Šta je novo?

Sunčani časovnik

Zuma

Expert
Učlanjen(a)
19.05.2009.
Poruke
9.910
Pohvaljen
24.015
Jedna ideja za razmišljanje. U gradu imamo veliki broj raznih spomenika u obliku bista ili ljudskih figura. Time se slavi nečije delo, neka politika ili ratna pobeda. Ali nešto drugo, od univerzalnije i trajnije civilizacijske vrednosti, nevezano za lokalnu situaciju, za Srbiju i za nas same, skoro da i ne postoji. Naprimer spomenik nekom sasvim opštem moralnom ili duhovnom principu ili samoj prirodi. Zbog toga predlažem da se u novo rekonstruisanom Trgu Republike, u malom parku ispred staklenca, napravi jedna mikro lokacija gde bi se ljudi na trgu međusobno nalazili i mogli da sednu (konkurencija "Konju"), u obliku kombinacije moderne skuplture i Sunčanog časovnika. Ali ne bilo kakvog, nego "preciznog", onog koji uzima u obzir i sezonske promene položaja Sunca i zato nudi ne samo tačno očitavanje vremena, nego i očitavanje datuma. To bi imalo sledeće prednosti:

Dobili bi jednu lepu, apstraktnu i modernu skulpturu.
Dobili bi ukrasni objekat koji nije pasivan, samo ukras, nego stvarno radi nešto korisno.
To što radi, radi stalno, precizno, bez ikakve energije i bez održavanja, zauvek. Apsolutno savršena ekološka mašina.
Za nijansu veća kompleksnost očitavanja datuma bi služila kao stalna provokacija i izazov, tema za razgovor, Časovnik bi uvek bio zanimljiv.
Građane, ljude potpuno otuđene od prirode, bi bar jednom niti ponovo povezao sa Suncem, sa Zemljom i prirodnim ciklusima. Sa naukom i astronomijom.
Turiste, pa i nas same, bi potsetilo da je Beograd i grad svetlosti, jer je južnije i sa više Sunca od većine Evropskih gradova. I da to treba koristiti.

Proverio sam da lokacija ima dovoljno Sunca u toku najvećeg dela dana. Ovde se dobro vidi pravi oblik tog prostora:

2wqvdjn.jpg


A idealna lokacija je negde kod spomenika Nušiću.

IMG_2704_1.jpg


Kao podsticaj za razmišljanje o najzanimljivijem obliku Sunčevog časovnika skupio sam veliku zbirku slika. To ima i vrlo velikih, pogodnih za velike poljane, i vrlo malih, napravljenih za privatne vrtove.

AR-170309865.jpg&maxh=400&maxw=667


stock-photo-sun-dial-in-air-india-memorial-in-humber-bay-park-on-bank-of-lake-ontario-in-toronto-canada-71626351.jpg


Calendar-Sundial---Joe-Shaughnessy.jpg


941bfa62ab04a32c3c7e8c6854b65ee3.jpg


Beijing_sundial.jpg


human-sundial-feature-at-the-carter-observatory-wellington-new-zealand-d2a5re.jpg


Barton1aug2010.jpg


sundial-sun-dial-stainless-steel-obelisk-hoheward-astronomical-theme-B76PMJ.jpg


sundial-at-noon-royal-botanical-gardens-hobart-tasmania-AFANE2.jpg


sundial-maiki-picture-id103816251


NeptureSCove.jpg


b172ac40-488d-419f-8c90-937ad0d3baf1.jpg


3478_10.jpg


87700344


0e1bfd9048bbbb865ab2ff23c1c50d77.jpg


Sonnenuhr.jpg


renaissance.htm


516525.jpg


sundial_annotated.jpg


3_sundial0873_JustinBrown.jpg


schmoyergardenw.jpg


4134285_e13e7aca.jpg


PrecisionSundial-vi.jpg


1280px-Seoul-Gyeongbokgung-Sundial-02.jpg


m_IMG_0448.jpg


sawyer%20equant%20sundial.jpg


6829576.jpg


Sundial_postcard.jpg
 
подржавам идеју за постављање сунчаног сата. На тој покацији би био као мини трг на тргу. :) По мени је погодно поставити га и негде у околини Галета, на ушћу.

