Šta je novo?

Stanovi - naselje Dr Ivana Ribara - konkurs 2008

Нас неколико је сачинилао писмо које намеравамо, у понедељак 30. априла, послати градоначелнику Београда. Сматрамо да писмо изражава размишљања већине о ситуацији у којој се налазимо.

Идеја је да у прилогу писма доставимо наша сведочења о ситуацији и тешкоћама у којима се налазимо, како би градска власт коначно схватила да се ради о утицају на људске животе, а не само о завршавању једног од пројекта.

Дакле, потребно је да Софији пошаљете мејлом две, три реченице које описују Вашу ситуацију до сутра у недељу, 29. априла до 20,00 часова.
Нпр. Подстанари смо _______ година. Имамо дете/децу или нешто друго што се односи баш на Вашу ситуацију ________ и да упишете своје име.


Ово је писмо:

Поштовани господине градоначелниче,

Нашим представницима сте, у Вашем кабинету, дана 22.03.2012.г, дали конкретана обећања у која желимо да верујемо. Међутим, имамо утисак да сте на нас некако заборавили, због чега се осећамо лоше, разочарано, па и очајно. Ово се односи посебно на нас који чекамо усељење у зграде које су завршене (шест зграда) или скоро завршене (три зграде) у насељу др Ивана Рибара.

Овом приликом желимо да Вас обавестимо о следећем:


1. Рок усељења.
Господине градоначелниче, дана 26.04.2012.г, по други пут, овај пут јавно, рекли сте да је усељење у јулу месецу. Понављамо, желимо да верујемо Вашим речима. Али, на градилишту је већ месецима јако мало радника, тако да радови напредују јако споро. Поред наших молби да се радови интезивирају, у последњих месец дана није се ништа променило. Овде су фотографије са градилишта, које најбоље сведоче да смо, нажалост, у праву.
..................
Поред тога, у телефонском разговору са помоћницом директора Александром Радосављевић Агенције за инвестиције и становање, обављеног дана 25.04.2012.г, добили смо одговор да је извођачима радова рок за завршетак радова август месец. На констатацију да је градоначелник Београда обећао да ћемо се уселити у јулу, одговор је био да се врше притисци да се заврши раније али...Такође, речено нам је да ће се сви станови усељавати одједном и то највероватније уз сва „притискања“ тек после августа и да господин Костић није дао праву информацију када је рекао да сви станови неће бити усељени истовремено.
Како је могуће да помоћница директора Александра Радосављевић, која је задужена за наше насеље, не зна да ћемо се уселити у јулу месецу?

Све наведено нас чини збуњеним и конфузним и много би нам заначило када би имали неке уверљивије гаранције да ћемо се уселити у јулу месецу.


2. Повраћај ПДВ-а.

Анекс уговора, састављен од стране градског правобранилаштва, који омогућава купцу стана неплаћање редовних месечних рата, није решење којим можемо бити задовољни. Разумемо и прихватамо разлоге правобранилаштва, али наши разлози за незадовољство су исте тежине, наиме, на курсним разликама сваки купац стана ће изгубити више стотина евра, што је огромна сума за наше кућне буџете. Размумемо да Ви, по функцији, треба да штитите интересе Града. Међутим, суштински, очекујемо да пре свега штитите интересе ГРАЂАНА, тим пре што је евидентно да смо у овом послу већ вишеструко оштећени. Сматрамо да је уз више добре воље град могао наћи решење којим би обе „стране“ биле задовољне.

Пошто, изгледа да је у Србији немогуће да само иницијативом грађана Скупштина Србије стави на дневни ред свога заседања логичан и животно оправдан предлог измена Закона о ПДВ-у, убудуће, биће неопходно искрено залагање градске власти у том правцу.


3. Производна цена квадратног метра стана.

