Šta je novo?

Stadion/ trzni centar - FK „Voždovac“

fotografija0384.jpg

fotografija0385.jpg

evo update, slike su od juce. Napreduju bas brzo
 
Evo malo informacija, koje vam verovatno nisu poznate, o tome šta se stvarno dešava ovde. Prvobitno, Beograd je odbio da izda građevinsku dozvolu za gradnju tržnog centra firmi „Eurobau connect“ zbog nerešenih imovinskih odnosa na parceli. Dozvola je naknadno data od strane ministarstva za prostorno planiranje gospodina Dulića tako što je ova firma prikazala da su svi objekti na parceli gde se nalaze stadion, lokali do ulice i stambena zgrada pri dnu u njihovom vlasništvu (što naravno nije bilo tačno). Ovo se desilo tako što je ministarstvo na kratko uspelo da ukine legalizaciju nekim lokalima, a katastar u jednom periodu „zaboravio“ da upiše prave vlasnike stambene zgrade. Neki lokali su podneli tužbu i uspeli da obore dozvolu, nakon čega ih je Eurobau otkupio, a ministarstvo ponovo dalo dozvolu. Preostali lokali su ponovo podneli tužbu, ali su iz ministarstva dobili odgovor da je rok od 30 dana po dobijanju dozvole istekao, pa dozvola ostaje. Takođe, i stanari stambene zgrade su podneli prigovor katastru, koji je sa ispravkom odugovlačio sve do isteka pomenutog roka. U međuvremenu otkupljeni lokali su porušeni. Od tada, pa sve do sad, Eurobau uništava posao preostalim lokalima (kladionicu su uspeli da isele, a cvećara je od njihovih radova u jako lošem stanju). Ljudima u stambenoj zgradi su uništili fasadu i izolaciju (na slici iznad se vidi kako zgrada izgleda), pokidali vodovodne i kanalizacione cevi (ljudi su iz svog džepa morali da ponovo priključuju vodu a stanje kanalizacionih cevi ne mogu ni da ispitaju jer one izlaze na gradilište). Tržnim centrom su im zaklonili prozore, preko zgrade im prave tribine, čak su im u više navrata sipali beton direktno na krov (na http://www.youtube.com/watch?v=W3qQl-jQvwc imate jedan od snimaka koji su ljudi napravili sa svog prozora). Svi oni su ogorčeni, i mi smo im savetovali da, ukoliko se njihova situacija uskoro ne reši, sve iznesu medijima (a ovo će pred izbore biti velika vest), i podnesu krivične prijave protiv svih koji su umešani u ovo (što će oni verovatno uskoro i uraditi). U svakom slučaju, mi ništa slično u životu nismo videli (ovakve stvari se nisu dešavale ni devedesetih) i nastavićemo da pratimo situaciju. :shok:
 
Cek bre,jel ova stambena zgrada legalna ili nije,odnosno kako sam razumeo predali su za legalizaciju?Sta im je odgovoreno,da li su odbijeni za legalizaciju,na prvom stepenu?Ako je ,kako kazes,katastar "zaboravio" da upise stanare kao vlasnike,da li to znaci da je zgrada vec legalizovana?Na osnovu kog vlasnickog dokumenta su stanari trebali da budu upisani u katastar?
 
@KnowItAll

Hvala na komentaru i dodatnim informacijama vezano za ovaj objekat.

Jedva čekam da Džoni to pročita da bi video njegov komentar.


Nego nešto nisi objasnio, a to je ko ste to Vi?
 
Sad me čovek podseti da pitam nešto što me već duže vremena kopka - kako je regulisana nadležnost izdavanja građevinskih dozvola između Ministarstva i Grada?

