Šta je novo?

Sunnyville Višnjička Banja [stambeni kompleks]

Poslednji razgovor sa predstavnicom investitora je obavljen 18.08.2021. Ostalo je da se cujemo narednih dana.

Ukoliko neko bude imao neku informaciju verujem da ce podeliti. Vidite da ja preterujem, razmišljam o nameštaju, a nema ni naznaka o terminu primopredaje stanova... Nije nam lako. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873397#p873397:3azmowph je napisao(la):
Vesnik » Sub Avg 21, 2021 1:14 pm[/url]":3azmowph]Poslednji razgovor sa predstavnicom investitora je obavljen 18.08.2021. Ostalo je da se cujemo narednih dana.

Ukoliko neko bude imao neku informaciju verujem da ce podeliti. Vidite da ja preterujem, razmišljam o nameštaju, a nema ni naznaka o terminu primopredaje stanova... Nije nam lako. :D
O nameštaju i enterijeru nikad nije rano razmišljati i planirati, a i opušta. :D
Meni lično je mnogo značila jedna Android aplikacija za 3D planiranje (ima ih dosta na google play prodavnici, ja sam koristio https://play.google.com/store/apps/deta ... ignapp.all ). Unesete prave dimenzije i raspored prostorija, sami dizajnirate i možete u 3D da vidite kako bi to izgledalo, ako ne možete da zamislite u glavi. Naravno, znači mnogo i zbog dimenzija, pa se lakše vidi koliko velika garnitura ili sto mogu da se uklope u prostor.
Tako da, dok se ne reše bolne teme oko ulice i sl. bar se osmisli enterijer, bez bespotrebnog plaćanja dizajnera. :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873403#p873403:3ioy1fn7 je napisao(la):
SunnyJ » Суб Авг 21, 2021 1:42 pm[/url]":3ioy1fn7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873397#p873397:3ioy1fn7 je napisao(la):
Vesnik » Sub Avg 21, 2021 1:14 pm[/url]":3ioy1fn7]Poslednji razgovor sa predstavnicom investitora je obavljen 18.08.2021. Ostalo je da se cujemo narednih dana.

Ukoliko neko bude imao neku informaciju verujem da ce podeliti. Vidite da ja preterujem, razmišljam o nameštaju, a nema ni naznaka o terminu primopredaje stanova... Nije nam lako. :D
O nameštaju i enterijeru nikad nije rano razmišljati i planirati, a i opušta. :D
Meni lično je mnogo značila jedna Android aplikacija za 3D planiranje (ima ih dosta na google play prodavnici, ja sam koristio https://play.google.com/store/apps/deta ... ignapp.all ). Unesete prave dimenzije i raspored prostorija, sami dizajnirate i možete u 3D da vidite kako bi to izgledalo, ako ne možete da zamislite u glavi. Naravno, znači mnogo i zbog dimenzija, pa se lakše vidi koliko velika garnitura ili sto mogu da se uklope u prostor.
Tako da, dok se ne reše bolne teme oko ulice i sl. bar se osmisli enterijer, bez bespotrebnog plaćanja dizajnera. :wink:

Odlična ideja! :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873410#p873410:4oyvaons je napisao(la):
dodjinakafu » Sub Avg 21, 2021 1:51 pm[/url]":4oyvaons]Ok, hvala na aplikaciji.

Bicu uporan vezano za ulicu, smrdi mi tu nesto.

Što se tiče ulice, treba videti kad će rušiti one objekte od raskrsnice ka Premiumu, jer dok se oni ne sruše nema ulice. A vidim na katastru, da još nisu u vlasništvu ni Sunnyville, ni grada, već u privatnom.
 
Dragi prijatelji nikako da pišem od posla. Mi smo prošle nedelje završili glavni ugovor za lamelu 2. Sve potpisali, kredit odobren. Nenad nam je na overi rekao da se useljenje očekuje za sve faze u decembru i da gradu treba oko 2-2 i po meseca da urade ulicu. Želim sve najgore i da izgori u paklu OTP banci i toplo preporučujem svima koji planiraju kredit da idu u intesu. Razlika u kamati je 0,06%, a odnos nebo i zemlja. Da ne pričam da sam kredit u intesi završio za 12 dana sa sve prikupljanjem dokumentacije.

Vodite računa kada budete potpisivali glavni ugovor, uzmite advokata ne budite škrti jer ima svakakvih mina od toga da je izgradnja ulice visa sila (pa se ne plaćaju penali zbog toga),. do toga da se odričete prava na zajedničkoj svojini u zgradi u korist investitora (sic!).

Sve u svemu investitor je pošten na kraju i sve izmene ugovora do poslednje su prihvatili, ali sve. Samo vam treba advokat da vam ukaže šta je prihvatljivo a šta ne.

