Šta je novo?

Spomenici

И ја када сам био клинац, на Славији споменик јунацима Првог Светског рата Верховскоја, споменик Русима Верховскоја на платоу код старе републичке Скупштине, (а на њиховим местима на н. г. капеле, да се на том месту почившим ратницима може одржати божија служба), а на Теразијама фонтана у част победника у Балканским ратовима Мештровића, уз постојећи захвалности Француској, чинили би комплет целину..
 
Srpska_kosturnica_braniocima_Beograda_1914-1918..jpg
ban_4936_1529066384.JPG
 
Мислим да се споменик са гробља тешко може преселити. Штета је што је и срамно на самом гробљу дубоко позициониран, уместо да буде до улице.
 
Споменик је изнад костурнице, која је његов саставни део и у коју се улази са задње стране силаском низ неколико степеника. Улазио сам у њу пре неколико година.
Споменик је непосредно окружен гробовима комунистичких политичара и официра (нпр. Александра Ранковића), рекао бих с јасном намером да се унизи и просторно угрози, од којих су неки одурне бисте, доста њих с антисрпском латиницом у натпису.
 
Наравно, наравно, кажем требало је споменике подићи у центру града а ту капеле попут Храма Светог Димитрија у Лазаревцу.

Могла је Славија бити пешачки трг налик тргу Српских ратника у Краљеву..

3-KRALJEVO-0-1280x768.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=850186#p850186:39d2h5e6 je napisao(la):
Вожд » 15 Maj 2021 23:27[/url]":39d2h5e6]Могла је Славија бити пешачки трг налик тргу Српских ратника у Краљеву..
Mogla je al' nije, na sreću.
 
БЕОГРАДСКИ СПОМЕНАРНИК Књига четврта СПОМЕН ПЛОЧЕ Први том - ЛИЧНОСТИ У СПОМЕН ПЛОЧАМА стигла је до штампарије! То је прва књига на тему спомен плоча уопште. Из ње ћете сазнати: где су живели, које улице су по њима назване, који зидови памте неке знамените личности...
Садржи биографије 239 личности, 235 фотографија и 222 спомен плоче. Свој примерак можете већ сад обезбедити у претплати, по повлаштеној цени од 500 динара, и тако се уписати међу оне који доприносе да ова јединствена књига буде што пре објављена. По изласку из штампе цена ће бити за 50% виша.

188567243_10225651660782678_6265664782978112511_n.jpg
 
Мислим да јесте, гимназија близу породилишта на Звездари и паркића.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851505#p851505:2i4ck0zs je napisao(la):
Дошљак » 20 Maj 2021 00:18[/url]":2i4ck0zs]Мислим да јесте, гимназија близу породилишта на Звездари и паркића.
Ja to više vezujem za Zvezdara Teatar. A inače pitam, jer znam da su gimnazije ranije bile muške i ženske, pa posle menjale oznake i brojeve, a kako se nisam upuštao u izučavanje toga, ako za par njih znam šta su bile ranije, jer sam video dok sam prolazio.
Zvezdarka je kasnije odgovorila.
 
Na sednici Komisije usvojena je i inicijativa Gradske opštine Sopot da se na skveru ispred zgrade Centra za kulturu „Sopot” podigne spomenik „Sloboda”, kao i inicijativa SUBNOR-a da se postavi spomen-ploča na postamentu spomenika „Poziv na ustanak” povodom ovogodišnjeg obeležavanja 80 godina od ustanka 1941. pod nazivom „Da rata više ne bude”.

izvor: Studio B
 
Sa Vesićevog fejsa:

“ ВАЈАР МАРКО КРАТОХВИЛ РАДИ СПОМЕНИК БРАНКУ ПЕШИЋУ

Споменик легендарном београдском градоначелнику Бранку Пешићу радиће српски вајар Маркo Кратохвил који живи у Лос Анђелесу одлучено је на седници Одбора за подизање споменика којим је председавао Никола Кусовац.