Znam da su na nivou grada objekti do 800 kvm u nadležnosti opština, a veći od toga u nadležnosti grada. A kada nastupa Ministarstvo? Pošto vidim da su izdali već nekoliko odobrenja za izgradnju u Beogradu i to uglavnom na kontroverznim lokacijama - stadion FK Voždovac, Karađorđeva 5, Rajićeva...
 
nadleznosti za izdavanje gradj. dozvola:

-Za izdavanje gradjevinske dozvole i drugih potrebnih dozvola i akata nadlezni su odgovarajuci organi opstine (do 800kvm), odnosno grada gde se objekat nalazi
-Izuzetno, ukoliko se radi o objektima od znacaja za republiku (moze biti manipulacija sa ovim, napr od znacaja je za drzavu razvoj sporta i sportske infrastrukture), odobrenje za izgradnju izdaje Ministarstvo nadlezno za poslove gradjenja, odnosno pokrajnski organi

Objekti znacajni zarepubliku su:

-Visoke brane i akumulacije, nuklearni objekti
-Objekti za preradu i proizvodnju nafte i gasa
-Objekti bazne i preradjivacke hemijske industrije
-Hidroelektrane i termoelektrane
-Regionalni objekti vodosnabdevanja i regulacioni radovi
-Objekti u granicama nacionalnog parka i zasticenim zonama
-Aeodromi , pristanista, magistralni i regionalni putevi
-Zeleznicka infrastuktura, objekti telekominikacija u sistemima magistalnog znacaja, i sl.

Ono sto mene isto zanima, na cijem placu oni grade, nisam bas razumeo? Jel su otkupili plac, da li je on sada njihov? Da li su ti okolni objekti (kuce, zgradice, lokali..) legalno sagradjeni ili ne? Jel su oni vama usli u posed? Sta je predvidjeno GUP-om tu? Na kojoj udaljenosti se nalaza te zgradice od ograde, tj granice placa (sa dvorisne strane) ? Da li stadion grade bas na samoj granici parcele, ili su se malo povukli? Da li erkeri tj. prepusti prelaze granicu njihove parcele? Da li znate, jel planiraju prozore, otvore neke, koji gledaju ka tim zgradama?

Mnogo pitanja :)
 
Evo malo slikica da vidite koliko je stadion napredovao od 21.marta, od kada je misko87 postavio poslednje slike

Jug i istok:

04042012058.jpg


04042012059.jpg


04042012060.jpg


04042012061.jpg


Zapad:

scaled.php


scaled.php


04042012062.jpg


Sever, na žalost nisam našao bolju poziciju za slikanje:

scaled.php



P.S. Živim u neposrednoj blizini stadion već 30 godina i samo bih napomenuo, da su svi lokali napravljeni u "veselim" devedesetim godinama (jedino za cvećaru nisam siguran) a zgrada iza severne tribine je napravljena na parceli koja je bila pomoćni stadion (kao mali sam tu igrao fudbal), tako da sam evo zaplakao slušajući kako kukaju jadni vlasnici "legalnih" objekata.
 
Iggy, Iggy... Možeš ti da plačeš, ali sve gore izneto su činjenice, a način na koji se objekat gradi za svaku osudu. Inače, i glavni investitor živi u neposrednoj blizini... :D

Da pojasnimo, priča o legalizaciji važi samo za lokale. Ministarstvo im je ukinulo rešenje o legalizaciji, na šta su se oni žalili, i žalba im je usvojena. Što se stambene zgrade tiče, ljudi koji sada žive tu su legalno kupili uknjižene stanove u uknjiženoj zgradi. Cela ova mućka je napravljena pri prepisu podataka iz zemljišnih knjiga u katastar, kada nisu prepisani stvarni vlasnici, već je zgrada upisana kao objekat koji nema dozvolu za izgradnju. Stanari su podneli prigovor katastru, pa je njihovo vlasništvo ponovo upisano, ali tek kada je prošlo 30 dana od dobijanja građevinske dozvole za tržni centar. Dakle, da rezimiramo, i lokali i stanari su sada uknjiženi.

Lokali, zgrada i stadion su na istoj katastarskoj parceli. Prilikom žalbe republičkoj građevinskoj inspekciji na to što im se tržnim centrom zagrađuju prozori, a tribine prave direktno iznad njihovih objekata, ljudi su saznali da je u pri dobijanju građevinske dozvole tržnog centra prikazano da su svi objekti na celoj parceli u vlasništvu firme Eurobau.

A ko smo to mi u ovom trenutku nije bitno, jer za sada nismo direktno umešani u ovo. Videćemo kako će se sve ići dalje.
 
