Šta je novo?

Sportski događaji

Da, a mi smo Japan, pa mozemo da priustimo u svakom gradu po pet stadiona...za svaki sport po jedan. Bravo.
 
Ljudi,nasim atleticarima ne trebaju tribine nego atletske staze po svim svetskim standardima kako bi atleticari u svim atl. disciplinama imali uslove za trening.Danas imamo samo jednu takvu stazu u celoj drzavi.Najskuplja varijanta je praviti nefunkcionalne stadione sa velikim i neureddjenim prostorm izmedju tribina i terena a ne atl stazama.Na taj nacin nemamo ni pravi fudbalski stadion ni pristojnu atl. stazu.Dakle ne valja ni jednima ni drugima.

I jos nesto.Za iste pare,ako ne i manje,se svuda po Srbiji gde se prave ili rekonstruisu stadioni prvenstveno namenjeni za fudbal su se mogli napraviti stadioni bez atl. staze a pored urediti poseban teren i oko njega postena atletska staza sa svlacionicama.Korist bi bila visestruka ali jbg,kada struka koja odlucuje u tome uglavnom zivi u komunistickim vremenima.

Najbolji primer za to je novi Cair koji se sada gradi i gde ostaje atl staza iako su mladji strucnjaci iz firme zaduzene za projektovanje zagovarali cisto fudbalski stadion a pored atletski teren sa svim potrebnim stavrima za ravoj atletike presudio je stariji kadar. :violina:
 
Ja samo ne znam sta se gubi atletskom stazom? Ugodjaj engleske lige? Ili nesto trece? Da su veci troskovi iskreno sumnjam, jer umesto dva stadiona, imas jedan...samim tim je jeftinije, zar ne? Koliko kosta zemljiste za jedan stadion? Drugo, fudbalski stadion je 6 od 7 dana u nedelji prazan (osim ako se na njemu i ne treninra, sto obicno nije slucaj, zbog cuvanja trave). Gde je tu racunica?

A sto se kvaliteta staze tice, to je sasvim druga prica. Onaj ko hoce da sredi stazu van stadiona, sredice je i na stadionu.

Jedno je to sta bismo mi voleli...a drugo sta je moguce i, po meni, najbolje resenje. Jeste, stadion u Smederevu je fantastican. Jagodina ce takodje imati odlican fudbalski stadion. Ali ne vidim zasto jedno Uzice, ne moze da ima lep, veliki, gradski stadion za vise sportova. Po kom osnovu FK Sloboda Sevojno moze da prisvoji gradski stadion, oduzimajuci ostalim sportskim drustvima mesto za treninge i takmicenja?
Bolje da se pozabave pravljenjem reflektora i stvaranjem ostalih uslova da taj i ostali stadioni budu u skladu sa propisima, a za ponos odredjenog grada, da na njemu moze da se ugosti i fudbalska reprezentacija, odrzi takmicenje u atletici ili nesto sasvim trece...i svi srecni.
 
Ne znam da li si gledao nekad uzivo utakmicu na stadionu bez atletske staze. Kad budes gledao mislim da ces razmueti car pravog fudbalskog stadiona gde ti ne treba dvogled da bi gledao utakmicu.
 
HaLyl":1hs6fxd2 je napisao(la):
Ja samo ne znam sta se gubi atletskom stazom? Ugodjaj engleske lige? Ili nesto trece? Da su veci troskovi iskreno sumnjam, jer umesto dva stadiona, imas jedan...samim tim je jeftinije, zar ne? Koliko kosta zemljiste za jedan stadion? Drugo, fudbalski stadion je 6 od 7 dana u nedelji prazan (osim ako se na njemu i ne treninra, sto obicno nije slucaj, zbog cuvanja trave). Gde je tu racunica?
Gubi sa ne poseti jer niko nece da gleda utakmicu sa recimo juzne tribine jagodisnkog stadiona iz 5og reda,30m od terena.I nije jeftinija ova aktuelna varijanta sa ovalnim stadionima vec bas najskuplja.Citaj malo pazljivije to sto pisem.Za atletiku je dovoljan bilo koji teren i oko njega atletska staza i pored manji objekat sa par svlacionica i servisnim prostorom.Zemljiste nije nikakav problem jor skoro pored svakog naseg stadiona ima nekoliko pomocnih terena oko kojeg se za samo par stotina hiljada evra moze napraviti ovo o cemu ti pricam.Iste te pare se moraju dati kako bi se i postojece nazovi atletske staze na nasim stadionima dovele u red posto su to uglavnom prostori pored terena zarasli u korov i posuti najobicnijom sljakom gde uglavnom mahom ni nema prostora za standardnu atletsku stazu.

