Šta je novo?

Srpski kralj

Beton

Intermediate
Učlanjen(a)
04.09.2023.
Poruke
131
Pohvaljen
711
IMG_7515.jpeg
IMG_7516.jpeg
 
Разни пројекти, угао Узун Миркове и Париске

Започело је копање темељне јаме на месту предратног х. "Српски краљ":


















..........

Ради се - опет - на Марковића кући на углу КПП и КВ:





 
Poslednja izmena:
Mislim ds je render sa javnog uvida bio drugačiji od ovog sad sa table zašto za ovu lokaciju nije bilo konkursa ...
 
Mislim ds je render sa javnog uvida bio drugačiji od ovog sad sa table zašto za ovu lokaciju nije bilo konkursa ...
Nije drugačiji, samo je perspektiva malo s*ebana. Evo, citiraću tebe od onomad :D

Projekat na mjest hotela srb kralja na uglu ulica pariske i uzun mirkove ekskluziva za bb :sesir:

2020-03-29-01-58-25.jpg

2020-03-29-01-58-26.jpg

Zgrada nije ružna. Ovo je vrlo pristojna gradska stambena arhitektura, ali na ovoj lokaciji je ipak imalo smisla razmisliti o rekonstrukciji fasade hotela koji se nekada tu nalazio. Na arhivskim fotorgafijama se vidi da su prozorski otvori bili prilično veliki, a fasada raskošna i verujem da bi sasvim odgovarala savremenom konceptu luksuznog stanovanja.

Čini se da je investitor išao linijom manjeg otpora. Ko veli - što bi se cimao sa tim, ako već ne moram.

Šteta.
 
Крив је град што није условио онбнову макар фасаде хотела срушеног насилно у рату.
 
Zašto je građevinsku dozvolu izdalo Ministarstvo građevinarstva a ne grad Beograd?
 
По усвојеним изменама Закона о планирању и изградњи дозвола се може тражити и од министарства (ваљда и од покрајине).

Сад ће Весара и Гангула да се ћерају ко ће пре да изда... дозволу.
 
Стара зграда има 4 а нова 7 спратова. То је одговор зашто никако није могла бити обновљена.
 
Na SSC - u sam naišao na post (Pariska i Uzun Mirkova), ali bez fotografija (bile kačene na cloud serveru za fotografije koji je ukinut u međuvremenu), iz 2011. da je bilo planirano da se izgradi zgrada koja bi jednim delom imala repliku fasade hotela.

P. S.
Naiđoh na ova prikaz staro na novom (ne mogu da se setim adekvatnog izraza pa me ispravite).

hot-srp-kr-jpg.2762847
 
Боље ништа него то једним делом…
 
Nisu normalni da barem nisu uslovili da se obnovi fasada. Tako smo najstariji deo grada skroz deformisali i napravili ga najnovim. TC Rajiceva, ona nova što se završava, sada ova i dole prema Karađorđevoj. Steta što nikoga ne zanima dali treba da se sačuva ambijentalna celina jednog dela grada.
Nebitno sve. Bitno je da se zida a kakva će okolina da bude baš ih briga. Turisti kada se budu prošetali tu ne verujem da će da budu oduševljeni. Valjda u tom delu treba da se osete ugodno sa lepim starim fasadama ali neke pecenke tvrdoglave ne shvataju to. Steta.
 
Ova nova zgrada na mestu bivšeg hotela liči na neku privatnu ogromnu vilu,naročito su nepotrebni ovi čempresi,ili šta god da je to... totalni promašaj. Tržni centar ima lep trg ispred i ljudi se okupljaju,uvek je živahno i ništa nije izgubljeno,osim ogromne rupe i okretnica,kojima nije mesto u glavnoj pešačkoj ulici, a na mestu ove nove zgrade promašena je prilika da se obnovi fasada uništenog objekta...
 
Na SSC - u sam naišao na post (Pariska i Uzun Mirkova), ali bez fotografija (bile kačene na cloud serveru za fotografije koji je ukinut u međuvremenu), iz 2011. da je bilo planirano da se izgradi zgrada koja bi jednim delom imala repliku fasade hotela.

P. S.
Naiđoh na ova prikaz staro na novom (ne mogu da se setim adekvatnog izraza pa me ispravite).

hot-srp-kr-jpg.2762847

Lojaničin originalni projekat za Rajićevu je predviđao mali (veoma mali :D ) omaž fasadi hotela u delu ka Pariskoj, ali se Izraelci na kraju nisu domogli tog dela placa.

081228-HRJ-02.jpg
 
Panoramski pogled na fasade i kvartove od Cara Dušana do Knez Mihailove, ulicama Pjarona de Mondezira i Pariskom... Imamo kvartove po periodima: socrealizam, 90-e xx veka, medjuratnu arhitekturu, sve može da se prati... svaki kvart je odraz jednog vremena, kao na istorijskoj traci... poslednja dva, najbliža Knez Mihailovoj, gde bi valjda najveća pažnja i briga trebalo da se vodi, odraz su naše današnjice.

Pogledajte prilog 172982

Poslednja zgrada u nizu od Gospodar Jevremove do Zmaja od Noćaja već narušava i kvari lepotu ovog dela
Pogledajte prilog 172983

I ostatak do Kneza.... :(

Pogledajte prilog 172984

Sa tržnim centrom koji je progutao kvart

Pogledajte prilog 172985
Taj deo je sav predvidjen u TC da bude po planu. (ovo je slika iz lokacijske dozvole)
Screenshot 2023-09-10 at 18.40.00.png
Screenshot 2023-09-10 at 18.40.00.png
 
Ne vidim lepo na renderu, ali deluje kao jos jedna nakaza nedostojna lokacije koja ce da se zida pod parolom ,,samo nek se gradi".
 
Montirali su i građevinsku tablu, probao sam da slikam iz prevoza ali sam kasno video
 
Vrh