Kakva god da je pozadina, u svakom slučaju za neverovatni je da se ovako nešto gradi kod nas, tj da se zapravo privodi kraju, i po meni pravo je osveženje u oblasti sportske arhitekture.
 
Sawovsky":3guq7luh je napisao(la):
Kakva god da je pozadina, u svakom slučaju za neverovatni je da se ovako nešto gradi kod nas, tj da se zapravo privodi kraju, i po meni pravo je osveženje u oblasti sportske arhitekture.

Kad reketasi grade za sebe na maznutim placevima sve ide bez zakasnjenja i prekoracenja. Mene to uopste ne cudi. Ono sto kasni i placaju se razne gluposti, tipa "naknade za ubrzanje radova" je ono sto placamo svi mi, a zna se kome to opet ide.

Meni je ovde jedino iznenadjenje da ipak grade te tribine, plasio sam se da ce nici mol a da ce gore napraviti neku bedu od "terena" cisto da se pokriju. Izgleda ulazimo u "prosveceni/nasminkani" tajkunizam iz doba "divljeg" tajkunizma. Nekome je to poluprazna a nekome polupuna casa... :rolleyes:
 
Pa neka investuitor vlasnicima lokala da u trznom centru lokale iste kvadrature u vlasnistvo fino se izvini rukuju se i svi srecni zadovljni .A sto se tice stanara to je vec komplkovanije :/
 
ima investitor para direktore.

mogao bi da napravi celu novu zgradu za ove stanare, a u prizemlju lokali za vlasnike lokala, i tad bi se sve zaboravilo i svi bi bili srećni.

mislim da samo zbog toga nije pokrenuta krivična prijava jer se vlasnici nadaju upravo tome.
 
Eh kad bi u ovom drustvu bila vladavina PRAVA a ne otimacina i vladavina PRAVA JACEGA.

Ja iskreno ne verujem da tim facama pada na pamet nekakva restitucija. Pri tome uopste ne ulazim u to kako je tu gradjeno i legalizovano. Ali ako je legalizovano onda ti ljudi valjda imaju nekakva prava, a mi kao drustvo treba da naucimo lekciju i najzad postavimo SISTEM u kome ce i gradnja i legalizacija imati kakvog-takvog smisla a ne biti cista otimacina i stihija.

Zato sto nemamo funkcionisuci sistem nam zemlja izgleda tako kako izgleada. I vise niko nema nikakve sigurnosti da neki badza sutra nece da mu se pojavi i otme mu ono sto danas samo misli da IMA, a u stvari je samo na milosti mocnika. I to vazi ne samo u gradjevinarstvu. Hajde pokreni neki biznis i budi siguran da ako ti dobro krene to sutra neko nece da ti otima. Zato nam je sve u k***
 
JohnyBgood":pui7gs80 je napisao(la):
Izgleda ulazimo u "prosveceni/nasminkani" tajkunizam iz doba "divljeg" tajkunizma.
Да, то је међуетапа у еволуцији капитализма. Предстоји нам још једна, завршна.....
 
Ja stvarno neznam da li ti stvarno imas papire o uknjizbi tog objekta, a jos gore i ako imas ko ti je to izdao.

Ja stvarno neznam da li neko moze da legalizuje i uknjizi neki objakat koji ili je lebdeo iznad tribina stadiona ili je taj porusio deo tribine da bi sagradio lokale na lokaciji gde postoji stadion jos od 1912 godine. I sta imate svi tamo papire za objekat koji je ni na nebu ni na zemlji.

I sad napadnimo nekog ko ima puno para kako bi izdejstvao drugi objekat na nekoj elitnoj lokaciji jer je NEKO tamo preko KO ZNA kojih veza u opste dozvolio gradju ovakih uzasnih objekta.
SRPSKA POSLA :bash:

Znam da je u zemlji Srbiji sve moguce, ali samo kako se neko moze tako oglasiti da ima toliko prava da kritikuje sto gradi nov stadion vec na mestu gde je on bio od 1912 godine, zarad nekih sumnjivih dobijenihi papira.