Čekamo useljenje pa se vidimo u komšiluku.



Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873465#p873465:2vbeq685 je napisao(la):
Samael » Суб Авг 21, 2021 5:06 pm[/url]":2vbeq685]Dragi prijatelji nikako da pišem od posla. Mi smo prošle nedelje završili glavni ugovor za lamelu 2. Sve potpisali, kredit odobren. Nenad nam je na overi rekao da se useljenje očekuje za sve faze u decembru i da gradu treba oko 2-2 i po meseca da urade ulicu. Želim sve najgore i da izgori u paklu OTP banci i toplo preporučujem svima koji planiraju kredit da idu u intesu. Razlika u kamati je 0,06%, a odnos nebo i zemlja. Da ne pričam da sam kredit u intesi završio za 12 dana sa sve prikupljanjem dokumentacije.

Vodite računa kada budete potpisivali glavni ugovor, uzmite advokata ne budite škrti jer ima svakakvih mina od toga da je izgradnja ulice visa sila (pa se ne plaćaju penali zbog toga),. do toga da se odričete prava na zajedničkoj svojini u zgradi u korist investitora (sic!).

Sve u svemu investitor je pošten na kraju i sve izmene ugovora do poslednje su prihvatili, ali sve. Samo vam treba advokat da vam ukaže šta je prihvatljivo a šta ne.

Čekamo useljenje pa se vidimo u komšiluku.



Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Molim Vas, kako ste rešili pitanje zajedničke svojine? Mi angazovali advokata, ali izgleda ne najboljeg jer nam je rekao da je to standarna prica.
 
Pa lepo obrisao i rekao da ne može po zakonu o stanovanju i održavanju stambenih zgrada zajednički delovi pripadaju samo vlasnicima stanova.

Mislim ja sam advokat pa sam sebi radio komentare, jer sam godinama radio za velike investitore pa znam kako razmišljaju i kakva im je praksa.

Šta da vam kažem promenite advokata. Investitor je makar za te komentare stvarno bio na mestu.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873465#p873465:282nx6dy je napisao(la):
Samael » Sub Avg 21, 2021 3:06 pm[/url]":282nx6dy]Dragi prijatelji nikako da pišem od posla. Mi smo prošle nedelje završili glavni ugovor za lamelu 2. Sve potpisali, kredit odobren. Nenad nam je na overi rekao da se useljenje očekuje za sve faze u decembru i da gradu treba oko 2-2 i po meseca da urade ulicu. Želim sve najgore i da izgori u paklu OTP banci i toplo preporučujem svima koji planiraju kredit da idu u intesu. Razlika u kamati je 0,06%, a odnos nebo i zemlja. Da ne pričam da sam kredit u intesi završio za 12 dana sa sve prikupljanjem dokumentacije.

Vodite računa kada budete potpisivali glavni ugovor, uzmite advokata ne budite škrti jer ima svakakvih mina od toga da je izgradnja ulice visa sila (pa se ne plaćaju penali zbog toga),. do toga da se odričete prava na zajedničkoj svojini u zgradi u korist investitora (sic!).

Sve u svemu investitor je pošten na kraju i sve izmene ugovora do poslednje su prihvatili, ali sve. Samo vam treba advokat da vam ukaže šta je prihvatljivo a šta ne.

Čekamo useljenje pa se vidimo u komšiluku.



Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
A koji ste konkretno problem imali sa OTP bankom, pošto se ja razmišljam upravo između nje i intese?
 
Problem da su me 2 i po meseca vukli za nos. Neprofesionalni, drski, bezobrazni. 2 meseca nisu mogli da urade misljenje pravnika za kredit, pa konstantne dopune dokumentacije. Par puta su mi tražili dokumentaciju koju sam im već dostavio, pa im sve to dostavljao opet i onda to stoji na stolu kod ko zna koga po 2 nedelje, pa se sete da vam jave da to nije dobro ili da jos nesto fali. Bukvalno zahtev sam podneo kraj maja,oni su evo pre par dana me zvali da mi traže prosek plata koji sam im dostavio bar 4 puta do sada. I jos su imali obraza da se kao uvrede sto sam otišao u intesu jer kao nije njihova krivica što su se spojili sa novom bankom pa jos nista ne funkcionise... Nikad vise, da ne pričam da od kad su se spojili sa vojvodjanskom bankom da im nista ne radi kako treba od aplikacije pa nadalje.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873476#p873476:15txzlpb je napisao(la):
Samael » Суб Авг 21, 2021 6:00 pm[/url]":15txzlpb]Pa lepo obrisao i rekao da ne može po zakonu o stanovanju i održavanju stambenih zgrada zajednički delovi pripadaju samo vlasnicima stanova.

