Šta je novo?

Stambeni kompleks Zemunske kapije - državna stanogradnja

Od mog prijatelja gradjevinska firma je gradila jednu zgradu u Stepi. Znam da im je GDS ispalcivala 600 evra po kvadratu za skroz zavrsenu zgradu po principu kljuc u ruke. Toliko o tome koliko su neprofitni stanovi. Placa GDS 600 evra po kvadratu a prodaje za 1200, nema profita :bash:
 
Da, ako gledate tarifu od 600 evra po kvadratu koliko se isplaćuje izvođaču radova, ispada da GDS-u ostaje još toliko do prodajne cene od cirka 1200 evra po kvadratu. Ali kao što mekbejn reče, 20% stanova treba dati vojsci, zatim GDS ima u radnom odnosu armiju projektanata i inženjera koji rade i nadzor svih projekata GDS-a, sve do prodavaca i kafe kuvarica, pa zatim troškovi finansiranja projekata kod poslovnih banaka i konačno velika pojedinačna stavka je i PDV. Cirka 1200 evra je cena sa PDV-om, GDS plaća PDV na prodajnu cenu, a tipični kupci prvog stana ostvaruju pravo na refundaciju poreza, pa je i njima neto cena kvadrata prihvatljivija.
Sve u svemu, dobro je ako GDS kao državna firma ne jede svoju supstancu, odnosno ako makar ostaju na nuli kada izmire sve svoje račune.

Naravno, 1200 evra sa PDV-om je cena samo za one najbolje projekte GDS-a, kao što je naselje Stepa. Dizao je GDS i silne zgrade na Padini gde mislim da je cena kvadrata negde reda veličine 700 evra, samo što je to potpuno druga priča, tamo ni neprijatelju ne bih želeo da živi.
Ne znam kakvi su uopšte planovi u Zemunu za Aleksu Dundića, što po pitanju cene, što po pitanju kvaliteta.
 
I na padini im je cena bila oko 1200 evra po kvadratu, jer su te lamele zidali u malo srecnije vreme kada je kvadrat u BG bio skuplji. Jos imaju u ponudi stanove na padini jer je zgrada tonula i nisu je rasprodali i sad im je cena preko 1100. U drugim staovima na padini nema nista ispod 900 za suteren i podkrovlje.
 
Ovaj podatak prilično zapanjuje, s obzirom da je nedavno ovde na forumu izašao cenovnik za rasprodaju poslednjih pedesetak stanova u Stepi, gde je cena u mnogim slučajevima bila blizu tog reda veličine od 900 evra po kvadratu.
Možda su Padinu prodavali 1200 evra po kvadratu do momenta kada je krenulo useljavanje Stepe? Deluje mi prilično nemoguće da su istu cenu držali za planski uređeno naselje i za zgrade dignute na ledini gde apsolutno nikakvih sadržaja nema (niti čestite ulice)?
 
Da li neko ima informaciju koliko bi okvirno bio kvadrat u Dundicu? Pretpostavljam da ce biti skuplje od Stepe.
 
Mislim da bi bilo razočaranje da bude skuplje od Stepe, ne vidim direktnog povoda za to. U svakom slučaju, ja bih sad sačekao sa eventualnom kupovinom bilo gde na levoj obali Save, dok se ne vidi kakva će tamo biti ponuda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428647#p428647:3rnvqsqh je napisao(la):
stanislaw » Sre Jan 18, 2017 12:18 pm[/url]":3rnvqsqh]Mislim da bi bilo razočaranje da bude skuplje od Stepe, ne vidim direktnog povoda za to.
Slažem se da bi bilo razočaravajuće, ipak je malo dalje od centra Zemuna i od NBG.
Ali ako pogledamo cena za Ivan Ribar je 1270-1320 €/m2 bez PDV-a. Što je skuplje od Stepe.
 
Ne znam ima li skuplje a jadnije krš lokacije na kraju grada od tog naselja Mileva Marić.
 
Tačno, to su praktično Ledine. Zato me i brine kako se formiraju cene.
 
Ta 'under construction' stranica je aktivna od pre par meseci.. osim toga nema nista za sad :)
 
Stigao sam malo i da pogledam ovo što sam juče linkovao.