Da i ja zivim u blizini stadiona i jedva sam cekao da ti objekti nestanu, kako sto nestaje taj objekat do tvog.
Tako me iznervirala ova diskusija oko tih navodno legalnih objekta da sam morao da se registrujem
 
Samo recite kada su legalizovani objekti koje pominjete,ako je period od 1991. na ovamo sve mi je jasno.Ja bih 99% objekata koji su od tada na ovamo sagradjeni nelegalno a onda potom legalizovani zahvaljujuci korupciji srusio.
 
vucko":2ngqh1a3 je napisao(la):
Samo recite kada su legalizovani objekti koje pominjete,ako je period od 1991. na ovamo sve mi je jasno.Ja bih 99% objekata koji su od tada na ovamo sagradjeni nelegalno a onda potom legalizovani zahvaljujuci korupciji srusio.

Pa i ovaj objekat je dobio dizvole korupcijom mimo svih urbanistickih planova, uz intervencije podivljalog ortopeda a kontra gradskim vlastima. Ako cemo pravo, tu ili svima treba priznati neka prava i traziti kompromis, ili svima, ukljucujuci i direktora kluba koji je tu parcelu capio, oduzeti ono sto su sami ranije otimali.

I ono sto mene tu brine je da su 90tih SILNE stvari gradjene po tom principu jer ogromne mase nisu ni mogle drukcije, nego podmiti nekog u opstini. Ali zasto onda da naje*******u samo oni koji su imali nesrecu da grade na mestu gde se nekom tajkunu kasnije digao da gradi soping mol a da svi drugi prodju nekaznjeno. U jednom sredjenom drustvu kakve-takve ali ISTE norme treba da vaze za sve. Ono sto sada imamo je samo vladavina prava jacega. Sad je ovaj oterao te ljude ali ako na vlast dodju radikali onda ce oni njemu mozda da otimaju (ako im ne isplati ispod stola odgovarajuci deo koji ce im zadovoljiti apetite ) , pa cemo tako da se vrtimo do besvesti...
 
Ja sam zbog ovih razloga i pitao da li je ovaj stambeni objekat uopste legalan(uknjizen) ,jer mi nije bilo logicno da on uopste tu moze da se legalizuje.U Zakonu o legalizaciji objekata ,nije moguce legalizovati sve nelegalno izgradjene objekte,tamo jasno pise nema legalizacije na koridorima itd i STO JE NAJVAZNIJE,nema legalizacije na TUDJOJ ZEMLJI!!!ovo je po meni kljucno.Ova zgrada je mogla biti legalizovana samo uz saglasnost vlasnika zemljista,sto je koliko znamo ,bio FK Vozdovac,a nelogicno je da onaj koji hoce da ih srusi,da im je dao saglasnost za legalizaciju.
Elem,kako ja vidim ovde,ovaj objekat je na samoj ulici,preko svih mogucih gradjevinskih linija,ali neka o tome misli onaj ko hoce to da legalizuje ili jos gore ,ko je napisao neku saglasnost za legalizaciju,a da mozda to nije ni smeo.
Hocu da kazem,da po meni nije isto graditi stambeni objekat na mestu gde on nikako ne bi smeo da stoji i na mestu gde ga je nemoguce legalizovati,i graditi komercijalni objekat od 40-50.000 m2,pa izaci izvan gabarita za 20-30%.Naravno,ni jedno ni drugo nije po zakonu,ali gledajuci sa strane mogucnosti legalizacije,izlaz iz gabarita komercijalnog objekta je moguce legalizovati,jer je namena ista,ali legalizovati stambeni objekat na sred ulice/trotoara,a jos ako je i na tudjoj zemlji,e pa ljudi,mislim da je to malo tezi slucaj.
 
