Монографија о улици Кнеза Милоша је моја прва књига. Одлучио сам се да слике Београда сређујем по улицама зато што је материјал који сам годинама сакупљао постао толико опсежан, велики и тежак за класификацију да нисам знао како другачије да представим плод својих истраживања у форми за коју бих сматрао да је прикладна а да ће мојим читаоцима бити истовремено и занимљива и јасна.
Почињем са улицом Кнеза Милоша која је једна од најлепших и најрепрезентативнијих београдских улица. Она даје врло јасну представу развоја архитектуре у Србији од стицања њене аутономије под Турцима па све до данашњих дана.
Од угла са Булеваром краља Александра Обреновића, спуштамо се кроз фотографије полако све до Мостарске Петље а затим крећемо узбрдо у супротном правцу натраг све до Пионирског парка односно некадашње Дворске баште.
У овој визуелној шетњи застајем пред сваком зградом и зависно од њеног значаја придајем јој више или мање пажње. Показујем како изгледа данас, како је изгледала некада, ко ју је подигао, које године, везане за њу битне историјске догађаје, личности, детаље или анегдоте.
Радећи на овој књизи руководио сам се принципом ''Максимум слика а минимум приче'', тако да је монографија богато илустрована, интересантна је због историјских, стилских и уметничких паралела које сам перманентно повлачио да бих показао и доказао да смо ми у последњих 200 година били део Европе и свега онога битног што се у домену архитектуре у њој дешавало.
Свако ће овде пронаћи нешто за себе:
Kо воли Београд њега ће ова књига заинтригирати својим садржајем, разбеснети, растужити, расплакати оним мање лепим што ће у њој открити а истовремено га учинити поноситим својим градом и испуњеним неким посебним задовољством и топлином. Нама се увек чини да је све боље код других а оно што сами поседујемо, што је наше, не знамо да ценимо, вреднујемо и поштујемо. Да би се ствари заволеле, разумеле и неговале морају се добро упознати...
Желим да читаоце заинтересујем бројношћу, квалитетом и вредношћу материјала којег сам годинама скупљао, одабирао, сређивао и коначно овде представио и којега сам радећи на овој књизи желео да отргнем од заборава. И оно што је и било познато овде ће бити представљено на један нов начин и под сасвим другачијем светлу.
А опет, морам да нагласим да све ово што сам овде приредио, преко хиљаду и више фотографија, планова и цртежа, све је то већ негде постојало само што их нико до сада није систематизовао, средио и учинио да то постане заиста доступно, прегледно и јасно.
До чињеничног стања изгледа зграда које се више ничим не може оспорити дошао сам унакрсним проверавањем из бројних извора на основу масе података из најневеровантијих могућих публикација: старих адресара и телефонских именика, разних брошура, књижевних дела. политичких пафлета, планова града, извода из катастара парцела, снимака ратних авиона, чланака из новина, сећања старих Београђана, на основу породичних фотографија...
Да ли сте драги моји читаоци, да ли сте икада чули, за Јеремију Станојевића?
Јеремија Станојевић је био пуковник Југословенске Краљевске Војске који је исликао цели Београд тридесетих година прошлог века, један пасионирани заљубљеник овога града и мој узор својим прегалаштвом у овом подухвату. Захваљујући њему и ослањајући се на фотографије Београда које су нам од њега преостале, ја сам имао од чега да почнем, куда да кренем и докле да стигнем. Дубоко верујем, да у култури ми никада нисмо ни први ни последњи, било је људи пре нас и биће их и после нас. Ми сами смо само још једна карика у том невидљивом и непрекидивом низу…
Желим Вам свима да уживате у овој књизи као што сам и ја уживао радећи на њој. Иван Орлић Француз
Желим Вам свима да уживате у овој књизи као што сам и ја уживао радећи на њој. Иван Орлић Француз
Да би сте постали пренумерант пошаљите мејл на моју адресу
ivan.orlic@free.fr