Prostor do Cara Dušana je odvojen za komercijalne objekte, a stambene zgrade zauzimaju ostatak bloka. Planirane su kao sedmospratne, sa potkrovljem pod kosim krovom i balkonima, ne lođama. Između zgrada će biti parkinzi sa ulazima u podzemnu garažu (kolskim i/ili pešačkim), izuzev dva zelena međuprostora prema kojima će biti nešto prizemnih lokala. Zgrade D i E, za koje su detaljnije prikazani tipski spratovi, imaće po stotinak stanova raspoređenih u po tri lamele (sa po jednim liftom i po 4 ili 6 stanova po spratu). Biće od jednosobnih do dvoiposobnih, deluje mi da će ih u celom naselju biti manje od 1000, npr. 800, a lako je proceniti pojedinačne kvadrature sa planova (pravougaoni su). Stanovi koji nisu na ćoškovima imaju kuhinje i kupatila sa prozorima ka unutra, odnosno ka komšijskim kuhinjama i kupatilima, kao kojekuda po NBG-u. Ostali detalji deluju očekivano ili čak standardno. Podzemna garaža ima 360 mesta.
 
Ne znam što mu staviše Zemunske kapije, jel svako novo naselje mora biti neka kapija?! Inače, fino to izgleda, šteta samo što se više ne prave naselja sa terenima za basket.
 
Stanovi u bloku 72 (i to NIJE naselje Mileva Marić, ono je praktično pored) su prodati u roku od 12 meseci kada su se gradili i to svih 700 ako me sećanje služi. Tako da biće da im je cena bila skroz na mestu obzirom na toliku tražnju.

Ipak i dalje mi nije jasno da uz tolike inženjere zaposlene dozvole sebi da deo zgrada bude zagađen tokom izgradnje, to je prosto neverovatno. Kao i činjenica da ni danas nemamo jasno šta se desilo? Ali ajde za njihove zgrade su se ljudi bar iselili i dobili druge stanove ili šta već, a u zgradama koje su radili privatni investitori nikom ništa.
 
Mene zanima kako se formiraju cene dok su stanovi u izgradnji. Logicno mi je da je stan u izgradnji jeftiniji od stana u zavrsenoj zgradi, ali u slucaju Stepe je bilo obrnuto. :?
 
verovatno zato što im je na kraju ostalo nekoliko stotoina neprodatih stanova.
Kada dođe do te situacije naravno da moraju da rade neke popuste da bi prodali šta je ostalo, kao u prodavnici.

Ali ispravno razmišljaš, čisto ekonomski gledano bi trebalo da bude popust u toku izgradnje pošto ti neko plati nešto dok još gradiš i onda iskoristi te pare da pokrije svoje troškove.
 
Sve mi je jasno, ali je izuzetno neposteno prema prvim kupcima. Pogotovo sto su npr. u pocetku prodavali garaze, a posle davali gratis.
 
Nepošteno je što se državnom stanogradnjom naziva nešto što se prodaje u first come first served režimu po cenama bliskim tržišnim, a to sve drugo su samo posledice.

Elem, nezvanično, cena će biti viša nego u Ivana Ribara i veće stanove će uslovljavati kupovinom garažnog mesta. Početak prodaje očekuje se već u maju, čim dobiju građevinsku.
 
^^ Koliko je to vise, nezvanicno? Znaci stanogradnja drzavna a cene trzisne :?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=427331#p427331:2rd6od7a je napisao(la):
stanislaw » Tue Jan 10, 2017 10:46 pm[/url]":2rd6od7a]
Mislim da su neprofitni stanovi školski primer biznisa kojim država zaista treba da se bavi, za razliku od mnogo čega drugog čime se naša država na žalost bavi.

Kakve veze neprofitni stanovi imaju sa ovim projektom GDS-a?
Stanovi u Stepi i bloku 72. su se prodavali u slobodnoj prodaji, po realnim trzisnim cenama, a isto ce vaziti i za ovo naselje.
Subvencionisani kredit je odobravan za novogradnju, nezavisno od investitora.
 
Dobro jutro dragi sugradjani.
Danas je 11. april 2017. godine, a nalazite se u drzavi Srbiji.
Drzavi koja je odustala od dogovorne ekonomije i drustvene svojine i izabrala trzisnu privredu gde je profit imperativ, a glavni ekonomski cinilac je ponuda i traznja.
:D

Dakle, ukoliko niste neka od socijalno ugrozenih kategorija, ne vidim kako i zasto ocekujete da vam se ponude "neprofitni stanovi"

Takodje, gore pomenuti stanovi za socijalne kategorije trebaju biti na jeftinim lokacijama (dakle dalja periferija) kao i jeftinije gradnje.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Sve je to jasno, slazem se oko termina 'neprofitno'. Ali, mislim da je 1200eur realna cena za drzavnu stanogradnju ovog tipa, i ne vidim kakva je ovo lokacija (sam kraj Zemuna) da bi se opravdala visa cena. Niti je to Vracar niti BG na vodi :)
 
Vrh