Mislim ja sam advokat pa sam sebi radio komentare, jer sam godinama radio za velike investitore pa znam kako razmišljaju i kakva im je praksa.

Šta da vam kažem promenite advokata. Investitor je makar za te komentare stvarno bio na mestu.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Iskreno, mi smo gledali da sve sto pre zavrsimo, raspitali smo se o investitoru i kada smo se uverili da je ozbiljan nismo mnogo razmišljali o detaljima (neodgovorno, mogli smo i gore da prodjemo). Od investitora smo zahtevali samo da uslovi budu kao i za sve ostale klijente. Ali, izgleda da se ti uslovi razlikuju donekle. Nadam se da ce oni kojima tek sledi overa ugovora postupiti po Vasoj preporuci. U svakom slucaju, korisno je znati da imamo dobrog advokata medju komšijama. :)

U sustini, da nije ove priče oko rokova zaista ne bi bilo primedbi. Bar je za sada naše iskustvo pozitivno. Nadam se da ce ispoštovati kvalitet koji su prezentovali i da cemo praznike provesti u svojim stanovima.
 
Drage komšije dobar dan svima!

Imam pitanje koje se odnosi na stavku iz ugovora o primopredaji stana za Premium zgrade. Kako je to definisano? Da li je određeno kada će biti tehnički prijem ili će nas pustiti da se useljavamo bez tehničkog prijema. Razgovarala sam sa koleginicom koja je baš zbog tog člana u ugovoru odustala od kupovine i moram da priznam da me je malo pokolebala, pa rekoh da proverim sa vama kako se vi nosite sa tim. Advokatica joj je pojasnila ako svesno potpiše useljenje bez tehničkog prijema, da nije obmanuta nego da je saučesnik u nelegalnom useljenju i u slučaju nekoh tehničkog problema nema pravnog leka. Ceniću svaki komentar na ovu dilemu. Sve vas puno pozdravljam!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874261#p874261:1fmk1i9c je napisao(la):
Letecisingapur » Uto Avg 24, 2021 2:34 pm[/url]":1fmk1i9c]Drage komšije dobar dan svima!

Imam pitanje koje se odnosi na stavku iz ugovora o primopredaji stana za Premium zgrade. Kako je to definisano? Da li je određeno kada će biti tehnički prijem ili će nas pustiti da se useljavamo bez tehničkog prijema. Razgovarala sam sa koleginicom koja je baš zbog tog člana u ugovoru odustala od kupovine i moram da priznam da me je malo pokolebala, pa rekoh da proverim sa vama kako se vi nosite sa tim. Advokatica joj je pojasnila ako svesno potpiše useljenje bez tehničkog prijema, da nije obmanuta nego da je saučesnik u nelegalnom useljenju i u slučaju nekoh tehničkog problema nema pravnog leka. Ceniću svaki komentar na ovu dilemu. Sve vas puno pozdravljam!
I mene zanima kako je ovo definisano ugovorom kod budućih stanara koji su ugovor već potpisali? To definitivno jeste bitna stavka, ali po nekom dosadašnjem iskustvu drugih ljudi sa foruma čini mi se da su i zgrade pre Premiuma useljivane bez tehničkog prijema. Možda je neko uspeo kroz ugovor da to malo bolje definiše, svaki savet na ovu temu je dobrodošao :) Inače što se tiče puta, poslednju informaciju koju imam od pre neki dan, je da bi trebalo početi sa radovima početkom septembra.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874261#p874261:3urrjw9g je napisao(la):
Letecisingapur » Уто Авг 24, 2021 4:34 pm[/url]":3urrjw9g]Drage komšije dobar dan svima!

Imam pitanje koje se odnosi na stavku iz ugovora o primopredaji stana za Premium zgrade. Kako je to definisano? Da li je određeno kada će biti tehnički prijem ili će nas pustiti da se useljavamo bez tehničkog prijema. Razgovarala sam sa koleginicom koja je baš zbog tog člana u ugovoru odustala od kupovine i moram da priznam da me je malo pokolebala, pa rekoh da proverim sa vama kako se vi nosite sa tim. Advokatica joj je pojasnila ako svesno potpiše useljenje bez tehničkog prijema, da nije obmanuta nego da je saučesnik u nelegalnom useljenju i u slučaju nekoh tehničkog problema nema pravnog leka. Ceniću svaki komentar na ovu dilemu. Sve vas puno pozdravljam!


