Šta je novo?

Stari savski most - Most Miladina Zarica

Gde sa Starim savskim mostom?

  • Povezati Blok 70 sa Adom Ciganlijom

    Glasovi: 177 36,8%
  • Povezati Veliko ratno ostrvo sa Zemunom

    Glasovi: 62 12,9%
  • Neka druga gradska lokacija

    Glasovi: 30 6,2%
  • Pokloniti most drugoj opštini u Srbiji u skladu sa potrebama

    Glasovi: 163 33,9%
  • Most treba da ide u staro gvožđe

    Glasovi: 29 6,0%
  • Ne znam

    Glasovi: 20 4,2%

  • Ukupno glasača
    481
Vidim da se i drugi mediji pozivaju na tu vest "Alo" :

"Stojčić je kazao da izabrana varijanta premeštanja mosta "podrazumeva nekoliko intervencija, čiju razradu tek možemo da očekujemo" i dodao da se nada da će za dve nedelje imati konkretnije planove. . ."
 
Novinarka Politike ih ''potkačinje'' koliko god može a da ne pređe crtu:

Анкетом одлучено да Стари савски мост постане скулптура у парку Ушће
Аутор: Далиборка Мучибабићуторак, 17.12.2019. у 09:25

Та опција освојила је више гласова од варијанте да трамвајски мост премости обалу Саве између Новог Београда и Аде Циганлије искључиво за пешачко-бициклистички саобраћај

Део јавности који је пре расписивања анкете о судбини Старог савског моста био уверен да је већ одлучено да он буде постављен као скулптура у парку Ушће јуче је већ био уверен да су имали право. Јер, званични резултати гласања на порталу града окончани су у корист опције да се речна саобраћајница премести између Музеја савремене уметности и Бранковог моста, да испод ње буду угоститељски објекти и неколико галерија, и да се гради пешачко-бициклистички мост у Блоку 70, у продужетку Омладинских бригада. Са освојена 3.454 гласа то је за 618 гласова више од друге понуђене варијанте – пресељење и доградња моста између Новог Београда и Аде Циганлије за пешачко-бициклистички саобраћај. Она би обухватила демонтажу Старог савског моста са садашње позиције и постављање на нову локацију са израдом нових бетонских стубова, челичне конструкције и изградњу прилазних стаза у наставку Улице омладинских бригада до Аде Циганлије.

Друга опција која је добила 2.836 гласова јефтинија је, коштала би, наведено је у анкети, око 14 милиона евра, што је за око милион евра мање него прва која би обухватила две интервенције – измештање препознатљиве зелене лучне конструкције у парк и градњу новог моста који би повезао Нови Београд и Чукарицу.

Гласање је трајало од 24. октобра до 15. децембра и за то време за бројне житеље престонице и стручну јавност варијанта да се мост сели и служи као скулптура била је неприхватљива и бесмислена. Неки су били још оштрији у коментарима тврдећи да ће телима бранити уклањање трамвајског моста који у силуети и меморији града игра веома важну улогу.

Званичници града уверавали су да ће Београђани, учесници анкете, дати последњу реч о судбини моста, али се из њихових изјава могло закључити да навијају за опцију која је на крају и победила. Они се јуче тим поводом нису оглашавали. У наредне две недеље, како смо незванично сазнали у Градској управи, биће познати „следећи кораци у вези са Старим савским мостом”.
Шта год да то значило, мост је за дислокацију виђен још 2016, а према последњим најавама требало би да буде измештен са садашње позиције на пролеће следеће године. На његовом месту треба да буде подигнут нови, али већег капацитета, због изградње стамбено-пословног комплекса „Београд на води”.

Покрет слободних грађана: мост заштитити као културно добро

Покрет слободних грађана покреће иницијативу за упис Старог савског моста у евиденцију добара која уживају претходну заштиту и иницира поступак његове пуне заштите, наведено је у саопштењу ПСГ-а. Повод за овакву реакцију су најаве да ће Стари савски мост бити измештен и реконструисан на неким од понуђених локација и зато ПСГ, како наводи, изражава негодовање због предвиђених активности.

– Стари савски мост је један од најважнијих инфраструктурних објеката у Београду који са аспекта историчности и аутентичности испуњава неопходне услове за упис у евиденцију и утврђивање статуса културног добра, а на основу Закона о културним добрима Републике Србије – пише у саопштењу ПСГ-а.

http://www.politika.rs/scc/clanak/44413 ... parku-Usce


Hohštapleri.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=689722#p689722:3kx232t4 je napisao(la):
prostorni planer » Uto Dec 17, 2019 8:29 am[/url]":3kx232t4]Anketa je namestena. Ja kada sam glasao bilo je 1208:200 za ociju dva, posle nedelju dana rezultat je bio 1308:2000 za opciju 1. Ne razumem hoce neko da mi kaze da su se za nedelju dana ljudi masovno odlucili da most kvari park i stoji na suvom.

