Šta je novo?

Srbija ekonomski tigar?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ova lista uopšte nije bitna, makedonci su u samom vrhu, a ne verujem da su nešto bogatiji i insustrijski razvijeniji od nas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=579640#p579640:320g28qu je napisao(la):
vradovic » 07 Nov 2018 07:05 am[/url]":320g28qu]EBRD
http://bif.rs/2018/11/ebrd-u-srbiji-oce ... -42-odsto/

Odlično za samo par godine, dve do tri najviše, i pod uslovom da se ovakav trend nastavi tigar, ma šta tigar, lavčina če da prestigne Makedoniju i čvrsto će zauzeti tron u konkurenciji istoka ex Yu prostora. Vreme je za slavlje, bićemo 33 od 38 država na listi. Ž :vops:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=579640#p579640:1k59hei2 je napisao(la):
vradovic » Wed Nov 07, 2018 7:05 am[/url]":1k59hei2]EBRD
http://bif.rs/2018/11/ebrd-u-srbiji-oce ... -42-odsto/
Ovo pod uslovom da se otvori jos par fabrika za motanje auto kablova ili neke jos
jednostavnije pozicije u auto industriji :D

http://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/ ... -stop.html
lici na ovo po komentarima radnika ?
.
.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DfGs2Y5WJ14[/youtube]
 
Evo jedne od uspesnih firmi u Srbiji.
" O kojim se razmerama tu radi pokazuju i podaci iz finansijskih izveštaja iz kojih se jasno vidi od kada "Soko" počinje da zarađuje. Naime, pre nego što je ova firma došla pod patronat Đurovića, 2012. godine imala je dobitak od 37.000 dinara, da bi na kraju 2017. ta suma bila 148,3 miliona dinara. To je za Ginisa jer se radi o uvećanju od 4.000 puta - "

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/prikr ... it/9fmkjry
 
Da mi u globalu ne vazimo baš za vredan narod, istina je i budimo realni. Ako imate svoju firmu ili ste u firmi gde radite osoba za obavljanje razgovora sa potencijalnim radnicima, znate da 90% mladih ljudi kojima kazete da imaju smenski rad i da ponekad mora da se ostane preko radnog vremena, iako ce biti placeni za to, nece dalje da vas slušaju. A nedao Bog da im kazete da se radi Subota, to je kao ne znam koja katastrofa, Nedelju da ne pominjem.

Npr. meni treba novac i radicu i Nedeljom. Jer mi ništa ne znaci da odmaram, ako nemam novca. Nemci npr. nece da rade vikendom, iako ce im biti placeno. I bez placenog vikenda imaju dovoljne plate i ne moraju da rade Subotom i Nedeljom. Prosecan Nemac je u takvoj situaciji, ali prosecan Srbin - nije.

E sada, u vecini firmi se Subota i Nedelja ne placa i ljudi se bune, to je u redu. Ako radim vikend, hocu da mi se plati bar kao svaki drugi dan, a trebalo bi više.

Na sve to, Srbija je zemlja gde se uglavnom ne ceni pošten rad, gde poslovi nisu vrednovani adekvatno težini, odgovrnosti i školovanosti radnika. Nije to da mogu da se poistovete čovek sa Višom školom i fakultetom, nego se poistovećuju čovek sa fakultetom i sa Osnovnom školom. Prosto, možeš da radiš kao magarac ceo dan, imaćeš jedva da bi normalno živeo. A živeo bi da da bi radio.

Ali i da živim da bi radio, moram, jer osim toga, imam izbor da ne radim ili da radim manje, a da nemam.

U Srbiji, direktor neke Š firme ima platu 3000 evra, a doktor u bolnici nema ni 1000. Uporedite odgovornost u ta dva posla. Doktori rade za čast od pacijenata. Ljudi kažu da je to bezobrazluk i ja se sa tim slazem. Jer doktori treba isto da se bore i za zivot onog beskucnika pored kontejnera i bogataša sa Dedinja. Oni su pred Bogom jednaki ljudi. Ali prvo da im se da plata dostojna njihovog posla, odgovornosti i školovanja, a posle toga za mito, neka se i hapsi.
 