Сваки динар поштено и тешко зарадимо, пред тога, увек постоји опасност да останемо без посла, то су главни разлози због којих толико инсистирамо на производној цени.
Имамо Ваше обећање да ћемо добити тачне и детаљне спецификације структуре трошкова свих изграђених објеката, што ће нам омогућити да, ангажовањем независних експерата грађевинске и економске струке, добијемо коначне одговоре.
Сматрамо да је, у овим тешким временима, када смо „бомбардовани“ текстовим и емисијама о корупцији, о „уграђивању“, када смо и сами постали неповерљиви и сумњичави где треба, а сигурно где и не треба, неописиво битно, да се ради мира у „кући“, заиста ангажују независни експерти грађевинске и економске струке, како би све дилеме биле отклоњене. Бићемо доследни и упорни у настојањима да добијемо коначне одговоре.


У име незадовољих грађана који чекају усељење у социјално непрофитне станове у
насељу др Ивана Рибара у Новом Београду и грађана који су се већ уселили у станове улици Јурија Гагарина и Војвођанској




У прилогу писма Вам достављамо сведочења о тешким ситуацијама у којима се наше породице налазе, у нади да ћете нас боље разумети и омогућити брзо решење ових проблема.
 
Ово је ко зна које писмо по реду мање више исте садржине, писмима се не може ништа учинити . Најпре смо их молили па мало претили , мало су се забринули док смо се окупљали али када је на сваки следећи протест долазило све мање људи схватили су да претимо празном пушком и сада су сасвим сигурни да смо безопасни више нас не констатују, машинерија Града је одрадила своје а ми остадосмо . А да се скупи "само " нас 500 са намером да не одемо док не добијемо чврсте писмене гаранције за наше захтеве све би се решило, овако испаде да је ђилас наш портпарол он по медијима прича своју причу и своју " истину".
 
Sofija imate moju podršku.pošaljite pismo,bez obzira na sve,jer je precizno objašnjeno sve,dal ce imati nekog efekta ili ne,to je druga stvar,ali mislim da ce imati,veliki pozdrav!!!!!!!!!
 
Svaka cast za trud, bar neko radi nesto konkretno. imate nasu punu podrsku za sve sto treba.
 
terkif
Situacija je sada drastično drugačija, sada imamo obećanja gradonačelnika Beograda, što ranije nije bio slučaj. Što se tiče pucanja iz pušaka, mi nemamo nikakve puške, imamo samo životne priče o teškoćama sa kojima se suočavaju naše porodice (pogotovo mislim na nas koji se još nismo uselili), kojima hoćemo da dođemo do ljudske savesti gradskih čelnika.
Da dolazite na proteste ne biste pisali da nas je sve manje na svakom sledećem protestu, jer to nije tačno. Na protestu održanom 18. 04.2012.g, po onoj kiši, došlo je više ljudi nego ikad.
Pošto ste se Vi već odavno uselili u svoj stan mislim da, ako već nemate nešto da predložite što bi ubrzalo naše useljenjenije, nikako nije na mestu da širite malodušnost.

Kaća i Dušane
pošaljite mi mejlom dve, tri rečenice koje opisuju Vašu situaciju, do sutra u nedelju, 29. aprila do 20,00 časova.
(Нпр. Подстанари смо _______ година. Имамо дете/децу или нешто друго што се односи баш на Вашу ситуацију ________ и упишете своје име.)
Sve te naše priče će ići u prilogu pisma gradonačelniku.
Veliki pozdrav.
 
Iz mog iskustva sa borbom za Zvezdarsku sumu posle obecanja gradonacelnika su stvari postale lakse i relativno su se lako privele kraju kako smo mi planirali.

Insistirajte na obecanju gradonacelnika,jer vam to moze biti dobar adut.Jedino je malo steta sto nemate napismeno to obecanje recimo putem nekog dopisa da vam je poslato predstavniku vaseg udruzenja.To bi imalo jos vecu tezinu.

Ali i ovako,to nije mala stvar sto ste dobili obecanje,i sada gde god nastupali i kome god pisali,makar to bio i sam gradonacelnik podsecajte ga na to njegovo obecanje od tog i tog datuma.
 
