Šta je novo?

Stambeni Krediti (subvencionisani, komercijalni...) i Povrat PDV-a

Zanima me dali neko ima iskustva da nosilac kredita za stan ne bude i vlasnik stana?

Planiram da podignem kredit za stan u banci mi je rečeno da supruga može da bude vlasnik stana, tj ona nije imala nekretninu pa nam dobro dodje zbog povraćaja pdva.
 
Da li neko ima iskustva sa potrošačkim kreditima za energetsku efikasnost?

Znači, ovaj EBRD-ov GEFF ili bilo kakav drugi... u banci (da ne kažem finansijskom partneru) šatro nemaju pojma o postupku, kažu nisu još imali uspešne aplikante.
 
Nedavno smo se vencali, ali jos uvek nismo promenili dokumenta tako da formalno ne zivimo na istoj adresi.
Trenutno razmatramo i kupovinu stana pa me zanima kako ovo utice na povrat PDV-a.
Da li je potrebno da budemo prijavljeni na istoj adresi u trenutku potpisivanja predugovora ili ugovora?
 
Mislim da ne, za PDV nije bitno gde si nego ko je vlasnik
 
ukoliko se pdv vraca i na zenu onda je bitno da budete prijavljeni na istoj adresi
 
Da li neko upućeniji u trenutnu situaciju može da mi kaže kakvo je sada stanje po pitanju kamantih stopa?
Da li je ovakva ponuda od strane banke korektna?

Nominalna kamatna stopa 6m Euribor +2.99% , 2.74% na godišnjem nivou.
Efektivna kamatna stopa: 2.94 %

Hvala
 
Da li neko ima iskustva sa kreditima za samogradnju. Ako je to moguce? Primer : imaš plac, projekat i građevinsku dozvolu, profakture majstora i materijala. Ili je to sad neisplativo?
 
Zvanicno ih daju, ali se tesko dobijaju. Moras da imas nesto drugo kao hipoteku, vece vrednosti od onoga sto trazis.
 
Ako mogu da se ubacim u prepisku da dodam svoje iskustvo iz inostranstva u vezi sa kreditima.

Zivim u jednoj zemlji u Severnoj Evropi gde je trenutno kamata na otplatu kredita za stan oko 2%, nekad cak i niza.

Niko, pa ni najveci bogatasi, ne kupuje nekretnine u gotovini ovde. Cak i da imas milione u banci, dignes kredit.

Zasto? Pa zato sto ako novac ulozis mnogo vise ces na njemu zaraditi nego sto ces izgubiti otplacujuci kredit.

Ako placas kamatu 2% a novac koji imas ulozis u neki "index fund" (ne znam kako se na srpskom to zove), bices u dobitku najmanje 4% u proseku godisnje. To je relativno pasivno investiranje, e sad ima i onih koji investiraju aktivnije pa mogu biti na mnogo vecem dobitku.

Takodje, u kesu ne moze nista da se kupuje. Mislim da je limit nekih 2000 eura, iznad toga sve mora da bude bankovna transakcija.

Nisam cuo za slucajeve, ali mislim da kad bi se ovde neko pojavio da kupi stan u gotovini, odmah bi bio posecen od strane poreske policije.
 
Па мораш и у Србији преко банковног рачуна, све изнад 10.000 евра. Него људи пишу "у кешу" чим не купују на кредит.
 
OK, nisam znao. Slusam price kako ljudi kupuju automobile i stanove u kesu za mnogo vece sume of 10.000 eura.

Mislim da bi ovde izazvao sumnju cak i kad bi kupio stan bez kredita preko bankovne transakcije jer to jednostavno niko ne radi, pa bi to upalilo neke crvene lampice.

Jos jedan razlog zasto svi uzimaju kredit je jer banke rade sva ispitivanja u vezi sa imovinom i zakonima jer nece dati kredit za nesto sto nije cisto. Tako da je to dodatni stepen zastite za kupce.

Ali generalno najveci faktor je cinjenica da moze vise da se zaradi pasivnim investiranjem nego ulaganjem u nekretnine. Istina je takodje da su ovde cene nekretnina mnogo vece, kao i porezi na imovinu. Trenutno ako kupis recimo nekretninu u vrednosti od 500.000 eura, godisnje placas 5.000-10.000 eura samo na ime poreza u zavisnosti od toga u kakvom kraju zivis, da li imas pogled, itd.
 
