Šta je novo?

Sunnyville Višnjička Banja [stambeni kompleks]

Sta staviti u predugovor za uknjizbu? Kakav uslov?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li se pod pojmom "ključ u ruke, i spremna za upotrebu i stanovanje" podrazumeva postojanje upotrebne dozvole?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821230#p821230:13m21h3b je napisao(la):
halezmo » Ned Feb 07, 2021 9:04 pm[/url]":13m21h3b]Da li se pod pojmom "ključ u ruke, i spremna za upotrebu i stanovanje" podrazumeva postojanje upotrebne dozvole?

Sve zavisi na sta se odnosi, ako je sama nekretnina "kljuc u ruke" i spremna za upotrebu i stanovanje, onda ce to biti ispunjeno, e sad sto ne radi lift u trenutnu predaje stana i sto zgrada nema upotrebnu dozvolu to nisam siguran da ima veze s tim da li je spremna za stanovanje. Nije svakako, ali oni ce da tvrde da se to odnosi u ugovoru samo na stambenu jedinicu a ne i na celu zgradu. Zato treba i to definisati u ugovoru, ko smatra da treba, nekome ce se zuriti pa ce da udje cim stan bude spreman i pustena struja.
 
Što se tiče završetka radova unutar zgrade, o tome ne treba ni diskutovati. To je uslov koja mora biti ispunjen za useljenje. Ja sam mislio da se da neki razuman rok za dobijanje upotrebne dozvole i tu se zaštitite članom ugovora. Neka kažu da će biti i za 3 godine, ali barem da imate rok. Mi o tome nismo razmišljali, jer smo smatrali da će to biti završeno za godinu-dve najduže. Uskoro ulazimo u četvrtu godinu od useljenja. Dobijamo neka uveravanja da će biti ubrzo, ali dok ne bude zaista tako, nismo spokojni. Znam za još neke objekte van Sunnyville-a, koji takodje godinama nisu dobili upotrebnu, ali sam se nadao da će kod nas to ići brže. Nešto smo nedavno komentarisali da li bismo isto postupili, da možemo da vratimo vreme unazad. U suštini da, ovo je dobra kupovina, samo još da ispoštuju do kraja nas kupce sa tom upotrebnom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821217#p821217:kkdnthey je napisao(la):
Kimi91 » Ned Feb 07, 2021 8:12 pm[/url]":kkdnthey]Sta staviti u predugovor za uknjizbu? Kakav uslov?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ako ti je npr. u ugovoru predvidjeno da ce useljenje biti do 31.12.2021. ti stavi da ukoliko se ne dobije upotrebna dozvola i zgrada bude uknizena u narednih godinu dana od tada, tj. do 31.12.2022. da ce od 01.01.2023. godine investitor biti u obavezi da isplacuje penale mesecno u tom i tom iznosu koji se dogovorite...
E sad ne znam da li ce da prihvataju sve te stavke oko penala, ranije jesu, al ne znam koliko ce im se isplatiti... Svakako probajte...
 
U predugovoru stoji stavka kod mene da ce objekat biti uknjizen do kraja 2023, ali ne pise ukoliko se ne uknjizi sta se desava.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa to možete sami da stavite, ali vec su sad stavili rok od 2 godine nakon useljenja za knjizenje (ako pretpostavimo da je useljenje do 31.12.2021). Nama je u ugovoru stajao rok od godinu dana od useljenja...
 
Uzmite kredite sa što dužim rokom otplate. Dok otplatite, biće i upotrebne dozvole. :D
 
Hvala na odgovorima:) Videcemo sa advokatom i oko ubacivanja tog dela za upotrebnu dozvolu. Nasi pregovori ce da potraju obzirom da su advokatu preko telefona rekli da sve prihvataju( izmedju ostalog penale u iznosu od 300 evra mesecno i brisanje odredjenih delova da vremenske prilike, izgradnja puta itd mogu da odlazu radove u nedogled, sto je malo neprihvatljivo, jer vidim nekome smeta kišica za radove a neke zgrade su se radile i dok je bio onaj sneg pre mesec dana) a onda kada smo dobili ponovo ispravljen predugovor nije izmenjeno sve na sta su pristali i iznos penala je 150 evra. Mesecna zakupnina prosecnog i ispodprosecnog stana od 35-40 kvadrata se krece oko 200 evra tako da pokusacemo da se izborimo bar za tu sumu jer cemo sigurno neko vreme morati da placamo i ratu kredita i kiriju negde.
 
