Šta je novo?

Stara zdanja u Srbiji

Drakche

Advanced
Učlanjen(a)
19.08.2010.
Poruke
4.675
Pohvaljen
6.168
Zbog jucerasnjeg pozara u kojoj je izgoreo krov starog zdanja u Bukovickoj Banji (Arandjelovac),
odlucio sam da otvorim ovu temu u kojoj bi napravili predgled starih zdanja koji se nalaze juzno od Save i Dunava,
njihovo trenutno stanje, namene i potencijali.

Namerno bih ovom prilikom izostavio Beograd i Vojvodinu, jer ne bih da se izubi fokus sa malobrojnih starih zdanja u uzoj Srbiji,
od kojih je vecina u vrlo losem stanju, cak i ona koja su u upotrebi.
Mozete ukljuciti Kosovo i Metohiju, sto se mene tice.

Pod starim zdanjima podrazumevam sve zgrade iz 19. i pocetka 20. veka koje imaju javnu namenu ili su u vlasnistvu drzave,
bilo da je to zgrada opstine, skola, kasarna, boslnica, letnjikovci ili ovaj nesretni, nesudjeni hotel u Arandjelovcu.

Pozar.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Jedna od meni najlepsih je zgrada opstine Pozarevac. Stanje u kom se nalazi ova zgrada je dobro u odnosu na druge, ali kada se malo bolje pogleda iz unutra, moze se videti aljkavost i neukus koji se tu ugnezdio.

s,y,709

Wiki.%C4%90erdap_I_Town_halls_in_Po%C5%BEarevac_084.jpg

poarevac_22-1280x854.jpg
poarevac_24-1280x854.jpg
poarevac_21-1280x854.jpg

logo_gore2.gif
 
Uopste, koncept da se u starim zdanjima nalaze administracije poput opstine ili suda je dosta zastareo. Pogotovu odeljenja servisa za gradjane u kojima ljudi odlaze samo da podignu papir. One moraju imati iskljucivo reprezentativnu funkciju.
 
Тема ми пробуди носталгију па ево да допринесем са две слике Ужичке гимназије. На жалост нисам нашао неки своју адекватну па сам морао да скинем са Интернета
Како је изгледала кад је изграђена (1893.)
UG1.jpg

извор: https://uzicanstveno.rs/uzicanstveno/gimnazija-i-profesori-na-pocetku/
и једна новија:
1280px-Uzicka_gimnazija.jpg

Извор:https://sh.wikipedia.org/wiki/Užička_gimnazija
 
Vidi stvarno.

Kada sam video požar od prekjuče prvo sam pomislio na to zdanje u Somboru koje sam video kad sam tamo trčao polumaraton. Duša me je zabolela kada sam čuo celu priču i video slike. Klasičan primer nesposobne lokalne vlasti.
 
Prica pre pozara je jeziva. Sve se razgrabilo iz tog zdanja, ko je sta hteo, i to iz vise navrata.
U ovom klipu od pre par godina moze se cuti realnija prica.


Malo atmosfere iz unutrasnjosti zgrade, snimano 2016.

Razumem da se nema para i da u Arandjelovcu imaju hiljadu precih stvari za ulaganje,
ali ne razmem zasto zgrada mora da bude nezakljucana, sirom otvorenih vrata, svima na izvolte.
 
Био сам неколико пута у Старом здању док је још увек било колико толико одржавано и живо. До пре само 10-ак година (не знам тачно) у хали Старог здања су се одржавала венчања, и све је то изгледало прилично пристојно и свечано. Запуштање овог, за нас јако значајног објекта, је засигруно криминални акт и ко зна каква све (не)дела стоје иза тога.
 
Nije to ništa planirano. To je jednostavan i logičan sled događanja kada nestručni ljudi imaju vlast.

OK, može se reći da je planirano ako smatramo da postoji svetski plan da se zaglupe ljudi, što nije daleko od istine.
 
Bilo bi zanimljivo da neko objasni kako je izbio požar pod krovomnobjekta u kom nema struje, niti rade druge instalacije, a nije bilo ni grmljavine.
 
Pa zar nije očigledno da su neke skitnice upalile vatru ili klinci koji su se tamo opiajali?

Naravno, uvek postoji šansa da je namerno podmetnuo požar neko ko je bacio oko na ovaj objekat, ali mislim da je to malo verovatno.
 
Po snimku bi rekao da je izgoreo deo krova
 
Pozar je rezultat nemara, a uzrok moze biti bilo sta sto iz toga proizilazi.
Medjutim, postoji jedna uzasna praksa, a to je da se stara zdanja namerno tako ostave da propadaju, jer su mahom na atraktivnim lokacijama, sve do momenta kada im nema spasa (mada ni to nije uvek tacno), pa tako potom odluce da ih sruse do temelja. Drugo je neimanje novaca, a sto se duze ceka, to rekonstrukcija vise kosta, ili prosto nemanje vizije i entuzijazma.
 

Dvorac Belimarkovića u Vrnjačkoj Banji


1888. do 1894.

Idejno rešenje - građevinski inženjer Pavle Denić, građen uz nadzor austrijskog arhitekte Franca Vintera.

Pripadao je Jovanu Belimarkoviću (1827-1906), kraljevom namesniku za vreme maloletstva Kralja Aleksandra Obrenovića.

Belimarkovićevi naslednici živeli su u ovom zamku sve do 70-ih godina prošlog veka kada je zamak otkupila država kako bi ga načinila kulturnim objektom.

Zamak Belimarkovića ili Zamak kulture, kako mu je danas zvaničan naziv, proglašen je kulturnim dobrom od izuzetnog značaja i stavljen pod upravu Kulturnog centra Vrnjačka Banja. Danas je to mesto gde se održavaju mnoge manifestacije, koncerti, prezentacije, promocije i, uopšte, kulturna dešavanja, a u okviru njega smešten je Zavičajni muzej sa svojom stalnom postavkom.
U muzeju se nalaze arheološka, etnološka, istorijska, umetnička i prirodnjačka zbirka.

img_20190529_1331551407841684597939999.jpg


zamak-kulture-vrnjacka-banja.jpg
 
Da li se može reći da su se Obrenovići zalagali za ravnomeran razvoj cele Srbije, pošto su u svakom gradu podizali lepe palate za sud, opštinu i gimnaziju? Nisu sve gurali u Beograd?

Eto, takva jedna palata je namenski podignuta u Požarevcu za gradsku kuću, koju Beograd do danas nije dobio..
 
Vrh