U našem ugovoru se pominje da je prodavac u obavezi da obezbedi pozitivan tehnički pregled. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874428#p874428:qt5blk21 je napisao(la):
MajaR » Сре Авг 25, 2021 11:18 am[/url]":qt5blk21]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874261#p874261:qt5blk21 je napisao(la):
Letecisingapur » Uto Avg 24, 2021 2:34 pm[/url]":qt5blk21]Drage komšije dobar dan svima!

Imam pitanje koje se odnosi na stavku iz ugovora o primopredaji stana za Premium zgrade. Kako je to definisano? Da li je određeno kada će biti tehnički prijem ili će nas pustiti da se useljavamo bez tehničkog prijema. Razgovarala sam sa koleginicom koja je baš zbog tog člana u ugovoru odustala od kupovine i moram da priznam da me je malo pokolebala, pa rekoh da proverim sa vama kako se vi nosite sa tim. Advokatica joj je pojasnila ako svesno potpiše useljenje bez tehničkog prijema, da nije obmanuta nego da je saučesnik u nelegalnom useljenju i u slučaju nekoh tehničkog problema nema pravnog leka. Ceniću svaki komentar na ovu dilemu. Sve vas puno pozdravljam!
I mene zanima kako je ovo definisano ugovorom kod budućih stanara koji su ugovor već potpisali? To definitivno jeste bitna stavka, ali po nekom dosadašnjem iskustvu drugih ljudi sa foruma čini mi se da su i zgrade pre Premiuma useljivane bez tehničkog prijema. Možda je neko uspeo kroz ugovor da to malo bolje definiše, svaki savet na ovu temu je dobrodošao :) Inače što se tiče puta, poslednju informaciju koju imam od pre neki dan, je da bi trebalo početi sa radovima početkom septembra.


Kada je u pitanju pristupna saobraćajnica nama su juče rekli da se očekuje da u septembru krenu sa radom s tim da je potrebno nekoliko dana nakon završetka tendera da se izabere firma koja će to raditi, a ja pretpostavljam i da sledi obavezan rok za eventualne primedbe na tu odluku. Dakle, septembar jeste realna opcija, ali verovatno druga polovina septembra. Bar tako ja razmisljam.
 
Pozdrav svima na ovom forumu.

Vec neko vreme pratim prepisku pa i da ja iznesem svoje iskustvo.

U početku da se ogradim da nemam nikakav interes da blatim Sunnyville i da sam običan čovek, politički neopredeljen, koji želi da skući porodicu kao i većina nas ovde.

Otišao sam juče da pogledam napredak izgradnje u Sunnyville Premium 2 kompleksu i svideo mi se stan u Lameli 1 sa pogledom na Dunav, 4. sprat, cija je trenutna cena 1618e + pdv. Tamo sam od radnice iz prodaje, Danijele, dobio informaciju da je taj stan slobodan i da mogu da rezervisem. Posto je bio kraj radnog dana rekao sam da sam zainteresovan za stan i da cu potvrditi večeras i najverovatnije sutra doneti novac za rezervaciju koja je trenutno 1000e, što mi se u prvi mah učinilo čudno, jer nije puno.

Kasnije tokom večeri sam poslao ličnu kartu radnici iz prodaje, Danijeli, i sa njom dogovorio sastanak u 13h, što je ona potvrdila.

Danas u 12:50h sam stigao na sastanak i Danijela me dočekuje sa pitanjem: "Jeste li primili poziv od mene malopre? Zvala sam vas da mi jos jednom potvrdite dolazak. Čovek koji mi se javio je rekao da sam dobila pogrešan broj."

To pitanje mi se u prvi mah učinilo čudnim jer nisam dobio nikakav poziv i ne bih očekivao da treba da ga dobijem u razmaku od jedne večeri.

Ja odgovaram da nisam dobio poziv, i pitam da li je to problem? Od tog trenutka ulazimo u neke vidljivo iskonstruisane i nedosledne priče kako je ona memorisala pogresan broj od nekog drugog čoveka koji se isto zove kao ja(inače čovek ima crnogorski naglasak) i koji je dolazio nekad.Posledica toga je da je NJENA KOLEGINICA posredstvom DIREKTORA Nenada u medjuvremenu upisala rezervaciju za taj stan nekim drugim ljudima koje DIREKTOR Nenad voli, ali da možda može da reši problem posto sam ja ipak došao da donesem kaparu prvi. Obaveštava me da sačekam da potvrdi sa kolegama.

Nakon 10 minuta čekanja dobijam informaciju da su ipak ti ljudi došli prvi u 9 ujutru( iako oni rade od 10:30 :) ) i ostavili kaparu. Meni mogu ponuditi 3. sprat u istoj Lameli ili stan u 9. Lameli koja se nalazi u sredini kompleksa kao alternativu. Ja tražim da razgovaram sa DIREKTOROM Nenadom koji ostaje pri priči o alternativi i kaže da je razlog sto je koleginica videla taj stan kao slobodan, problem sa internetom i da zapravo nije danas taj stan rezervisan, nego od ranije što izgleda kao priča za malu decu i uostalom kosi se sa Danijelinom verzijom priče.

