Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

nekad-i-sad-njegoševa-borba-1962-97-scaled.jpg
nekad-i-sad-skadarlija-borba-1962-98-scaled.jpg
 
Права стара Чубура, а не она лимунада из Монтевидеа.
 
s-l1600.jpg
s-l1600 (1)d.jpg



 
Mnogi će se oduševiti zbog ovakvih drvoreda, ali nije ni to bilo dobro. Takvom džunglom zaklanjati najlepše fasade koje Beograd ima- nije bilo pametno.
 
Te "džungle" su bile od velike koristi. U vrelim letnjim danima su spašavale od ubistvene jare, kakvu danas trpimo. Ceo gradski centar je bilo moguće prepešačiti kroz debelu hladovinu. Što se lepih fasada tiče, one su tada bile oronule, prljave i sive, a iza moćnijih fasada su dejstvovale omražene socijalističke birokrate. Turizam je bio egzotična stavka u budžetu i svesti građana. Zelenilo grada je bilo jedina lepota i spas u teskobnim vremenima. Treba stvari posmatrati u kontekstu epohe.
 
Drvoredi treba da postoje, ali održavani i uredni.. Ne vidim da su ovi što sada sede u tim lepim zgradama išta manje omraženi od tih birokrata tada. Štaviše..
 
Иста стабла, неколико деценија касније. Изглед фасада увек може да се види уколико је дрвеће листопадно. Али у та времена сивило и пропало је било све што је могло да се види. Нажалост и поред многих сређених фасада, нисмо далеко од тих времена, што се сивила тиче. А многа здања су изворно сива, многа нова се тако боје и сада... Сивило нам је предодређено.
 
Сви политичари сањари и планери, али нешто слабо раде.
 
Била је идеја да направе од ВРО нешто попут Аде Циганлије. Мислим да није пуно од овог плана реализовано што се тиче зграда - блок 21, СИВ, хотел Југославија, солитери код Земуна и блокови код Фонтане и хале спортова. Отприлике је мрежа саобраћајница реализована 90% према овој макети.
 
Била је идеја да направе од ВРО нешто попут Аде Циганлије. Мислим да није пуно од овог плана реализовано што се тиче зграда - блок 21, СИВ, хотел Југославија, солитери код Земуна и блокови код Фонтане и хале спортова. Отприлике је мрежа саобраћајница реализована 90% према овој макети.
Што се тиче блокова око Хотела Југославија, Старог Меркатора, Павиљона, Фонтане...на први поглед чини ми се да је реализација зграда са ове макете готово 100%.
 
s-l1600.jpg


s-l1600 (2).jpg


s-l1600 (3).jpg



s-l1600 (4).jpg


s-l1600 (5).jpg


s-l1600 (6).jpg


s-l1600 (7).jpg


s-l1600 (8).jpg

 
Poslednja izmena:
Vrh