Pa ljudi su pratili glasanje baš na ovoj temi. Anekta je išla "fer" možda desetak dana i odjednom je jedne subote oko 9 uveče pristiglo hiljadu i nešto glasova za prvu opciju i samo su nastavili da stižu.
 
I onda negoduju sto neko hoce da bojkotuje izbore, a ne mogu ni najobicniju anketu da ne nameste
 
Sve je u Srbiji prevara, simulacija.
Da li je iko mislio da nece biti prevare?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=689788#p689788:1legs13y je napisao(la):
unedfined » Today, 12:56[/url]":1legs13y]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=689722#p689722:1legs13y je napisao(la):
prostorni planer » Uto Dec 17, 2019 8:29 am[/url]":1legs13y]Anketa je namestena. Ja kada sam glasao bilo je 1208:200 za ociju dva, posle nedelju dana rezultat je bio 1308:2000 za opciju 1. Ne razumem hoce neko da mi kaze da su se za nedelju dana ljudi masovno odlucili da most kvari park i stoji na suvom.

Pa ljudi su pratili glasanje baš na ovoj temi. Anekta je išla "fer" možda desetak dana i odjednom je jedne subote oko 9 uveče pristiglo hiljadu i nešto glasova za prvu opciju i samo su nastavili da stižu.
Bila je fer samo prvi dan. Onda je došla subota veče i tada je napumpana razlika koja je i danas.
 
Ja ovako razmišljam:
1. Most je kulturno dobro, treba ga sačuvati
2. Most nije pogodan za dalju upotrebu, mora se menjati nečim drugim
3. Montiranje starog mosta na novom mestu bilo bi nepraktično: radite nove šipove, krotite reku, dajete gomilu novca u prateću infrastrukturu i onda montirate staru konstrukciju koja je skidanjem sa starog mesta rasklimana, a ionako načeta vremenom... pa onda, verovatno stara kontrukcija nije dovoljna da premosti reku, pa tu treba dodati malo nove konstrukcije - i onda dobijete neki novi-stari most na novom mestu... i onda imate problem sa održavanjem jer je, brate da se ne lažemo, matoro...
4. Ako most ostane kao spomenik u parku, em će se oživeti park jednim veoma zanimljivim sadržajem, kombinovanim sa novim sadržajima, em ćemo sačuvati kulturno dobro, em nećemo da se patimo sa održavanjem starog mosta na novom mestu, nego će neko jednog dana tu da smesti novi pešački most.

Kad sve saberem, meni ova opcija izgleda nekako najmanje zlog, tj. najoptimalnija.
Ankete i nameštanje istih me uopšte ne interesuje.
 
Kad sve saberem, najmanje zlog izgleda nepremeštanje mosta u park Ušće i pretvaranje u nakazu sa kafićima. To nije nikakvo očuvanje mosta kao spomenika već iživljavanje nad istim.
 
@solecar
Dobro, svako ima svoj ugao gledanja. Ima sto razloga za i protiv, jedna opcija mora da se odabere...

Ono što mene lično zanima, a to recimo nisam našao nigde jeste CENA novog pešačkog mosta do Ade vs. cena pomeranja starog mosta, sve sa nekim projektovanim održavanjem, ukoliko konstrukcija Zarića nije u najboljem stanju...

Pretpostavljam da bi ovo bio jedini način da se objektivno zaključi šta sa starim mostom... ovako samo naklapamo po ličnim preferencijama i ko zna kojim još motivima.

Ja računam da je cena prilaza, stubova u reci itd. fiksna za obe varijante. Ostaje cena čelične konstrukcije. Ako cena novog nije dramatično veća od recikliranja starog, ja sam ipak za novo. Ipak je to most preko velike reke.
 
Ljudi da se ne lazemo, prvo ce da ga rasklope, stave negde sa strane u Uscu gde ce da raste korov oko njega godinama, on ce da rdja jer ce ga i odozdo nagrizati blato u kom bude stajao. Za to vreme u blokovima se nece raditi nista. Onda ce reci da ne mogu sa starim nista jer ga je ostetila dubinska korozija, a nece praviti ni novi jer ce reci da camci izmedju blokova i ade predstavljaju tradiciju Beograda. Na kraju nova Vesiceva izreka koja ce biti na prvoj strani nove knjige - Nema mosta, nema problema.
 