Споменик ће бити подигнут у пешачкој зони у старом градском језгру Земуна одлучио је Одбор. Седници Одбора присуствовали су осим Кусовца чланови књижевник Милован Витезовић, новинар и бивши уредник РТС Ненад Ристић, Оливера Вучковић, директорка Завода за заштиту споменика културе града Београда...

Споменик Бранку Пешићу који може да се опише реченицом “један од нас” биће постављен током јесени ове године.

Град Београд финансира и документарни филм о Бранку Пешићу аутора новинарке Душке Јованић и Вука Дапчевића.”
 

Prilozi

  • 7EA05031-8569-4613-A144-1C2AEB7CB5E2.jpeg
    7EA05031-8569-4613-A144-1C2AEB7CB5E2.jpeg
    221,9 KB · Pregleda: 1.230
Усвојена иницијатива да се подигне спомен-клупа Едварду Русјану

Комисија за споменике и називе тргова и улица Скупштине града Београда на одржаној седници усвојила је иницијативу Амбасаде Републике Словеније у Београду да се подигне спомен-клупа Едварду Русјану у парку на платоу фонтане код Улице војводе Бојовића испод Калемегдана.

Едвард Русјан трагично је преминуо 9. јануара 1911. године приликом презентације летачких способности свог моторног авиона у Београду, који се у јакој кошави срушио на обалу Саве испод Калемегдана. Постављање спомен-клупе заокружило би на најбољи начин оставштину Едварда Русјана у Београду, заједно са његовим гробом на Новом гробљу и остацима његовог авиона, који се налазе у Музеју ваздухопловства у Београду. Амбасада Републике Словеније у Београду искрено се нада да ће иницијатива бити прихваћена јер верује да би са постављањем Русјанове спомен-клупе добили нови знак одличне сарадње између града Београда и Амбасаде као и између наше две државе – стоји у иницијативи Амбасаде Републике Словеније у Београду.

Председница Комисије Андреа Радуловић истакла је важност очувања сећања на личности које су својим знањем и умећем заједнички утицали на развој друштва градова и држава.

- Едвард Русјан је један у низу личности које су значајно утицале на друштво како Словеније, тако и Србије. Постављањем спомен-клупе пиониру ваздухопловства наставили бисмо врло успешну сарадњу двеју држава из области културе - нагласила је Радуловићева.

Чланови Комисије усвојили су и иницијативу да се парковска површина на којој је планирано подизање спомен-клупе Едварду Русјану назове Парком Едварда Русјана.

izvor: beograd.rs
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855692#p855692:2p89rvik je napisao(la):
solecar » 05 Jun 2021 11:56 am[/url]":2p89rvik]Усвојена иницијатива да се подигне спомен-клупа Едварду Русјану

Постављање спомен-клупе заокружило би на најбољи начин оставштину Едварда Русјана у Београду, заједно са његовим гробом на Новом гробљу и остацима његовог авиона, који се налазе у Музеју ваздухопловства у Београду.


A postojeći spomenik na mestu pogibije? :roll:
82097409_2505787429664029_2929996096279150592_n.jpg

http://udruzenjepvlps.org/blog/tag/edvard-rusjan/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856034#p856034:2iqqx236 je napisao(la):
Прле » Пон Јун 07, 2021 1:16 am[/url]":2iqqx236]Који је то посао?
Промовисање своје земље и знаменитих људи преко којих продубљује везе са Србијом. Оно што бисмо волели да више наших амбасада ради по белом свету.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856111#p856111:1ell0xgw je napisao(la):
Садко » Pon Jun 07, 2021 8:43 pm[/url]":1ell0xgw]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856034#p856034:1ell0xgw je napisao(la):
Прле » Пон Јун 07, 2021 1:16 am[/url]":1ell0xgw]Који је то посао?
Промовисање своје земље и знаменитих људи преко којих продубљује везе са Србијом. Оно што бисмо волели да више наших амбасада ради по белом свету.

Ne mogu sve ambasade Srbije postici za deset godina ono sto Novak Djokovic jednim antivakserskim intervjuom moze da upropasti
 
Vrh