Šta je novo?

Stara zdanja u Srbiji

Unutrasnjost i pogled sa balkona.
maxresdefault.jpg


 
I dalje smo u otkrivanju, samo sto smo rekli bez Beograda i Vojvodine, barem za sada, jer zelim da fokus bude na centralnoj Srbiji sa Kosovom.
 
U okolini Užica, uz put R174 koji preko Kosjerića povezuje Užice sa Valjevom, nalazi se neobična građevina za kraj i vreme u kome je nastala: porodična kuća i atelje slikara i vajara Mihaila Milovanovića, u lokalu nazvana Milovanovića vila.
Nažalost, smatrajući ga narodnim neprijateljem, posleratne vlasti izbrisale su ga iz istorija umetnosti. Ali, njegovo delo nadživelo je tu ideologiju koja ga je dva puta ubila - metkom i zaboravom.
Ko želi da sazna više o njemu, preporučujem tekst iz jednog užičkog školskog lista (ne znam kako da po stabim, pa ću staviti link ka pdf izdanju, i podrazumeva malo listanja. 2022.godina)
vilamilovanovica.jpg
mihajlo-2.jpg
 
Zbog jucerasnjeg pozara u kojoj je izgoreo krov starog zdanja u Bukovickoj Banji (Arandjelovac),
odlucio sam da otvorim ovu temu u kojoj bi napravili predgled starih zdanja koji se nalaze juzno od Save i Dunava,
njihovo trenutno stanje, namene i potencijali.

Namerno bih ovom prilikom izostavio Beograd i Vojvodinu, jer ne bih da se izubi fokus sa malobrojnih starih zdanja u uzoj Srbiji,
od kojih je vecina u vrlo losem stanju, cak i ona koja su u upotrebi.
Mozete ukljuciti Kosovo i Metohiju, sto se mene tice.

Pod starim zdanjima podrazumevam sve zgrade iz 19. i pocetka 20. veka koje imaju javnu namenu ili su u vlasnistvu drzave,
bilo da je to zgrada opstine, skola, kasarna, boslnica, letnjikovci ili ovaj nesretni, nesudjeni hotel u Arandjelovcu.

Pozar.jpg
Čemu nam služi ova tema ako je ostala mrtva u trenutku kada se sprovodi kulturno i arhitektonsko nasilje? Izgorelo je prošle godine Staro zdanje, a sada se nastavlja dalje uništavanje i menjanje parka Bukovičke banje - privatni investitor je srušio bazen i Arkade. I šta? - državni organi su se složili sa tim. A svi znamo kome i kako služi država.
 
Kada sam uživo video Staro zdanje, bukvalno mi je došlo da plačem. Ja zaista ne razumem kako je neko mogao godinama da gleda kako taj biser propada i kako se uništava.

Okolni park sa skulpturama je fenomenalan, bukvalno treba da bude turistička atrakcija, ali baš sam se smorio kada sam video Staro zdanje i grafite po parku.

Raspoloženje u parku mi se vratilo kada sam na tabli video zabranu fotografisanja. Došlo mi je da odem u Opštinu i tražim napismeno dozvolu.

036.JPG
037.JPG
039.JPG
040.JPG
055.JPG
095.JPG
099.JPG
100.JPG
 
 
Bravo za sve nadlezne i nenadlezne
 
Какве разлике између три слике и три епохе. Осим турбо реконструкције (која изгледа као резултат упита: "Молим те, четботе, направи ми рендер како би школа изгледала, када бисмо јој уметнули елементе рендом логистичког центра из Хирошимановаца"), најјачи утисак су ми тараба са прве, и контејнери са друге слике.
 
Какве разлике између три слике и три епохе. Осим турбо реконструкције (која изгледа као резултат упита: "Молим те, четботе, направи ми рендер како би школа изгледала, када бисмо јој уметнули елементе рендом логистичког центра из Хирошимановаца"), најјачи утисак су ми тараба са прве, и контејнери са друге слике.
A tek ovi ogromni brojevi...
 
sve ce to ionako kupiti Arapi....
 
Vrh