Blade":zd2by4ot je napisao(la):
Da mi u globalu ne vazimo baš za vredan narod, istina je i budimo realni. Ako imate svoju firmu ili ste u firmi gde radite osoba za obavljanje razgovora sa potencijalnim radnicima, znate da 90% mladih ljudi kojima kazete da imaju smenski rad i da ponekad mora da se ostane preko radnog vremena, iako ce biti placeni za to, nece dalje da vas slušaju. A nedao Bog da im kazete da se radi Subota, to je kao ne znam koja katastrofa, Nedelju da ne pominjem.

Npr. meni treba novac i radicu i Nedeljom. Jer mi ništa ne znaci da odmaram, ako nemam novca. Nemci npr. nece da rade vikendom, iako ce im biti placeno. I bez placenog vikenda imaju dovoljne plate i ne moraju da rade Subotom i Nedeljom. Prosecan Nemac je u takvoj situaciji, ali prosecan Srbin - nije.

E sada, u vecini firmi se Subota i Nedelja ne placa i ljudi se bune, to je u redu. Ako radim vikend, hocu da mi se plati bar kao svaki drugi dan, a trebalo bi više.

Na sve to, Srbija je zemlja gde se uglavnom ne ceni pošten rad, gde poslovi nisu vrednovani adekvatno težini, odgovrnosti i školovanosti radnika. Nije to da mogu da se poistovete čovek sa Višom školom i fakultetom, nego se poistovećuju čovek sa fakultetom i sa Osnovnom školom. Prosto, možeš da radiš kao magarac ceo dan, imaćeš jedva da bi normalno živeo. A živeo bi da da bi radio.

Ali i da živim da bi radio, moram, jer osim toga, imam izbor da ne radim ili da radim manje, a da nemam.

U Srbiji, direktor neke Š firme ima platu 3000 evra, a doktor u bolnici nema ni 1000. Uporedite odgovornost u ta dva posla. Doktori rade za čast od pacijenata. Ljudi kažu da je to bezobrazluk i ja se sa tim slazem. Jer doktori treba isto da se bore i za zivot onog beskucnika pored kontejnera i bogataša sa Dedinja. Oni su pred Bogom jednaki ljudi. Ali prvo da im se da plata dostojna njihovog posla, odgovornosti i školovanja, a posle toga za mito, neka se i hapsi.
Tekovine radnicke borbe od pre vise d veka su osmocasnovno radno vreme i slobodni daniza odmor i slobodne aktivnosti.

Neko sam ko je radio i dva posla istovremeno i samim tim provodio po 15-16, pa i vise sati na poslu, ali niti smatram da to tako treba, niti to podrzavam.

U normalnom svetu, prekovremeni rad je zakonom regulisan, a pored toga je i posteno placen.
Sobzirm da ovde nije tako, apdolutno ne zameram mladim ljudima sto beze od takvih poslodavaca, a posebno sto "hejtuju HR menadzere" koji na ljude, potencijalne radnike, gledaju kao na robove.
Prilicno velikim odlivom mlade radne snage, "gazde" ce morati da promene pristup, ili ce ostati bez radnika.
To se vec desili u neposrednom susedstvu, u HR, a i kod nas se desava za pojedina zanimanja, poput vozaca, zdravstvenih radnika odredjenih zanata i IT strucnjaka, a desice se uskoro i za gotovo sva druga zanimanja.
vradovic":zd2by4ot je napisao(la):
Super Radovicu, odlicno, "napred(no)ujemo"

Nego reci ti meni, sta cemo ako privremeni organi AP KiM zadrze ove novouvedene takse od 100% na robu iz Srbije?
Bojim se da bi izvoz na to trziste (a bez blama to prikazujrmo kao izvoz iako stojimo na stanovistu da je to deo nase teritorije...)pao na 0, a to bi onda imalo ozbiljne posledice po ekonomske rezultate.