• 22.12.2011 15:06
Đilas: Uskoro rešenje za povraćaj PDV
BEOGRAD - Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavio je danas da očekuje da uskoro sa Ministarstvom finansija bude pronađeno rešenje da se kupcima socijalno neprofitnih stanova omogući povraćaj PDV.

"Do sada smo dogovorili sa Ministarstvom finansija da će se PDV za neprofitne stanove u buduće drugačije obračunavati, odnosno da neće morati da ga plaćaju. Očekujem da danas i sutra pokušamo da nađemo rešenje s Ministarstvom da promenom zakona omogućimo povraćaj PDV onim ljudima koji su ga platili", rekao je Đilas novinarima u gradskom parlamentu.

Ovo je clanak objavljen u novinama 22.12.2011 g. Posto je 26.04.2012 g gradonacelnik ponovo izrekao da se PDV ubuduce nece placati, mozda bi trebalo traziti da to pojasni (zasto se to nenalazi u usvojenom predlogu za izmenu zakona o PDV-u, odnosno kako misli da to sprovede). Mislim da bi ovo trebalo ubaciti u tacku 2. pomenutog pisma.
 
Мој предлог би био да се договоримо , да се скупимо сви испред писарнице градске управе и да свако лично преда примерак тог писма у том случају бисмо нашим присуством добили двоструки ефекат.
 
Efekat bi bio isti kada bi u prisustvu svih nas predali jedno pismo ali u ime svih, zar ne?
Sofija ja sam vam poslala sinoc nasih par recenica, pogledajte u inboxu,meni stoji da vam je poslato.
 
Svi koji ste poslali svoje priče ste super, jedva čekam da se uselimo u svoje stanove pa da kafenišemo.

Terkif
Predlog je fenomenalan, ali mislim da sada nemamo vremena...

Pozdravljam Vas
 
ena":dg3f9d1b je napisao(la):
Prema informacijama koje imam vecina stanara u do sada useljenim zgradama odlucila je da potpise ponudjeni aneks ugovorao povracaju PDVa. Licno smatram da je vrlo nepovoljan, ali ljudi valjda misle , daj sta das..Sto se tice vas koji cekate useljenje, sve vam najbolje zelim, ali uopste ih ne bih pozurivala. Naime, zgrade koje su useljene su bednog kvaliteta. U Vojvodjanskoj su vlazni podrumi, krov je lose uradjen, sve u svemu vise socijalno nego neprofitno. Ako ih pozurujete, zamislite tek kako onda mogu da urade ofrlje i na brzaka...


Zbog čega je Aneks ugovora nepovoljan po Vašem mišljenju? Pozz
 
Pozdrav svima!
Moji roditelji i ja, kao i svi Vi ovde, čekamo da se konačno uselimo u svoj stan.
Već neko vreme pratim ovu temu i kako moji roditelji imaju previše obaveza, odlučih da se priključim Vašim diskusijama. Podržavam svako zalaganje i smatram da je sve što ste do sada uradili i više nego pohvalno i nadam se da ćemo nakon svega izaći srećni i zadovoljni.


@Prema informacijama koje imam vecina stanara u do sada useljenim zgradama odlucila je da potpise ponudjeni aneks ugovorao povracaju PDVa. Licno smatram da je vrlo nepovoljan, ali ljudi valjda misle , daj sta das..Sto se tice vas koji cekate useljenje, sve vam najbolje zelim, ali uopste ih ne bih pozurivala. Naime, zgrade koje su useljene su bednog kvaliteta. U Vojvodjanskoj su vlazni podrumi, krov je lose uradjen, sve u svemu vise socijalno nego neprofitno. Ako ih pozurujete, zamislite tek kako onda mogu da urade ofrlje i na brzaka...