Mislis da ce propustiti sansu da zasluzni dobiju novu elitnu lokaciju za kafic point of sale?
Ne verujem...
 
Mozda samo naprave kafice, pa kao stavice most odozgo, a posle nista. Pa sta je bilo sa jarbolom, gondolama, starim muzejskim cirama ispod gazele, cudima, nikada nista ne ostvare, tako i ovo, uvek samo cekaju da ljudi zaborave i odustanu. Mozda ostave most sa strane, pa posle kao sakupljaci sekundarnih sirovina su ga isekli. Kao lokomotive mizejske eksponate u depou ispod gazele.
 
Ako ova vlast pretvori most u skulpturu, ne vidim prepreku da neka naredna vlast ga pretvori u most ponovo.
 
Rezultat iskreno očekivan. Kao i svaka druga online anketa od strane vlasti, uvek će ići na ono što propagira njihova mašinerija. A i činjenica je da je naš narod smotan za sve stvari vezane za kompjuter, pogotovo internet, pa sada da im kažu da idu na taj i taj sajt i da glasaju za nešto, oni bi se pogubili, ne bi našli ništa i odustali bi. A druga činjenica jeste, ono što sam primetio, da je u svakoj priči o ovom glasanju, više pisano/pričano o premeštanju u park, uvek je bila samo slika iz parka, dok se o drugoj opciji premeštanja samo napiše/kaže jedna rečenica, bez ičega. Što je jasno forsiranje i usmeravanje da ljudi glasaju za ovu prvu opciju. Zbog svega toga nisam iznenađen.
Međutim, ni ja ne mogu da se odlučim za šta bih glasao. Meni izgleda neobično, prema renderima, most u parku, objektivno izgleda lepo. Ali znamo da u realnosti neće da bude ni blizu toga.
Kako god da gledamo, anketa je očigledno nameštena.
 
Rezultati glasanja još nisu zvanično objavljeni na gradskom sajtu, ali
zato se i dalje može glasati, jer se na Anketi menja broj novih glasova.

Konfuzija i dalje traje, nema snimljene izjave Glavnog urbaniste, a da je
nap. Vesić pokrenuo ovu Anketu do sada bi bio najmanje na 5 tv-stanica.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=689899#p689899:qx5sljjt je napisao(la):
prostorni planer » 17 Dec 2019 15:13[/url]":qx5sljjt]Mozda samo naprave kafice, pa kao stavice most odozgo, a posle nista. Pa sta je bilo sa jarbolom, gondolama, starim muzejskim cirama ispod gazele, cudima, nikada nista ne ostvare, tako i ovo, uvek samo cekaju da ljudi zaborave i odustanu. Mozda ostave most sa strane, pa posle kao sakupljaci sekundarnih sirovina su ga isekli. Kao lokomotive mizejske eksponate u depou ispod gazele.
Sve što ima veze sa kafićima, prostorom za iznajmljivanje i sl. ne ostavljaju za posle, zaborav i sl. , već intenzivno rade na tome. Evo već su po gradu pokačili obaveštena o novogodišnjem Coca - Cola vašaru u parku vojvode Vuka i ko će tamo da peva za Novu godinu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=689915#p689915:qx5sljjt je napisao(la):
marrecar » 17 Dec 2019 16:20[/url]":qx5sljjt]Rezultat iskreno očekivan. Kao i svaka druga online anketa od strane vlasti, uvek će ići na ono što propagira njihova mašinerija. A i činjenica je da je naš narod smotan za sve stvari vezane za kompjuter, pogotovo internet, pa sada da im kažu da idu na taj i taj sajt i da glasaju za nešto, oni bi se pogubili, ne bi našli ništa i odustali bi. A druga činjenica jeste, ono što sam primetio, da je u svakoj priči o ovom glasanju, više pisano/pričano o premeštanju u park, uvek je bila samo slika iz parka, dok se o drugoj opciji premeštanja samo napiše/kaže jedna rečenica, bez ičega. Što je jasno forsiranje i usmeravanje da ljudi glasaju za ovu prvu opciju. Zbog svega toga nisam iznenađen.
Međutim, ni ja ne mogu da se odlučim za šta bih glasao. Meni izgleda neobično, prema renderima, most u parku, objektivno izgleda lepo. Ali znamo da u realnosti neće da bude ni blizu toga.
Kako god da gledamo, anketa je očigledno nameštena.
Kako si ti pomogao svojima prilikom glasanja, tako može i druga omladina da pomogne svojima prilikom glasanja i oko kompjutera.
 