Sta sa tim da radimo?


Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Onda ce nasi da uvezu u Srbiju koliko treba migranata da popune manjak domace radne snage.(uz pricu da to EU trazi od nas pa da im ucinimo :dil: )
da li ce autokablove da mota onaj iz Prokuplja, ili neko iz Kandahara, vlasniku prokupackog leonija je sve jedno. Uz put nauci migranta nemacki i radnoj disciplini, i jednog dana pokupi i njega da zakrpi nemacku demografsku rupu.

Sto se tice takse ide sve na Crnu Goru ili Makedoniju pa radi malo dostampavanje (napisace ako treba da je proizedeno na Marsu), pojavi se jos neko u lancu trgovine da uzme svoj deo, a šećer bude шеќер i to je to.
 
Laki,
Ni ja takve stvari, naravno ne podržavam, ali to je realnost. Npr. ja necu da idem odavde, zato što hoću da to malo vremena što imam provedem sa svojima, a ne da radim u tuđini, da se čujemo preko Vibera i vidimo ko zna kada. Necu da idem u neku od zemalja EU da bi normalno ziveo, a bio odvojen od svih. Da kradem necu, hocu mirno da spavam i da ne dugujem nikome ništa. A da napredujem hocu samo svojim radom, a ne onim načinima kakvima se obicno napreduje u današnjim sistemima. I kao takav, nemam drugi izbor nego da moju platu, koja je nedovoljna za normalan zivot dopunim još jednom zaradom i poturim leđa. Neka mi Bog samo da zdravlje da mogu da radim, a za drugo ću mnogo lakše.

I ja bi najviše voleo da radim samo prvu smenu 8 sati i da znam kada mi se radno vreme završava, da ne idem kuci ,,samleven", da ne radim vikend...A da imam platu koja je dovoljna da normalno zivim. Ne da imam para kao blata - nego da normalno zivim. I da posle posla imam vreme do kraja dana za svoju porodicu i sa istom provodim vikende. Ali to u ovoj zemlji teško. Ja ne mogu da sedim i da kukam kako nema, da govorim kako je kriva politika, Vučić, ovo i ono...To je tako kako je i ja na to nemam uticaj, a menjam ono što mogu da menjam. Kad ustanem, ne cekam da prođe dan da bi se zahvalio Bogu što se još jedan završio, nego gledam šta lično ja mogu da uradim da bi bilo bolje.

Mladi ljudi danas često biraju i da nigde ne rade i da žive u stilu:,,Nemam prihode, ali nemam ni rashode". Nego da rade i da se bore da napreduju svojim radom, a ako se i odluce da rade, gledaju kako da uhvate krivinu, da dodju na posao da im prođe radno vreme i da rade što manje, da se uvuku u dupe kome mogu i da parazitiraju. Takvih je mogo, a i dalje se množe. I kada su takvi ljudi, normalno je da je i sistem takav.

Nije poenta da živiš da bi radio, ali nije poenta ni da manje radiš, a nemaš dovoljno za normalan život.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583580#p583580:143p77nl je napisao(la):
tzoran1 » Pet Nov 23, 2018 8:25 pm[/url]":143p77nl]Onda ce nasi da uvezu u Srbiju koliko treba migranata da popune manjak domace radne snage.(uz pricu da to EU trazi od nas pa da im ucinimo :dil: )
da li ce autokablove da mota onaj iz Prokuplja, ili neko iz Kandahara, vlasniku prokupackog leonija je sve jedno. Uz put nauci migranta nemacki i radnoj disciplini, i jednog dana pokupi i njega da zakrpi nemacku demografsku rupu.

Sto se tice takse ide sve na Crnu Goru ili Makedoniju pa radi malo dostampavanje (napisace ako treba da je proizedeno na Marsu), pojavi se jos neko u lancu trgovine da uzme svoj deo, a šećer bude шеќер i to je to.