Ево још једне слике:
sundial_4f86f8930016c_372e0cb3ff0ca2fb258d04e475f650d9.jpg
 
Postojeći su mali, neugledni, sa grubim i nepreciznim očitavanjem vremena, i uglavnom visoko iznad linije pogleda. Ne nude ništa zanimljivo. Mislio sam na nešto je dovoljno veliko, na tlu, a ne na zidu, i što je dovoljno reprezentativno i intrigantno da bude centar lepo uređenog prostora za okupljanje i sastanke. Naprimer, nešto ovako, u malom parkiću ili pjaceti, sa klupama za sedenje svuda unaokolo i satom po čijoj se površini može hodati. Dakle, objekat koji je istovremeno ukras, učilo, zabava i prostor za boravak i druženje.

b172ac40-488d-419f-8c90-937ad0d3baf1.jpg


AR-170309865.jpg&maxh=400&maxw=667


plymouth-devon-england-sundial-city-centre-AKM2XR.jpg


A možda i nešto manje klasično i manje, poput

sundial-at-the-hyatt.jpg


timepiece-london-061457.jpg
 
Oni pokazuju vrijeme do prilike tivat ima suncani sat gdje je sam posjetilac tj njegova sjenka pokazuje koliko ima sati
 
Ta mogućnost je ilustrovana osmom slikom u prvoj poruci.
 
Da li je postojao veliki sunčani sat u Mitićevoj Rupi? Nešto mi prolazi kroz maglu negde 90tih da je bio ili mi se učinilo???
 
Јесте, тамо где је сада игралиште.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=451831#p451831:32jkrgnm je napisao(la):
vucko » 17 May 2017 08:25 am[/url]":32jkrgnm]Da li je postojao veliki sunčani sat u Mitićevoj Rupi? Nešto mi prolazi kroz maglu negde 90tih da je bio ili mi se učinilo???
Postojao, sad se već sećam kroz maglu, ali sam siguran da je postojao.
 
Postojao je, sklonjen je kad su isplivali planovi da se tu nesto gradi...Dafina i sl.
 
Jedna bitna stvar kod ovih satova je što (ako želimo da pokazuju tačno vreme tokom cele godine) brojčanik mora da ima mogućnost pomeranja zbog prelaska sa letnjeg na zimsko računanje vremena.

ps: greška kod ovih časovnika nije veća od 15 minuta ( i varira tokom godine), tako da su zadovoljavajuće tačni.
 
Pa ili pomjeras brojeve ili naprvis iglu koja pravi sjenku da mozes da je pomjeras adekvatno ja zanm za dva velika prostorna suncana sata u cg u tv i baru
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=451916#p451916:x9jd9osb je napisao(la):
astrodule » 17 May 2017 11:54 am[/url]":x9jd9osb]
ps: greška kod ovih časovnika nije veća od 15 minuta ( i varira tokom godine), tako da su zadovoljavajuće tačni.
To se rešava tako što skala za očitavanje nema samo jednu dimenziju, nego je dvodimenzionalna mreža linija. U tom slučaju, ako znaš datum, vreme možeš očitati sasvim precizno. Ali i obrnuto, Kad se zna vreme može se očitati datum. Za ovaj model tvrde da ima preciznost 30 sekundi.

Sonnenuhr.jpg
 
Postoji i fantastičan digitalni sunčani časovnik. Ovde promenljivi ugao Sunca osvetljava uvek druge otvore. Pravi se u 3D printeru, a dizajn je u public domenu.

1492961974453


Kompletno uputstvo je ovde.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wrsje5It_UU[/youtube]
 
Ima li neko sliku Sunčanog časovnika na Slaviji? Ili bar širu sliku Slavije u to vreme? Neku koja ne izbegava da prikaže i ovaj deo? Sve što sam uspeo da iskopam su datumi. Napravljen je početkom osamdesetih, a uklonjen verovatno 1992.

Prokletstvo Mitićeve rupe
http://www.vreme.co.rs/cms/view.php?id=310285
 
Koliko se sećam, bio je najobičniji sat neke svetlo smeđe, oker boje. Jedino nisam siguran da li bio u obliku štapa ili trougla.