Ja mu odgovaram da odustajem od kupovine stana a da ovim postupkom oni pokazuju nivo velike neozbiljnosti i samo prave sebi probleme bespotrebno jer se sada postavlja logicno pitanje poverenja izmedju kupaca i njih. Kako im verovati bilo šta drugo što kažu?

Dodatno:
Imaju obezbedjenje u prodaji koje se ne cini kao potrebno s obzirom na svrhu objekta.
Svim ljudima koji dolaze tamo pokusavaju da uvale stanove koje znaju da ce teze prodati. Totalno nezdravo, ali da kaze covek logicno sa strane prodaje, mada opet neprijatno.

U mojoj glavi posle ovog dogadjaja su ostali rebusi:

1. Zašto smo mi dozvolili kao društvo da nam ,takvi ljudi, očigledno neobrazovani i nevaspitani grade stanove, postavljaju uslove, ograničenja, iskazuju nepoštovanje, mrače i oblače?

Ne moze nam nikako biti bolje dok smo ovakvi kakvi smo. Rade se i gore stvari generalno, ovo je samo kap u moru ali sam mislio da je vredno ovo izneti kao primer.

Ja se dalje necu oglasavati ovde.

Ljudski pozdrav.




Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 
Čisto u pogledu tehničkog prijema,standardno je da se primopredaja vrši pre tehničkog prijema, koji može u praksi da traje jos 2 godine nakon što se završi izgradnja objekta i to se radi na svim većim projektima skyline, bw, central garden i sl.

I to zaista u velikom broju slučajeva nije nešto što zavisi od investitora, već od komisije za tehnički pregled i posle rada državnih organa.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874548#p874548:27zqv28f je napisao(la):
Vesnik » Sre Avg 25, 2021 4:44 pm[/url]":27zqv28f]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874261#p874261:27zqv28f je napisao(la):
Letecisingapur » Уто Авг 24, 2021 4:34 pm[/url]":27zqv28f]Drage komšije dobar dan svima!

Imam pitanje koje se odnosi na stavku iz ugovora o primopredaji stana za Premium zgrade. Kako je to definisano? Da li je određeno kada će biti tehnički prijem ili će nas pustiti da se useljavamo bez tehničkog prijema. Razgovarala sam sa koleginicom koja je baš zbog tog člana u ugovoru odustala od kupovine i moram da priznam da me je malo pokolebala, pa rekoh da proverim sa vama kako se vi nosite sa tim. Advokatica joj je pojasnila ako svesno potpiše useljenje bez tehničkog prijema, da nije obmanuta nego da je saučesnik u nelegalnom useljenju i u slučaju nekoh tehničkog problema nema pravnog leka. Ceniću svaki komentar na ovu dilemu. Sve vas puno pozdravljam!


U našem ugovoru se pominje da je prodavac u obavezi da obezbedi pozitivan tehnički pregled. :D

Dragi svi,

Našla sam model ugovora koji definiše primopredaju, odnosno ne definiše je, pa bih da to podelim sa vama i vidimo kako i da li možemo zajednički da insistiramo da se nesrećno sročeni segmenti bar vremenski uokvire.

DEO IZ UGOVORA: ПРОДАВЧЕВА је обавеза да КУПЦУ обезбеди позитиван технички преглед за изведене радове на изградњи стана и објекта у коме се стан налази, те да на основу тога и потребних других доказа укњижи у катастар непокретност објекат у коме се стан налази како би били испуњени услови за укњижбу права својине у корист КУПЦА на предметном стану.

Dakle, ovo ništa ne govori - kada da obezbedi? Čitala sam na forumu da je neko uspeo da vremenski uokviri dobijanje upotrebne dozvole do 2023. godine, ali trenutno ne mogu da nađem taj post. Bez tehničkog prijema, a posle i upotrebne nismo vlasnici stanova (što svi sigurno znamo). Komšije koje su se ranije uselile nisu dobile tehnički prijem godinama (ne znam da li su uspeli sada, prema info koje imam obnovljena je građevinska dozvola, pa su krenuli da rade ispravku, a priča se da je "privatnik nešto mutio sa vodom" šta god to značilo, ja sam tako čula, pa tako i delim, sve sa ciljem da budemo oprezni svi zajedno i da vidimo kako da to rešavamo.

Kroz prepiske koje su vođene problematična mesta u ugovorima koja su isticana su: rok za useljenje i obavezno dodavanje penala, svojina prodavca za zajedničke prostorije i firma koja će održavati zgrade, ali nisam primetila da je neko posebno pominjao ovu stavku.