Nisu oni ludi da rade za 180 evra. Svi idemo za Nemačku, držeći se za ručice.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583580#p583580:tnysubs0 je napisao(la):
tzoran1 » Fri Nov 23, 2018 8:25 pm[/url]":tnysubs0]Onda ce nasi da uvezu u Srbiju koliko treba migranata da popune manjak domace radne snage.(uz pricu da to EU trazi od nas pa da im ucinimo :dil: )

Da ne potcenjujemo intelegenciju migranata, oni su dobro informisani i tačno znaju gde idu, gde su uslovi i plate za njih najbolje. Osim toga zakače se za socijelne programe, bar za prvo vreme, a ti programi su najizdažniji u Nemačkoj. Posle nauče jezik, daju im neku obuku i traže posao (ako žele da rade).
A toga nema u Srbiji, ne verujem da iko od njih želi da ostane na Balkanu.
 
Za sada su vrata tamo jos uvek odskrinuta ali se polako zatvaraju. A neki ce morati i nazad. Sledeci, verovatni scenario je ono sto sam rekao. Par godina na Balkanu da se priviknu na evropski sistem i ostalo pa mogu da apliciraju za EU.
 
Blade":1fookxql je napisao(la):
Laki,
Ni ja takve stvari, naravno ne podržavam, ali to je realnost. Npr. ja necu da idem odavde, zato što hoću da to malo vremena što imam provedem sa svojima, a ne da radim u tuđini, da se čujemo preko Vibera i vidimo ko zna kada. Necu da idem u neku od zemalja EU da bi normalno ziveo, a bio odvojen od svih. Da kradem necu, hocu mirno da spavam i da ne dugujem nikome ništa. A da napredujem hocu samo svojim radom, a ne onim načinima kakvima se obicno napreduje u današnjim sistemima. I kao takav, nemam drugi izbor nego da moju platu, koja je nedovoljna za normalan zivot dopunim još jednom zaradom i poturim leđa. Neka mi Bog samo da zdravlje da mogu da radim, a za drugo ću mnogo lakše.

I ja bi najviše voleo da radim samo prvu smenu 8 sati i da znam kada mi se radno vreme završava, da ne idem kuci ,,samleven", da ne radim vikend...A da imam platu koja je dovoljna da normalno zivim. Ne da imam para kao blata - nego da normalno zivim. I da posle posla imam vreme do kraja dana za svoju porodicu i sa istom provodim vikende. Ali to u ovoj zemlji teško. Ja ne mogu da sedim i da kukam kako nema, da govorim kako je kriva politika, Vučić, ovo i ono...To je tako kako je i ja na to nemam uticaj, a menjam ono što mogu da menjam. Kad ustanem, ne cekam da prođe dan da bi se zahvalio Bogu što se još jedan završio, nego gledam šta lično ja mogu da uradim da bi bilo bolje.

Mladi ljudi danas često biraju i da nigde ne rade i da žive u stilu:,,Nemam prihode, ali nemam ni rashode". Nego da rade i da se bore da napreduju svojim radom, a ako se i odluce da rade, gledaju kako da uhvate krivinu, da dodju na posao da im prođe radno vreme i da rade što manje, da se uvuku u dupe kome mogu i da parazitiraju. Takvih je mogo, a i dalje se množe. I kada su takvi ljudi, normalno je da je i sistem takav.

Nije poenta da živiš da bi radio, ali nije poenta ni da manje radiš, a nemaš dovoljno za normalan život.
Postujem tvoj stav.
Na zalost, drugarski, razmilsi jos jenom.
26 godina sam rmpacio, imno i fizicki, nisam birao polove, grabio, radio... ponosan sto nisam kategorija koja ceka od drustva, prijatelja, roditelja.
Nisam otisao racunajuci da ce i ovde biti bolje.
danas sebi ne mogu da oprostim na takvim glupim odlukama i u 46 okrecem novi list, ucim jezik spremam se da odem (u jednom pravcu), zarad buducnosti svoje dece.