Botoglasovi će premestiti most u park što je suludo po meni. Tamo nije mesto za most da truli i rđa i uništava park. Što je najgore opet će da se naprave pametni pa da seku drveće kao za gondolu. Treba nekako sprečiti da most završi tamo makar i ostao u delovima. Moguće je da je sve ovo farsa i da kad krenu da ruše most ima da nađu izgovor da ga ne sastave ponovo na suvom što po meni i treba tako da bude sem u slučaju da se montira preko neke reke opet. Ne zanam kako je građen most i sa kojim projektovanim trajanjem ali obično to bude 100 godina. I sada je cena novog isplativija čak i od bilo kakvog premeštanja ovog mosta što zavisi od stanja samog mosta. Možda je moguće uz zamenu nekih ključnih delova da ovaj most negde opet bude sledećih 50-70 god. ili barem kao privremeno rešenje. Čak i segmenti koji nisu luk bi mogli da se eventualno iskoriste mada malo verovatno da će se to desiti. Oni su oko 50m dužine.

Koliko god predstavljao simbol Beograda jednom kad izgubi mesto nad rekom on više neće biti isti. Ljudi nikako da shvate da su i mostovi prolazni i da nema sentimentalnosti ka njima. Da su Nemci 45te kojim slučajem uspeli u nameri tu bi sad verovatno bio neki drugi most ili ga uopšte ne bi ni bilo. Gomila gvožđa koju je najbolje reciklirati ako ne može da služi više onome zašta je namenjena.

Mostu NIJE mesto u parku a ispod njega da budu kojekakve buregdzinice isl.
Zašto lepo ne ode Dunavom do Smedereva pa u peć na promenu agregatnog stanja pa u novi čelik od koga se opet napravi novi most a stari ostane u uspomenama na mestu gde je stajao? Zar je ovo skuplje nego da ceo novi most dolazi iz Kine?
 
A di ces bolje i bericetnije da se uzberu provizije od kafedjija :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=689974#p689974:oy3d2w4j je napisao(la):
edgeman » 17 Dec 2019 20:08[/url]":oy3d2w4j]Koliko god predstavljao simbol Beograda jednom kad izgubi mesto nad rekom on više neće biti isti. Ljudi nikako da shvate da su i mostovi prolazni i da nema sentimentalnosti ka njima. Da su Nemci 45te kojim slučajem uspeli u nameri tu bi sad verovatno bio neki drugi most ili ga uopšte ne bi ni bilo. Gomila gvožđa koju je najbolje reciklirati ako ne može da služi više onome zašta je namenjena.

Mostu NIJE mesto u parku a ispod njega da budu kojekakve buregdzinice isl.
Zašto lepo ne ode Dunavom do Smedereva pa u peć na promenu agregatnog stanja pa u novi čelik od koga se opet napravi novi most a stari ostane u uspomenama na mestu gde je stajao? Zar je ovo skuplje nego da ceo novi most dolazi iz Kine?
Tolki mostovi po belom svetu stoje vekovima i svojevrsni su simboli i mesta prepoznavanja gradova, i na to se niko ne poziva, a ovamo kada neko spomine kako je protiv velike pešačke zone u centru ili kako je protiv svakodnevnih blokiranja ulica i sl. , odmah se nađe milion njih koji se pozivaju kako je sve to normalno u istom tom belom svetu i kako se tamo niko ne buni protiv toga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=690017#p690017:1sbife3o je napisao(la):
solecar » 17 Dec 2019 09:53 pm[/url]":1sbife3o]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=689974#p689974:1sbife3o je napisao(la):
edgeman » 17 Dec 2019 20:08[/url]":1sbife3o]Koliko god predstavljao simbol Beograda jednom kad izgubi mesto nad rekom on više neće biti isti. Ljudi nikako da shvate da su i mostovi prolazni i da nema sentimentalnosti ka njima. Da su Nemci 45te kojim slučajem uspeli u nameri tu bi sad verovatno bio neki drugi most ili ga uopšte ne bi ni bilo. Gomila gvožđa koju je najbolje reciklirati ako ne može da služi više onome zašta je namenjena.

Mostu NIJE mesto u parku a ispod njega da budu kojekakve buregdzinice isl.
Zašto lepo ne ode Dunavom do Smedereva pa u peć na promenu agregatnog stanja pa u novi čelik od koga se opet napravi novi most a stari ostane u uspomenama na mestu gde je stajao? Zar je ovo skuplje nego da ceo novi most dolazi iz Kine?
Tolki mostovi po belom svetu stoje vekovima i svojevrsni su simboli i mesta prepoznavanja gradova, i na to se niko ne poziva, a ovamo kada neko spomine kako je protiv velike pešačke zone u centru ili kako je protiv svakodnevnih blokiranja ulica i sl. , odmah se nađe milion njih koji se pozivaju kako je sve to normalno u istom tom belom svetu i kako se tamo niko ne buni protiv toga.