Naravno stvar je lične odluke da li pristajemo ili ne pristajemo na rizike, postupanja i motivi za kupovinu i pristanak na nešto su različiti, ali svi ulažemo novac, pa bi trebalo da promislimo zajedno i budemo pametni. A imamo dragocena iskustva drugih stanara i iz ranijih faza koji vrlo smisleno govore o problemima sa kojima su se suočavali.

p.s i meni su rekli da se ulica gradi od septembra, te da će u septembru znati da kažu kada će tačno useljenje.

Sve vas puno pozdravljam!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874569#p874569:1rmb5p3a je napisao(la):
Samael » Sre Avg 25, 2021 5:13 pm[/url]":1rmb5p3a]Čisto u pogledu tehničkog prijema,standardno je da se primopredaja vrši pre tehničkog prijema, koji može u praksi da traje jos 2 godine nakon što se završi izgradnja objekta i to se radi na svim većim projektima skyline, bw, central garden i sl.

I to zaista u velikom broju slučajeva nije nešto što zavisi od investitora, već od komisije za tehnički pregled i posle rada državnih organa.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Da li je taj standard definisan nekim zakonom, podzakonskim aktom itd ili prosto praksa koja postoji a koja nije u skladu sa propisima?

Evo zanimljivog i bitnog clanka: https://nzk.rs/vesti/12 i jos ovo:

https://www.paragraf.rs/propisi/praviln ... jekta.html

Kako ja citam propis pise da se tehnicki prijem radi pre primopredaje stana...fakticki se useljavamo pre nego sto je neko potvrdio da je sve u redu.

Ako neko to tumači drugačije super, rada sam da to čujem.

Lep pozdrav!
 
Letecisingapur":2t2208hp je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874548#p874548 je napisao(la):
Vesnik » Sre Avg 25, 2021 4:44 pm[/url]":2t2208hp]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874261#p874261 je napisao(la):
Letecisingapur » Уто Авг 24, 2021 4:34 pm[/url]":2t2208hp]Drage komšije dobar dan svima!

Imam pitanje koje se odnosi na stavku iz ugovora o primopredaji stana za Premium zgrade. Kako je to definisano? Da li je određeno kada će biti tehnički prijem ili će nas pustiti da se useljavamo bez tehničkog prijema. Razgovarala sam sa koleginicom koja je baš zbog tog člana u ugovoru odustala od kupovine i moram da priznam da me je malo pokolebala, pa rekoh da proverim sa vama kako se vi nosite sa tim. Advokatica joj je pojasnila ako svesno potpiše useljenje bez tehničkog prijema, da nije obmanuta nego da je saučesnik u nelegalnom useljenju i u slučaju nekoh tehničkog problema nema pravnog leka. Ceniću svaki komentar na ovu dilemu. Sve vas puno pozdravljam!


U našem ugovoru se pominje da je prodavac u obavezi da obezbedi pozitivan tehnički pregled. :D

Dragi svi,

Našla sam model ugovora koji definiše primopredaju, odnosno ne definiše je, pa bih da to podelim sa vama i vidimo kako i da li možemo zajednički da insistiramo da se nesrećno sročeni segmenti bar vremenski uokvire.

DEO IZ UGOVORA: ПРОДАВЧЕВА је обавеза да КУПЦУ обезбеди позитиван технички преглед за изведене радове на изградњи стана и објекта у коме се стан налази, те да на основу тога и потребних других доказа укњижи у катастар непокретност објекат у коме се стан налази како би били испуњени услови за укњижбу права својине у корист КУПЦА на предметном стану.

Dakle, ovo ništa ne govori - kada da obezbedi? Čitala sam na forumu da je neko uspeo da vremenski uokviri dobijanje upotrebne dozvole do 2023. godine, ali trenutno ne mogu da nađem taj post. Bez tehničkog prijema, a posle i upotrebne nismo vlasnici stanova (što svi sigurno znamo). Komšije koje su se ranije uselile nisu dobile tehnički prijem godinama (ne znam da li su uspeli sada, prema info koje imam obnovljena je građevinska dozvola, pa su krenuli da rade ispravku, a priča se da je "privatnik nešto mutio sa vodom" šta god to značilo, ja sam tako čula, pa tako i delim, sve sa ciljem da budemo oprezni svi zajedno i da vidimo kako da to rešavamo.

Kroz prepiske koje su vođene problematična mesta u ugovorima koja su isticana su: rok za useljenje i obavezno dodavanje penala, svojina prodavca za zajedničke prostorije i firma koja će održavati zgrade, ali nisam primetila da je neko posebno pominjao ovu stavku.

