakako ako uzimas stambeni kredit u bilo
Kojoj banci trazice od tebe da prebacis zaradu kod nijh, a onda se raspitaj o paketu i odrzavanju tekuceg racuna kakvi su im uslovi sta nude za cenu koliko je odrzavanje i kolika je provizija pri online placanju preko aplikacije ima razlike od banke do banke znaci svakako :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poštovane buduće komšije jel se desava nesto oko ulice? Ima li nekih naznaka da ce skoro biti gotovo?
 
Ima li nekih novosti u vezi P zgrade?
Zna li neko kako napreduju unutrasnji radovi,radi li se ista osim fasade?
 
Pa to je za svaku pohvalu,jos kad bi se tako angazovali i za E i P zgradu bilo bi divno!
 
Sto se tice E zgrade, unutra moleri i elektricari zavrsavaju. Kako sam skontao privode kraju hodnike. Pa ce onda parket.
 
Da li neko zna da li je postavljen parket u 3. fazi? Dokle se stiglo s unutrasnjim radovima?
 
Vrh