Poslato sa telefona
 
Ako se dobro sećam bio je u obliku nakrivljenog, i to ne malog štapa (možda 5-10m dužine) i prilično zanimljiva i edukativna atrakcija u parkiću. I ja sam tražio slike po netu ali ni jednu nisam našao kao da nikad nije ni postojao. Dole na slici sam obeležio gde se nalazio. Tada to sa tla nisam video ali se sada iz vazduha jasno vide ostaci obeleženih časova na koje je sunčeva senka od štapa padala, a u obliku one kriške od kruga. Ako Vožd ne izvuče iz naftalina neku sliku niko neće ;)
 
Ovde?

slavija.jpg


EDIT:
Proverio sam u Google Earth history. Najranija slika Slavije je od 12.11.2000. Osam godina posle rušenja. Tamo je samo bezoblična rupa. Dakle ovaj krug je eventualno mogao biti na istom mestu, ali nije ostatak originalnog Sunčevog sata.
 
Предлажем да се иницијатива веже за Савски трг и да се сунчани часновик изгради када се тај трг буде преуређивао.
Митићева рупа је грађевинско земљиште и биће изгреађено кад тад.
 
Не сумњам да ће једног тренутка бити довршен давнашњи план да се нешто изгради на том месту, али искрено мени се та површина свиђа баш таква каква јесте, уз можда мале дораде. Свиђа ми се што се отвара поглед на Славију када се спушта од Правног или се појавиш из Његошеве, затим што постоји игралиште, тај степенасти пад у том парку или шта год било и контраст тог зеленила са Славијом који би био још бољи да се уреди све остало на тргу.

Лични утисак, ништа више.
 
Ima jedan sunčani sat na zgradi u Zemunu blizu Mek Donaldsa u Glavnoj
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=452251#p452251:lj5eriso je napisao(la):
stf » 19 May 2017 08:12 am[/url]":lj5eriso]Предлажем да се иницијатива веже за Савски трг и да се сунчани часновик изгради када се тај трг буде преуређивао.
Митићева рупа је грађевинско земљиште и биће изгреађено кад тад.
To sa Slavijom je bila mala digresija zbog pokušaja da nađemo fotografiju verovatno najvećeg Sunčevog časovnika koji je postojao u Beogradu. Ja sam ustvari imao u vidu skoru rekonstrukciju prostora ispred Staklenca, na Trgu Republike. Koliko sam razumeo, tu se pravi podzemna garaža, pa bi iznad nje, na travnjaku gde je sada spomenik Nušiću, bilo idealno mesto. Prostor sa klupama za skupljanje i sastanke (ono čega nema kod Konja) i Sunčevim satom u sredini. Kao ukras, fokus, mala provokacija za tumačenja 2D dijagrama i razgovore.

Usput bi omogućio onima koji kasne i onima koji ih čekaju, da ne obraćaju pažnju na baš svaki minut kašnjenja, jer se on na satu i ne vidi tako lako, ali da ipak bukvalno GLEDAJU kako vreme neumitno teče, da svojim očima prate kako se Zemlja okreće na svom putu kroz prostor. Postoji nešto bitno drugačije u subjektivnom osećaju virtuelnih brojeva časovnika na mobilnom telefonu i senke koju bukvalno vidiš kako ti klizi preko nogu. Prvo ponekad može da deluje kao donekle nebitna, arbitrarna i računarski generisana apstrakcija, drugo ima neumitnu težinu fizičke realnosti. Tu nema ni procesora ni mehanizama, nigde "crne kutije" koja skriva unutrašnjost uređaja koji "proizvodi" vreme, pa nema ni prevare. Vreme koje je prošlo je neposredno vidljivo sopstvenim očima i nikada se ne vraća. Ova jednostavnost je vrlo sugestivna i korisna kao inspiracija za razmišljanje onih koji u životu stalno nešto čekaju. Par klupa oko Sunčevog časovnika na vrlo prometnom gradskom trgu tako ponekom može da napravi bitnu razliku. Sem toga, može biti lep kao ukras i skulptura.

Mislim da je ovo najbolje mesto.

IMG_2704_1.jpg


Predlog uređenja. Recimo umesto crvene skulpture. Ili u sredini donjeg platoa (ne bi ometao prolaz jer se po njemu slobodno gazi).

tri-trga-idejna-resenja-mondo-goran-sivacki-31.jpg
 
Vrh