Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

Ако узмемо у обзир данашње урбане црне рупе - насеље старо сајмиште, Малешко брдо тј. бившу Јатаган малу, Душановац, Лекино брдо, стару Карабурму и сличне, који су настали у међуратном периоду, вероватно је била каубојштина нека.
Лекино/Пашино брдо не спада у црне рупе, напротив до деведесетих једно од најлепших делова Београда. Урбанистички сређено, са фином мешавином становништва, куће у Чешкој колонији између Крушевачке, Видске и Шумица грађене пре рата са баштама, свака лепша од друге. Један изузетно пријатан део града уз сам центар. А онда је дошло уништавање, замена кућа вишеспратницама и то више није исти крај. Нажалост већина вас и не зна Лекино брдо од раније. Оно је и сада на цени, али то је сад нешто друго.
 
I za upropastavanje tih delova sa kućama su krivi
1.urbanisti
2.politicari
3.vlasnici kuća
 
Лекино/Пашино брдо не спада у црне рупе, напротив до деведесетих једно од најлепших делова Београда. Урбанистички сређено, са фином мешавином становништва, куће у Чешкој колонији између Крушевачке, Видске и Шумица грађене пре рата са баштама, свака лепша од друге. Један изузетно пријатан део града уз сам центар. А онда је дошло уништавање, замена кућа вишеспратницама и то више није исти крај. Нажалост већина вас и не зна Лекино брдо од раније. Оно је и сада на цени, али то је сад нешто друго.
Саобраћајно је црна рупа. Фали пролазак Максима Горког скроз на Устаничку. Остала је улична матрица из периода док је то било сеоско подручје.
Жао ми је што га не знам од пре. Верујем да је било идилично са већином кућа.
 
Beograd varos.jpg

1876 год.
 
Још мало Пашиног брда, зима 1969, Лејланд 26 низ Максима Горког према Кикевцу и Каленићевој пијаци.
IMG_5899.jpeg

а треба прочитати и ово
 
Poslednja izmena:
s-l1600 (19).jpg


Ne znam da li je već bilo....
Na fotografiji iz 1941. se vidi - zid oko zgrade bioskopa Slavija (ili Vračar, ne znam kako se zvao u to vreme).
Pretpostavljam da se radi o origninalnom, ali izmenjenom zidu oko "Sale mira" koju je sazidao Fransis Makenzi (kasnije umetničke škole, socijalističkog narodnog doma, kafane i na kraju - bioskopa).

Slavija_1904_-2.jpg
 

s-l1600 (2).jpg



s-l1600 (3).jpg




s-l1600 (4).jpg



s-l1600 (5).jpg



s-l1600 (6).jpg
 
 
Hronologija jednog rušenja (zgrada u Sremskoj je, kao što znamo, kasnije obnovljena)

s-l1600 (34).jpg


s-l1600 (35).jpg


s-l1600 (37).jpg


Nemci su čak i snimali fimskom kamerom kontrolisano rušenje nestabilnih delova zgrade


rušenje počinje na 42:20, a i pre i posle se mgu videti i druge sekvence iz okupiranog Beograda, verujem da su nekima poznate od ranije.
 
Одлично још онда одрађена обнова, ко не зна не би ни знао шта јој се десило.
 
Hronologija jednog rušenja (zgrada u Sremskoj je, kao što znamo, kasnije obnovljena)

Pogledajte prilog 186963

Pogledajte prilog 186964

Pogledajte prilog 186965

Nemci su čak i snimali fimskom kamerom kontrolisano rušenje nestabilnih delova zgrade


rušenje počinje na 42:20, a i pre i posle se mgu videti i druge sekvence iz okupiranog Beograda, verujem da su nekima poznate od ranije.
Језиво како је висио склизнути део фасаде.
 
Meni i dalje nije jasno kada je zgrada obnovljena, da li tokom okupacije ili posle rata.
Ima snimak iz oktobra 1944, napravljen iz dvokrilca dok preleće na pravcu Zeleni venac - Trg republike (iliti "pozorišni" :) ) ali se na njemu ne vidi jasno ta zgrada... možda se vidi na originalnom filmu, na digitalizovanim verzijama se ne vidi.
 
Vrh