Ovaj most su napravili Nemci da bi prevozili okupacionu silu a mi smo uspeli da sačuvamo isti jer je bolje imati bar jedan most nego nijedan.
Ti što stoje po belom svetu i predstavljaju simbole gradova su ipak građeni malo drugačije a i šire. Ja gledam na to drugačije a ti izvolte pa vozi njime i razvaljuj kola i špance. More, i sad bi on meni išao na shaped charges i za male pare srušen a ne da bacaju gomilu para na tu staru gvožđuriju i još sele negde. Sele oni pare u svoje džepove.

Simboli gradova su srušeni odavno. Most pre Brankovog, Žeželjev u NS,..itd. Ako misliš da ti ovo bude simbol i narednih 100 god. onda bolje vrati Beograd turcima, oni bar znaju da naprave mostove simbole a primera imaš koliko hoćeš od novih u Bosforu do Çanakkale 1915 u Dardaneliju koji će biti najduži viseći most na svetu, čisto da ne moraš da ideš trajktom više do Alanje, Kušadasija, Bodruma,...

Kad pogledaš i nisam mnogo pogrešio. Ovi su ionako dali taj deo(BW) BGa da gradi islamskom svetu (Arapi). Ko će ga znati? Ima tu nešto. Ima neki zapisi da su tu dole rušene neke džamije ispod sadašnjeg Brankovog mosta pa do Gazele čak pa možda Alah došao po naplatu. :mrgreen:
 
To što ti ovaj most smatraš ništavnim, i to pozivanje na vraćanje u doba Turaka, nije ništa drukčije od prozivanja svih onih koji kažu da svako ko je protiv 100 rekonstrukcija po gradu istovremeno i kolapsa koji nastaju zbog toga, ustvari za to da Beograd treba da izgleda kao najobičnija kasaba. To što su ga Nemci izgradili za svoje potrebe i što te ta činjenica iritira, ne menja činjenicu da je on postao jedna druga vrsta simbola, nakon što ga je Miladin Zarić spasao rušenja. Sve ovo što se planira u vezi mosta i što se u velikoj meri radi po gradu, je ništa drugo do jedno veliko iživljavanje nad samim gradom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=690043#p690043:2f4xcyaw je napisao(la):
solecar » 17 Dec 2019 11:20 pm[/url]":2f4xcyaw]To što ti ovaj most smatraš ništavnim, i to pozivanje na vraćanje u doba Turaka, nije ništa drukčije od prozivanja svih onih koji kažu da svako ko je protiv 100 rekonstrukcija po gradu istovremeno i kolapsa koji nastaju zbog toga, ustvari za to da Beograd treba da izgleda kao najobičnija kasaba. To što su ga Nemci izgradili za svoje potrebe i što te ta činjenica iritira, ne menja činjenicu da je on postao jedna druga vrsta simbola, nakon što ga je Miladin Zarić spasao rušenja. Sve ovo što se planira u vezi mosta i što se u velikoj meri radi po gradu, je ništa drugo do jedno veliko iživljavanje nad samim gradom.

Iživljavanje jeste jer su nesposobni za organizaciju i rade jer pameti nema. Pamet uglavnom ode van i neće da se spusti na nivo ovih poličkih zveri.
A da bi bilo bolje mora da se radi al' definitvno malo drugačije nego što ovi sada rade.
Most je M.Z. spasao ali ga je zub vremena uzeo ili nije još, al to ostavljam stručnjacima.

Navodno im pravi previše buke u BW za cenu kvadrata koju su platili ti koji su mogli da plate. Pored toga i onaj dolazni peron sa autobusnim parkiralištem pravi im buku. Kad neki tamo prevoznik iz Vukoje*******inaca upali svoj krš od autobusa u 4:30h ovi iz BW skaču iz kreveta pravu u Savu iz 2 razloga.

1. Od buke su probuđeni mnogo rano pa su besni.
2. Shvate da ipak kvadrat ovde ima preveliku cenu i da su se prevarili što su kupili.

Što je najgore tek kad zavše sve to okolo pa i taj novi most i isele BUS onda će tek kvadrat da ima cenu.

A tunel u najavi i produžetku. To će tek da bude haos ako se pola Beograda ne surva u Savu kad počnu da buše u G. Principa.
 
Vrh