Naravno stvar je lične odluke da li pristajemo ili ne pristajemo na rizike, postupanja i motivi za kupovinu i pristanak na nešto su različiti, ali svi ulažemo novac, pa bi trebalo da promislimo zajedno i budemo pametni. A imamo dragocena iskustva drugih stanara i iz ranijih faza koji vrlo smisleno govore o problemima sa kojima su se suočavali.

p.s i meni su rekli da se ulica gradi od septembra, te da će u septembru znati da kažu kada će tačno useljenje.

Sve vas puno pozdravljam!
Ja se iskreno ne bih vezivao za prethodne projekte, jer ovde postoji projektno finansiranje AIK banke,sto znaci da je cela izgradnja pod kontrolom banke.

Da ne bih sad ulazio kako tačno funkcioniše projektno finansiranje, suština je da banka da kredit investitoru za izgradnju, a novac od kupaca ide na račun banke kojim investitor ne može da raspolaže bez saglasnosti banke. Tek kad se projekat završi banka naplaćuje svoj deo, a investitor dobija novac.

I da kraj projekta podrazumeva upotrebnu dozvolu za objekat.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874579#p874579:2wpuz1pi je napisao(la):
Samael » Sre Avg 25, 2021 5:27 pm[/url]":2wpuz1pi]
Letecisingapur":2wpuz1pi je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874548#p874548 je napisao(la):
Vesnik » Sre Avg 25, 2021 4:44 pm[/url]":2wpuz1pi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874261#p874261 je napisao(la):
Letecisingapur » Уто Авг 24, 2021 4:34 pm[/url]":2wpuz1pi]Drage komšije dobar dan svima!

Imam pitanje koje se odnosi na stavku iz ugovora o primopredaji stana za Premium zgrade. Kako je to definisano? Da li je određeno kada će biti tehnički prijem ili će nas pustiti da se useljavamo bez tehničkog prijema. Razgovarala sam sa koleginicom koja je baš zbog tog člana u ugovoru odustala od kupovine i moram da priznam da me je malo pokolebala, pa rekoh da proverim sa vama kako se vi nosite sa tim. Advokatica joj je pojasnila ako svesno potpiše useljenje bez tehničkog prijema, da nije obmanuta nego da je saučesnik u nelegalnom useljenju i u slučaju nekoh tehničkog problema nema pravnog leka. Ceniću svaki komentar na ovu dilemu. Sve vas puno pozdravljam!


U našem ugovoru se pominje da je prodavac u obavezi da obezbedi pozitivan tehnički pregled. :D

Dragi svi,

Našla sam model ugovora koji definiše primopredaju, odnosno ne definiše je, pa bih da to podelim sa vama i vidimo kako i da li možemo zajednički da insistiramo da se nesrećno sročeni segmenti bar vremenski uokvire.

DEO IZ UGOVORA: ПРОДАВЧЕВА је обавеза да КУПЦУ обезбеди позитиван технички преглед за изведене радове на изградњи стана и објекта у коме се стан налази, те да на основу тога и потребних других доказа укњижи у катастар непокретност објекат у коме се стан налази како би били испуњени услови за укњижбу права својине у корист КУПЦА на предметном стану.

Dakle, ovo ništa ne govori - kada da obezbedi? Čitala sam na forumu da je neko uspeo da vremenski uokviri dobijanje upotrebne dozvole do 2023. godine, ali trenutno ne mogu da nađem taj post. Bez tehničkog prijema, a posle i upotrebne nismo vlasnici stanova (što svi sigurno znamo). Komšije koje su se ranije uselile nisu dobile tehnički prijem godinama (ne znam da li su uspeli sada, prema info koje imam obnovljena je građevinska dozvola, pa su krenuli da rade ispravku, a priča se da je "privatnik nešto mutio sa vodom" šta god to značilo, ja sam tako čula, pa tako i delim, sve sa ciljem da budemo oprezni svi zajedno i da vidimo kako da to rešavamo.

Kroz prepiske koje su vođene problematična mesta u ugovorima koja su isticana su: rok za useljenje i obavezno dodavanje penala, svojina prodavca za zajedničke prostorije i firma koja će održavati zgrade, ali nisam primetila da je neko posebno pominjao ovu stavku.

Naravno stvar je lične odluke da li pristajemo ili ne pristajemo na rizike, postupanja i motivi za kupovinu i pristanak na nešto su različiti, ali svi ulažemo novac, pa bi trebalo da promislimo zajedno i budemo pametni. A imamo dragocena iskustva drugih stanara i iz ranijih faza koji vrlo smisleno govore o problemima sa kojima su se suočavali.

p.s i meni su rekli da se ulica gradi od septembra, te da će u septembru znati da kažu kada će tačno useljenje.