Jagodinski nije odlican fudbalski stadion jer gradjen po uzoru na iste promaseje koj su pravljeni po celom SSSR-u pre 50-60 godina.

HaLyl":1hs6fxd2 je napisao(la):
Jeste, stadion u Smederevu je fantastican. Jagodina ce takodje imati odlican fudbalski stadion. Ali ne vidim zasto jedno Uzice, ne moze da ima lep, veliki, gradski] stadion za vise sportova. Po kom osnovu FK Sloboda Sevojno moze da prisvoji gradski stadion, oduzimajuci ostalim sportskim drustvima mesto za treninge i takmicenja?
jagodina_ocp_w380_h300.jpg


v196253p0.jpg


Obrati paznju na te "atletske staze".Bolje uslove za trening atleticari imaju po bilo kojoj sumskoj stazi od ovoga.Kojem sportskom drustvu ovo treba??Pa i ta Uzicanka Olivera Jevtic nije krocila na ovaj stadion vec trci po kopaoniku.Stadion u Uzicu je zbog nedostatka prostora imao jos vise razloga da bude cisto fudbalski stadion no to je duga prica o kojoj ne bi da davim ovde.

Covece,radi se o cistoj logici.Ne mogu da verujem da u ovoj zemlji postoji toliko ljudi sa tako zaostalim razmisljanjem.Bez uvrede ali stavarno ne vidim smisao gradjenja lucne tribine na stadionu pre svega nekog fudbalskog kluba od 10ak redova i to udaljene od terena 30m.To se nigde u svetu ne gradi.Inace,najbolji primer je u Sloveniji gde skoro svako selo dobija mali fudbalski stadion i pored atletski teren sa vrhunskom atletskom stazom.To je najjeftinije,najracionalnije i najkvalitetnije resenje i tacka.Iskljucujem se iz diskusije posto sam manje vise bio na skoro svim vecim nasim stadionima i realno ne znam coveka koji je vise upucen u ovu materiju od mene pa necu da gubim vreme na jednu te istu pricu sa laicima.
 
Dusan G":ewhrpm31 je napisao(la):
Ne znam da li si gledao nekad uzivo utakmicu na stadionu bez atletske staze. Kad budes gledao mislim da ces razmueti car pravog fudbalskog stadiona gde ti ne treba dvogled da bi gledao utakmicu.
Gledao sam utakmice na stadionu bez atletske staze i to nema nikakve veze sa ovom temom. Da li je nesto tebi ili meni lepse i ima ili nema car pravog fudbala je potpuno nebitno u ovoj prici. Pricamo o isplativosti i ekonomicnosti.
Moje je misljenje da je bolje imati multifunkcionalan sportski objekat, nego sportsko zdanje za svaki sport. Jel to znaci da bi trebalo da imamo posebne hale za kosarku, rukomet i odbojku zato sto je ruzno da budu isprepletane linije na parketu???

Delija":ewhrpm31 je napisao(la):
Gubi sa ne poseti jer niko nece da gleda utakmicu sa recimo juzne tribine jagodisnkog stadiona iz 5og reda,30m od terena.
Na stadion dolazi onaj ko gleda fudbal ili klub za koji navija, a ne zato da li mu je daleko da vidi preko atletske staze ili ne. Zasto onda FK Smederevo nema najvise glelaca!? Osmi su na tabeli, grad ima skoro 80.000 stanovnika, kapacitet stadiona od preko 17.000, nemaju atletsku stazu, a prosecna poseta 1.500 gledalaca? I tako godinama.