gygy11":36pptnh9 je napisao(la):
Ja sam zbog ovih razloga i pitao da li je ovaj stambeni objekat uopste legalan(uknjizen) ,jer mi nije bilo logicno da on uopste tu moze da se legalizuje.U Zakonu o legalizaciji objekata ,nije moguce legalizovati sve nelegalno izgradjene objekte,tamo jasno pise nema legalizacije na koridorima itd i STO JE NAJVAZNIJE,nema legalizacije na TUDJOJ ZEMLJI!!!ovo je po meni kljucno.Ova zgrada je mogla biti legalizovana samo uz saglasnost vlasnika zemljista,sto je koliko znamo ,bio FK Vozdovac,a nelogicno je da onaj koji hoce da ih srusi,da im je dao saglasnost za legalizaciju.
Elem,kako ja vidim ovde,ovaj objekat je na samoj ulici,preko svih mogucih gradjevinskih linija,ali neka o tome misli onaj ko hoce to da legalizuje ili jos gore ,ko je napisao neku saglasnost za legalizaciju,a da mozda to nije ni smeo.
Hocu da kazem,da po meni nije isto graditi stambeni objekat na mestu gde on nikako ne bi smeo da stoji i na mestu gde ga je nemoguce legalizovati,i graditi komercijalni objekat od 40-50.000 m2,pa izaci izvan gabarita za 20-30%.Naravno,ni jedno ni drugo nije po zakonu,ali gledajuci sa strane mogucnosti legalizacije,izlaz iz gabarita komercijalnog objekta je moguce legalizovati,jer je namena ista,ali legalizovati stambeni objekat na sred ulice/trotoara,a jos ako je i na tudjoj zemlji,e pa ljudi,mislim da je to malo tezi slucaj.

Ja sam od OVIH ocekivao da ce najzad da se posvete rasciscavanju pravno-imovinskih odnosa i postave neki SISTEM koji ce da ima nekog smisla i najzad omoguci da se krene u pravom smeru. Nazalost, i oni su se prikljucili sveopstoj otimacini i samo dalje komplikuju stvari. I postavise jednog J*** ortopeda da se tim stvarima "bavi". Zato cu da napisem jedno veliko FUJ na izbornom listicu sve dok se ne pojavi neko koji ce ovde da uvodi nekakvu vladavinu prava a ne da i sam otima...
 
Nisam siguran da si me dobro razumeo,ja ovde veoma,veoma sumnjam da je ova stambena zgrada uopste legalizovana i uknjizena,a ako jeste ,zivo me interesuje da nam neko od stanara objasni na osnovu kog imovinskog dokumenta su ga legalizovali?Interesuje me cisto pravno,pa ako bi neko od stanara bio ljubazan da nam to kaze.
 
gygy11":1cwrezgd je napisao(la):
Nisam siguran da si me dobro razumeo,ja ovde veoma,veoma sumnjam da je ova stambena zgrada uopste legalizovana i uknjizena,a ako jeste ,zivo me interesuje da nam neko od stanara objasni na osnovu kog imovinskog dokumenta su ga legalizovali?Interesuje me cisto pravno,pa ako bi neko od stanara bio ljubazan da nam to kaze.

Mene zanima i to, ali i to kako je ova parcela presla u vlasnistvo direktora kluba i kako je on dobio sve gradjevinske dozvole da tu gradi jedan ovoliki objekat.

Po meni na cistinu treba isterati sve i naci neko smisleno resenje.
 
Johny, meni ti nisi jasan kako se pitas otkud njima ta parcela za gradnju stadiona kad je tu stadion bio jos od 1912 godine. (pre vise godina nego sto su vecina ovdasnjih klubova u opste osnovani ili bili u mislima da se osnuju). Pa vise od pola tih objekata su napravljeni iznad tribina. Neko je prodao tim ljudima vazdusni prostor iznad stadiona. Pogledaj slike starog stadiona pa ce ti se samo reci.
 
Za ljude koji ne znaju o čemu se radi evo jedne slike:

scaled.php


I sada su vlasnici objekata napravljenih po sred tribine našli da pričaju o legalnosti. A od svega mi je najzanimljivija ta famozna zgrada koja je sa jedne strane ušla na teren a sa druge izašla na ulicu, i ona je ladno uknjižena. Da li vi mene zezate? Da nije bilo tih objekta napravljenih i "legalizovanih" na razne kriminalne načine, danas za gradnju ovog stadiona ne bi bilo nikakvih pravnih smetnji.
 
:shok:

Покривене трибине :lol:
 
Vrh