Lako je reći nemojte ih požurivati. Koliko sam mogla da vidim u pretgodnim postovima, postoje ljudi kojima nije nimalo lako da sve ovo vreme daju kiriju drugim ljudima, umesto da otplaćuju svoje. Ne mogu da kažem da je kod nas situacija bolja, ali bar mi deca nismo na važnim prekretnicama u životu, kao na primer upisu u školu ili slično...ali čitala sam i ima članova kojima je jako bitno gde će im se dete školovati i ne mogu ništa da planiraju dok ne obezbede sebi krov nad glavom...

Jedna lepa vest je da je žuta zgrada konačno dobila svoju fasadu, doduše izgleda da su pogrešili boju, pa rade dupli sloj tamnijom bojom. U svakom slučaju, možemo očikivati da će uskoro i zeleno-plava zgrada dobiti svoje odelo :)
 
Pre svega zato sto cemo rate koje nam grad obustavlja morati da vratimo u evrima tj. u dinarskoj protivvrednosti po kursu koji ce vaziti u danu kada im vracamo novac. S druge strane povracaj PDVa od poreske uprave vrsi se u dinarima. Tj. to ce biti svota, koju ste uplatili u dinarima, bez obzira na kursne razlike, tu evri vise nisu bitni. Pa zamislite ako se taj povracaj stvarno ostvari za 20 godina, pa dobijemo dinarsku sumu, a grad trazi da platimo ove rate u dinarskoj protivvrednosti, dakle u evrima. Ispasce jos i da dugujemo gradu.. Oni, naravno tvrde da to nije moguce i da ce skupstina sigurno usvojiti Izmenu zakona o PDVu. Kao da oni znaju sastav buduce skupstine i kakve ce odluke taj saziv da donese, a i kada ce to biti na dnevnom redu...
 
"Уколико Купац не поднесе захтев за рефундацију ПДВ-а или не оствари право на исту за време трајања застоја, обавезује се да укупан износ рата које доспевају у периоду застоја уплати Продавцу у року од 15 дана од дана престанка застоја."

Meни је овај део анекса уговора најнеповољнији, дакле уколико се нео оствари повраћај ПДВ-а за време трајања застоја ( што нам нико не гарантује) дужни смо да у року од 15 дана граду уплатимо целокупан износ заосталих рата по средњем курсу евра.
Неки од станара тврде да нисам добро протумачио овај став , говорећи да се он односи само на оне који евентуално неби поднели захтев за рефундацију, али ја и даље мислим да се овде јасно односи на све уколико не остваре повраћај новца за време трајања застоја.
Овако решење је заиста врло неповољно и фактички потписом овог анекса ми се одричемо ПДВ-а.
 
Danas, na Praznik rada, video sam jednog "heroja" na gradilistu koji farba srednju zgradu do ulice.

dsc0703.jpg

dsc0704.jpg
 
Bravo za ovog usamljenog heroja, a vama hvala, uvek se obradjem novim slicicama, jos kada vidim neki pomak, jeeeeee :)
Meni to oko povracaja PDV-a nije bas naj jasnije,kako neko moze da ne ostvari pravo na povracaj ukoliko podnese zahtev i kad se vrsi povracaj, ova opcija nakon 20 god je katastrofa.......
 
Ljubomir":17bqswqi je napisao(la):
Danas, na Praznik rada, video sam jednog "heroja" na gradilistu koji farba srednju zgradu do ulice.

dsc0703.jpg

dsc0704.jpg
јооој а ове боје...страшно,али нема везе ...слике су супер....значи само један херој...хеххеехх :)
 
A šta ako svakog meseca kupujemo evre u vrednosti rate i ne plaćamo gradu... pa nek oni slobodno čekaju 20 godina povraćaj tih para!
Pozz
 