Delija":ewhrpm31 je napisao(la):
Obrati paznju na te "atletske staze".Bolje uslove za trening atleticari imaju po bilo kojoj sumskoj stazi od ovoga.Kojem sportskom drustvu ovo treba??Pa i ta Uzicanka Olivera Jevtic nije krocila na ovaj stadion vec trci po kopaoniku.
Pa i moja poenta je da to sve treba srediti, a ne rusiti i praviti "negde drugde, stazu sa kucicom", jer Olivera Jevtic trenira na Zlatiboru posto u gradu u kom zivi nema uslova, i to je ono sto je porazno.

Te fazone "shiljimo ga na Engleze i njihove stadione" ostavite za kafanu...oni su fudbal izmislili, imaju potpuno drugaciji sistem funkcionisanja i klubova i drugih drustava i sa ovim prostorima nemaju nikakve veze. Eno, vidi kakav su Makedonci napravili stadion u Skoplju. Sta mu fali?? Uostalom, stadion u Uzicu je gradski, finansiraju ga pre svega drzava i grad, a kad bude fudbalski klub sam sebi gradio stadion neka gradi kakav hoce i gde hoce.

No, ni ja ne zelim dalje da se raspravljam sa osobom koja sama sebe smatra za profesionalca, a ostale za laike, jer je bila "na svim nasim vecim stadionima". Verujem po niku da si tamo boravio kao navijac...ako je tako, u tom sam svojstvu i ja obisao veci broj nasih stadiona i ne smatram se niti vecim niti manjim znalcem od drugih ucesnika disksije.

Mada, s obzirom na nik, ni ne cude me takvi stavovi...
 
Kao prvo bas zbog atletske staze takvi stadioni nisu multifunkcionalni.Jer atleticari uglavnom nemaju odovljno prostora i termina na njemu a fudbalski gledaoci nemaju komfor niti pregled desavanja na terenu pa radije gledaju prenos kuci.

Smederevo ima slabu posetu zato sto:

1.Vecinu utakmica namestaju.
2.To se vidi.
3.Izolovanost stadiona u odnosu na grad
4.Neuredjenost okoline stadiona (ocajan pristup stadionu i tribinama,
5.Stadion nije zavrsen
6.Ocajno se odrzava,tj vec je prilicno oronuo.Ni obicne stolice ne mogu da operu pa na njima ima talog prljavstine.
7.Ocajan fudbal
8.Mafija drzi klub.
9.....

Ako je tvoja poenta da se to treba srediti,moja poenta je da se to sve za iste pare moze napraviti pored.

Kakve to veze ima sto je stadion u Uzicu gradski kada trenutno nema nikakve staze vec samo prostor a i kada je budu napravili moci ce da je koriste samo deca iz obliznjih skola posto nece zadovoljavati ni minimum uslova za ozbilja trening atleticara?

Ne smatram ja sebe profesionalcem nego sam prilicno upucen u problematiku nasih stadiona i u nacine na koji se to resava u svetu,pored toga sto studiram arhitekturu...
 
i ovde cu da se ukljucim u raspravu oko atletske staze jer me uzasavaju ovakvi povrsni stavovi po pitanju jednog od bazicnih sportova. politicarima i naivcima su puna usta atletike a ne bi znali na koju sranu da trce 400 metara da ih neko pusti na stazu. izgradnja kao neke "staze" od 4-5 traka je ekser na kovcegu atletike u tom gradu..to samo znci da u dogledno vreme u tom gradu nece biti uslova za ozbiljno bavljenje atletikom, tj da sem treninga ( i to samo trkackih disciplina) tu nikakva takmicenja ne mogu biti odrzana. pa jel neko misli da su nasi vaterpolisti postali to sto jesu trenirajuci i takmiceci se u bazenu za neplivace, kao eto je rupa, eto je voda, evo vam lopta pa se brckajte... vaterpolo je dokaz da je nekada i jedan jedini profi teren (bazen banjica) dovoljan za vrhunske rezultate. ali moraju da postojesvi uslovi, i to ne improvizovani. nisu trazili i cekali da se napravi bazen sa tribinama za 30 000 ljudi, dovojno im je bilo da ima potrebnu sirinu i dubinu. zamislite da je atletika popularnija od fudbala pa da neko unutar atletske staze napravi jedno terence za mali fudbal i kaze fudbalerima eto vam pa igrajte.

jedino logicno objasnjenje za ove kvazi staze je potreba da smeste negde kordon murije jednom do dva puta godisnje kad za to postoji objektivna potreba
 