Zato, drugarski, razmisli jos jednom.

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Blade, nocni cuvar nema 60000 platu. Nema cak ni polovinu od toga, a i to je vrlo optimisticno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583780#p583780:2ixyha8b je napisao(la):
B.Vladimir » 25 Nov 2018 03:05 am[/url]":2ixyha8b]Blade, nocni cuvar nema 60000 platu. Nema cak ni polovinu od toga, a i to je vrlo optimisticno.

Nocni cuvar u San Francisku ne moze da priusti da rentira garazu za svoju platu a kamoli stan.
Za 30,000 din (polovinu kako ti kazes) u Srbiji mozes da rentiras barem sobu. Tako da je sve relativno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583780#p583780:lmm153kj je napisao(la):
B.Vladimir » Ned Nov 25, 2018 3:05 am[/url]":lmm153kj]Blade, nocni cuvar nema 60000 platu. Nema cak ni polovinu od toga, a i to je vrlo optimisticno.

Oni koji cuvaju razne servise, hale i tako neke sitne firme imaju oko 30000 dinara. Oni koji rade u velikim firmama kao njihovi radnici na takvom radnom mestu, imaju 40000 i više čak. Nemoj da preterujemo.

Drugo, ako radiš kao noćni čuvar ovog prvog tipa i to ti je glavni izvor prihoda, treba ozbiljno da se zapitaš. Ako ti je to dodatni posao, to je ok, iz razloga što ti je plata ili penzija nedovoljna. Pre bi radio tezak posao, a bolje placen, nego posao na kome skoro ne radim ništa, a imam malu platu.

Treće, nisam ni rekao da nocni čuvar ima 60000, nego da bi to bila dobra plata za istog. On bi sa tom platom, na tom radnom mestu mogao da se šutira nogama u dupe, a rukama da se pomaže. A rukovodilac sektora, sa tom platom, ima samo razloge za nezadovoljstvo.

Četvrto, lenj smo narod, generalno. Filozofija velikog broja naših ljudi: ,,Daj da odem na posao, da što manje radim i da mi prođe radno vreme, meni je plata ista, pa ista. Radicu samo ono sto je neizbezno da moram, a i to cu da gledam da izbegnem. I da se ušlihtam kome mogu, da kalkulisem i imam zaleđinu za nerad i parazitiranje na račun nekoga ko pošteno radi". Takvi su se prenamnozili. I samo kukaju kao im je lose i svi drugi su im krivi. Razumem da je stanje u ovoj zemlji lose i da je volje za rad sve manje. Ali da bi nesto u ovoj zemlji krenulo na bolje, moramo mi da se promenimo na bolje, kao i drustveni sistem vrednosti u nasoj zemlji. Kada se pošten i vredan radnik bude vrednovao, a lenčuga i ulizica tretirala kao društveni škart, sigurno ce biti bolje.



Laki,
Hvala na drugarskom savetu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583624#p583624:37umi4y1 je napisao(la):
Blade » Sub Nov 24, 2018 1:44 am[/url]":37umi4y1]Laki,
Ni ja takve stvari, naravno ne podržavam, ali to je realnost. Npr. ja necu da idem odavde, zato što hoću da to malo vremena što imam provedem sa svojima, a ne da radim u tuđini, da se čujemo preko Vibera i vidimo ko zna kada. Necu da idem u neku od zemalja EU da bi normalno ziveo, a bio odvojen od svih. Da kradem necu, hocu mirno da spavam i da ne dugujem nikome ništa. A da napredujem hocu samo svojim radom, a ne onim načinima kakvima se obicno napreduje u današnjim sistemima. I kao takav, nemam drugi izbor nego da moju platu, koja je nedovoljna za normalan zivot dopunim još jednom zaradom i poturim leđa. Neka mi Bog samo da zdravlje da mogu da radim, a za drugo ću mnogo lakše.