Malopre smo obisli gradiliste. Zgrada do ulice B3A3 je pozutela, ostale nezavrsene fasade su sa ili bez skela, ali nikog nismo videli da radi na fasadi. Cuju se majstori koji rade u stanovima. Popricala sam sa jednim majstorom koji je kaze u ekipi za instalacije za parno grejanje. Kaze da oni zavrsavaju i poslednju zgradu. Radio je na zgradi B3A1.1 i kaze da su i u tim zgrdama postavljene plocice i da cim njegova ekipa zavrsi krece ekipa koja postavlja parket. Kaze da majstori ubrzano rade na unutrasnjem sredjivanju. Takodje je zanimljivo sto sam od njega saznala da cemo imati radijatore sa ventilima i klasican sistem daljinskog krejanja, bez kalorimetara.
Sto se tice kanalizacionih instalacija koje su skoro radili, rupe su uglavnom zatrpane, rade jos na jednom mestu na cevovodu.
Sve u svemu, nije da ne rade nista, ali nema tamo majstora kao u mravinjaku, na prvi pogled nisu to neki super ubrzani radovi.
Ovo tumacenje za povracaj PDV-a koje je neko napisao jako je logicno i stvarno izgleda nepovoljno za nas, nemam ideju kako cemo to platiti ako buduca skupstina ne usvoji izmene zakona.
 
Obisli smo i mi gradiliste.Dosli smo do informacije da Interkop ima rok zavrsetka radova za parking i asfaltiranje do 10.juna i to je konacno .Cini mi se da je vise ljudi na gradilistu nego inace.Ali opet kako rece Daca nije mravinjak.
 
daca":2ns0axql je napisao(la):
...
Ovo tumacenje za povracaj PDV-a koje je neko napisao jako je logicno i stvarno izgleda nepovoljno za nas, nemam ideju kako cemo to platiti ako buduca skupstina ne usvoji izmene zakona.

Sigurno nece moci da nas izbace na ulicu, pa sve i da nemam da platim u roku od 15 dana PDV. Morace da nadju nacina kako da se resi ta situacija na povoljniji nacin po nas (eventualno u ratama), naravno ako do nje dodje.
 
Cekajuci Godoa":38g72yue je napisao(la):
Obisli smo i mi gradiliste.Dosli smo do informacije da Interkop ima rok zavrsetka radova za parking i asfaltiranje do 10.juna i to je konacno .Cini mi se da je vise ljudi na gradilistu nego inace.Ali opet kako rece Daca nije mravinjak.
I mi smo danas bili vredni i obišli gradilište i "naš stan" (nadam se uskoro!) :) . Praznik rada se ne proslavlja na gradilištu, radi se...to je bitno!!! Ovaj gospodin što nas je pustio da udjemo u stan kaže da su Intercopu dali rok do 20. maja da sve u zgradama bude gotovo!!!!
U kuhinju su ubacili neke radne elemente ( veruj te jako su lošeg kvaliteta), a uz to i ne funkcionalni...ako hoćeš nešto da uzmeš iz krajnjeg dela moraš ceo da se zavučeš...evo slika govori više od reči.Ostavili su deo prazan da može šporet da se ubaci....
Pitali smo hoće li još nešto ubaciti neki plakar za ostavu ili slično...kažu samo protočni bojler.

S5004482-1.jpg
 
Sad nešto gledam onaj plan stana što smo dobili kada smo birali stanove. Kod nas piše u kuhinji plakar ostava 1,2m2, jel ovo vama liči na plakar ostavu? Da li je isto i u stanovima koji je radila Zlatibor-Gradnja ili samo u ovim kojim je radio nesrećni Intercop???
 
сад ми баш ништа није јасно шта ће се све од тих судопера,плакара...добити у склопу стана? :rolleyes:
 
Dobro vece, moram da kazem da je moj stan radila Zlatibor gradnja, I JA IMAM STAN SA OSTAVOM I BOCNIM PROZOROM, TU CE BITI , I VEC SU SMESTENI PLAKARI ,KOJI ZAUZIMAJU MESTA OD KRAJA DO KRAJA OSTAVE PO SIRINI , I DO PLAFONA. POZDRAV SVIMA :)
 
Vrh