Delija":1p52568g je napisao(la):
Smederevo ima slabu posetu zato sto:

1.Vecinu utakmica namestaju.
2.To se vidi.
3.Izolovanost stadiona u odnosu na grad
4.Neuredjenost okoline stadiona (ocajan pristup stadionu i tribinama,
5.Stadion nije zavrsen
6.Ocajno se odrzava,tj vec je prilicno oronuo.Ni obicne stolice ne mogu da operu pa na njima ima talog prljavstine.
7.Ocajan fudbal
8.Mafija drzi klub.
9.....
Како лепо речено, а овај кључ важи за већину клубова распале ТСЛ + ПЛС. Зато +1.
 
По мени су у праву и Делија и Халил.

Питање је, зависно од града, шта заправо треба. Овај начин градње је сиротињски и застарео, то стоји.
Ја се икрено надам, да на новим пројектима Партизановог и Звездиног нема атлетске стазе. Београд, као велики град, треба да има посебан, атлетски стадион, а сваки већи клуб, може имати и посебно урађене атлетске стазе око помоћнох терена. За тренинг атлетичара није битна локација стазе, већ њена дужина и квалитет. Верујем, такође, и да је атлетичарима много пријатније тренирати око помоћних терена, где се чешће нешто дешава, него да трче усамљени по празном великом стадиону. Психолошки је пријатније.

Што се самог Ужица тиче, мислим да је ово примереније решење, јер, колико ја познајем Ужице, тамо има жестоких проблема са простором, па не знам где би угурали атлетску стазу. Такође, због непотребности чисто атлетског стадиона, мора се оставити могућност за одржавање атлетских такмичења. Ово је једини начин.
 
Sto se Uzica tice bio je predlog da se gradi cisto fudbalski stadion na jednom starom terenu nedaleko odatle.Dakle,uprava i navijaci su bili spremni da se sele sa Begluka kako bi postojeci stadion bio samo za atletiku. ;)

Ali dzaba kda ljudi nece racionalno i normalno nego glupo i polovicno.Inace,bas zbog nedostatka prostora na ovoj lokaciji tamo je morao da se pravi stadion bez atletske staze.

09.jpg


Naime postoji problem sa privatnim kucama i obdanistem izmedju istocne i buduce severne tribine (ova nakaradna iskrivljena tribina) pa se zato susdne tribine ne mogu spojiti kako bi ovo i licilo na nesto.Isto tako,bice problem i sa parkingom iza zapadne tribine(ova pokrivena) zbog ogranicenog prostora.E sad,za iste pare,ako ne i manje,se moglo uraditi sledece:

1.Pomeriti teren par metara do istoka a zatim ovu zapadnu tribinu koja se i onako gradi od nule napraviti takodje do terena.
2.Pomeriti teren i ka jugu nekih 10m posto je to tribina gde su smesteni domaci navijaci i sama po sebi to je prilicno velika i lepa tribina.
3.Da se uradilo ovako i na severnoj strani se mogla izgraditi normalna tribina uz teren a ne ovo neproporcijalno zlo.Tako bi se ta tribina mogla spojiti sa istocnom i time bi se ceo stadion lepo zaokruzio i cinio bi finu i skladnu celinu sa samo jednom lucnom tribinom koja je ipak mnogo manji kompromis od ovoga sto se sada pravi.

Inace na renderu se lepo vidi da atletska staza nece moci da zadovolji ni minimalne uslove za neka takmicenja mladjih selekcija posto nece imati cak ni minimalnih 6 staza celom duzinom.Zato je predvidjeno da tu stazu koriste samo osnovne skole. :rant:

Pa vi sada vidite,da je uradjeno onako kako ja smatram bar bismo imali posten fudbalski stadion sa mogucnoscu njegove dogradnje (na balkonu iznad istocne tribine je jos krajem 80ih zapocet drugi nivo tribine) koji bi time mozda postao i najbolji fudbalski stadion u drzavi.Ovako,dobicemo samo sklepan i nesrazmeran,nefudbalski stadion koji opet nije ni za atletiku. :violina:
 
Delija":3ms99wzi je napisao(la):
Sto se Uzica tice bio je predlog da se gradi cisto fudbalski stadion na jednom starom terenu nedaleko odatle.Dakle,uprava i navijaci su bili spremni da se sele sa Begluka kako bi postojeci stadion bio samo za atletiku. ;)
Ако је тако, онда је ово катастрофално решење. Могуће је да и из централе(читај Београда) нису дали кеша за чисто атлетски и чисто фудбалски стадион, па су направили наш бренд: половично решење.
 