I ja bi najviše voleo da radim samo prvu smenu 8 sati i da znam kada mi se radno vreme završava, da ne idem kuci ,,samleven", da ne radim vikend...A da imam platu koja je dovoljna da normalno zivim. Ne da imam para kao blata - nego da normalno zivim. I da posle posla imam vreme do kraja dana za svoju porodicu i sa istom provodim vikende. Ali to u ovoj zemlji teško. Ja ne mogu da sedim i da kukam kako nema, da govorim kako je kriva politika, Vučić, ovo i ono...To je tako kako je i ja na to nemam uticaj, a menjam ono što mogu da menjam. Kad ustanem, ne cekam da prođe dan da bi se zahvalio Bogu što se još jedan završio, nego gledam šta lično ja mogu da uradim da bi bilo bolje.

Mladi ljudi danas često biraju i da nigde ne rade i da žive u stilu:,,Nemam prihode, ali nemam ni rashode". Nego da rade i da se bore da napreduju svojim radom, a ako se i odluce da rade, gledaju kako da uhvate krivinu, da dodju na posao da im prođe radno vreme i da rade što manje, da se uvuku u dupe kome mogu i da parazitiraju. Takvih je mogo, a i dalje se množe. I kada su takvi ljudi, normalno je da je i sistem takav.

Nije poenta da živiš da bi radio, ali nije poenta ni da manje radiš, a nemaš dovoljno za normalan život.

Blade, sve je to OK, ali zaboravio si najmanje dve bitne stvari , ušteđevina i penzija za normalan život. To je ovde skoro pa nemoguće obezbediti.
Veliki broj penzionera nastavlja da radi jer su im penzije nedovoljne za normalan život. A kako je sve manje mladih u zemlji (pa i starih), sve više stranih ulagača sa povoljnim uslovima (ako se ne varam država plaća doprinose za te radnike) biće u neko skorije vreme teško obezbediti i ove smešno male penzije. I šta onda ?

Iskreno tu sam generacija sa Lakijem, stim što sam je krenuo da radim sa 14 godina (preko omladinske i kad god je bilo prostora pored škole) i došlo je krajnje vreme da se obezbedi budućnost za starost i da se sačuva zdravlje (da se radi u normalnim uslovima).
Posle toga kupovina nekretnine u Grčkoj i ....... .
 
rasteraće nas ovaj Tigar po belom svetu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583975#p583975:3i4geb6m je napisao(la):
Blade » Mon Nov 26, 2018 1:51 am[/url]":3i4geb6m]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583780#p583780:3i4geb6m je napisao(la):
B.Vladimir » Ned Nov 25, 2018 3:05 am[/url]":3i4geb6m]Blade, nocni cuvar nema 60000 platu. Nema cak ni polovinu od toga, a i to je vrlo optimisticno.

Oni koji cuvaju razne servise, hale i tako neke sitne firme imaju oko 30000 dinara. Oni koji rade u velikim firmama kao njihovi radnici na takvom radnom mestu, imaju 40000 i više čak. Nemoj da preterujemo.


Četvrto, lenj smo narod, generalno. Filozofija velikog broja naših ljudi: ,,Daj da odem na posao, da što manje radim i da mi prođe radno vreme, meni je plata ista, pa ista. Radicu samo ono sto je neizbezno da moram, a i to cu da gledam da izbegnem. I da se ušlihtam kome mogu, da kalkulisem i imam zaleđinu za nerad i parazitiranje na račun nekoga ko pošteno radi". Takvi su se prenamnozili. I samo kukaju kao im je lose i svi drugi su im krivi.

Masa "cuvara" nije prijavljena i nema nikakva prava, primaju 25-30 000 din. U poreskoj upravi na Zelenom vencu, radnici neke firme koji su tu rade na crno.

A ovo da smo lenj narod, pozdravio te Vucic sa tom porukom. Ako si ti lenj ili neko od tvojih, ne znaci da je ceo narod takav.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh