Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Ista kumrovačka škola, uređena družina koja se međusobno dogovara i bogati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=618847#p618847:2rkrr01p je napisao(la):
Žika » Čet Apr 25, 2019 11:42 am[/url]":2rkrr01p]Zakonski legalizovana korupcija.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/moze- ... st/8e66ltz


MOŽE "ČAST" DOKTORU, ALI DO 462 EVRA Novi zakon o "poklonu zahvalnosti" podelio javnost

Piće, kafa, bombonjera, ali i sat, slika, cveće ili skupe olovke i odeća - dvoumite se šta da kupite lekaru u znak zahvalnosti. Sada ćete tim razmišljanjima morati da pridodate još jednu stavku - kako da to uklopite a da suma ne bude veća od 462 evra. I to je tako po zakonu.

Iako je ovo mogima zvuči kao za rubriku verovali ili ne, istina je da je Srbija nedavno bukvalno ozakonila davanje poklona lekarima.

Radi se o Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, koji je usvojen početkom aprila, i koji kaže da pojedinačan poklon ne sme da prelazi vrednost od 2.726 dinara, a ukupno neto prosečnu platu u Srbiji koja trenutno iznosi 54.521 dinara.

Poklon zahvalnosti podelio građane

Do detalja nije naznačeno da li se radi o poklanjanju pre ili posle intervencije ili pregleda, ali budući da se sama odredba zove "poklon zahvalnosti", da se pretpostaviti da se radi o periodu nakon završenog doktorskog posla.

Ove nove odredbe Zakona značajno su podelile javnost, pa sada jedni komentarišu da se radi o legalizaciji korupcije, dok drugi smatraju da se time baš korupcija svodi u određene okvire.

Član o kojem se najviše povela polemika je član 234 Zakona koji nosi naziv "sukob interesa" i u kom se, citiramo: "postavlja zabrana za zdravstvene radnike i saradnike, članove organa u zdravstvenoj ustanovi u javnoj svojini, kao i za članove njihovih užih porodica, da traže ili primaju novac, poklon, uslugu ili bilo kakvu drugu korist", što se izgleda sada uobličilo u jedinstvenu sumu.

Dalje se u Zakonu navodi da oni poklone se ne smeju tražiti ili primati ukoliko "mogu uticati na nepristrasnost ili profesionalno obavljanje dužnosti", odnosno, ako se "mogu smatrati nagradom u vezi sa vršenjem dužnosti i obavljanjem zdravstvene delatnosti".

Činjenica je da je davanje poklona lekaru nešto što je i više nego česta praksa u Srba i da se retko ko sa tim nije susreo u svom životu.

Polemike na društvenim mrežama su otišle toliko daleko da su postavljene dve ankete na koju su korisnici Tvitera odgovarali da li im je lekar nekada otvoreno ili prikriveno tražio novac ili neki poklon da bi pružio neku potrebnu zdravstvenu uslugu. Na tu anketu je 31 odsto ispitanika odgovorilo sa "da", dok je 69 odsto odgovorilo "ne". Broj ljudi koji je glasao je skoro 4.000.

Sa druge strane, situacija je drugačija kada je druga anketa u pitanju: da li ste nekada samoinicijativno dali novčani ili nenovčani poklon lekaru. U tom slučaju, 59 odsto je potvrdno odgovorilo, a 41 odsto negativno, na uzorku od 1.405 glasova.

Da je ovako definisan Zakon sporan, ocenila je i organizacija Transparentnost Srbija, koja je svoj dopis poslala kako Agenciji za borbu protiv korupcije, tako i nadležnim ministarstvima. U njemu se navodi prvenstveno da je odredba o "poklonima zahvalnosti" za zdravstvene radnike loše formulisana.

Iako ovaj zakon oštro zabranjuje da poklon lekaru ne sme biti novčani, ono što Transparentnost Srbija vidi kao problem je uopšte definisanje "poklona zahvalnosti".

- Nema sumnje da su pokloni zahvalnih pacijenata i članova njihovih porodica raširena praksa i da ta praksa treba da bude uređena, ali tako da kod pacijenata ne stvori osećanje obaveze da se poklon da, a kod zdravstevnih radnika očekivanje takvog poklona ili iskušenje da postupaju nejednako pri budućim susretima sa onim ko je poklon dao - navodi se u dopisu Transparentnosti.

Bolje instituciji nego pojedincu

Oni dodaju da je ceo zakon trebalo da ide u pravcu edukacije javnosti kako bi se smanjio broj situacija u kojima će pacijenti smatrati da je davanje poklona zahvalnosti potrebno, a prema mišljenju Transparentnosti Srbija, korisnije je da se pokloni usmere na rad institucije, ne pojedinca.

- Zakonodavci su izglasali da se ovi pokloni "ne smatraju korupcijom, sukobom interesa". Ova norma je u suprotnosti sa odredbama Krivičnog zakonika. Ne može se unapred isključiti mogućnost da bi neko postupao pristrasno i pružio pacijentu uslugu koja mu ne pripada ili mu dao prednost pri sledećoj intervenciji i zbog tako sitnog dara - objašnjavaju u Transparentnosti.

Sa druge strane, Lekarska komora to ne vidi kao spornu odredbu.

"Dolazimo na loš glas"

- Lekarska komora Srbije ne smatra da se pomenutom odredbom Zakona o zdravstvenoj zaštiti legalizuje korupcija, niti da se pacijentima time otvoreno ukazuje da su takvi pokloni poželjni. Ova odredba usklađena je i sa sličnom odredbom iz Zakona o zaposlenima u javnim službama i u skladu je sa zakonodavstvom Evropske unije, gde je takođe regulisana oblast poklona javnim službenicima, pa samim tim i zdravstvenim radnicima - kaže doktor Milan Dinić, direktor Lekarske komore Srbije.

On pojašnjava da su lekari u svom radu obavezani Hipokratovom zakletvom, a sam etički kodeks Lekarske komore Srbije navodi da "izuzev redovne nagrade za rad lekara u obliku plata, honorara ili drugih ličnih primanja, kao i zadovoljstva da je pomogao pacijentu, pribavljanje druge materijalne koristi od rada lekara nije u skladu sa etičkim standardima".

-Zato smatramo da je uređivanje te oblasti bilo potrebno, jer sve dok običaj iskazivanja zahvalnosti poklonima ne počne da jenjava u našem društvu, lekari će, kao i mnogi drugi državni službenici, i dalje dolaziti na loš glas u javnosti upravo zbog poklona koje im građani, po pravilu, samoinicijativno donose. Zato smatramo da je uvođenje transparentnosti u taj odnos korisno i za lekare i za pacijente - smatra Dinić.

Međutim, u zakonu se nijednim članom ne definiše da li će lekari biti u obavezi da prijave poklone zahvalnosti, kome ih uopšte prijavljuju i kako će cela ta "procedura" da izgleda.

Brice poštenije

 
https://www.vesti-online.com/od-jeseni- ... DtKwYJBKcU

Od jeseni kineska policija na ulicama Srbije

Od jeseni se formira zajednička patrola srpske i kineske policije, koja će raditi u Beogradu, Novom Sadu i Smederevu.
Državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković razgovarala je danas sa ambasadorkom Narodne Republike Kine Čen Bo o konkretnim oblicima saradnje dve zemlje u oblasti unutrašnjih poslova.

Na sastanku je najavljeno formiranje zajedničkih patrola srpske i kineske policije koje bi na jesen trebalo da počnu da rade u Beogradu, Novom Sadu i Smederevu.

To je, kako je saopštio MUP, deo dogovora koji je postignut tokom posete Srbiji ministra javne bezbednosti Kine Džao Kedžija.

Nisu precizirani drugi detalji. Recimo, ko će sa kineske strane biti u policiji, kako će se prijaviti da bude policajac, da li mora da prođe neku vrstu obuke…

Nema preciznog podatka koliko Kineza trenutno živi u Srbiji, ali se sigurno meri u hiljadama. Prema podacima MUP-a iz 2017. godine, u evidencijama Uprave granične policije 22.968 državljana Kine prijavilo je boravak u Srbiji. Pre dve godine, nešto više od 1.000 Kineza je bilo stalno nastanjeno, dok odobreni privremeni boravak ima 3.260 Kineza.

Pre pet godina u Srbiji je bilo oko 10.000 kineskih prodavnica, danas ih ima 7.500, a broj kineskih državljana u našoj zemlji se smanjio sa 12.000 na oko 7.000, pokazuju podaci Mreže za poslovnu podršku iz 2018. godine.

Samo u Beogradu je živelo oko 9.000 Kineza, a danas ih je manje.

U međuvremenu, značajno je porastao i broj turista iz Kine. Prema podacima Turističke organizacije Srbije, tokom 2018. godine iz KIne je došlo više od 80.000 turista.

Inače veliki broj policajaca ide da radi u Nemačku.
 
Sad sam proverio, istina je da Kinezi već imaju zajedničke patrole sa Hrvatima pa čak i sa Italijanima. Ali meni se lično to ne sviđa. Mislim da nije u redu da u tvojoj državi strani pripadnik ima pravo da te legitimiše, privodi, hapsi, podiže optužnice... Naravno, radi se o združenim patrolama, tako da će uvek uz njih biti i ''domaći'' policajac koji će da se postara da sve bude korektno. Ali opet... ne znam, nekako sama ta ideja, odeš u tuđu državu i dobiješ pravo da tamo sprovodiš vlast, mi je nekako fundamentalno naopaka.

Tačno je da postoje zajedničke patrole npr graničnih policija, pogotovu od izbijanja migrantske krize. Ali to su uglavnom posledice udruživanja više zemalja, često komšija ili članova istog regiona(Srbi i Mađari, Austrijanci i Grci, Česi i Slovaci...) sa ciljem da zajednički spreče neki veći problem (čitaj - najezdu skakavaca sa istoka). I takve patrole i operacije maltene ni nemaju kontakta sa lokalnim stanovništvom nego se kreću po šumama i njivama i bave terenskim radom. Ali ovo je već nešto drugo. Ovako se daje pravo tuđim državljanima da budu vlast na ulicama domaćinove države. I to ni manje ni više nego Kinezima, koji su na drugom kraju planete i poprilično drugačije kulture od naše.

Što više razmišljam o ovome to više mislim da je ovo sve zbog rastućeg broja kineskih turista, pa bi njihova divna i cenjena Komunistička partija da ih drži na oku i isprati koliko njih se gde seli i zašto. Možda i grešim, ali ipak, Kina je to. Njima su totalitarizam i stroga kontrola odavno utkani u uređenje i mentalitet. Iako ih ima milijardu i po, vole njihove vlasti da znaju šta svaki od njih radi. Uostalom, pričamo o vlasti koja bi da preplavi svoje gradove softverima za prepoznavanje lica, da ograniči internet, da zakopa uzroke stravične eksplozije u višemilionskom gradu (Tianjin 2015), da stavi sve medije pod šapu, itd itd...
 
Oni su ovde deo naše policije i svakako da ne mogu da rade šta hoće, po sopstvenom nahođenju i zakonima. To je više simboličko prisustvo, koje treba da pruži osećaj sigurnosti gostujućim turistima. Uobičajena je praksa, Kinezi to nisu izmislili. Tako po obalama ima, recimo, slovačkih i poljskih policajaca. A pre neku godinu su i srpski bili u Crnoj Gori - ne znam da li još odlaze tamo, ali, svakako, niko nema ništa protiv toga.
 
Strasno nevreme sinoc, ipak su znali sta rade kada su odlozili pocetak Bir festa :roll:

Zanimljivo da na sajtu Dzonija Mara nikada nije ni pisalo da ce nastupati u Beogradu. Mogli su i Stonse i Makartnija da najave da ce da sviraju da promovisu festival, a posle da kazu da zbog vremena nece nastupati. Podseca me na seriju Vratice se rode i Mango Dzeri koji dolazi u Barandu.

Strasno sta se ovde radi i kakva smo banana drzava, sto je najgore, nigde ni reci o tome, niti bilo kakva reakcija
 
Zanimljivo to za Džonija Mara.

Ipak, treba biti fer i priznati da je na svim meteo sajtovima bila najavljena velika kiša dan ranije. E sad, mislim da je ovo prvi put da se otkazuju koncerti zbog najavljene kiše. Tako nam je i Filharmonija na otvorenom propala (ali tada jeste bilo zaista vlažno)
 
Kad se nešto desi onda se svi ljute što nije bilo otkazano, ovako je bilo najava i sasvim je OK da je organizator otkazao. Ipak neko ima odgovornost.
 
Sto bi se neko ljutio sto nije otkazano? Kome se ne ide po kisi, neka ne ide. Odgovornost za sta, da neko slucajno ne pokisne? Pa pogledaj recimo Glastonberi, ljudi se valjaju u blatu, kisnu ceo dan i prave zaje*******anciju od toga.

Mada na stranu sve to, kao sto sam vec rekao, njegov nastup u Beogradu nije bio najavljen ni na njegovom sajtu, a ni na jednom stranom sajtu. Cak sam se i kladio sa ortakom da nece da dodje, tacno sam znao da ce nesto da bude.

Malo je mutna slika, ali jasno se vidi da nema Beograda

739651f3db83a063e0392839709a19175ea0c30a
 
Veza između faraona i gradonačelnika Leskovca

800x600_Cvetanovic-faraon-foto-printskrin.jpg



[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xs-oeZCVDzk[/youtube]


https://www.juznevesti.com/Zabava/Grado ... ci.sr.html

Gradonačelnik Leskovca kao faraon na karnevalu u Strumici

Na ovogodišnjem Strumičkom karnevalu, pored trupa iz Makedonije, Bugarske i Srbije, koje su se takmičile za najbolji kostim, odnosno masku, bila je i srpska delagacija predvođena gradonačelnikom Leskovca Goranom Cvetanovićem - takođe maskirani. Predstavnici Federacije evropskih karnevalskih gradova Srbije, čiji je predsednik Cvetanović, bili su obučeni u staroegipatske odore.

Fotografija na kojoj je Cvetanović u ulozi faraona “odjeknula” je društvenim mrežama. Kako nam objašnjavaju u njegovom kabinetu, ceo tim bio je obučen na istu temu, a Cvetanović je tamo bio u funkciji predsednika Federacije evropskih karnevalskih gradova Srbije.
 
Ovo ko u Severnoj Koreji. Deset vesti posvećeno jednom te istom događaju i jednom te istom čoveku. (Jedan čovekkk...)

 
Kole (vlasnik tih novina) odrađuje vrhunski posao, mora da su obećali još neku šećeranu za 2-3 evra...
 
Čak je i Mladen Alvirović napravio specijalnu emisiju o ovoj novoj deonici i toliko oduševljenje i nenalaženje ni jednu zamerku nikada nisam video u emisiji SAT.

Čak nije ni spomenuo da nema kanti ni WC-a na 2 odmorišta (a testvari apsolutno uvek zamera kako našim, tako i stranim putarima i službama), a nedostatak hlada je opravdao time što su posađene mladice koje će za par godina praviti hladovinu.

Na trenutke sam pomislio da se sprda, ali očigledno je naređenje
 
Чувени генетичар из Лесковца, уз чију је подршку рођено око 800 беба, поново се винуо у медијску орбиту због oдлукe да Лесковац замени за Бостон, а Специјалну болницу за лечење стерилитета „Спебо медикал” за Харвард. Тврди да одлука није уследила јер је у једном дану разрешен па враћен на дужност шефа Катедре за матичне ћелије на докторским студијама крагујевачког Медицинског факултета. Нити је то учинио због чињенице да га је САНУ прецртао у првом кругу избора нових чланова. Кап која је прелила чашу је, каже, одуговлачење изградње центра за матичне ћелије у Крагујевцу. Зашто је то важно, објаснио је пре два дана једним твитом и једном фотографијом – уз призор недовршеног крагујевачког центра, зараслог у траву са поломљеном заштитном оградом, написао је како је фармацеутска компанија „Бајер” за милијарду долара купила фирму која се бави матичним ћелијама.

Ко је крив за пад на Шангајској листи?

За овај мултифакторијални проблем ни модерна статистика нема прави одговор. Све заједно. Дозволили смо да доказани научници оду, да људи са лажним дипломама добијају положаје, да подобни без квалификације добијају функције на којима треба планирати развој науке, а ње нигде у биографији. Садашњи министар просвете се сада, када се подигла бука, огласио рекавши да ће поново бити расписан тендер за изградњу центра у Крагујевцу. Лепо, али где је био последњих година зидања Скадра? Ако научницима не обезбедимо услове за рад, ако у Србији радимо са опремом која на Западу има музејску вредност, ако потрошни материјал за експерименте кошта три пута више него на Западу – како и чиме онда објављивати конкурентне радове? Наша земља, нажалост, не улаже у науку и то је суштина проблема.

http://www.politika.rs/scc/clanak/43636 ... o-Leskovac

http://www.politika.rs/scc/clanak/43636 ... -Harvardom

Što se tiče Šangajske liste, na njoj smo imali relativno dobar uspeh samo zbog dvojice (DVOJICE) naučnika i to matematičara. Pad je usledio jer je jedan od njih )Stojan Radenović) počeo da radi na stranom univerzitetu koji sada potpisuje ispod svojih radova. Drugi naučnik je Zoran Kadelburg (nije da se hvalim, ali kod njega sam položio Analizu 2).

Eto, spala knjiga sa dva slova, na samo jedno. Gde su ostali naučnici?
 
Minimalac ne može ali zato Maximalac može . :notok: :notok: :notok:

https://www.kurir.rs/vesti/politika/310 ... 2VzeyOIR2o

TO SE ZOVE POVIŠICA! POVEĆANJE OD ČAK 3,5 PUTA: Poslaniku plata 2.000 evra! Pogledajte koliko primaju ostali funkcioneri

1467537_0402marina-lopicic_ls.jpg



BEOGRAD - Plate narodnih poslanika bi od sledeće godine mogle da porastu čak 3,5 puta, sa sadašnjih 70.000 dinara na čak 200.000 do 250.000 dinara, a ministara sa sadašnjih 85.000 na 250.000 do 275.000 dinara, ako se usvoji predlog Fiskalnog saveta (FS) Srbije za reformu sistema zarada u državnom sektoru.
Prema proračunu fiskalaca, od ove reforme bi trebalo da se ovajde i državni sekretari, koji bi umesto 70.000 trebalo da primaju između 160.000 i 210.000 dinara, kao i generalni sekretar parlamenta, koji sada prima 70.000, a trebalo bi između 200.000 i 250.000 dinara. Fiskalni savet smatra i da premijer i predsednici Skupštine i države, koji sada zarađuju po 100.000 i 125.000 dinara, zaslužuju tri puta veću platu, odnosno da ona treba da se kreće u rasponu od 275.000 do 300.000 dinara. Stav FS je da povišice zaslužuju i direktori Poreske uprave, Uprave carine i policije.


Preplaćeni su, međutim, predsednik Ustavnog suda i zaštitnik građana, koji su sa sadašnjom zaradom od 360.000 dinara najplaćeniji funkcioneri u državi. Visina plate zaštitnika građana više puta je bila tema rasprave u parlamentu, a FS smatrala da bi ona trebalo da bude snižena u okvir od 250.000 do 275.000 dinara.
Iako koeficijenti za obračun plata funkcionera i sudija nisu uključeni u reformu sistema plata koju sada sprovodi Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave za sektore zdravstva, policije, prosvete i administracije, Fiskalni savet smatra da bi i njihove zarade trebalo da budu obuhvaćene krovnim zakonom o platama zaposlenih u državnom sektoru.


- Jedno od mogućih objašnjenja za nepotpun obuhvat je namera da se ostavi prostor da se visoke zarade određuju posebno, mimo osnovice i koeficijenata koji važe za ostatak državnog sektora... Posledica je da su zarade za pojedina radna mesta (ponovo) uklonjene iz sistemskog obuhvata, što, smatramo, nije dobro rešenje. Postoji i rizik da se sistem dalje derogira - kad postoje izuzeci (funkcioneri i zaposleni u pravosuđu), moguće je da se pojave pritisci da se i drugi sektori izdvoje iz krovne regulative - ocenjuju članovi Fiskalnog saveta u analizi stanja i smernica za reformu plata.

1590045_screenshot-1_ff.jpg


Oni smatraju da bi zato tokom 2019. u obuhvat kataloga radnih mesta trebalo dodati zaposlene u pravosuđu i funkcionere, što bi zahtevalo i proširenje prvobitnog raspona zarada sa 1:7,5 na 1:12.


- Suština reforme zarada u opštoj državi je to da visina plata zaposlenih postane objektivna nadoknada za rad u skladu sa ekonomskim mogućnostima zemlje - zaključuje FS.
 
Званична плата свих наведених службеника у табели, мислим на предложену а не садашњу, по мом мишљењу није спорна. Оно је што јесте спорно су други извори прихода, који се могу свести под термин "корупција". Много ненормалније је ово што је наведено као садашња плата, нпр плата премијера 100.000, то је фрапантно. Премијер и председник треба да имају велике плате и ова новопредложена од близу 3000 евра је много реалнија.
Проблем је што они некако морају да оправдају плате, али на жалост једино мерило да ли су оправдали плате су резултати на изборима, где народ својим гласом оправдава или кажњава њихов рад. Кажем на жалост јер да би ово све функционисало како треба, мора постојати објективно информисање а оно губи битку на модерним методама дезинифорисања.
Најспорније је криминална делатност запослених у државном апарату. Паре о којима се ту прича су вишеструко веће од плата.
Дакле сматрам да је повећање плата прихватљиво, али то мора да прати и јача контрола, а сви знамо да од тога нема ништа. Такође број посланика је абнормално велики, и реко бих да је 100 посланика максимална бројка коју би смела да има наша скупштина.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=654589#p654589:1y8gwo0p je napisao(la):
KrCan » Thu Aug 29, 2019 1:31 pm[/url]":1y8gwo0p]:notok: :bash: Neverovatno koliko je ovde potroseno energije "mlateci praznu slamu" za mnoge stvari, a da do sada nema ni reci u vezi ovog uzasa sto se desio kod Mislodjina!???? :kum: :kum: :kum:
Majko Srbijo do cega su te doveli!!! :bash: :blah: :blah: :blah: :violina:
Bilo ali obrisao Igor.
Evo ponovicu deo informacije u Srbija-crna strana medalje da ostane zabelezeno.

Tri osobe su povređene kada su nepoznati napadači u noći između utorka i srede maskirani izleteli na auto-put Miloš Veliki i naoružani palicama lupali vozila koja su uspeli da zaustave. Kako se saznaje, policija traga za više od deset osoba koji su, sa fantomkama na glavama, nešto iza ponoći presreli dva vozila kod Mislođina i razlupali ih palicama, a potom pobegli.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=y_af0HjQrWs[/youtube]

https://www.srbijadanas.com/vesti/hroni ... 2019-08-28

i jos
DELIJE SLAVILE LIGU ŠAMPIONA, A GROBARI AKCIJALI: Navijači Partizana bušili i sekli gume zvezdašima po Topčideru!
 
Vrh