Skroz sam neupucen, pa me interesuje, kako se dodje do toga da se zida stadion, i od cijih para ?
Da li ce ti stadioni koje danas zidamo biti privatizovani ?
 
Ни ја нисам баш претерано упућен, али је логика следећа:
Постоје стадиони клубова и градски стадиони. Градски дтадиони се не приватизују, јер представљају јавно добро. Градске стадионе гради и одржава град. тј. држава.
Клубски стадиони се одржавају иѕ средстава самог клуба, а то логично значи, да ће се приватизовати, кад и клуб.
 
Evo novih slika iz Uzica , za sledecu nedelju se najavljuje pocetak postavljanja krovne konstrukcije ,

"Jean Ragnotti"":1zm6e3bh je napisao(la):
Deo zapada do Sekcije tj onaj "zaseban" deo objekta izmedju duplog zida i sekcije je prekriven elemntima koji su zalepljeni i ankerovani za nosace. Sada se nastavlja lepljenje elemenata na delu oko loze. Inace su svi uslovi ispunjeni da Jedinstvo-metalogradnja montira krov koji je napravljen u fabrici. Montiranje ce krenuti od Sekcije i pocece posle prvomajskih praznika. Pod citavog zapada je uradjen, pregradjivanje prostorija je pri kraju a ostalo je i nesto malo greda da se odradi. Istocna tribina je odradjena, premazana zastitnim sredstvom i sada je na potezu podizvodjac koji ce zapoceti sa postavljanjem stolica. Objekat na istoku zahteva jos pregradjivanje dela do juzne tribine tj. pregradjivanje biletarnice i wc-a kao sto je uradjeno na suprotnom kraju do "kineza". Juzna tribina je "dobila" stepenice, i u fazi jje brusenja i spremanja za premazivanje hidroizolacionim premazom. Sto se tice severa on je "dobio" poslednja stuba i u toku je nasipanja jalovine i tampona preko temelja.

A evo i koja slika, uglavnom sa zapadne tribine tj. pogledom iz poslednjeg reda kao i fotki pregradjenih prostorija. Kod zapada je zaista dobar(barem za moj ukus) nagib tribina sto pruza odlicnu preglednost terena jer nije teren onoliko udaljen kao u Lucanima. Prvi redovi zaista daju utisak kao da nema atl. staze

Picture091.jpg


Picture092.jpg


Picture094.jpg


Picture095.jpg


Picture104.jpg


Picture110.jpg


Picture111.jpg


Picture114.jpg


Perionica, ekonomat i jos neke tehnicke prostorije

Picture115.jpg


Domaca svlacionica

Picture116-1.jpg


Picture117.jpg


Picture118.jpg


Teretana

Picture119.jpg


2 ambulante(za igrace i gledaoce), svlacionice i prostorije za sudije...

Picture121.jpg


"Represivne" prostorije, antidoping, delegat...

Picture122.jpg


Picture124.jpg


Izlaz na teren

Picture123.jpg


Gostujuca svlacionica

Picture128.jpg


Port sajd

Picture129.jpg


Ovoliko je greda ostalo da se odradi

Picture130.jpg


Teren "okupan" rosom i suncem

Slika913.jpg
 
auuuuu...red je za rekonstrukciju! stadion ne izgleda los, samo sminkanje i nadgradnja. To kazem zato, sto cemo se nacekat gradnje novog :/ zalosno
 
Ma kad je vidim ovako ne fali joj nista! :) Malo da se srede prilazi,pridoda koji WC i to je to.Eventualno novi semafor i ozvucenje.Cak nam ni nove stolice ne trebaju.Nije to za nas. :)

Stop modernom fudbalu! :cool:
 
Moram da priznam da volim gostovanje kod vas, jer sklonite stolice sa juga i stajanje bude pravo stajanje, a evrigo..
 
Vrh