Nisam siguran koliko je takvo investiranje zazivelo u Srbiji. Mislim da generali ima tako nesto, sa 2% prinosa (bez osiguranja kod drzavne agencije koje imaju stedni ulozi u bankama) od kod se posle odbija porez. Tako da ispadne bar duplo manja pasivna kamata u odnosu na kamatu koja bi se placala banci.

Postoje i razne "berze novca" u kojima je moguce investirati i dobiti znatno vece prinose, ali naravno i mogice izgubiti u potpunosti ceo ulog.
 
Mislim da nema veze gde zivis, svakako mozes investirati u neki "index fund" koji recimo oponasa americki S&P500.

Glavna razlika izmedju investiranja u "index fund" i pojedinacne kompanije je to sto recimo "index fund" koji prati S&P500 uvek ima neku mesavinu akcija 500 najvecih kompanija u Americi u datom trenutku. Tako da ako trziste ide na gore i tvoj ulog ide na gore.

Mozes imati lose godine kad ekonomije padne, kao sto je ova godina u kojoj zivimo, ali dugorocno (10, 20, 30 godina) uvek si na dobitku. Barem je tako bilo u poslednjih najmanje 100 godina.

Ako ne znas nista o ulaganju i neces da kupujes akcije pojedinacnih firmi, onda kupis akcije nekog "index fund"-a i zaboravis na njih dok se ne penzionises. Tako to ovde vecina radi.

Mada ima i puno njih koji sve stavljaju u penzione fondove, najvise zbog poreskih olaksica.
 
Od tih 100 godina, S&P500 je doziveo svoju najvecu ekspanziju za poslednjih 30 godina. To se poklapa sa globalizacijom. Sada zbog pandemije kojoj nema naznaka kraju, kao i cinjenici da u bilo kom trenutku moze da bukne nova pandemoja, ekonomije koje se zasnivaju na globalizaciji (najvise Americka) ce pretrpeti najvece gubitke. Daleko od toga da ulaganje u takve fondove ne nosi sa sobom i rizike. I kako stvari stoje ono nisu samo padovi na nivou jedne godine.

Ukratko, nema prihoda bez rizika.

Privatni penzijski fondovi kod nas takodje jos uvek nisu zaziveli kao u zemljama u kojima vlade forsiraju gradjane da uplacuju novac u privatne penzijske fondove (drugi i treci penzijski stub), ali se ide u tom smeru. Ipak, poreske olaksice su samo do 50e mesecno cini mi se i to samo ako se uplacuju odbijanjem od plate po ugovoru o radu.
 
O čemu beše ovaj forum?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756663#p756663:20giity0 je napisao(la):
TheGray » 14 Jul 2020, 01:02[/url]":20giity0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756647#p756647:20giity0 je napisao(la):
gile24nbg » Pon Jul 13, 2020 11:53 pm[/url]":20giity0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756590#p756590:20giity0 je napisao(la):
TheGray » Mon Jul 13, 2020 8:01 pm[/url]":20giity0]Ako je izvor ovih podataka:
http://katastar.rgz.gov.rs/RegistarCenaNepokretnosti/
ja ih ne vidim.
Pročitaš uputstvo kako se koristi i onda ćeš videti...
Gile, nisam nepismen, daj screen shot parcele i prodate nekretnine o kojoj pises sa ovog sajta.
Ne da me interesuje bilo koja strana u raspravi (okej, recimo da me generalno užasava treća strana, batice koji uzimaju stanove na kilo "kao investiciju" trebalo bi rešavati kroz poresku politiku, rent regulation i ispitivanje porekla kapitala, ne nužno tim redosledom), ali estetski mi se ne dopada da naletim na prekinutu nit diskusije, pa vam evo i screenshot, lako je stvarno, odaberu se filteri, pusti pretraga i izađe to što je inicijalno kopirano.

nShDPxG.png
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=757449#p757449:11dk1x08 je napisao(la):
wrexham » Čet Jul 16, 2020 9:27 pm[/url]":11dk1x08]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756663#p756663:11dk1x08 je napisao(la):
TheGray » 14 Jul 2020, 01:02[/url]":11dk1x08]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756647#p756647:11dk1x08 je napisao(la):
gile24nbg » Pon Jul 13, 2020 11:53 pm[/url]":11dk1x08]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756590#p756590:11dk1x08 je napisao(la):
TheGray » Mon Jul 13, 2020 8:01 pm[/url]":11dk1x08]Ako je izvor ovih podataka:
http://katastar.rgz.gov.rs/RegistarCenaNepokretnosti/
ja ih ne vidim.
Pročitaš uputstvo kako se koristi i onda ćeš videti...
Gile, nisam nepismen, daj screen shot parcele i prodate nekretnine o kojoj pises sa ovog sajta.
Ne da me interesuje bilo koja strana u raspravi (okej, recimo da me generalno užasava treća strana, batice koji uzimaju stanove na kilo "kao investiciju" trebalo bi rešavati kroz poresku politiku, rent regulation i ispitivanje porekla kapitala, ne nužno tim redosledom), ali estetski mi se ne dopada da naletim na prekinutu nit diskusije, pa vam evo i screenshot, lako je stvarno, odaberu se filteri, pusti pretraga i izađe to što je inicijalno kopirano.

nShDPxG.png

Hvala. Moj filter u datumima je bio od 01.01.2012. do prazno, sto bi trebalo da vrati sve zabelezene promete do danas, makar tako pise u uputstvu, datum do nije obavezan unos. Sa tim datumskim opsegom ova dva prometa sa tvog screen shota se ne vide :?
 
MrGood2016":2pef38oj je napisao(la):
Od tih 100 godina, S&P500 je doziveo svoju najvecu ekspanziju za poslednjih 30 godina. To se poklapa sa globalizacijom. Sada zbog pandemije kojoj nema naznaka kraju, kao i cinjenici da u bilo kom trenutku moze da bukne nova pandemoja, ekonomije koje se zasnivaju na globalizaciji (najvise Americka) ce pretrpeti najvece gubitke. Daleko od toga da ulaganje u takve fondove ne nosi sa sobom i rizike. I kako stvari stoje ono nisu samo padovi na nivou jedne godine.

Ukratko, nema prihoda bez rizika.

Privatni penzijski fondovi kod nas takodje jos uvek nisu zaziveli kao u zemljama u kojima vlade forsiraju gradjane da uplacuju novac u privatne penzijske fondove (drugi i treci penzijski stub), ali se ide u tom smeru. Ipak, poreske olaksice su samo do 50e mesecno cini mi se i to samo ako se uplacuju odbijanjem od plate po ugovoru o radu.

Da obrazlozim zasto mislim da je pri kupovini nepokretnoati bolji kredit. Trenutno UniCredit banka ima kamatu od 2.2 %. Kada pogledas iz vise uglova to nije lose. Na primer kredit od 20 godina ako je stan 250 000 das ucesce od 20% ili ti 50 000 eur, tih 80% odnosno 200 000 eur kad vratis bice plus minus 255 000 eur sto dolazimo do cifre od nekih 50-60 hiljada za 20 godina. ( ovo je generalno ne uzimajte za zlo sto nisam precizan toliko da sracunam u 1000 evra )

E sad to nije malo para, ali kad pogledas nekoliko stavki dolazis do druge matematike.

1. Cena nekretnine za dvadeset godina ce biti minimum dupla ( pogledajte cene u Bg pre 20 godina ) satistika je egzaktna stvar. Tako da je taj novac koji vise dajes izadje prakticno kao stednja ako ne i vise od toga.

2. Novac svoj ne trosis na to vec mozes da investoras u neki biznis kojim se bavis., i time recimo zaradis minimum toliko da pokrivas kamatu na primer.

3. Ne rizikujes sav svoj kapiral, vec je deo rizika i na banci.

Kad su moji roditelji dizali kredit za stan 2000 oni su morali da prihvate kamatu od 8,5% jer tek se otvorilo trziste za banke u fazonu uzmi ili ostavi. Ali i pored toga ( mislim da je to nenormalno ) oni nisu u minusu sa stanom. Kupili su ga kad je bio 1000 evra po m2 a sad kosta od 1800 evra pa do 2000 evra.

I tako ima tu dosta da se pise ali sustinski to je moje misljenje oko toga.

Pozdrav Mr. Good


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Idi mjesec po mjesec jer nece ti prikazati sve zbog odredjenih ogranicenja na sajtu, moze i veci raspon ako nema previše prodatih, takodje i manji.
 
Kada za filter postoji više od 250 rezultata u bazi, vrati ti se u teoriji nasumičnih 250, a svi ostali ti se ne prikažu. Siguran si da gledaš sve što postoji za neke datume na nekoj adresi samo ako ti u gornjem desnom uglu mape piše broj manji od 250, a za to moraš malo datumski da suziš pretragu. Znači, ako bi hteo da sakupiš sve promete za neku konkretnu novogradnju, morao bi da ideš mesec po mesec ili čak nedelju po nedelju od početka prodaje i klikćeš na balončić, prilično su loše to uradili, da.
 
Poštovanje svima.
Uskoro planiram podizanje dugoročnog stambenog kredita, pa me pre obilaska banaka interesuju mišljenja i iskustva ljudi koji su skoro prošli kroz iste ili su takođe na sličnim mukama? Mogu li se otkriti mine koje nam bankari vešto skivaju? Rekao bih da se usled aktuelne krize stvari u bankarskom sektoru dosta menjaju. :sesir:
 
Mogu da komentarisem samo na osnovu sopstvenog iskustva - 2014. sam uzeo prvi stambeni kredit i za koji mesec treba da uzmem drugi, tako da sam u procesu skupljanja ponuda.

Licno mislim da nema nista skriveno, dokle god udjete u ceo proces relativno informisani. Kod vecine banaka cete na kraju da izadjete na isto. Glavne razlike se svode na to kada hocete da platite i koji rizik hocete da pruzmete. Stoga imate opcije sa osiguranjem kod NKOSK ili bez, sa troskovima obrade kredita ili bez, sa obaveznim zivotnim osiguranjem ili bez i sa fiksnom kamatnom stopom ili varijabilnom. Svaka od ovih stavki blago utice na kamatnu stopu. Ukoliko npr. uzmete bez placanja NKOSKa vi ste efektivno samo rekli banci da hocete da tu sumu ubaci u kredit i da vam naplati kroz rate sa istom kamatom. Isto vazi i za troskove obrade kredita ili zivotno osiguranje. Platis odmah, manja rata, platis kasnije, veca rata.

Ono sto treba obratiti paznju je da neke banke vise forsiraju stambene kredite od drugih (imaju sredstva da plasiraju) i stoga su spremniji da daju malo bolje uslove ukoliko ste im interesantni kao klijent. Tako neke banke imaju naplatu troskova obrade kredita, ali su spremne da smanje taj procenat ili da kompletno ukinu naplatu ukoliko procene da ce tako da vas pridobiju. Meni su cak u jednoj banci otvoreno rekli da ukoliko dobijem bolju ponudu da dodjem ponovo kod njih - mada je ovo bilo pre vise meseci.

Ima ljudi koji ce da kazu da naplata obrade kredita nije zakonita i da mozete posle da tuzite banku. Koliko je zakonito nemam pojma, ali znam da ukoliko vama treba kredit i ta banka ima najbolje uslove, svakako vam treba taj novac da platite u startu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822230#p822230:2u8y4ql4 je napisao(la):
cvelinho » Čet Feb 11, 2021 11:41 am[/url]":2u8y4ql4]Da li je neko od kupaca putem stambenog kredita "opipao" situaciju sta banke nude, koje su ponude? Koja vam banka deluje da bi bila najbolje resenje za stambeni kredit?

Mi smo se odlučili za kredit kod OTP banke jer su nam se uslovi koji nude pokazali kao najbolji u odnosu na druge banke. Nema plaćanja NKOSK-a i ne naplaćuju obradu kredita.
Jedino što je obavezno je životno osiguranje (od 10 do 30e mesečno otprilike, pošto zavisi od godina i pola) i osiguranje nekretnine.

Od Intese smo odustali jer su nam tražili učešće od 30%. :)
Kontaktirala sam i ostale banke ali mi nije odgovaralo ili to što naplaćuju NKOSK/obradu kredita/traže to učešće od 30% ili je npr. u celom trajanju otplate promenljiva kamata.
 
[/quote]

Mi smo se odlučili za kredit kod OTP banke jer su nam se uslovi koji nude pokazali kao najbolji u odnosu na druge banke. Nema plaćanja NKOSK-a i ne naplaćuju obradu kredita.
Jedino što je obavezno je životno osiguranje (od 10 do 30e mesečno otprilike, pošto zavisi od godina i pola) i osiguranje nekretnine.

Od Intese smo odustali jer su nam tražili učešće od 30%. :)
Kontaktirala sam i ostale banke ali mi nije odgovaralo ili to što naplaćuju NKOSK/obradu kredita/traže to učešće od 30% ili je npr. u celom trajanju otplate promenljiva kamata.
[/quote]

Ako nije problem može li info koje su kamatne stope u pitanju (OTP I Intesa) i koji je period otplate kredita?
 
Vrh