Da li je moguci kupiti/prodati isporucen i useljen stan, obzirom da zgrada nema upotrebnu dozvolu i da stanovizbog toga nisu uknjizeni na kupca?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821324#p821324:31tmeegc je napisao(la):
Pegasus » Pon Feb 08, 2021 12:19 pm[/url]":31tmeegc]Da li je moguci kupiti/prodati isporucen i useljen stan, obzirom da zgrada nema upotrebnu dozvolu i da stanovizbog toga nisu uknjizeni na kupca?
Koliko znam, tehnički je moguće, tj. nema nekih prepreka papiroloških ali realno, niko nije lud da kupi takav stan.
 
SunnyJ":15voy02f je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821324#p821324 je napisao(la):
Pegasus » Pon Feb 08, 2021 12:19 pm[/url]":15voy02f]Da li je moguci kupiti/prodati isporucen i useljen stan, obzirom da zgrada nema upotrebnu dozvolu i da stanovizbog toga nisu uknjizeni na kupca?
Koliko znam, tehnički je moguće, tj. nema nekih prepreka papiroloških ali realno, niko nije lud da kupi takav stan.
Kad pogledas recimo altinu koja ima istu ili vecu cenu trenutno od banje, tamo su pa skoro sve zgrade neuknjizene, a stanovi su rasprodati, paa bas onda i nije da ne kupuju ljudi neuknjizene.. to je moje iskustvo u proteklih godinu - godinu ipo. I ne samo altina recimo i Ledine, cak nemam utisak ni da je teze prodati ga kad vidim kako ljudi kupuju neuknjizene znaci da imaju para, prosle godine je stajao stan oko 45kv u prvim zgradama sunnyvila prodavao se, zvao sam pre dva meseca tu agenciju rekli su mi - prodali smo ga. Tako da ne znam sta da mislim.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisam siguran da notar moze/hoce/sme da overi takav ugovor, mozda jedino kroz predugovor dok ne dodje upotrebna dozvola?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821347#p821347:34x07y8n je napisao(la):
Pegasus » Pon Feb 08, 2021 1:38 pm[/url]":34x07y8n]Nisam siguran da notar moze/hoce/sme da overi takav ugovor, mozda jedino kroz predugovor dok ne dodje upotrebna dozvola?
Znam slučajeve gde ljudi kupe stan bez upotrebne, doduše još uvek bude stan u gradnji. Znači investitor da stan nekoj firmi u kompenzaciju i zatim ga firma dalje proda privatnom vlasniku bez obzira što nema upotrebnu. To sve pre završetka zgrade, i sve prođe kroz ugovore, overi se kod notara.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821347#p821347:2oskita6 je napisao(la):
Pegasus » Pon Feb 08, 2021 1:38 pm[/url]":2oskita6]Nisam siguran da notar moze/hoce/sme da overi takav ugovor, mozda jedino kroz predugovor dok ne dodje upotrebna dozvola?

Pa sta mislite kako smo svi mi kupili stanove u Sunnyvillu.... Notar je overio i predugovor i ugovor. S tim sto u oba dokumenta imate nakon stranica ugovora notarsku zabelesku gde jasno stoji da Vi svesno kupujete nekretninu koja nema upotrebnu dozvolu i koja nije uknjizena. Notar vas i pita da li znate da kupujete nekretninu koja nije uknjizena i nema upotrebnu i da li su vam jasne eventualne posledice koje mogu da nastanu. Vi svojim potpisom potvdjujete da ste saglasni sa tim. Notar je tu skinuo odgovornost sa sebe.
E sad druga je stvara sto mi svi mislimo da ce to biti sve u redu jer smo imali uvid u sve dozvole, gradjevinsku, anekse na gradjevinsku, sto znamo da je to projektno finansiranje od strane banke itd. Ovo je opet ne veliki, nego ogroman projekat. Tesko da ce ostati neuknjizeno. Bitno je da se sve izgradi u skladu s projektom, a do sada mislim da nije bilo nekih vecih odstupanja od projekta.
Cak i da investitor ne uknjizi zgradu, mislim da postoji procedura u kojoj to stanari mogu sami da urade, a potom da knjizi svako svoj stan.
Tako da mislim da ne bi bio problem i da sad nekom prodate stan, jer ne prodajete vi stan u nekoj zgradi gde je sve uknjizeno a samo vaš stan nije pa da neko sumnja da postoji neki vlasnicki problem. Nego nijedan stan jos nije usao u proceduru kao ni sama zgrada za knjizenje. A do toga ce doci svakako. A kad se uknjizi moze da bude samo skuplji.
 
Nisam precizno napisao.

Naravno da moze predugovor i ugovor u toku izgradnje tj sa gradjevinskom dozvolom.

Moje pitanje je za slucaj kada je zgrada izgradjena i stan useljen, a upotrebna dozvola jos nije dobijena, pa time kupac koji je kupio od investitora nije jos uvek uknjizio stan. Znaci kada taj kupac zeli da proda stan nekom novom kupcu uz placanje poreza na apsolutna prava.

Nadam se da sam sada bio precizniji.
 
Verujem da može, svaki advokat sigurno zna tu proceduru. Ali mislim da nema nikakve veze da li je uknjizen, da se porez plaća normalno. Nadam se da ne gresim.
 
Porez se placa ali nisam siguran da li moze da se proda dok nije uknjizen. Tako su se***li stanove na legalizaciji.
Znaci nije uknjizen nema prometa između fizičkih lica.
Ako je neko uspeo nek javi, tj ispravi me.
 
Jel neko zna da li se raspitivao sta je toliki problem dobijanja upotrebne konkretno za sunnyvile?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821429#p821429:1acx2x9m je napisao(la):
Kimi91 » Pon Feb 08, 2021 5:38 pm[/url]":1acx2x9m]Jel neko zna da li se raspitivao sta je toliki problem dobijanja upotrebne konkretno za sunnyvile?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ceka se da se sve 4 zgrade zavrse pa da podnesu, a posto A zgrada nije jos uvek zavrsena (garaze i verovatno po ulazima), onda ne mogu ni da podnesu. Nadam se samo da nece da cekaju i one prve dve zgrade ispod Energoprojekta da se zavrse pa onda da podnose.
 
Zdravo svima, citam kako dosta ljudi kazu da stanovi koje su kupili jos uvek nisu dobili upotrebnu dozvolu i samim tim nisu ni uknjizeni. Pretpostavljam da je jedan deo vas kupio stan na kredit, kao sto i ja nameravam, pa me zanima kako je uopste moguce podici kredit ako nije dobijena upotrebna dozvola? Citam na vise internet stranica kako to nije moguce, kao i, da nije dozvoljen useljaj u stan ako upotrebna nije dobijena???
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821479#p821479:3g7m3nag je napisao(la):
Meli » Pon Feb 08, 2021 9:16 pm[/url]":3g7m3nag]Zdravo svima, citam kako dosta ljudi kazu da stanovi koje su kupili jos uvek nisu dobili upotrebnu dozvolu i samim tim nisu ni uknjizeni. Pretpostavljam da je jedan deo vas kupio stan na kredit, kao sto i ja nameravam, pa me zanima kako je uopste moguce podici kredit ako nije dobijena upotrebna dozvola? Citam na vise internet stranica kako to nije moguce, kao i, da nije dozvoljen useljaj u stan ako upotrebna nije dobijena???


Za dobijanje kredita je potrebno da je zgrada zavrsena 80% i da zgrada ima gradjevinsku dozvolu. Naravno da ne bi trebalo da se ljudi usele pre (bar) tehnickog prijema i upotrebne dozvole, ali kupci u tom delu nisu zasticeni od strane drzave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821394#p821394:2v3rtlqh je napisao(la):
Pegasus » Pon Feb 08, 2021 4:43 pm[/url]":2v3rtlqh]Nisam precizno napisao.

Naravno da moze predugovor i ugovor u toku izgradnje tj sa gradjevinskom dozvolom.

Moje pitanje je za slucaj kada je zgrada izgradjena i stan useljen, a upotrebna dozvola jos nije dobijena, pa time kupac koji je kupio od investitora nije jos uvek uknjizio stan. Znaci kada taj kupac zeli da proda stan nekom novom kupcu uz placanje poreza na apsolutna prava.

Nadam se da sam sada bio precizniji.

Koliko se secam kada smo hteli da kupimo neuknjizen stan, nismo mogli da ga kupimo na kredit i ne bismo imali prava na povrat PDV-a, ali smo mogli da ga kupimo za keš.
 
Vrh