Sve vas puno pozdravljam!
Ja se iskreno ne bih vezivao za prethodne projekte, jer ovde postoji projektno finansiranje AIK banke,sto znaci da je cela izgradnja pod kontrolom banke.

Da ne bih sad ulazio kako tačno funkcioniše projektno finansiranje, suština je da banka da kredit investitoru za izgradnju, a novac od kupaca ide na račun banke kojim investitor ne može da raspolaže bez saglasnosti banke. Tek kad se projekat završi banka naplaćuje svoj deo, a investitor dobija novac.

I da kraj projekta podrazumeva upotrebnu dozvolu za objekat.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

To je korisna info, uliva dozu sigurnosti, hvala što ste podelili!
 
Letecisingapur":3smserc0 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874569#p874569 je napisao(la):
Samael » Sre Avg 25, 2021 5:13 pm[/url]":3smserc0]Čisto u pogledu tehničkog prijema,standardno je da se primopredaja vrši pre tehničkog prijema, koji može u praksi da traje jos 2 godine nakon što se završi izgradnja objekta i to se radi na svim većim projektima skyline, bw, central garden i sl.

I to zaista u velikom broju slučajeva nije nešto što zavisi od investitora, već od komisije za tehnički pregled i posle rada državnih organa.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Da li je taj standard definisan nekim zakonom, podzakonskim aktom itd ili prosto praksa koja postoji a koja nije u skladu sa propisima?

Evo zanimljivog i bitnog clanka: https://nzk.rs/vesti/12 i jos ovo:

https://www.paragraf.rs/propisi/praviln ... jekta.html

Kako ja citam propis pise da se tehnicki prijem radi pre primopredaje stana...fakticki se useljavamo pre nego sto je neko potvrdio da je sve u redu.

Ako neko to tumači drugačije super, rada sam da to čujem.

Lep pozdrav!
Moja greška u izražavanju ajde da budemo precizni.

Tehnički prijem ide pre useljenja, ali upotrebna i uknjižba idu nakon kada se to sprovede u katastru.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874582#p874582:3lzhpfu0 je napisao(la):
Samael » Sre Avg 25, 2021 5:29 pm[/url]":3lzhpfu0]
Letecisingapur":3lzhpfu0 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874569#p874569 je napisao(la):
Samael » Sre Avg 25, 2021 5:13 pm[/url]":3lzhpfu0]Čisto u pogledu tehničkog prijema,standardno je da se primopredaja vrši pre tehničkog prijema, koji može u praksi da traje jos 2 godine nakon što se završi izgradnja objekta i to se radi na svim većim projektima skyline, bw, central garden i sl.

I to zaista u velikom broju slučajeva nije nešto što zavisi od investitora, već od komisije za tehnički pregled i posle rada državnih organa.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Da li je taj standard definisan nekim zakonom, podzakonskim aktom itd ili prosto praksa koja postoji a koja nije u skladu sa propisima?

Evo zanimljivog i bitnog clanka: https://nzk.rs/vesti/12 i jos ovo:

https://www.paragraf.rs/propisi/praviln ... jekta.html

Kako ja citam propis pise da se tehnicki prijem radi pre primopredaje stana...fakticki se useljavamo pre nego sto je neko potvrdio da je sve u redu.

Ako neko to tumači drugačije super, rada sam da to čujem.

Lep pozdrav!
Moja greška u izražavanju ajde da budemo precizni.

Tehnički prijem ide pre useljenja, ali upotrebna i uknjižba idu nakon kada se to sprovede u katastru.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Super! Jasno. Jasno je da se za upotrebnu i uknjižbu čeka neko vreme, dobro je što ste pojasnili da se ciklus projektnog finansiranja za samog investitora završava dobijanjem upotrebne dozvole. Nego, ostaje to pitanje da li će tehnički da bude urađen pre useljenja, jer to do sada nije bio slučaj i koliko smo u riziku (a jesmo) ako uđemo u zgrade koje nisu prošle tehnički. (ne znači da će se desiti, ali to je praksa koju poznajemo i iskustva koja su podeljena). Da li možemo kroz ugovor da se zaštitinimo i na čemu da insistiramo?

Pozdravam Vas!
 
Ljudi ne komplikujte mnogo, unajmite dobrog advokata nek preceslja ugovor i nek stavi tako da obuhvati sve stavke plus ako ni to nije dovoljno unajmite dva advokata, kupujete stan ne ves masinu. :D Dobar advokat ce znati gde mogu da vas preveslaju, ti ugovori su isti u svetu gradjevine i prodaje stanova. :)))
 
Vrh