Šta je novo?

Srbija - zlatna strana medalje

80 studenata kreće iz Novog Sada ka Strazburu na biciklima. Sa njima će biti i novinar Nove a N1 će ih dočekivati u Budimpešti, Bratislavi i Beču. Taksisti su skupili za njih 200.000 din a poljoprivrednici na drugoj akciji 3500 evra. Kažu da su dobili brdo ponuda od naših ljudi po inostranstvu za smeštaj i hranu.

 
Не разумем шта очекују од Стразбура. Као да они не знају шта се овде дешава, него треба жута мајица да им из прве руке пренесе.
 
Не очекују ништа од Стразбура, него од пута ка Стразбуру. Ради се о подизању свести, и нивоа информисаности европске јавности. За разлику од нас, у европским земљама се јавност итекако ослушкује, и акције власти се неретко коригују у складу са тиме.
 
Od svih tih akcija nema nista.
Evropi treba nas litijum.
 
Новембра 2000. године припадници полиције су се, после већих сукоба са ОВПМБ, повукли са одређених контролних пунктова у Копненој зони безбедности, заузимајући одбрамбене положаје ближе Бујановцу, што је терористима омогућило да појачају људством своје јединице и тада су они заузели већину села која је полиција напустила стварајући своје базе и бункере из којих су вршили нападе и провокације. Иако су екстремисти очекивали да ће се поновити косовски сценарио, односно интервенција НАТО-а, са променом власти у Београду променио се и однос међународне заједнице према албанским екстремистима. Команданти ОВПМБ су све озбиљније упозоравани да се неће толерисати њихов бандитизам и да ће, ако напади не престану, дозволити повратак југословенских снага у Копнену зону безбедности. Међутим, они су наставили са нападима и починили велик број злочина.

Фебруара 2001. године, када су албански терористи започели конфликт у Македонији, ОВПМБ је решио да појача своја дејства на југу Србије. Када је увидео да ситуација почиње измицати контроли, НАТО је 7. марта донео одлуку да дозволи југословенским трупама повратак у копнену зону безбедности, корак по корак. Последњи корак је остао Сектор Б, где се налазила централна група ОВПМБ, са командом у Великом Трновцу, највећем албанском селу у Србији. Савет НАТО-а је дефинитивно одлучио да дозволи повратак југословенским снагама на том сектору, а одлука је донета управо на врхунцу борби у околини Прешева средином маја 2001. Дана 24. маја 2001. године при уласку безбедносних снага у Сектор Б убијен је један од заповедника терориста, Ридван Ћазими - Леши[2]. Након тога југословенске Здружене снаге безбедности ушле су у последњи сектор Копнене зоне безбедности, а терористи су разоружани, чиме су се сукоби завршили.
 
Koje su bile pozitivne koristi od Strazbura
po naŝe druŝtvo ( ne po pojedinca)
u zadnjih 5 -10 godina ?
 

Game of nerves: No end to Serbia's political crisis in sight.

Five months after the collapse of the canopy at the entrance to the railway station in Novi Sad, Serbia's political crisis drags on. Who will prevail in this game of nerves?
Almost half a year after the collapse of the canopy at the entrance to Novi Sad railway station claimed 16 lives, protests in Serbia have entered a phase of strategic maneuvering between the government and the student movement.

Despite the massive protest in Belgrade on March 15, which brought more than 300,000 people onto the streets, student demands for criminal and political accountability over the canopy collapse are still at odds with the political maneuverings of the authorities. "We are currently in a phase where both sides are playing the patience game, waiting for someone to make a wrong move in this game of nerves, while simultaneously reassessing the decisions that need to be made," Bojan Klacar, executive director of the Centre for Free Elections and Democracy (CeSID), told DW.
 
Знам шта ћу да купим кад посетим Тему.
1743782450022.png
 
Vrh